Ψάχνετε για μια κατάλληλη, ρυθμιζόμενη αντλία κενού..

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ψάχνω λοιπόν για μια αντλία κενού που θα τραβήξει αξιόπιστα ένα κενό 640 mm hg.
Είμαι εντελώς νέος στην απόσταξη υπό κενό και προσπαθώ να αξιοποιήσω τη βενζαλδεΰδη μου χωρίς να χρειαστεί να πάρω νιτροαιθάνιο καθώς δεν μπορώ να το βρω.
Χρειάζομαι μια αξιοπρεπή αντλία κενού για ένα Buchner ούτως ή άλλως - δεν είμαι σίγουρος αν είναι όλες ρυθμιζόμενες ή όχι, αλλά θα ήταν χρήσιμο να χρησιμοποιήσω την ίδια αντλία για αντιδράσεις, αν πρόκειται να αγοράσω μία....
Μπορεί κάποιος να μου δείξει τη σωστή κατεύθυνση ? EBay? AliExpress? Ό,τι πραγματικά κάνει απλά πρέπει να μπορεί να τραβήξει 640 mmhg και κανείς δεν φαίνεται να το αναφέρει ως αυτή τη μονάδα.
Έκανα μια μετατροπή σε ένα στο eBay (από την Κίνα ούτως ή άλλως οπότε θα το έπαιρνα από το AliExpress μάλλον).
Ευχαριστώ! Χρειάζομαι πραγματικά τη βοήθειά σας!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Έτσι. ΤΟ ΚΕΝΌ ΠΡΟΚΑΛΕΊ ΣΎΓΧΥΣΗ ΣΕ ΠΟΛΛΟΎΣ ΑΝΘΡΏΠΟΥΣ. Τα 640mm/hg είναι περίπου 2,5 psi κενού. Που σημαίνει ότι είναι 2,5 psi χαμηλότερη από την πίεση του αέρα στο επίπεδο της θάλασσας (14,7 psi) δεν είναι πραγματικά κενό είναι απλά χαμηλότερη από την ατμοσφαιρική πίεση που είναι 750 mm/hg..1 ατμόσφαιρα 14,7 psi 750 Pascale 1 torrent. Παρ' όλα αυτά αυτή η μικρή ποσότητα κενού μπορεί να επιτευχθεί με μια αντλία κενού 12v Dc αυτοκινήτου που λειτουργεί τους φλοτέρ προβολείς ή τους μηχανισμούς πλύσης παρμπρίζ. Μπορείτε να προμηθευτείτε μια τέτοια αντλία με 25-30 δολάρια.
Η επόμενη αντλία στη λίστα είναι μια μονοβάθμια αντλία κενού με περιστροφικά πτερύγια. Είναι κενό φυσαλίδες από εποξική είναι 1/4 έως 1/3 hp και μπορεί να παράγει 15 + φορές το κενό που λέτε ότι χρειάζεται. Μπορούν να έχουν για $ 50-70 στο Ebay Amazon ect. Διατίθενται μεγαλύτερες αντλίες ενός σταδίου, διπλού σταδίου περιστροφικά πτερύγια και άλλα σχέδια που ξεκινούν από 20 φορές αυτό που χρειάζεστε έως 50 ή περισσότερες φορές αυτό που χρειάζεστε. Πάρτε μια παγίδα ψύξης ή θα αλλάζετε το λάδι κάθε φορά που το χρησιμοποιείτε. Γενικά οι αντλίες τύπου αυτοκινήτου δεν απαιτούν παγίδα, μπορούν να κάνουν πίεση ή κενό, δεν απαιτούν λάδι και είναι πολύ μικρές. Κάθε τύπος έχει κάποια πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Περιέργως, συνάντησα έναν χημικό εδώ και είπε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Παρακολούθησα επίσης ένα βίντεο στο pootube σχετικά με αυτό και αυτό ενίσχυσε την κατανόησή μου.
Έχω χρησιμοποιήσει μια χειροκίνητη αντλία κενού στο παρελθόν, αλλά χάλασε.
Κατέληξα να πάω με μια αντλία που είναι βασικά δύο σε ένα, θετικής πίεσης καθώς και αρνητικής - πιθανώς για την επισκευή αυτοκινήτων (έτσι λέει).
Λέει ότι η μέγιστη πίεση είναι 7 bar.
Για να είμαι ειλικρινής, στόχευα να ακολουθήσω τη σύνθεση για τη ρακεμική αμφεταμίνη, η οποία χρησιμοποιεί απόσταξη υπό κενό σε περίπου 650mm hg νομίζω, οπότε όπως λέτε είναι ένα πολύ μικρό κενό (ή αρνητική πίεση, όπως πολύ σωστά επισημάνατε.😀).
Ειλικρινά, φαίνεται σαν ένα παράξενο κενό για να τραβήξει κανείς, διότι όπως πολύ σωστά επισημάνατε - 650mm hg δεν είναι τόσο πολύ κάτω/πάνω από 🙃) την ατμοσφαιρική πίεση.
Νομίζω ότι το μεγαλύτερο πράγμα που συνειδητοποίησα είναι ότι δεν είναι ένα 1 size fits all σενάριο για τις αντλίες σε ένα εργαστήριο... χρειάζονται πολλαπλοί διαφορετικοί τύποι - ειδικά αν μιλάμε για να πάρουμε ένα rotovap ή ένα GCMS ή κάτι τέτοιο....
Συνειδητοποίησα επίσης ότι πρέπει να αγοράσω μια παγίδα ψύξης για να την τοποθετήσω μεταξύ του πράγματος στο οποίο τραβάω κενό και της αντλίας - για παν ενδεχόμενο. Νομίζω ότι έχω το κεφάλι μου γύρω από όλα αυτά τώρα
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Παρεμπιπτόντως, ευχαριστώ για την απάντηση στην ανάρτησή μου, είμαι αρκετά νέος στο να γράφω εδώ και είμαι μακροχρόνιος lurker - από τότε που σας βρήκα τουλάχιστον! Έχει επίσης οδηγήσει (χωρίς λογοπαίγνιο) στο να γνωρίσω τουλάχιστον 1 άτομο που πραγματικά ξέρει τι κάνει και το βρίσκω πολύ εμπνευσμένο.....
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Οι ηλεκτρικές αντλίες που είναι σε θέση να σπρώχνουν είναι χρήσιμες μερικές φορές, θα σας πω πώς. Το κενό μειώνει τη θερμοκρασία βρασμού και η πίεση την αυξάνει. Σε 2 ατμόσφαιρες (14,7 psi πάνω από το περιβάλλον) το νερό βράζει στους 250f αντί για 212. Υπάρχουν μερικά πράγματα που μπορείτε να κάνετε με αυτό. Το καλύτερο πράγμα κατά τη γνώμη μου είναι να κάνεις ένα υπερκορεσμένο διάλυμα για κρυστάλλωση. Διαλύετε κάτι σε ελάχιστο θερμό διαλύτη. Αρχίζει να κρυσταλλώνεται. Τέλεια, αφήστε το να βράσει ο διαλύτης για ένα λεπτό. Βάλτε τη γραμμή του αέρα σας και πιέστε το υπό πίεση. Τώρα ο διαλύτης μπορεί να ζεσταθεί περισσότερο. Οι κρύσταλλοι επαναδιαλύονται και κόβετε τη θερμότητα. Αυτό είναι , υπερκορεσμένο διάλυμα χωρίς να μαντεύετε ή οτιδήποτε άλλο αςvit αρχίσει να κατακρημνίζεται και πιέστε το. Πιθανόν να γλιτώσετε ένα γύρο από την αναρρόφηση του διαλύτη με ηλεκτρική σκούπα μετά την πρώτη συγκομιδή.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Για διήθηση και τέτοια μια μεταχειρισμένη αντλία οδοντιάτρου είναι η καλύτερη, είναι φτηνές και πολύ καλύτερης ποιότητας από τις κινεζικές αηδίες των 60 $. Ebay ή καλύτερα αγγελίες. Αυτές αντέχουν κάποια κακοποίηση όλες οι άλλες θα είχαν πεθάνει εδώ και πολύ καιρό.
Για πραγματική απόσταξη υπό κενό χρειάζεστε μια διβάθμια αντλία περιστροφικών πτερυγίων που σφραγίζεται με λάδι με βαλβίδα έρματος. Μια μεταχειρισμένη αντλία εργαστηρίου 50 ετών είναι καλύτερη από μια καινούργια αντλία HVAC.

Τοποθετείτε έναν σύνδεσμο Τ και μια βαλβίδα βελόνας στη γραμμή αναρρόφησης για τη ρύθμιση του κενού. 5 $.

Δεν χρειάζεστε μανόμετρο. Τα μηχανικά είναι άχρηστα κάτω από τα 100 mbar και τα ψηφιακά είναι πολύ ακριβά και όχι ανθεκτικά όλα. Ένα απαλό άγγιγμα στη βαλβίδα βελόνας είναι το μόνο που χρειάζεστε.

Και ΠΑΝΤΑ πρώτα να δημιουργείτε σταθερό κενό και μετά να εφαρμόζετε θερμότητα. ΠΑΝΤΑ.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Δεν είμαι χημικός. Μια μονοβάθμια αντλία μπορεί να βράσει νερό στους -50f, για ποιο λόγο χρειάζεστε τόσο μεγάλο κενό; Υπάρχει κάποιο σενάριο όπου ένας αυτοχρηματοδοτούμενος παράνομος χημικός ναρκωτικών θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει περισσότερο κενό; Μπορούν τα συνήθη γυάλινα σκεύη να υποστηρίξουν περισσότερο κενό;
 

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Δεν ξέρω για εσάς, αλλά η αντλία κενού μου κόστισε λιγότερο από 20 ευρώ. Απλά σχίστε έναν συμπιεστή από ένα παλιό ψυγείο αδειάστε το φρέον και συνδέστε τον σε μια πρίζα. Κράτησε πολύ περισσότερο και είναι ακόμα ζωντανή από την αντλία μου με τα περιστροφικά πτερύγια.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
50
Points
28
Μόλις αγόρασα μια αντλία νερού υψηλής πίεσης βαρέως τύπου (όχι aliexpress ή amazon). Χρησιμοποιώντας ένα μεγάλο πλαστικό κουτί και κατάλληλες σωληνώσεις, ανακυκλώνει νερό.
Στη συνέχεια, στην έξοδο, τοποθετείται ένας αναρροφητήρας. Έτσι, ο συνδυασμός μπορεί επίσης να καθαρίζει αέριο και να αντλεί υγρά, αν χρειαστεί. Μπορεί να πάρει αρκετά υψηλή πίεση στον αναρροφητήρα ώστε να αφήσει το νερό να βράσει στους 25 βαθμούς Κελσίου. Όταν βάζω μερικές λωρίδες παγοκύβων στο κουτί, η υποπίεση θα είναι χαμηλότερη και το νερό μπορεί να βράσει στα 10/15, και είναι επίσης ανθεκτικό σε χημικά (τουλάχιστον για το βρώμιο, το οποίο δοκίμασα). Η ρύθμιση είναι τόσο εύκολη όσο το να γυρίσετε το κουμπί του τροφοδοτικού πάνω/κάτω.
 
Last edited:

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Μπορεί να νικήσει έναν συμπιεστή ψυγείου 20 ευρώ που δεν θα κολλάει όπως κάνουν κάποιες άλλες αντλίες όταν μπαίνουν διαλύτες;
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
50
Points
28
Τιμολογιακά: όχι. Αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει συμπιεστή ψυγείου, οπότε δεν μπορώ να πω.
 

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Δοκιμάστε το, θα εκπλαγείτε
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Χρειάζεστε μόνο 640 mmhg
Χρήση (αντλία διαφράγματος 12V R385 DC)
Είναι φθηνή και μπορείτε να πάρετε περισσότερη πίεση από όση χρειάζεστε.
Μπορείτε επίσης να το χρησιμοποιήσετε για να αντλήσετε νερό στον συμπυκνωτή
 
Top