Χλωριούχο μεθυλαμμώνιο (ή αλλιώς μεθυλαμίνη HCL) έναντι χλωριούχου αμμωνίου

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Έτσι, έφτιαξα μια άλλη παρτίδα μεθυλαμίνης HCL σύμφωνα με την αρχική πατέντα, την ανακάτεψα wix μια ισοδύναμη ποσότητα NaOH ( ισοδύναμη με την HCL, συνολικά 2:1:NaOh : CH³NH²hcl( δυνητικά. πρόσθεσα λίγο νερό και το ζέστανα παράγοντας ένα εύφλεκτο αέριο. Το έλεγξα τις σημειώσεις μου και συνειδητοποίησα ότι η αμμωνία είναι εύφλεκτη και σε συγκέντρωση 18%, οπότε αυτή η δοκιμή δεν αποδεικνύει τίποτα. Πώς μπορώ να καταλάβω αν το προϊόν μου είναι χλωριούχο μεθυλαμμώνιο ή χλωριούχο αμμώνιο;
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Η Ν-βουτυλική αλκοόλη διαλύει εν θερμώ το MeNH2.HCl αλλά όχι το χλωριούχο αμμώνιο. Με αυτόν τον τρόπο διαχωρίζετε τα δύο. Το IPA λειτουργεί επίσης, αλλά στο εκχύλισμα θα υπάρχει λίγο χλωριούχο αμμώνιο, η ποσότητα είναι αμελητέα όσον αφορά τις περαιτέρω αντιδράσεις, καθώς η πρωτογενής αμίνη είναι πολύ ισχυρότερο πυρηνόφιλο από την αμμωνία, ~20 φορές ισχυρότερη.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ευχαριστώ για την απάντησή σας, έχω πολύ άνυδρο IPA που κάθεται γύρω μου. Πρόκειται να ανακαλύψω τι έχω εδώ
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Φυσικά, με την IPA. Εννοείτε μεθανόλη, σωστά;
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
N-βουτυλοαλκοόλη για την εκχύλιση του MeNH2.HCl από το χάος του χλωριούχου αμμωνίου και του MeNH2.HCl κατά την παρασκευή του από φορμαλδεΰδη/εξαμίνη/HCl. Το MeOH και το EtOH δεν λειτουργούν καλά, αλλά το IPA είναι απλά εντάξει.

Για την ίδια την αντίδραση μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε νερό είτε αιθανόλη και HCl, που είναι παντού, sciencemadness ή Lambdasyn - κοιτάξτε εκεί.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Για ποιο λόγο αποστάζω τη μεθανόλη από το υγρό πλυσίματος παρμπρίζ; Για να καθαρίσω το σπιτικό χλωροφόρμιο; Έχει περάσει τόσος καιρός από τότε που το διάβασα που το ξεχνάω. Έχω επίσης εγκεφαλοπάθεια. Και δεν έχω κοιμηθεί εδώ και 40 ώρες...
 
Top