Σπιρτόκουτο κολλημένο σημείο βοήθειας;

calmcatfather

Don't buy from me
Member
Language
🇹🇷
Joined
Jul 21, 2024
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Γεια σας φίλοι, συγγνώμη εκ των προτέρων για τα κακά αγγλικά μου. Ξεκίνησα σε αυτό το μονοπάτι πριν από περίπου 3 χρόνια. Εκείνη την εποχή, είχα έναν εξαιρετικό τρόπο εξαγωγής MBRP από σπιρτόκουτα. Απ' όσο θυμάμαι, έκανα απόξεση από τα σπιρτόκουτα. Στη συνέχεια το έπλενα με ασετόν και το ξέπλενα. Στη συνέχεια, το έβραζα με υδροχλωρικό οξύ και καθάριζα τα κομμάτια χαρτιού που έβγαιναν. Αυτό είναι το μόνο που θυμάμαι από εκείνες τις εποχές και δεν θυμάμαι από πού πήρα αυτή τη συνταγή. Τώρα ας περάσουμε στο κύριο θέμα μας.

Αποφάσισα να ακολουθήσω ξανά αυτή τη διαδρομή και πήγα και αγόρασα ξανά σπιρτόκουτα.

Αυτά τα σπιρτόκουτα δεν είναι αυτά με τις λευκές τρύπες, είναι εντελώς καφέ επικαλυμμένα σπιρτόκουτα. Δοκίμασα μερικά πράγματα που γράφτηκαν. Το πρώτο από αυτά ήταν να επέμβω πρώτα με ζεστό νερό, αλλά μετά την επέμβαση με ζεστό νερό, δεν μπορούσα να ξύσω τίποτα και άρχισε να ξεκολλάει μαζί με όλο το χαρτί.

Στη συνέχεια άλλαξα τη μέθοδο, βούτηξα την πλευρά κάθε σπιρτόκουτου σε ασετόν χωρίς να το κόψω και άρχισα να το ξύνω με ξυράφι και δούλεψε πολύ καλύτερα. Έχω συμπεριλάβει μια φωτογραφία του ξυραφιού που χρησιμοποίησα παρακάτω.

F21gDesT56


Ολοκλήρωσα τη διαδικασία και στη συνέχεια θρυμμάτισα όλο το MBRP που είχε συγκεντρωθεί σε ένα μικρό γουδί μέχρι να γίνει εντελώς σκόνη. Τα έκανα όλα σε εντελώς καθαρά γυάλινα δοχεία. Δεν χρησιμοποιήθηκε κανένα εργαλείο που να έχει αγγίξει με σαπούνι. Αφού τελείωσα με τη σύνθλιψη των πάντων, έριξα τη σκόνη σε ένα γυάλινο ποτήρι ζέσεως και το κάλυψα με ασετόν.

Εδώ έρχεται η πραγματική μου ερώτηση. Τι πρέπει να κάνω από εδώ και στο εξής για να κάνω το RP μου καθαρότερο; Διάβασα άρθρα που αναφέρουν ότι η χρήση νερού ή θειικού οξέος βλάπτει το RP, αλλά δεν ήμουν απόλυτα σίγουρος. Χρειάζομαι βοήθεια σε αυτό το θέμα. Τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα; Πώς μπορώ να καθαρίσω περισσότερο; Ή, όπως ανέφερα στην αρχή, αν το βράσω ξανά με υδροχλωρικό οξύ (δεν θυμάμαι αν υπήρχαν άλλα βήματα), θα είναι το RP αρκετά καθαρό για το RXN;

AuskUnc6zO
 

Jimmyjohn48

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 6, 2024
Messages
21
Reaction score
3
Points
3
Κόψτε τις εντυπωσιακές λωρίδες από τα βιβλία. Μουλιάστε τις λωρίδες σε ασετόν μέχρι να καθαρίσουν. Αφαιρέστε τις χάρτινες λωρίδες και, στη συνέχεια, αφήστε το ρπ να στεγνώσει. Μόλις στεγνώσει καθαρίστε με hcl. Στη συνέχεια καθαρίστε με αποσταγμένο νερό. Στη συνέχεια καθαρίστε ξανά με IPA ή ασετόν. Έχουν περάσει 20 χρόνια περίπου από τότε που χρησιμοποίησα τη μέθοδο, αλλά αυτό ήταν πιστεύω.
 

calmcatfather

Don't buy from me
Member
Language
🇹🇷
Joined
Jul 21, 2024
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Σας ευχαριστούμε για το σχόλιό σας. Βρήκα το άρθρο χθες για το πού το διάβασα. Ήταν κάποιος που ονομάζεται swimm από την παλιά κυψέλη. Το σημείο στο οποίο βρίσκομαι τώρα είναι ότι έκανα πλύση με ασετόν. Πήρα την μπογιά που βγήκε με μια σύριγγα με ασετόν και την άδειασα. Μετά έκανα άλλο ένα πλύσιμο με ασετόν. Αυτή τη φορά χρησιμοποίησα ένα πολύ λεπτό σουρωτήρι και τα περισσότερα κομμάτια χαρτιού παρέμειναν στο σουρωτήρι. Στη συνέχεια περίμενα να καθίσει και πάλι το υπόλοιπο υγρό ασετόν και αυτή τη φορά η ασετόν ήταν λίγο λιγότερο κόκκινη. Στη συνέχεια στραγγίσαμε και αυτή την ασετόν. Περιμένει έτσι και τώρα. Νομίζω ότι θα το καθαρίσω ξανά σήμερα χρησιμοποιώντας κανονικό και ζεστό υδροχλωρικό οξύ. Τότε θα δούμε τι θα συμβεί. Θα επεξεργαστώ το θέμα αργότερα για το καλό όλων.
 
Top