Monero - κρυπτονόμισμα με ενισχυμένη ιδιωτικότητα

Ozzy Osbourne

Don't buy from me
Member
Joined
Oct 16, 2023
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
0VhNFWeifa

Περιεχόμενα:
  • 1) Τι είναι το Monero
  • 2) Χαρακτηριστικά του Monero
  • 3) Διαγραφή του Monero από την Binance
  • 4) Συμπέρασμα

Τι είναι το Monero

Το Monero, ένα κρυπτονόμισμα που εστιάζει στην προστασία της ιδιωτικής ζωής, εμφανίστηκε τον Απρίλιο του 2014 ως απάντηση στις αυξανόμενες ανησυχίες σχετικά με την έλλειψη ιδιωτικότητας στις συναλλαγές Bitcoin. Δημιουργήθηκε από ένα ανώνυμο άτομο ή ομάδα με το ψευδώνυμο "thankful_for_today", το Monero βασίστηκε στο πρωτόκολλο CryptoNote, το οποίο δίνει προτεραιότητα στην ιδιωτικότητα, την αποκέντρωση και τη δυνατότητα ανταλλαγής.

Η ανάπτυξη του Monero καθοδηγήθηκε από μια αφοσιωμένη κοινότητα προγραμματιστών και ενθουσιωδών που εκτιμούν το οικονομικό απόρρητο. Σε αντίθεση με το Bitcoin, όπου οι συναλλαγές είναι διαφανείς και ανιχνεύσιμες στην αλυσίδα μπλοκ, το Monero χρησιμοποιεί τεχνολογίες όπως οι υπογραφές δακτυλίου, οι μυστικές διευθύνσεις και οι Ring Confidential Transactions (RingCT) για να συσκοτίσει τον αποστολέα, τον παραλήπτη και το ποσό της συναλλαγής. Αυτό διασφαλίζει ότι οι συναλλαγές Monero είναι μη συνδεόμενες και μη ανιχνεύσιμες, παρέχοντας στους χρήστες υψηλό επίπεδο ιδιωτικότητας και ανταλλαξιμότητας.

Το Monero έχει κερδίσει δημοτικότητα μεταξύ ιδιωτών και επιχειρήσεων που αναζητούν οικονομική ιδιωτικότητα και ασφάλεια. Έχει αγκαλιαστεί από τους υποστηρικτές της ιδιωτικότητας, τους επενδυτές και τις αγορές του darknet λόγω των ενισχυμένων χαρακτηριστικών ιδιωτικότητας που διαθέτει. Εκτός από τα χαρακτηριστικά προστασίας της ιδιωτικής ζωής, το Monero προσφέρει επίσης πλεονεκτήματα όπως η δυνατότητα ανταλλαγής, που σημαίνει ότι όλα τα νομίσματα θεωρούνται ίσα και ανταλλάξιμα, σε αντίθεση με το Bitcoin, όπου ορισμένα νομίσματα μπορεί να αμαυρώνονται από το ιστορικό των συναλλαγών τους. Αυτό καθιστά το Monero μια προτιμώμενη επιλογή για όσους δίνουν προτεραιότητα στην προστασία της ιδιωτικής ζωής και τη δυνατότητα ανταλλαγής στις οικονομικές συναλλαγές τους.
E9bMi7ralz

Ωστόσο, είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι τα χαρακτηριστικά απορρήτου του Monero έχουν επίσης προσελκύσει κάποια διαμάχη, με τις ρυθμιστικές αρχές και τις υπηρεσίες επιβολής του νόμου να εκφράζουν ανησυχίες σχετικά με την πιθανή χρήση του σε παράνομες δραστηριότητες. Παρά τις προκλήσεις αυτές, το Monero συνεχίζει να εξελίσσεται και να βελτιώνεται. Η ανάπτυξή του είναι καθοδηγούμενη από την κοινότητα, με τακτικές ενημερώσεις και βελτιώσεις που εφαρμόζονται για την ενίσχυση της ιδιωτικότητας, της επεκτασιμότητας και της ασφάλειάς του. Επιπλέον, το Monero διαθέτει ένα ζωντανό οικοσύστημα με διάφορα πορτοφόλια, ανταλλαγές και υπηρεσίες που υποστηρίζουν τη χρήση του.

Συνολικά, το Monero αποτελεί απόδειξη της σημασίας της ιδιωτικότητας στην ψηφιακή εποχή. Η δέσμευσή του στην προστασία της ιδιωτικής ζωής, την αποκέντρωση και τη δυνατότητα ανταλλαγής έχει κερδίσει μια θέση ως ένα από τα κορυφαία κρυπτονομίσματα στην αγορά, με μια αφοσιωμένη κοινότητα και ένα πολλά υποσχόμενο μέλλον μπροστά του.

Χαρακτηριστικά του Monero

M708kdcxw5


Τα διακριτικά χαρακτηριστικά του Monero προέρχονται από τα ισχυρά μέτρα προστασίας της ιδιωτικής ζωής, καθιστώντας το κορυφαίο κρυπτονόμισμα στον τομέα της οικονομικής ανωνυμίας. Στον πυρήνα της αρχιτεκτονικής απορρήτου του Monero βρίσκεται η χρήση υπογραφών δακτυλίου, κρυφών διευθύνσεων και Ring Confidential Transactions (RingCT). Κάθε συναλλαγή Monero χρησιμοποιεί υπογραφές δακτυλίου που συσκοτίζουν την ταυτότητα του αποστολέα συνδυάζοντας τη συναλλαγή του αποστολέα με εκείνες πολλών άλλων συμμετεχόντων, καθιστώντας πρακτικά αδύνατο να εντοπιστεί η ακριβής προέλευση των κεφαλαίων. Οι μυστικές διευθύνσεις ενισχύουν περαιτέρω την ιδιωτικότητα, δημιουργώντας διευθύνσεις μίας χρήσης για κάθε συναλλαγή, διασφαλίζοντας ότι οι ταυτότητες των παραληπτών παραμένουν θωρακισμένες. Οι Ring Confidential Transactions (RingCT) προσθέτουν ένα επιπλέον επίπεδο προστασίας της ιδιωτικής ζωής αποκρύπτοντας το ποσό της συναλλαγής, διασφαλίζοντας ότι οι παρατηρητές δεν μπορούν να διακρίνουν την αξία που μεταφέρεται. Ως αποτέλεσμα, η αλυσίδα μπλοκ Monero προσφέρει απαράμιλλη προστασία της ιδιωτικής ζωής και προσβασιμότητα, προωθώντας ένα οικονομικό οικοσύστημα όπου οι συναλλαγές είναι πραγματικά εμπιστευτικές και δυσδιάκριτες μεταξύ τους.

Η αλυσίδα μπλοκ Monero λειτουργεί με παρόμοιο σκεπτικό με άλλα κρυπτονομίσματα, αν και με σημαντικές βελτιώσεις στην ιδιωτικότητα και τη μετατρεψιμότητα. Οι συναλλαγές στην αλυσίδα μπλοκ Monero ομαδοποιούνται σε μπλοκ, με κάθε μπλοκ να περιέχει έναν κατάλογο συναλλαγών, χρονοσφραγίδες και αναφορές στο προηγούμενο μπλοκ, σχηματίζοντας μια συνεχή αλυσίδα μπλοκ. Ωστόσο, σε αντίθεση με τις διαφανείς αλυσίδες μπλοκ, όπως αυτή του Bitcoin, όπου οι λεπτομέρειες των συναλλαγών είναι δημόσια ορατές, η αλυσίδα μπλοκ του Monero αποκρύπτει ευαίσθητες πληροφορίες μέσω της χρήσης κρυπτογραφικών τεχνικών.

Διαγραφή του Monero από την Binance

NC7QWKcFwT

Η πρόσφατη απόφαση της Binance να διαγράψει το Monero (XMR) από το χρηματιστήριο, προκάλεσε σοκ στην αγορά κρυπτονομισμάτων. Το άμεσο αποτέλεσμα της διαγραφής του Monero από το χρηματιστήριο ήταν η απότομη πτώση της τιμής του στην αγορά, διαπραγματευόταν κάτω από τα 115 δολάρια και σηματοδοτούσε το χαμηλότερο σημείο της από τον Σεπτέμβριο του 2023. Η απόφαση προκάλεσε ένα κύμα αντιδράσεων σε όλες τις πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης, με τους χρήστες, τους φορείς επιρροής και τους θεσμούς να επικρίνουν την κίνηση της Binance ως παράδοση στις ρυθμιστικές πιέσεις. αντανακλώντας την αβεβαιότητα των επενδυτών και τις ανησυχίες σχετικά με τη μελλοντική προσβασιμότητα των νομισμάτων ιδιωτικότητας.

Ο κύριος λόγος πίσω από τη διαγραφή του Monero από την Binance προέρχεται από τη σύγκρουση μεταξύ των χαρακτηριστικών του Monero που εστιάζουν στην προστασία της ιδιωτικής ζωής και των αυστηρών απαιτήσεων συμμόρφωσης της Binance. Η χρήση των μυστικών διευθύνσεων του Monero για την προστασία της ιδιωτικότητας των συναλλαγών έρχεται σε σύγκρουση με την ανάγκη της Binance για διαφάνεια στην παρακολούθηση των καταθέσεων από δημόσια ορατές διευθύνσεις. Επιπλέον, η αυξημένη ρυθμιστική πίεση και οι ανησυχίες σχετικά με ανήθικη ή δόλια συμπεριφορά έχουν αναφερθεί ως λόγοι για τη διαγραφή από το χρηματιστήριο.

Η διαγραφή του Monero από το χρηματιστήριο αναδεικνύει τον συνεχιζόμενο ρυθμιστικό έλεγχο γύρω από τα νομίσματα ιδιωτικότητας, τα οποία δίνουν προτεραιότητα στην ανωνυμία αποκρύπτοντας τις λεπτομέρειες των συναλλαγών. Αυτή η αδιαφάνεια καθιστά δύσκολο για τις ρυθμιστικές αρχές και τις υπηρεσίες επιβολής του νόμου να εντοπίζουν παράνομες δραστηριότητες, οδηγώντας σε αυξημένο έλεγχο και ενέργειες διαγραφής από τη λίστα από τα μεγάλα χρηματιστήρια. Η κίνηση του Binance ακολουθεί παρόμοιες ενέργειες από άλλα χρηματιστήρια, με το OKX να ανακοινώνει τη διαγραφή του Monero και άλλων tokens που εστιάζουν στην ιδιωτικότητα, όπως το Dash (DASH) και το Zcash (ZCH ), στα τέλη του 2023.

Παρά τις προκλήσεις αυτές, το Monero εξακολουθεί να χρησιμοποιείται ευρέως στην αγορά κρυπτονομισμάτων. Η αξία του έχει ήδη ανακάμψει στα 140 δολάρια, δείχνοντας ανθεκτικότητα απέναντι στις ρυθμιστικές πιέσεις και επιβεβαιώνοντας τη θέση του στο εξελισσόμενο τοπίο των ψηφιακών νομισμάτων.

Συμπέρασμα
YKmGlkuiHX

Το Monero αναδεικνύεται ως ένα από τα ασφαλέστερα κρυπτονομίσματα στο ψηφιακό πεδίο, κυρίως λόγω των ισχυρών χαρακτηριστικών προστασίας της ιδιωτικής ζωής και της δέσμευσής του για οικονομική ανωνυμία. Οι καινοτόμες τεχνολογίες του, συμπεριλαμβανομένων των υπογραφών δακτυλίου, των κρυφών διευθύνσεων και των Ring Confidential Transactions (RingCT), διασφαλίζουν ότι οι συναλλαγές είναι μη ανιχνεύσιμες και μη συνδεόμενες, προσφέροντας στους χρήστες απαράμιλλα επίπεδα ιδιωτικότητας και ανταλλαξιμότητας. Ενώ οι ρυθμιστικές πιέσεις έχουν οδηγήσει σε ενέργειες διαγραφής από το χρηματιστήριο από μεγάλα χρηματιστήρια όπως το Binance, η ανθεκτικότητα του Monero απέναντι σε αυτές τις προκλήσεις υπογραμμίζει τη διαρκή αξία και σημασία του στην αγορά κρυπτονομισμάτων.

Συνιστούμε να εξετάσετε το Monero, ειδικά για συναλλαγές που απαιτούν αυξημένη ιδιωτικότητα, όπως αυτές στο darknet. Η αφοσίωσή του στην προστασία της ιδιωτικής ζωής, την αποκέντρωση και τη δυνατότητα ανταλλαγής το καθιστά προτιμώμενη επιλογή για ιδιώτες και επιχειρήσεις που επιδιώκουν να διασφαλίσουν τις οικονομικές τους πληροφορίες σε έναν ολοένα και πιο ψηφιακό κόσμο. Παρά τα ρυθμιστικά εμπόδια, το Monero συνεχίζει να εξελίσσεται και να βελτιώνεται, με γνώμονα μια αφοσιωμένη κοινότητα και ένα όραμα για ένα πιο ιδιωτικό και ασφαλές οικονομικό μέλλον.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Πολύ καλή συγγραφή. Είναι κρίμα που κάποια πολλά χρηματιστήρια το διαγράφουν από τη λίστα ( υποθέτω ότι υπάρχουν και κάποια θετικά με βάση την προοπτική). Υποθέτω ότι η κοινότητά μας θα είναι αυτή που θα το κρατήσει ζωντανό.
 

HustlerFox

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 11, 2023
Messages
75
Reaction score
46
Points
18
Όλοι στο dn θα πρέπει να χρησιμοποιούν μόνο το monero, εξακολουθώντας να το λένε αυτό από πολύ καιρό
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Κρίμα που γίνεται όλο και πιο δύσκολο να το αποκτήσετε μέρα με τη μέρα. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι το localmonero κλείνει.
 

HustlerFox

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 11, 2023
Messages
75
Reaction score
46
Points
18
@miner21 αδερφέ απλά δούλεψε με κάποιον τοπικά, δεν εμπιστεύομαι πραγματικά πολύ το localmonero ή το agordesk, πάρα πολλοί μπάτσοι εκεί μέσα, έχω ακούσει για πάρα πολλούς ανθρώπους που πιάνονται, προφανώς μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με ασφαλή τρόπο αλλά γιατί να προσπαθείς να κάνεις το πράγμα με τον πιο δύσκολο τρόπο
 

A1maL3igH3939

Don't buy from me
New Member
Joined
May 30, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
@Mr. Fox -- πώς "συνεργάζεστε με κάποιον τοπικό"; Για μένα προσωπικά, αυτό ήταν το απόλυτα ΠΙΟ δύσκολο κανάλι.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Θα το έκανα, αλλά δεν ξέρω πώς να βρω κάποιον σε τοπικό επίπεδο. Το XMR είναι κάπως εξειδικευμένο.
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Δεν ξέρω τι είναι πιο δύσκολο.... να φτιάξετε MDMA ή να φτιάξετε ένα πορτοφόλι Monero. Είμαι τουλάχιστον ένα από τα δύο αυτή τη στιγμή.
; )
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Ίσως μπορώ να βοηθήσω. Πού αντιμετωπίζετε πρόβλημα;
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Λοιπόν, αφήνοντας στην άκρη προς το παρόν τις δυσκολίες της σύνθεσης του MDMA, έπρεπε να μάθω αρκετά νέα πράγματα για να ρυθμίσω ένα πορτοφόλι Monero. Τούτου λεχθέντος, οι άνθρωποι στο getmonero.org έφτιαξαν μια πολύ καλή βήμα προς βήμα οδηγία που μου πήρε περίπου 6 ώρες για να την ολοκληρώσω. Έκανα όλη την επαλήθευση με hashes, Kleopatra κ.λπ. Δεν έχω κάνει ποτέ κάτι τέτοιο στη ζωή μου. Παρακινήθηκα να το κάνω αυτό αφού με εξαπάτησαν πολύ καλά πέρυσι από έναν αρκετά εξελιγμένο ιστότοπο Tor mirror. Από τότε δεν έχω αγοράσει ναρκωτικά από το διαδίκτυο και αποφάσισα να φτιάξω τα δικά μου.

Είμαι έτοιμος και καλά τώρα.

Είναι εύκολο για μένα να πέσω στην παρανομία.......ανώνυμα emails, VPN, μη ανιχνεύσιμα κρυπτονομίσματα. Είμαι μικρός και σκοπεύω να παραμείνω έτσι. Απλά δεν μπορώ να δω την επιβολή του νόμου να αφιερώνει χρόνο για να επικεντρωθεί σε κάποιον σαν εμένα, εκτός αν τους το έκανα απίστευτα εύκολο. Παρ' όλα αυτά, αυτά είναι μερικά σχετικά απλά πράγματα που πρέπει να κάνετε. Είναι σαν να κλειδώνεις τις πόρτες σου. Αν κάποιος πραγματικά προσπαθήσει πολύ, θα μπει μέσα, αλλά πόση προσπάθεια είστε διατεθειμένοι να καταβάλλετε αφού δείτε την ατσάλινη πόρτα, στο ατσάλινο πλαίσιο, με δύο αδιέξοδα κλειδωμένα σφιχτά;

Τα εξαιρετικά λίγα που γνωρίζω για τα κρυπτονομίσματα (όπως μόλις πριν από λίγες ημέρες έμαθα ότι το BTC είναι ανιχνεύσιμο) ακούγεται ότι το XMR είναι αρκετά καλό ακόμη και για τους πιο εξαιρετικά παρανοϊκούς (εμένα), αλλά μόνο για βασικές έως μεσαίες δεξιότητες πληροφορικής. Το βασικό μου σχέδιο αυτή τη στιγμή έχει ως εξής: Η αγορά του ΧΡΜΡ είναι μια πολύπλοκη διαδικασία: Λογαριασμός τρεχούμενου κανονικού προσώπου KYC συνδεδεμένος με mainstream KYC ανταλλακτήριο κρυπτογράφησης που μπορεί να μετατρέψει fiat/BTC σε XMR. XMR αποστέλλονται στο πορτοφόλι Monero από το getmonero.org . (Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό το πορτοφόλι στεγάζεται εξ ολοκλήρου στον υπολογιστή μου ή σε κάποιο διακομιστή κάπου. ) Προς το παρόν ερευνά ένα πορτοφόλι υλικού (ανοιχτό σε προτάσεις!) Αποστολή XMR από αυτό το πορτοφόλι στο πορτοφόλι της αγοράς BB.

Όταν αρχίσω να πουλάω πράγματα, νομίζω ότι πολλοί άνθρωποι θα εξακολουθούν να θέλουν να χρησιμοποιούν BTC παρά (ή σε άγνοια) τις πτυχές των ανησυχιών για την ιχνηλασιμότητα. Έτσι, το σχέδιό μου είναι να πάρω το κερδισμένο BTC από το πορτοφόλι της αγοράς BB, να το μετατρέψω σε P2P ανταλλακτήριο χωρίς KYC (ανοιχτό σε προτάσεις!) από BTC σε XMR. Στη συνέχεια, να στείλω αυτό το XMR στο KYC mainstream ανταλλακτήριο κρυπτογράφησης. Από εκεί θα επιστρέψω στο Fiat αν το θελήσω.
Τι σκέφτεστε; Είναι αυτό υπερβολικό; Βλέπετε κάποια κενά;
Ερευνώντας P2P χωρίς KYC ανταλλαγή από BTC σε XMR τώρα. Ενημερώστε με αν υπάρχουν προτάσεις. Ξέρω ότι το Paxful δεν κάνει XMR...

Συγγνώμη που είμαι τόσο μακροσκελής......Είμαι μόνος μου σε αυτό το ταξίδι εδώ και ένα χρόνο και δεν έχω μιλήσει σε κανέναν γι' αυτό. Είναι υπέροχο να μπορώ να μιλήσω ανοιχτά...........
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Επομένως, έχετε υπόψη σας ότι μόλις φτάσετε σε fait to XMR είστε αρκετά ασφαλείς ως επί το πλείστον. Προσωπικά θα πάρω ένα νόμισμα με φτηνά τέλη, όπως litecoin το στέλνω στο cake wallet και μετατρέπω σε xmr εκεί (να ξέρετε ότι έχω ακούσει ότι το ανταλλακτήριο cake wallet που χρησιμοποιεί έχει ζητήσει kyc αν κάνει μια μεγάλη ανταλλαγή. Το άτομο για το οποίο μιλάω προσπαθούσε να μετατρέψει $4000 σε xmr. Ίσως να θέλετε να ανταλλάξετε σε κομμάτια) Στη συνέχεια από το cake wallet θα το στείλω στο feather wallet. Απλά βεβαιωθείτε ότι όποιο πορτοφόλι και αν χρησιμοποιείτε, έχετε τα δικά σας ιδιωτικά κλειδιά για να. Αυτό διασφαλίζει ότι τα νομίσματα δεν κρατούνται κάπου αλλού.

Όσο για την εξαργύρωση, αυτή δεν είναι η ειδικότητά μου. Εδώ είναι που πιάνονται οι άνθρωποι. Όπως το να ανταλλάσσουν τα πάντα σε μετρητά σε ένα ανταλλακτήριο kyc. Νομίζω ότι μια μέθοδος που χρησιμοποιούν κάποιοι είναι το chain hopping. Έτσι ανταλλάσσουν το κύριο νόμισμα σε διάφορα άλλα κρυπτονομίσματα και εξαργυρώνουν σε πολλαπλά ανταλλακτήρια. Νομίζω ότι μπορεί να υπάρξουν κάποιες ανερχόμενες αντικαταστάσεις για το localmonero, αν κοιτάξετε λίγο τριγύρω.
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Χρησιμοποιώ το επίσημο πορτοφόλι GUI του Monero. Πιστεύω ότι επιτυγχάνει το ίδιο πράγμα με το πορτοφόλι Feather. Σας επιτρέπει το Feather Wallet να διατηρείτε οποιοδήποτε άλλο νόμισμα εκτός από το XMR;
Αναρωτιέμαι ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ του Cake Wallet και, ας πούμε, του Kraken;
Θα παρηγορηθώ με τη γνώμη (γεγονός) ότι μόλις σε XMR έχουν επιτύχει την ανωνυμία. Οπότε οποιοδήποτε "ξέπλυμα"/ανακάτεμα από τη στιγμή που βρίσκεσαι στο XMR είναι πραγματικά άσκοπο, όπως φαίνεται. Το βασικό μου συμπέρασμα εδώ είναι ότι η μετάβασή μου από τον κόσμο του KYC στον κόσμο του "ΒΒ" (παράνομες μαλακίες) και το αντίστροφο πρέπει να γίνει στο XMR.
Μακάρι τα ναρκωτικά να ήταν νόμιμα......όλα θα ήταν ευκολότερα. LOL

Ευχαριστώ για τις συμβουλές για το cash out και τις συμβουλές γενικά. Είναι τόσο ωραίο να μπορούμε να μιλάμε σχεδόν σε πραγματικό χρόνο για πράγματα.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Φαίνεται ότι το χειρίζεστε καλά.

Το πορτοφόλι Feather είναι μόνο ένα πορτοφόλι XMR, οπότε δεν το χρειάζεστε.

Το πορτοφόλι κέικ δεν είναι πραγματικά ένα ανταλλακτήριο. Είναι ένα πορτοφόλι που χρησιμοποιεί μια διαφορετική υπηρεσία για την ανταλλαγή νομισμάτων. Απλά το συνιστώ επειδή είναι ευέλικτο. Παίρνει πολλαπλά νομίσματα και μπορείτε να κάνετε ανταλλαγή στο πορτοφόλι.
 
Top