Η τρέχουσα πηγή κενού μου και μια μικρή σκέψη για το θέμα

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113

  1. Όταν πρόκειται για πηγές κενού για το εργαστήριοf



    Όταν πρόκειται για πηγές κενού για το οικιακό εργαστήριο, δυστυχώς οι φτηνές επιλογές είναι δυσεύρετες. Αν θέλετε μια πραγματικά καλή εργαστηριακή αντλία κενού, περιμένετε να πληρώσετε 500 δολάρια για ένα μεταχειρισμένο κομμάτι που είναι το ελάχιστο καλό. Οι περισσότεροι από εμάς τους οικιακούς λάτρεις δεν έχουμε τόσα χρήματα. Τα καταφέρνουμε με επαναχρησιμοποιημένα,
    1. Αντλίες κενού με περιστρεφόμενα πτερύγια, που χρησιμοποιούνται συνήθως για την αποξήρανση νερού από τις γραμμές A/C και την ανίχνευση διαρροών. Το κύριο πρόβλημα με αυτόν τον τύπο αντλίας είναι ότι όλος ο αέρας και το αέριο που βγάζετε με κενό αέρος από ένα δοχείο, ταξιδεύει μέσα στο λάδι της αντλίας και υποβαθμίζει τις σφραγίδες και χαλάει το λάδι πολύ γρήγορα. Ορισμένες χημικές ουσίες κατέστρεψαν το λάδι σε 1 διαδρομή λιγότερο από 4 ώρες. Έχω σκοτώσει μερικά φτηνά.
    2. Υπάρχουν αντλίες διαφράγματος παρόμοιες με τις αντλίες περιστροφικών πτερυγίων σε μέγεθος και κατανάλωση ενέργειας. Δεν χρησιμοποιούν λάδι, οπότε δεν έχουν αυτό το πρόβλημα, αλλά δεν δημιουργούν πολύ ισχυρό κενό. Όχι αρκετά για να είναι χρήσιμη.
    3. Κινεζικές εταιρείες όπως η Vevor κατασκευάζουν μικρές αντλίες διαφράγματος για τη χημεία. Στο εσωτερικό τους είναι βασικά μια αντλία ενυδρείου και έχουν πολύ μικρή ικανότητα εκκαθάρισης όγκου, αλλά μπορούν μόλις και μετά βίας να δημιουργήσουν ένα χρησιμοποιήσιμο κενό σε στατικό φορτίο και ξεκινούν από περίπου $175
    Εδώ είναι αυτό που χρησιμοποιώ επί του παρόντος, μια αντλία διαφράγματος 2 σταδίων, συνδεδεμένη σε σειρά. Ήταν περίπου 30 δολάρια στο Amazon, αλλά το aliexpress τα έχει για 20 δολάρια. Τρέχει από έναν προσαρμογέα ρεύματος 24 volt που είχα γύρω μου, αλλά $ 15 στο Amazon θα σας πάρει ένα πραγματικά υπερδύναμο, $10 στο aliexpress έτσι, $ 30-40 το έβαλα σε ένα gadget ( έχω μερικά) και τράβηξε -28 "hg. Το νερό βράζει στους 100°f αντί για 212 (37,8C αντί για 100) αρκετά για να λειτουργήσει για τις περισσότερες κοινές αποστάξεις διαλυτών, φιλτράρισμα υπό κενό και αποξήρανση.. απλά σκέφτηκα ότι θα δείξω μια φθηνή εναλλακτική λύση για ένα κομμάτι που πηγαίνει με ένα βασικό κιτ
    ZyH6Inc27z
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Ξέχασα τις πηγές κενού Venturi. Κάποιες κοστίζουν από 300 δολάρια και πάνω και πρέπει να έχετε τρεχούμενο νερό. Φτιάχνουν φτηνές αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ανταποκρίνονται στο έργο ή όχι. Επίσης, αυτή η αντλία τράβηξε -23 "hg στη μία πλευρά, έτσι ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως 2 πηγές πάνω από το κενό, επίσης, η λειτουργία της δεύτερης αντλίας σε απευθείας σύνδεση την έκανε 1/10 του όγκου μιας μονής αντλίας διαφράγματος. Είναι αθόρυβη.
 

jessejames122669

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Aug 14, 2023
Messages
48
Solutions
1
Reaction score
40
Points
18
Deals
3
Εκτύπωσα τρισδιάστατα μια αντλία κενού με ασπιρίνη και την έχω σε ευθεία γραμμή με μια ηλεκτρική αντλία νερού που ανακυκλώνει νερό σε έναν κουβά. Δεν είχα την ευκαιρία να τη χρησιμοποιήσω ακόμη. Το μικρό μου κενό από το πετρέλαιο ac είναι αρκετά ψημένο. Το νιτρικό οξύ τα καταστρέφει.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Hcl πάρα πολύ. Οτιδήποτε πραγματικά. Έχω μια απλή αντλία διαφράγματος που είναι βασικά η μισή από αυτή και είναι πολύ δυνατή για να λειτουργεί τη νύχτα. Αυτό είναι επίσης δυνατό αν συνδεθεί μόνο στη μία πλευρά, αλλά όταν συνδέσετε το δεύτερο διάφραγμα, γίνεται 20 dB πιο ήσυχο
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
175
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
πήρα το φθηνότερο του vevor,, αστείο ότι κράτησε περίπου μισό χρόνο με χρήση δύο φορές την εβδομάδα. Συνήθως για φιλτράρισμα της mmc freebase ή απόσταξη υπό κενό. Μάλλον είμαι τυχερός.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Τους έχω κρατήσει ζωντανούς για λίγο καιρό, ,ίσως και 6 μήνες επίσης, ήταν μια απόσταξη 4 ωρών που σκότωσε έναν και η απόσταξη υπό κενό *κάτι που ήταν πολύ όξινο αν είχα μια πολύ καλή παγίδα ή 3 θα διαρκούσε 5 φορές περισσότερο
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
25
Points
8
Έχω διαπιστώσει ότι για την απόσταξη ενώσεων υψηλής βουλής και τη χρήση της αντλίας με διαβρωτικά ή διαλύτες που επηρεάζουν την υγεία της αντλίας, είναι μια καλύτερη, καθαρότερη και συνολικά πιο αποδοτική ιδέα να αγοράσετε τη φθηνότερη αντλία λαδιού κενού AC και μόλις πεθάνει (σταματήσει να ενεργοποιείται) απλά να την πετάξετε και να αγοράσετε μια καινούργια. Δεν χρειάζονται φανταχτερές αντλίες με χημικά ανθεκτικά εξαρτήματα, κοστίζουν πάρα πολύ, εξακολουθούν να απαιτούν συντήρηση, τα εξαρτήματα είναι μερικές φορές επίσης δύσκολο να αποκτηθούν αν δεν είστε εγγεγραμμένος ιδιώτης.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Έχω σκοτώσει ένα ζευγάρι. Δεν υπάρχουν διαθέσιμα ανταλλακτικά για μια αντλία vevor 1/4 hp 3,5 cfm αξίας 60 δολαρίων. Αυτό που μου αρέσει σε αυτές τις μικρές αντλίες κενού συνεχούς ρεύματος είναι ότι συνδέετε την άλλη πλευρά και είναι ένας συμπιεστής. Ανατίναξα ένα παιδικό φουσκωτό αεροπλάνο χθες το βράδυ με αυτό. Μου πήρε πολύ ώρα (15 λεπτά), αλλά αυτά δεν μετακινούν μεγάλο όγκο. Νομίζω ότι θα μπορούσε να φουσκώσει το λάστιχο μου αν προσπαθούσα.
 

gnbarsh3463_11

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 11, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Τι θα λέγατε για την κατεργασία αυτών των εξαρτημάτων από τεφλόν; Αυτό που συμβαίνει στην αντλία λαδιού μου είναι ότι η συρόμενη πλαστική βαλβίδα στο εσωτερικό της απορροφά διαλύτες και διαστέλλεται και στη συνέχεια κολλάει. Είναι εύκολο να κατεργαστεί αυτό το εξάρτημα από τεφλόν με οικιακά εργαλεία (είναι κυριολεκτικά δύο πλάκες με ελατήρια μέσα τους), αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πόσο καλά θα δουλέψει το τεφλόν επειδή είναι πολύ πιο μαλακό από όποιο υλικό είναι φτιαγμένο η βαλβίδα.
Και τα μεταλλικά μέρη - ίσως μπορούν να επικαλυφθούν με νικέλιο για αντοχή στη διάβρωση;
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Και οι δύο περιστροφικές φλεβικές αντλίες μου έχουν πτερύγια από τεφλόν, το πρόβλημα είναι ότι το λάδι διασπάται και χάνετε κενό και υπάρχουν κάποιες μικροσκοπικές οπές στο σώμα της βαλβίδας που τείνουν να φράζουν
 
Top