Είναι σωστή η διαδικασία σύνθεσης του Mephedron;

Brambus

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2024
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Γεια σε όλους, δουλεύω την παρακάτω διαδικασία ελπίζοντας ότι κάποιος καλός χημικός θα τη διαβάσει και θα μου δώσει μια σημείωση όταν είναι λανθασμένη ευχαριστώ!

Διαδικασία σύνθεσης

1. 2-Bromo-4'-methylpropiophenone 100g χύνεται στο δοχείο αντίδρασης.

2. Στη φιάλη χύνεται DMF 400mL. Ο κορυφαίος αναδευτήρας τίθεται σε λειτουργία και το μείγμα της αντίδρασης θερμαίνεται στους 40 °С.

3. Όταν η θερμοκρασία φθάσει στους 40 °С, χύνεται στο μείγμα αντίδρασης μεθυλαμίνη HCL 80 mL και αναδεύεται για 20 λεπτά.

4. Έχουν παρέλθει 20 λεπτά. Στη συνέχεια, αποσταγμένο κρύο νερό 1 L (θερμοκρασία δωματίου) χύνεται στο μείγμα αντίδρασης και αναδεύεται για λίγα λεπτά.

5. Οξικός αιθυλεστέρας (EA) 500 ml χύνεται στον κύλινδρο. Ανακατεύεται για 1 α 2 λεπτά.

6. Στη συνέχεια, ο αναδευτήρας σταματά, το μείγμα χωρίζεται σε δύο στρώματα.

7. Το εκχύλισμα της ανώτερης βάσης με τον ΕΑ χύνεται σε ένα ποτήρι ζέσεως.

8. Στο μείγμα αντίδρασης προστίθεται άνυδρη ακετόνη 500 mL και υδροχλωρικό οξύ (HCl 48%) προστίθεται σταγόνα-σταγόνα (στο σταγονόμετρο) (για περαιτέρω κρυστάλλωση) με συνεχή ανάδευση ώστε να επιτευχθεί pH 4-5.

9. Αφήνετε το μείγμα να κατακρημνιστεί.

10. Στη συνέχεια, το μείγμα τοποθετείται στην κατάψυξη για τουλάχιστον 24h για καλύτερη κρυστάλλωση.

11. Η μεφεδρόνη διηθείται με χρήση κενού.

12. Το προϊόν ξεπλένεται με κρύα ακετόνη μέχρι να ασπρίσει.

13. Μετά την ξήρανση, χύνεται διάλυμα IPA (ισοπροπυλική αλκοόλη) + νερό (30:70).

14. Το προϊόν αφήνεται για μερικές ημέρες για ανακρυστάλλωση.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Μόλις έλεγξα το pH του 2-b-4-mp. Το 5,5 δεν νομίζω ότι πρόκειται να αποπρωτονίσει το HCL στο χλωριούχο μεθυλαμμώνιο. Δεν είμαι χημικός αλλά αυτό το rxn με το CH³NH²HCL δεν απαιτεί NaOH ή άλλη ισχυρή βάση για να απελευθερωθεί η μεθυλαμίνη; Το 48% HCL φαίνεται φοβερά ζεστό για να χρησιμοποιηθεί άμεσα , είναι 13mol που υπολόγισα (/L). Η μεθυλαμίνη HCL είναι στερεό, οπότε τα 80ml είναι φοβερά διφορούμενα. 80ml από ποιο mol. Ισχύος; Δεν έχω ψάξει τη διαλυτότητα αλλά ξέρω ότι το αέριο μεθυλαμίνη μπορεί να φτάσει μόνο το 50% κ.β. στο νερό.
 
Last edited:

Brambus

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2024
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας, καλά σημεία και επίσης καλό είναι να ξέρω ότι το αέριο μεθυλαμίνη μπορεί να φτάσει μόνο το 50% κ.β. στο νερό μόλις εργαζόμουν σε κάτι σχετικό!
 

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
187
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
πώς έχετε αποκτήσει HCl 48%;
 

Brambus

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2024
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Ένας προμηθευτής μου στην Πολωνία μπορεί να το βρει, αλλά θα ακολουθήσω τις συστάσεις και θα πάω για ένα χαμηλότερο ποσοστό ούτως ή άλλως.
 

PersonVPN

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 4, 2024
Messages
33
Reaction score
11
Points
8
1) Bro !) Η υδροχλωρική μεθυλαμίνη και το 40% υδατικό διάλυμα μεθυλαμίνης είναι εντελώς διαφορετικές ουσίες! :)
Ως εκ τούτου, σύμφωνα με το σχέδιό σας, τίποτα δεν θα σας βγει σε καλό!
Αυτός ο ιστότοπος έχει ένα λεπτομερές βίντεο για το πώς να το κάνετε σωστά
2) Δεν έχω ξαναδεί ποτέ μου υδροχλωρικό οξύ 48% :) :) :)
48% Υπάρχει υδροβρωμικό οξύ, αλλά είναι ακριβό. Το 37% είναι αρκετό για εσάς.
3) Μελετήστε προσεκτικά το βίντεο. Θα σας βοηθήσει να αποφύγετε πολλά λάθη.
4) Το DMF είναι πολύ, πολύ, τοξικό και έχει ισχυρή επίδραση στην καρδιά! Καλύτερα πάρτε το DMSO ! Επιπλέον, είναι διαθέσιμο για ελεύθερη πώληση

Ελπίζω να σας βοήθησα τουλάχιστον λίγο! :) :) :)
 

Brambus

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2024
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Σίγουρα το κάνατε ευχαριστώ αδερφέ!
 

spongebomb

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Nov 8, 2023
Messages
17
Reaction score
5
Points
3
@PersonVPN
στο σημείο 4) οι ποσότητες παραμένουν οι ίδιες με το DMSO (όπως και με το NMP, για παράδειγμα) ?
 

PersonVPN

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 4, 2024
Messages
33
Reaction score
11
Points
8
Δεν θα υπάρξει καμία διαφορά στην αντίδραση, ακόμη και αν πάρετε 200-300 ή 400 ml (DMSO; NMP )
Απλά λόγω του μικρότερου όγκου, το RM θα θερμανθεί περισσότερο! Και θα πρέπει να ψύξετε πιο εντατικά.
Δεν συνιστώ ανεπιφύλακτα να ρίξετε ολόκληρο το διάλυμα της υδατικής μεθυλαμίνης στο μείγμα διαλύτη και κετόνης ταυτόχρονα!
Στην αρχή, προσθέστε όχι περισσότερο από 20% μεθυλαμίνη στο RM.
Διαφορετικά, θα έχετε μια θλιβερή εμπειρία και ένα καθάρισμα του χώρου εργασίας.:) :) :)
ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ !!!
ΠΡΟΣΟΧΗ !

Μην διεξάγετε πειράματα με βρωμίωση ή BK4 σε κατοικημένη περιοχή!!!
Διαφορετικά, οι λακχαρίτες θα σας θυμίζουν τον εαυτό τους για μεγάλο χρονικό διάστημα :) :) :) :)
 

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
187
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
3. Θα πρέπει να είναι είτε 200mL MA 40% είτε 150g MA HCl
 

PersonVPN

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 4, 2024
Messages
33
Reaction score
11
Points
8
Νομίζω ότι ο TS απλώς δεν κατανοεί τη διαφορά μεταξύ ενός 40% υδατικού διαλύματος ΜΑ και του ΜΑ HCL (υδροχλωρικό οξύ)
Ίσως ο παρακάτω σύνδεσμος να τον βοηθήσει να κατανοήσει τη διαφορά:
 
View previous replies…

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
187
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
Ή θα μπορούσε απλώς να ακολουθήσει τη μέθοδό μου η οποία είναι αναρτημένη στο φόρουμ αντί να περιπλέκει
 

Brambus

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2024
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
@Berlin777 Ενδιαφέρομαι πολύ για τη μέθοδό σας, αλλά δεν μπόρεσα να βρω τη μέθοδό σας, θα μπορούσατε να μοιραστείτε το σύνδεσμο για μένα;?
 

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
187
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/4-mmc-synthesis.9187/
Δεν ξέρω γιατί, αλλά η σελίδα δεν φορτώνεται
πρώτα πρέπει να προετοιμάσετε διάλυμα NaOH, 100g διαλυμένο σε 200mL νερό, περιμένετε μέχρι να κρυώσει και μετά προσθέστε το στη φιάλη με τη διαλυμένη κετόνη σας, μετά αρχίστε να προσθέτετε το HCl MA σε μικρές δόσεις για να διατηρήσετε τη θερμοκρασία στο σωστό εύρος.
 

Brambus

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2024
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Σας ευχαριστώ, αυτό ακούγεται απλό και πρακτικό! Νομίζω ότι οι ποσότητες που χρησιμοποιήσατε για το NAOH και το νερό είναι για 1kg 2B4M; Και κάνετε αυτή τη διαδικασία κατά τη διάρκεια της σύνθεσης στο δοχείο αντίδρασης, αν κατάλαβα καλά;
 

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
187
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
Ακολουθούν οι αναλογίες που χρησιμοποιώ:
BK4 - NaOH 1:1
BK4 - MA HCl 1:1,5
NaOH - H2O 1:2
BK4 - DCM 1:3
 
Top