Question εκμάθηση χημείας χωρίς εμπειρία

alllove

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 26, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
την τελευταία εβδομάδα, έχω περάσει πολύ ελεύθερο χρόνο σε αυτό το φόρουμ και έχω σκεφτεί να δοκιμάσω και εγώ κάποια σύνθεση.
Αναρωτιόμουν απλώς πού θα μπορούσα να μάθω για τη γενική χημεία, καθώς θα ήθελα να έχω κάποια ιδέα για το τι κάνω. υπάρχουν κάποιοι συγκεκριμένοι ιστότοποι ή βιβλία που θα μπορούσατε να προτείνετε για ερασιτέχνες χωρίς εμπειρία; υπάρχει κάποια συγκεκριμένη χημεία που πρέπει να μελετήσω, όπως η οργανική χημεία;
Σας ευχαριστώ.
 

Khaafii

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
37
Reaction score
16
Points
8
Αποφασίστε σε ποια κατηγορία σας ενδιαφέρει η σύνθεση. Αναζητήστε την εδώ, δείτε βίντεο, παρακολουθήστε όλα τα σχόλια και θα έχετε μια αρκετά καλή εικόνα. Το φόρουμ BB μπορεί επίσης να σας βοηθήσει ουσιαστικά με όλα όσα χρειάζεστε για τη σύνθεση, από τον εξοπλισμό μέχρι τα αντιδραστήρια. Απλά ρωτήστε και οι ειδικοί εδώ σε αυτό το φόρουμ είναι πολύ εξυπηρετικοί. Απλά βεβαιωθείτε ότι κάνετε τη σωστή ερώτηση.
 

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,709
Points
113
Deals
666
Σωστά, η οργανική χημεία. Πρέπει να τη μελετήσετε.
 

alllove

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 26, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις.
 

Yiazo

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 4, 2022
Messages
4
Reaction score
1
Points
1
γεια σας Θα ήθελα να ξεκινήσω την περιπέτεια, θα ήθελα να εξειδικευτώ στη βενζοδιαζεπίνη αλλά δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω, βιβλίο/ εργαστηριακό εξοπλισμό. θα είχατε τυχόν συνδέσμους, συμβουλές και συστάσεις να μου στείλετε. σας ευχαριστώ.
 

MrSung

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 23, 2022
Messages
61
Reaction score
18
Points
8

Ακολουθήστε όλες τις προηγούμενες συμβουλές που δόθηκαν από άλλα μέλη και επιπλέον θα σας συμβουλέψω να προχωρήσετε αργά και προσεκτικά, προσπαθήστε πρώτα να κατανοήσετε πλήρως τον περιοδικό πίνακα, αν και τα περισσότερα στοιχεία εκεί είναι ανόργανα αλλά με μεγάλη εξαίρεση τον ΑΝΘΡΑΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΔΡΟΓΟΝΑΝΘΡΑΚΑ, και θα πρέπει να ασχοληθείτε πολύ με τα μεταγενέστερα δηλαδή- τον άνθρακα και τον υδρογονάνθρακα στην οργανική χημεία. Και επίσης να προσέξετε ιδιαίτερα στοιχεία όπως, Υδρογόνο, Οξυγόνο, άνθρακας και άζωτο.
Προσπαθήστε να κατανοήσετε τις ιδιότητες και τις ηλεκτρονικές δομές τους, τον τρόπο με τον οποίο αντιδρούν με άλλα στοιχεία. Από αυτές μπορείτε να προχωρήσετε σε απλές και βασικές οργανικές χημικές αντιδράσεις. Αργότερα θα είστε υπεύθυνοι για τον βιοπορισμό και τις ζωές άλλων και ίσως και για τον εαυτό σας, οπότε ο χρόνος και η υπομονή για την εκμάθηση της καλής χημείας αξίζει χίλιες φορές.
 
Top