Αρκεί μια χειροκίνητη αντλία κενού για τις περισσότερες διηθήσεις Buchner;

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Θα ήθελα να αποκτήσω τελικά μια κατάλληλη αντλία κενού, αλλά είναι λίγο έξω από το εύρος των τιμών μου για την πειραματική κλίμακα στην οποία εργάζομαι.

Θα μπορούσε μια χειροκίνητη αντλία κενού να λειτουργήσει καλά για σύνθεση μικρής κλίμακας; Εάν όχι, γιατί;

Θα το χρησιμοποιούσα μόνο για διήθηση προς το παρόν, θα ήθελα να κάνω απόσταξη υπό κενό κάποια στιγμή στο μέλλον, αλλά θα ήθελα περισσότερη εμπειρία με άλλες χημικές διεργασίες πριν αγοράσω περισσότερα σκατά
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Μετά από 2η σκέψη, ίσως να βρήκα ένα. Θα χρειαστώ ακόμα μια παγίδα ψύξης (έχω λίγη ιδέα γι' αυτά ακόμα) θα αρκούσε αυτό;

https://tinyurl.com/Vacpmp
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Δοκίμασα κινεζικής κατασκευής αντλία κενού που έχει σχεδιαστεί για ιατρικό εξοπλισμό 4L ανά 1min. Λειτουργεί αλλά θα μπορούσε να είναι καλύτερη.
Όπως γνωρίζω κάποιοι άνθρωποι τροποποιούν τον συμπιεστή αυτοκινήτου που χρησιμοποιείται για ελαστικά. Η τροποποίηση δεν είναι καθόλου περίπλοκη: πρέπει απλώς να προσθέσετε μια επιπλέον βαλβίδα.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/vacuum-source-for-filtration-and-other-do-it-yourself.7002/
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Υπέροχα πράγματα!

Νομίζω ότι αυτό που θα καταλήξω να κάνω είναι να χρησιμοποιώ αυτή την αντλία του Amazon που παρέπεμψα για διήθηση μέχρι να εγκαταλείψει και μετά μάλλον θα χρησιμοποιήσω έναν αναρροφητήρα νερού σε έναν κουβά με νερό με μια αντλία νερού. φαίνεται ένας αξιοπρεπής τρόπος για να το κάνω αυτό σε ένα παράνομο περιβάλλον.

Ο Nurdrage στο YouTube έχει ένα καλό βίντεο σχετικά με αυτό εδώ:
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Αυτό είναι που χρησιμοποιώ για πολλές εφαρμογές. Λειτουργεί ως επί το πλείστον μια χαρά, αλλά να είστε προσεκτικοί όσον αφορά την προβλεπόμενη χρήση και να θυμάστε ότι οι υδρατμοί θα διαποτίσουν το σύστημα
 

metux

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 9, 2023
Messages
111
Reaction score
41
Points
28
Αναθυμιάσεις από την αντλία εμβολισμού,πώς να λύσετε; 3cfm 1 βαθμίδα αντλίας,New.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Υπάρχει ένα άλλο πρόβλημα με το DCM, τον πετρελαϊκό αιθέρα (σίγουρα) και πιθανώς κάποιες άλλες ουσίες. Υποβαθμίζουν εύκολα ορισμένους τύπους πλαστικών και καουτσούκ. Έτσι, εάν μια τέτοια αντλία όπως η αναρρόφηση και η δική μου λειτουργεί με τέτοιες ουσίες για μεγάλο χρονικό διάστημα (20 λεπτά και περισσότερο), θα καταστραφεί σίγουρα.
 

bum1esh

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 28, 2023
Messages
7
Reaction score
4
Points
3
Θα κάνει τη δουλειά μια χαρά
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Οι αντλίες κενού των 200$ από το Amazon λειτουργούν τέλεια για μένα :)
Απλά τις γεμίζετε με λίγο λάδι κενού (προσέξτε να αγοράσετε το σωστό) και είναι έτοιμες να ξεκινήσουν.
 

gumarabic

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
28
Reaction score
11
Points
3
Αφού πέρασα ώρες προσπαθώντας να στεγνώσω τα πράγματα με μια χειροκίνητη αντλία για το χωνί Buchner, ξόδεψα τελικά 60-70 ευρώ για μια φτηνή ηλεκτρική αντλία που γέμισα με το ελαφρύτερο λάδι κινητήρα που μπορούσα να βρω. Λειτουργεί καλά, αλλά ζεσταίνεται και προφανώς περνούν μέσα από αυτήν αναθυμιάσεις που σχετίζονται με τη διήθηση, οπότε την αντιμετωπίζω ως αναλώσιμη. Κάποια στιγμή, σίγουρα θα σταματήσει να λειτουργεί, αλλά προφανώς το λάδι παρέχει κάποια χημική προστασία στο μεταξύ.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Καλή επένδυση :) Αυτές οι αντλίες ΠΡΕΠΕΙ να αντιμετωπίζονται ως αποσυρόμενες, η δική μου μυρίζει αμινίδια σαν τρελή και δεν μπορώ να απαλλαγώ από αυτή τη μυρωδιά. :D :D
Όσο για το λάδι, θα συνιστούσα λάδι ειδικό για αντλίες κενού - θα κάνει την αντλία να ζήσει περισσότερο!!!
 

gumarabic

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
28
Reaction score
11
Points
3
Παρόλο που δεν το έχω υποβάλει σε κάτι ιδιαίτερα επίπονο μέχρι στιγμής, ίσως χρειαστεί να το αδειάσω και να το αντικαταστήσω. Ίσως πρέπει να βράσω λίγο HCl και να φιλτράρω για να ακούσω πόσο δυνατά ουρλιάζει.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Περιμένετε μέχρι να το βάλετε σε βαριά εργασία τότε :D Χρησιμοποιώ κι εγώ αυτές τις φτηνές αντλίες, θα αντέξουν και είναι αρκετά ανθεκτικές αλλά γαμώτο, σχεδόν εκρήγνυνται :D :D
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Υπέροχα νέα για εσάς, μάγκες: η αγαπημένη μου VEVOR αρχίζει να πουλάει τις αντλίες. Από 67 ευρώ μόνο:
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Ο Vevor είναι βασιλιάς :) Τι θα κάναμε εμείς οι μυστικοί χημικοί χωρίς αυτούς
 
View previous replies…

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Έχουν ένα κοινό 24/40 εξαιρετικά σπάνιο να βρεθεί. Έχετε δει στην ΕΕ αντάπτορες ή κάποια γυάλινα αντικείμενα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως ανταλλακτικά σε περίπτωση που σπάσει κάποιο εξάρτημα;
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Όχι, δεν το έχω κάνει, αλλά για ποιο μηχάνημα ακριβώς μιλάτε; Το Vevor Rotovap;

Έχω κι εγώ αυτό και είναι ο μεγαλύτερος εφιάλτης μου να πρέπει να αντικαταστήσω σπασμένα μέρη εκεί...ευτυχώς δεν έχει συμβεί τίποτα μέχρι στιγμής
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Rotavap, κιτ απόσταξης, για παράδειγμα. Όλα αυτά βασίζονται στο 24/40. Ξέρω, υπάρχουν διαφορετικοί προσαρμογείς στην αγορά, αλλά δεν έχω δει κανέναν για 24/40. Πιθανώς, πρόκειται για το βασίλειο της Aliex.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Το Aliexpress είναι επίσης το μόνο μέρος που μου ήρθε στο μυαλό.
Ίσως και κάποια κατά παραγγελία γυάλινα σκεύη, αλλά αυτό είναι μάλλον πολύ ακριβό και στις περισσότερες περιπτώσεις θα ήταν πιο λογικό να ξαναγοράσετε ολόκληρο το μηχάνημα.

Για αυτούς τους λόγους επίσης δεν θα αγοράσω πλέον κιτ απόσταξης/rotovaps από τη Vevor, θα συνεργαστώ με τον προμηθευτή μου στην ΕΕ, καθώς οι τιμές είναι πολύ παρόμοιες και η αντικατάσταση μικρών εξαρτημάτων είναι εύκολα εφικτή.w
 
Top