Είναι το νιτρομεθάνιο χρήσιμο για άλλες φαινυλοαμίνες εκτός από τη μεσκαλίνη;

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Μόλις παρήγγειλα λίγο νιτρομεθάνιο σκεπτόμενος ότι θα έφτιαχνα κάποιες υποκατεστημένες φαινυλοαμίνες αλλά φαίνεται ότι η μόνη σύνθεση που μπορώ να κάνω με αυτό πραγματικά που θα ήθελα να κάνω είναι να φτιάξω μεσκαλίνη κ.λπ... καμιά ιδέα ή κάτι που μου διαφεύγει, ήλπιζα ότι θα μπορούσα να αγοράσω απλά 2,5-dmo βενζαλδεΰδη αλλά τότε θα χρειαζόμουν νιτροαιθάνιο ή υπάρχει τρόπος να φτιάξω 2c ενώσεις χρησιμοποιώντας νιτρομεθάνιο;
Ευχαριστώ
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Ω, έχω επίσης βενζόλιο. Απλά κανονικό βενζόλιο, είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσα να φτιάξω P2NP αλλά και πάλι δεν θέλω πραγματικά κάτι που δεν με κάνει να σκοντάφτω.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
nitroEthane - για α-μεθυλικές ενώσεις (amph, tma, dom, κ.λπ.)
nitroMethane - για φαινυαιθυλαμίνες (χωρίς α-μεθύλιο) - 2c-x-series, mesc, κ.λπ.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Αυτό βγάζει απείρως περισσότερο νόημα - αν και το είχα κάπως μαζέψει κοιτάζοντας τη βιβλιογραφία τόσο πολύ μέχρι τώρα ΑΛΛΑ δεν καταλάβαινα πραγματικά ΓΙΑΤΙ. Οπότε ευχαριστώ γι' αυτό!
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Ναι! Το νιτρομεθάνιο θα είναι πολύ χρήσιμο κατά την παρασκευή διαφόρων ενώσεων. 2γ-β για παράδειγμα. Πάρτε επίσης λίγη αιθυλενοδιαμίνη. Μακράν ο καλύτερος καταλύτης κατά την παρασκευή νιτροστυρενίων.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Αχ ενδιαφέρον. Εντάξει, είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσω να βρω κάπου κάτι τέτοιο!
Επίσης, αποφάσισα να πάω με την ψυχεδελική πρόδρομη ουσία 3,4,5 που όλοι γνωρίζουμε - κύριος λόγος. Τιμή! Αλλά πρέπει να φτάσω εκεί χρησιμοποιώντας τη βενζαλδεΰδη που ήδη έχω και έτσι θα χρειαστώ τόσο νιτροαιθάνιο όσο και νιτρομεθάνιο. Το τελευταίο θα το πάρω από το καύσιμο των αυτοκινήτων RC.
Είδα επίσης ένα προϊόν στο eBay από την Ιταλία που ήταν καθαρό νιτροαιθάνιο και ονομαζόταν Nipron...
 
Top