Σύνθεση μεθακουαλόνης (Quaalude)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Εισαγωγή

Σε αυτό το θέμα, μπορείτε να βρείτε τις χημικές ιδιότητες και την πορεία σύνθεσης της μεθακουαλόνης (Quaalude- 2-μεθυλ-3-(2-μεθυλφαινυλ)-4(3H)-κιναζολινόνης) από ισατοϊκό ανυδρίτη και ο-τολουϊδίνη με υψηλή απόδοση. Αυτές οι πρόδρομες ουσίες είναι αρκετά κοινές και δεν προσελκύουν μεγάλη προσοχή. Μπορείτε εύκολα να τις αγοράσετε σε ένα κατάστημα χημείας σε καλή τιμή. Οι μέθοδοι αυτές είναι στοιχειώδεις και μπορούν εύκολα να επεκταθούν. Μην ξεχνάτε την ασφάλεια και χρησιμοποιήστε ΜΑΠ.

Εξοπλισμός και γυάλινα σκεύη.

Αντιδραστήρια.

  • 1,1 g, 0,01 mol,
  • Ιζατοϊκός ανυδρίτης 1,6 g, 0,01 mol,
  • Διαιθυλαιθέρας (Et2O) ή ακετόνη και απεσταγμένο νερό ~50 ml,
  • Διχλωρομεθάνιο (CH2Cl2) 100 ml,
  • Αιθέρας πετρελαίου 100 ml,
  • Ακετυλακετόνη 0,39 g, 0,0025 mole,
  • Αιθανόλη (EtOH) 95% 30 ml,
  • Υδροχλωρικό οξύ conc. (HCl) ~10 ml,
  • Μεθανόλη MeOH 50 ml.
  • Ακετόνη 50 ml.
8ihd5Tl7Oq

Διαλυτό σε αιθανόλη και αιθέρα. Αδιάλυτο σε H2O-
Σημείο βρασμού: 406,9 °C σε 760 mm Hg-
Σημείο τήξης ελεύθερης βάσης: 113-115 ̊C-
Σημείο τήξης άλατος HCI: 235-237 ̊C-
Μοριακό βάρος: 250,301 g/mole-
Πυκνότητα: 1,16 g/cm3 (20 °C)-
Αριθμός CAS: 72-44-6.

Διαδικασία

2,2'-διμεθυλοβενζανιλίδιο (1)
Μείγμα ισοτοϊκού ανυδρίτη (1,6 g, 0,01 mol) και ο-τολουιδίνης (1,1 g, 0,01 mol) θερμαίνεται σε φιάλη σχήματος αχλαδιού (10-50 ml) στους 120 °C επί 2 ώρες με μικρό ψυκτήρα παλινδρόμησης σε λουτρό ελαίου. Το μείγμα της αντίδρασης μετά την ψύξη διηθείται με αιθέρα (ή διαλύεται το καστανό μείγμα σε ζεστή ακετόνη και προστίθεται νερό για να συντριβούν οι κρύσταλλοι). Το προκύπτον στερεό συλλέγεται µε διήθηση αναρρόφησης σε χωνί Buchner (ή µικρό φίλτρο Schott) και ανακρυσταλλώνεται από µίγµα διχλωροµεθανίου και πετρελαϊκού αιθέρα 50:50 για να δώσει το ενδιάµεσο αµινοαµίδιο (2,2'-διµεθυλοβενζανιλίδιο) (1): απόδοση: 1,7 g (75%)- m.p. 110 °C.
RBWpuPbhit
2-Μεθυλ-3-(2-μεθυλφαινυλ)-4(3Η)-κιναζολινόνη (2)
Μείγμα 2,2'-διμεθυλβενζανιλιδίου (0,5 g, 0,0025 mol), ακετυλακετόνης (0,39 g, 0,0025 mol) σε αιθανόλη (30 ml) που περιέχει μερικές σταγόνες πυκνού υδροχλωρικού οξέος επαναρροφάται επί 1 ώρα σε φιάλη σχήματος αχλαδιού 100 ml. Κατά την ψύξη, η ένωση του τίτλου διαχωρίζεται με διήθηση ως άλας υδροχλωρικού άλατος: απόδοση: 0,59 g, (85%), m.p. 235-237 °C
.
ROrgi6I39f

Καθαρισμός

Τώρα αρχίζει η διαδικασία καθαρισμού. Τοποθετούνται οι κρύσταλλοι σε ποτήρι ζέσεως και προστίθεται περίπου ο διπλάσιος όγκος ακετόνης, ρίχνονται μερικές πέτρες βρασμού. Βοηθούν στην ταχύτερη έναρξη του βρασμού και στη διατήρηση του υπό έλεγχο. Οι κρύσταλλοι δεν θα διαλυθούν, αλλά θα διαλυθεί η εναπομείνασα δυσάρεστη μοβ ουσία. Φιλτράρετε τους κρυστάλλους και στεγνώστε. Εάν, μετά την ξήρανση, υπάρχει μια μοβ απόχρωση στους κρυστάλλους, τότε επανακρυσταλλώστε τους από μεθανόλη. Για να το πετύχετε αυτό, βάλτε τους κρυστάλλους σε ένα μικρό ποτήρι ζέσεως προσθέστε αρκετό MeOH για να τους βρέξετε και αρχίστε να θερμαίνετε το μείγμα. Μερικοί κρύσταλλοι θα διαλυθούν αμέσως, αν δεν διαλυθούν όλοι φέρνετε το MeOH σε βρασμό και προσθέτετε λίγο-λίγο MeOH, διατηρώντας τον βρασμό μέχρι να διαλυθούν όλοι. Συνεχίστε τώρα τον βρασμό μέχρι να εξατμιστεί περίπου το 20% του MeOH. Αφήστε το διάλυμα να κρυώσει και περιμένετε. Μετά από περίπου μία ώρα θα σχηματιστούν κρύσταλλοι και θα προσκολληθούν στις πλευρές του σωλήνα, περιμένετε μέχρι να βεβαιωθείτε ότι έχουν σχηματιστεί όλοι οι κρύσταλλοι και φιλτράρετε. Χρησιμοποιήστε ασετόν για να ξεπλύνετε τους κρυστάλλους από τη φιάλη σας και για να ξεπλύνετε όσο το δυνατόν περισσότερο από το άσχημο-μωβ πράγμα από τους κρυστάλλους στο διηθητικό σας χαρτί. Κρατήστε τόσο το διάλυμα όσο και τους κρυστάλλους.

Η ανακρυστάλλωση θα βοηθήσει λίγο, αλλά δεν θα καθαρίσει τους κρυστάλλους. Αυτό που συνέβη είναι ότι κατά τη διάρκεια της αντίδρασης, η άσχημη-μωβ ουσία έχει τυλιχτεί γύρω και μέσα στην κρυσταλλική δομή της μεθακουαλόνης και η ανακρυστάλλωση θα δημιουργήσει μια νέα επιφάνεια, οπότε μια πλύση με ακετόνη θα μπορέσει να πάρει το υπόλοιπο. Επαναλάβετε τώρα τον βρασμό με ασετόν που περιγράφεται παραπάνω, και φιλτράρετε και στεγνώστε. Θα πρέπει να έχετε ανοιχτό ατσάλινο γκρι προς λευκή σκόνη, αν έχετε, σταματήστε και βάλτε αυτή την παρτίδα στην άκρη, αν δεν έχετε, κάντε άλλη μια πλύση με ακετόνη.

Θυμάστε το διάλυμα που σώσατε από την ανακρυστάλλωση παραπάνω; Αυτό είναι το δυσάρεστο μωβ υλικό, MeOH, ακετόνη και μεθακουαλόνη. Βάλτε μερικές πέτρες βρασμού στο διάλυμα και βράστε το μισό όγκο. Αφήστε το να σταθεροποιηθεί και να κρυώσει και θα κατακρημνιστεί περισσότερη μεθακουαλόνη. Αυτό μπορεί να καθαριστεί με ακετόνη όπως παραπάνω και το αποτέλεσμα να προστεθεί στην ολοκληρωμένη παρτίδα σας. Μπορείτε να επαναλάβετε αυτή τη διαδικασία μέχρι να ανακτηθεί σχεδόν όλη η μεθακουαλόνη από το διάλυμα, αλλά κάθε ανάκτηση θα είναι λιγότερο καθαρή. Εάν επιλέξετε να το κάνετε αυτό, συνδυάστε όλο το ανακτηθέν προϊόν και κάντε έναν τελευταίο βρασμό με ακετόνη για να το καθαρίσετε
.
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Ααααργκ, με πρόλαβες.
Υπάρχουν όμως και άλλες διαδρομές που ξεκινούν με άλλα υλικά. Συχνά το αρχικό υλικό θα είναι κάτι όπως τολουόλιο και ανθρακικό μεθύλιο ή φθαλικός ανυδρίτης. Ή ακόμα και γάντια βινυλίου.

Νομίζω ότι η πιο κομψή OTC διαδρομή για αυτό το σύνθετο είναι τολουόλιο και ανθρανοϊκός μεθυλεστέρας.
Το τολουόλιο να υποστεί επεξεργασία με νιτροποιητικό μείγμα θειικού οξέος/νιτρικού οξέος για να παραχθεί ρακεμικό νιτροτολουόλιο, το οποίο στη συνέχεια διαχωρίζεται εύκολα μέσω των σημείων πήξης και δίνει ο-νιτροτολουόλιο. Το ο-νιτροτολουόλιο στη συνέχεια επαναρροφάται πάνω σε κασσίτερο με προσθήκη HCl για να δώσει ο-τολουιδίνη.
Το ανθρακικό μεθύλιο διατίθεται ως χημικό προϊόν αρωμάτων/γεύσεων από διάφορους προμηθευτές στη βιομηχανία αρωμάτων. Μπορεί εύκολα να απομεθυλιωθεί με κατεργασία με NaOH για να δώσει ανθρανιλικό οξύ, το οποίο μπορεί στη συνέχεια να χρησιμοποιηθεί μαζί με την ο-τολουιδίνη.

Το πρόβλημα με αυτό το φάρμακο είναι οι υψηλές δόσεις που απαιτούνται για την επίτευξη αποτελέσματος. Μια κανονική δόση είναι περίπου 400 mg, γεγονός που καθιστά δύσκολη την επίτευξη κερδών. Επίσης, οι επεξεργασίες είναι μια σκύλα, ειλικρινά, είναι πραγματικά δύσκολο να επιτευχθεί ένα καθαρό, λευκό τελικό προϊόν.
 

Jack

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 24, 2021
Messages
53
Reaction score
17
Points
8

Uncle Lee

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2022
Messages
44
Reaction score
50
Points
18
Η αντίδραση φαίνεται απλή, αλλά είναι λίγο δύσκολο να εκτελεστεί, η αντίδραση είναι πολύ δύσκολο να καθαριστεί και θα χάσετε μια παρτίδα γυάλινων οργάνων.
Η ο-τολουιδίνη είναι καρκινογόνος και πολύ πιθανό να προκαλέσει καρκίνο της ουροδόχου κύστης και απαιτεί καλές προφυλάξεις ασφαλείας.
Δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να συνθέσετε καθαρή ο-τολουιδίνη, ο καλύτερος τρόπος είναι να αγοράσετε την ουσία (αν μπορείτε)
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Αλήθεια; Ποιο είναι κατά τη γνώμη σας το κύριο πρόβλημα με τη σύνθεση;

Και ναι, η σύνθεση της μεθακουαλόνης είναι ακατάστατη, παράγει πολτούς που μοιάζουν με σοκολάτα, πολλή μυρωδιά και μια μακρά και δύσκολη επεξεργασία με μεγάλη απώλεια απόδοσης. Το τολουόλιο είναι καλύτερο από την ακετόνη για τον καθαρισμό της ακατέργαστης mq.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γνωρίζω αυτούς τους τρόπους. Περιέγραψα εδώ τον απλούστερο τρόπο για την ακουστική με χαμηλές δεξιότητες. Ο ισατικός ανυδρίτης και η ο-τολουϊδίνη μπορούν να αγοραστούν σε χημικό κατάστημα.
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Η ο-τολουϊδίνη έχει περίπου 200 βαθμούς σημείο βρασμού, δεν είναι πολύ πτητικό υγρό, αλλά συμφωνώ με τις προφυλάξεις ασφαλείας.
 
Last edited by a moderator:

Uncle Lee

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2022
Messages
44
Reaction score
50
Points
18


Στην πραγματικότητα, μπορώ να αγοράσω ο-τολουιδίνη, οπότε δεν έχω εμπειρία στην παραγωγή αυτής της ουσίας, αλλά όταν μιλάω με άλλους χημικούς, μου λένε ότι είναι πολύ ενοχλητική η σύνθεση αυτής της ουσίας, επειδή το δοχείο αντίδρασης είναι δύσκολο να καθαριστεί και η ουσία είναι τοξική.
 

Uncle Lee

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2022
Messages
44
Reaction score
50
Points
18

Έχετε δίκιο ότι δεν είναι εύκολο να εισπνεύσετε τους ατμούς αυτής της ουσίας και να προκαλέσετε δηλητηρίαση εάν τα μέτρα ασφαλείας είναι καλά, αλλά η διασφάλιση ότι το τελικό προϊόν (Quaalude) που συνθέτει ο χημικός είναι απαλλαγμένο από τοξικές ουσίες είναι δύσκολη υπόθεση.
Εάν ο χημικός χρησιμοποιεί ο ίδιος την ουσία ή αφήνει άλλους να τη χρησιμοποιήσουν, πρέπει να βεβαιωθεί ότι το προϊόν είναι πολύ καθαρό.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Αλήθεια; Διότι κανένας χημικός με τον οποίο έχω μιλήσει δεν είχε προβλήματα με αυτό το σύνθετο, ούτε και εγώ. Υπάρχει επίσης ένα πολύ περιεκτικό βίντεο στο youtube, οπότε δεν υπάρχει πραγματικά καμία ανάγκη να παράγω άλλο ένα:
Ποτέ δεν βρήκα τον καθαρισμό των γυάλινων σκευών πολύ δύσκολο, απλά ξεπλένω με νερό, NaOH και αν χρειαστεί λίγο DCM ή τολουόλιο. Αν και εστιάζεται στον ρακεμικό διαχωρισμό της p-τολουϊδίνης μέσω της ενδιάμεσης χρήσης οξαλικού οξέος, το βίντεο δείχνει επίσης τη σύνθεση της τολουϊδίνης, και αν το αρχικό υλικό ήταν καθαρό ο-νιτροτολουένιο, το προϊόν θα ήταν επίσης ο-τολουϊδίνη.
.
Η ο-τολουϊδίνη είναι δύσοσμη και τοξική σε παρατεταμένη έκθεση, αλλά κάθε πραγματικός μάγειρας ή χημικός θα το έκανε αυτό σε καπνιστήριο ούτως ή άλλως.
Όσον αφορά όμως τη μεθακουαλόνη, συμφωνώ απόλυτα με την ακαταστασία. Και η πραγματική δουλειά σε αυτή τη σύνθεση είναι το καθάρισμα, όπως αναφέρεται και στην αρχική ανάρτηση. Το "δυσάρεστο μωβ", ή όπως συχνά συμβαίνει, το δυσάρεστο καφέ, δεν είναι αποδεκτό και χρειάζεται ΠΟΛΛΗ δουλειά για να ξεφορτωθείς.
Υπάρχει ένα επεισόδιο της Φαρμακοποιίας του Χάμιλτον Μόρις στο οποίο ερευνά την προέλευση της μεθακουαλόνης στη Νότια Αφρική (η οποία είναι η μόνη χώρα όπου το φάρμακο αυτό εξακολουθεί να χρησιμοποιείται ευρέως) και συναντά έναν παράνομο μάγειρα που παρασκευάζει ακατέργαστη μεθακουαλόνη σε μια αυλή χρησιμοποιώντας πολύ πρωτόγονες τεχνικές και χωρίς κανένα ΜΑΠ. Ο ίδιος λέει στον Χάμιλτον για το πώς μερικές φορές ουρεί αίμα ... Αναρωτιέμαι ποια είναι τα επίπεδα καρκίνου της ουροδόχου κύστης μεταξύ των χρηστών μεθακουαλόνης εκεί.
 
Last edited:

Uncle Lee

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2022
Messages
44
Reaction score
50
Points
18
Παραδέχομαι ότι δεν είμαι πολύ καλός σε αυτή την αντίδραση, εσείς φαίνεται να είστε πολύ έμπειρος με αυτή την αντίδραση, δεν έχω συνθέσει ο-τολουϊδίνη, απλά μιλούσα με τον φίλο μου για τη μεθακουαλόνη που είναι δύσκολη στον καθαρισμό και ότι η ο-τολουϊδίνη είναι τοξική, του είπα ότι το διχρωμικό κάλιο είναι επίσης καρκινογόνο πρώτης κατηγορίας και όλοι το χρησιμοποιούμε τακτικά, ο φίλος μου μου είπε ότι η ο-τολουϊδίνη είναι πιο επικίνδυνη, ειδικά αν λαμβάνεται ως πρόσμειξη στη μεθακουαλόνη.
 

Uncle Lee

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2022
Messages
44
Reaction score
50
Points
18
Δεδομένου ότι δεν με ενδιέφεραν τα ηρεμιστικά, δεν συνέχισα την έρευνα και τα πειράματά μου, απλώς αφηγήθηκα όσα μίλησα στον φίλο μου και σας ζητώ συγγνώμη για την έλλειψη αυστηρότητας.

Ο φίλος μου, ο οποίος εργάζεται στη φαρμακευτική βιομηχανία, μου είπε ότι η ο-τολουϊδίνη είναι σχετικά επικίνδυνη και ότι κάθε χρόνο οι εργαζόμενοι στα χημικά εργοστάσια παθαίνουν καρκίνο από το χειρισμό αυτής της ουσίας λόγω των κακών μέτρων ασφαλείας, οπότε όποιος συνθέτει αυτή την ουσία πρέπει να είναι πιο προσεκτικός όσον αφορά την ασφάλεια
 

Hedgie

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 16, 2022
Messages
10
Reaction score
18
Points
3
Παρασκεύασα Methaqualone ξεκινώντας με φθαλικό ανυδρίτη + ουρία για να φτιάξω ανθρανιλικό οξύ και στη συνέχεια το συνδύασα με ο-τολουϊδίνη και παγωμένο οξικό οξύ (αυτό είναι ένα πραγματικά πρόχειρο περίγραμμα, αλλά είναι αυτό που θυμάμαι από την κορυφή του κεφαλιού μου) για να φτάσω στο MQ, και είχα αρκετά καλή επιτυχία μετά την επεξεργασία.
Είχα έναν καλό φίλο που μου έδωσε κάποιες αξιοπρεπείς συμβουλές πριν κάνω τη σύνθεση, τις οποίες πιστώνω με την επιτυχία μου. Η βασική του στρατηγική ήταν να αποκτήσει τα πιο καθαρά αρχικά υλικά που μπορούσε, διασφαλίζοντας ότι το ανθρανιλικό οξύ που χρησιμοποιείται είναι καθαρό (είναι ένα λευκό κρυσταλλικό στερεό όταν είναι καθαρό) και να διασφαλίσει ότι η ο-τολουιδίνη είναι πρόσφατα αποσταγμένο, ότι είναι ένα καθαρό ανοιχτό κίτρινο έλαιο (συνήθως όταν προέρχεται από έναν εμπορικό προμηθευτή φτάνει ως ένα σκούρο κόκκινο έλαιο επειδή έχει καθίσει για λίγο καιρό & για τους σκοπούς μας αυτό είναι απαράδεκτο, οπότε πρέπει να πάρουμε την εμπορική ο-τολουιδίνη και να την αποστάξουμε λίγο πριν τη χρησιμοποιήσουμε στη σύνθεση MQ). Η λήψη αυτών των βημάτων πριν από την παρασκευή του φάνηκε να βοηθά στη δημιουργία ενός αρκετά καθαρού προϊόντος, αν και ανακρυστάλλωσα το τελικό προϊόν επίσης μερικές φορές.
Η μεθακουαλόνη είναι μια αρκετά απλή σύνθεση, ωστόσο, είναι γνωστό ότι είναι δύσκολο να απομακρυνθούν όλες οι ακαθαρσίες ώστε να είναι απολύτως ασφαλές για ανθρώπινη χρήση. Νομίζω ότι κάποιος το ανέφερε ήδη παραπάνω, αλλά θα το ξαναπώ: αυτό το υλικό έχει τη φήμη ότι προκαλεί καρκίνο της ουροδόχου κύστης λόγω των ακαθαρσιών που έχουν απομείνει από τη σύνθεση, οπότε αν πρόκειται να το χρησιμοποιήσετε μόνοι σας ή να το δώσετε σε κάποιον, θα πρέπει σίγουρα να αφιερώσετε χρόνο για να βεβαιωθείτε ότι ξεκινάτε με τις ενώσεις υψηλότερης καθαρότητας που μπορείτε και να κάνετε μια σταθερή επεξεργασία του προϊόντος.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Ναι, η πραγματική εργασία σε αυτή τη σύνθεση είναι στην πραγματικότητα πριν και μετά την ίδια τη σύνθεση. Τόσο το ανθρανιλικό οξύ όσο και η ο-τολουϊδίνη έχουν την τάση να σκοτεινιάζουν και να γεμίζουν με ακαθαρσίες εάν δεν συντίθενται ή δεν αποθηκεύονται με τη μέγιστη δυνατή προσοχή. Και τέλος, το ίδιο ισχύει και για το ίδιο το MQ.
Όταν κάνατε τη μετατροπή από φθαλικό ανυδρίτη σε ανθρανιλικό οξύ, καταφέρατε να λάβετε ένα λογικά ανοιχτόχρωμο προϊόν ή έγινε σκούρο και ακάθαρτο; Αυτό είναι ένα πολύ συνηθισμένο πρόβλημα και νομίζω ότι είναι θέμα προσεκτικής προετοιμασίας του μίγματος αντίδρασης υδροξειδίου/υποχλωριώδους.
 

Jack

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 24, 2021
Messages
53
Reaction score
17
Points
8
Αυτό το νήμα είναι ανακριβές η πρώτη εικόνα στο πάνω μέρος της σελίδας είναι το μόριο Αλπραζολάμη, θα έπρεπε να ήμουν πιο συγκεκριμένος αλλά η ανάρτηση που έκανα παραπάνω ήταν ότι στο πρώτο βήμα της αντίδρασης δεν παράγεται 2,2' διμεθυλοβενζανιλίδιο αλλά παράγεται 2-αμινο-N-(ο-τολύλ)βενζαμίδιο (η αμινομάδα δεν μετατρέπεται σε μεθυλομάδα.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Συγγνώμη, φορτώθηκε λάθος εικόνα. Διορθώθηκε.
 

Midget_Impinger

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 10, 2022
Messages
30
Reaction score
11
Points
8
Έχω συνθέσει μεθακουαλόνη πολλές φορές, χρησιμοποιώντας ανθρανιλικό οξύ, ο-τολουϊδίνη, πολυφωσφορικό οξύ και παγωμένο οξικό οξύ. Είναι αρκετά εύκολο, αλλά το σημείο όπου εξουδετερώνεις το μείγμα χρησιμοποιώντας ανθρακικό..... αηδιαστικό. Εννοώ, κοιτάξτε αυτό (επισυνάπτεται).
78C6TFevVu

Το δοκίμασα δύο φορές πιστεύοντας ότι αυτό ήταν μια αποτυχία. Στη συνέχεια, κάποιος στο SM μου είπε ότι θα πρέπει να συνεχίσω, και πραγματικά λειτούργησε! lol.

Εδώ είναι ένα καλό νήμα SM σχετικά με αυτό: http://www.sciencemadness.org/talk/viewthread.php?tid=156723
 

Midget_Impinger

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 10, 2022
Messages
30
Reaction score
11
Points
8
Επίσης, έχει κανείς τις ενοχλητικές συσπάσεις όταν παίρνει μεθακουαλόνη; Σταμάτησα να το παίρνω επειδή προγραμματίζω για να ζήσω και αυτό με δυσκόλευε πολύ.
 

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 29, 2022
Messages
161
Reaction score
156
Points
43
Πού βρίσκετε το ανθρανιλικό οξύ, καθώς βλέπω ότι απαγορεύεται στην Κίνα.
 

Midget_Impinger

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 10, 2022
Messages
30
Reaction score
11
Points
8
Είναι πολύ εύκολο να το φτιάξετε.

Ο ευκολότερος τρόπος είναι να πάρετε ανθρακικό μεθύλιο και να το αντιδράσετε με υδροξείδιο του νατρίου(εδώ). Μπορείτε να ελέγξετε και να δείτε αν μπορείτε να βρείτε ανθρανολικό μεθύλιο; Είναι το πιο συνηθισμένο αρωματικό σταφυλιών, και χρησιμοποιείται επίσης ως απωθητικό για πάπιες/χαρούνες. Αλλά το πρόβλημα με το ανθρανολικό μεθύλιο είναι ότι είναι ένας εστέρας του ανθρανολικού οξέος. οπότε μπορεί να είναι δύσκολο να το βρεις και αυτό...

Έτσι, αν δεν μπορείτε να βρείτε ανθρανιλικό μεθύλιο, τότε μπορείτε να φτιάξετε ανθρανιλικό οξύ από φθαλιμίδιο. Εδώ είναι μερικά βίντεο:
Και το φθαλιμίδιο δεν είναι καθόλου περιορισμένο (τουλάχιστον εκεί που βρίσκομαι εγώ δεν είναι). Αλλά αν είναι, απλά ψάξτε στο google "πώς να φτιάξετε φθαλιμίδιο". Φτιάχνεται από φθαλικό ανυδρίτη ή φθαλικό οξύ, το οποίο είναι επίσης εύκολο να βρεις.

Αν πρέπει να ακολουθήσετε τον μακρύ δρόμο, τότε ρίξτε μια ματιά σε αυτό το βίντεο του NileRed. Αν παρακολουθήσετε τα πρώτα 30 λεπτά, θα δείτε πώς μπορείτε να πάρετε γάντια βινυλίου που περιέχουν είτε DEHP είτε DINP ως πλαστικοποιητή, και να τα μετατρέψετε σε ανθρανιλικό οξύ).
 
Top