η μαγειρική σόδα καταστρέφει την freebase μου;

studentt

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 29, 2022
Messages
17
Reaction score
8
Points
3
πλένω την freebase μου με διάλυμα μαγειρικής σόδας 10% ( 1λίτρο νερό/100γρ. μαγειρική σόδα) . ίσος όγκος με την freebase. μπορεί να καταστρέψει την freebase μου; ή είναι υπερβολική η μαγειρική σόδα. γιατί όταν την φέρω στο ph δεν πέφτουν άλατα.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Πείτε μας αυτό, τι περιμένετε να κάνει; Το διττανθρακικό νάτριο μπορεί να δράσει ως οξύ ή ως βάση ανάλογα με την κατάσταση. Εάν έχετε ήδη βάση κοκαΐνης και σκοπεύετε να τη συντονίσετε με το άλας, δεν βλέπω όφελος από το αλκαλικό διάλυμα. Αλλά δεν γνωρίζω τα πάντα.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Μου φαίνεται ότι μετατρέπετε τη βασική σας κοκαΐνη σε ανθρακικό οξύ κοκαΐνης, το οποίο θα σας εμποδίσει να την κάνετε άλας HCl, αν αυτό είναι που προσπαθείτε να κάνετε ( να κάνετε κοκαΐνη HCl) ναι, η μαγειρική σόδα το γαμάει. Το διττανθρακικό νάτριο διαχωρίζεται σε Na+ και Hco2-. Το HCo2- προσκολλάται στο Η+ του οξέος lewis της κοκαΐνης σας και το καταλαμβάνει ώστε το Cl- να μην μπορεί να
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
SHHIIITT. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ότι αυτό είναι σε μεθακαθίονες. Δεν μπορείτε να διαγράψετε τα σχόλια, οπότε θα κάθομαι εδώ και θα φαίνομαι για πάντα σαν μαλάκας. Η απάντηση είναι πιθανότατα ακόμα ναι.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Διάβασα σε ορισμένες πηγές ότι το ανθρακικό νάτριο θα μπορούσε να προστεθεί στο διάλυμα νερού + ελεύθερης βάσης σε περίπτωση καθαρισμού της ελεύθερης βάσης μεθαμφεταμίνης και mdma με αιθέρα ή DCM. Το ανθρακικό νάτριο μειώνει τη διαλυτότητα του νερού και βοηθά στο διαχωρισμό της ελεύθερης βάσης.
Αλλά είμαι τελείως μηδενικός στη χημεία, ακόμα και να είμαι καλός μηχανικός, se καλύτερα να λάβετε μια επιβεβαίωση από κάποιον πιο έμπειρο.
 
Top