Χρειάζεστε βοήθεια σχετικά με τη σύνθεση Mcat μέσω propio

MasoN

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2024
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Γεια σας παιδιά, χρησιμοποίησα αυτή τη συνταγή με τον φίλο μου, αλλά είχαμε κάποιο πρόβλημα με αυτήν, Τα καταφέραμε καλά μέχρι το βήμα της μεθυλαμίνης. Αλλά στην αμίνωση μέσω της μεθυλαμίνης, το διάλυμα δεν αλλάζει χρώμα όπως οι οδηγίες(παίρνει λίγο κίτρινο τις πρώτες ώρες και μετά δεν αλλάζει αισθητά ούτε για 1 μέρα!)
Στις πρώτες προσπάθειες βάλαμε απλά συμπυκνωτή παλινδρόμησης, αλλά διάβασα κάποια πράγματα ότι ο φελλός θα ήταν καλύτερος για τη φυλάκιση της μεθυλαμίνης, έτσι δοκίμασα και αυτό, υπήρξε κάποια βελτίωση στο χρώμα αλλά όχι στην τελική απόδοση,
Θα μπορούσε να οφείλεται στην υψηλή πτητικότητα της μεθυλαμίνης; Διατηρήσαμε τη θερμοκρασία κάτω από τους 35' C και διαιρούσαμε την προσθήκη μεθυλαμίνης σε 3 έως 4 μερίδες για 10 έως 12 ώρες.

Εξαιτίας αυτού, το τελικό προϊόν μας μόλις και μετά βίας έφτανε τα λίγα γραμμάρια.

Η ζυγαριά μας ήταν 25g propio
Και φτιάχνουμε το δικό μας HBr μέσω PBr και H2SO4.
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Γεια σας,
Προσωπικά διαπίστωσα ότι η προσθήκη όλου του διαλύματος μεθυλαμίνης ταυτόχρονα λειτουργεί καλύτερα και γρηγορότερα, εάν το χρώμα του μίγματος της αντίδρασης προχωρήσει σε ένα αδιαφανές, ανοιχτό κίτρινο χρώμα και παραμείνει εκεί για περισσότερο από 40 λεπτά η αμίνωση θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί και η αντίδραση θα πρέπει να σβήσει με απεσταγμένο νερό, δίνοντάς της περισσότερο χρόνο θα μπορούσε να μειώσει τις αποδόσεις καθώς αρχίζουν να σχηματίζονται παράπλευρα προϊόντα της αντίδρασης, κατά τη διάρκεια αυτού του χρόνου θα πρέπει να υπάρχει έντονη ανάδευση. Όσον αφορά τον συμπυκνωτή, τον θεωρώ υπερβολικό, καθώς έχω χρησιμοποιήσει στήλη vigrux στο παρελθόν και δεν μπόρεσα να παρατηρήσω καμία βελτίωση σε σχέση με τη μερική σφράγιση της φιάλης αντίδρασης (ποτέ μην σφραγίζετε πλήρως την R.F. σας, καθώς θα μπορούσε να οδηγήσει σε αύξηση της πίεσης), ένας συμπυκνωτής παλινδρόμησης είναι υποχρεωτικός εάν σκοπεύετε να θερμάνετε την αντίδραση πάνω από 39°c (στην περίπτωση που χρησιμοποιείται DCM ως διαλύτης), συμβουλεύω να μην θερμάνετε την αντίδραση, επιλέγοντας να την αφήσετε να συμβεί χωρίς έλεγχο της θερμοκρασίας.
 

MasoN

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2024
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Είστε σίγουροι ότι το ανοιχτό κίτρινο είναι αρκετό;
Γιατί λοιπόν αυτοί οι ειδικοί περιμένουν μέχρι να εμφανιστεί αυτό το κόκκινο/καφέ χρώμα;
Και πόση ήταν η απόδοσή σας;
Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας
 
View previous replies…

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Το τελικό χρώμα εξαρτάται και από τον διαλύτη, για το DCM ένα απαλό κίτρινο είναι καλό αλλά φροντίστε να το αφήσετε για κάποιο χρονικό διάστημα αφού σταματήσει να αλλάζει το χρώμα για να βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχει μη αντιδρών υποκατάστατο καθώς είναι πολύ ενοχλητικό και μπελάς να το βγάλετε μετά. Εάν γίνει κοκκινωπό τότε τα προϊόντα μπορεί να έχουν οξειδωθεί. Η υψηλότερη απόδοσή μου είναι πάνω από 90%.
 

MasoN

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2024
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Εντάξει αγαπητέ
Θα επανεξετάσουμε τη σύνθεση σύντομα . Το χέρι μου είναι σπασμένο τώρα.😁
 

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
143
Points
43
Το κίτρινο φθορίζον είναι το χρώμα
 

MasoN

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2024
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Nice
Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε αυτά τα σεμινάρια έκαναν μέχρι ένα σκούρο κόκκινο παρά τη χρήση DCM ως διαλύτη
 

MasoN

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2024
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
@HectorFromTroy θα μπορούσατε να μου πείτε την ιστορία;
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά μπορεί να έχει να κάνει με το να μην μολυνθεί το τελικό προϊόν με βρωμοκετόνη.
 

terads

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 15, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας Hector
Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την ποιότητα της προπιοενόνης μας, αν δεν έχουμε καμία γνώση σχετικά με το ποια προπιοενόνη είναι πρωτότυπη και κάνει αποτελεσματική σε αυτή την αντίδραση
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Ανάλυση σημείου τήξης, πρέπει να προσδιορίσετε το σημείο τήξης του και να το συγκρίνετε με γνωστές τιμές.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Πόση βρωμοκετόνη πήρατε στο πρώτο στάδιο; Είσαι σίγουρος ότι πήγε καλά;
 

MasoN

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2024
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Λοιπόν, δεν μέτρησα το βάρος του tht, αλλά υποθέτω ότι είχε μια καλή διαδικασία, δεδομένου ότι το χρώμα και οι προσδοκίες μας
Φτιάξαμε Hbr από 20g KBr και 15ml H2SO4 και είχαμε κάποιο υπολογισμό ότι είναι αρκετό για τη ζυγαριά μας.
Το πρόβλημά μας ήταν το στάδιο της αμίνωσης, αφού το χρώμα δεν άλλαξε όπως στα βίντεο.
 

MasoN

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2024
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Αυτές οι εικόνες είχαν ληφθεί μερικές ώρες μετά την προσθήκη όλων των τμημάτων μεθυλαμίνης
 

MasoN

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2024
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Q8mL7AZk5N
ZvfVwkOMop
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Πόσο DCM χρησιμοποιήσατε;
 
View previous replies…

MasoN

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2024
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
75ml μετά τη διαδικασία βρωμίωσης
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Θα μπορούσε επίσης να είναι ότι επειδή προσθέσατε τη μεθυλαμίνη με την πάροδο του χρόνου εξατμίστηκε μέρος του DCM. Νομίζω επίσης ότι υπάρχει πάρα πολύ νερό σε σχέση με το πόσο DCM υπάρχει στον πυθμένα. Έχω επισυνάψει μια εικόνα με το πώς μου φαίνεται μετά την απόσβεση της αντίδρασης και τη μεταφορά της σε ένα χωνί sep και το πλύσιμο για 2 φορές με απεσταγμένο νερό.
 

Attachments

  • Hwb0aqGOoW.jpg
    Hwb0aqGOoW.jpg
    234.7 KB · Views: 28

MasoN

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2024
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
Καταλαβαίνω τα σημεία σας, αλλά δεν φαίνονται τόσο αποτελεσματικά ώστε να κάνουν το προϊόν μας σκατά.
Το υπερβολικό νερό δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα μπορούσε να αλλάξει οποιεσδήποτε συνθήκες.

Μια άλλη ερώτηση που έχω...
Είναι η προπιοφαινόνη σας άχρωμη ή λίγο κίτρινη;
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Το νερό στο μείγμα της αντίδρασής σας σίγουρα επιβραδύνει τα πάντα προσπαθήστε να αποφύγετε την περίσσεια του.
Για το υπόστρωμά μου έχει μια ελαφριά απόχρωση του κίτρινου τόσο αλογονωμένα όσο και μη αλογονωμένα.
 

MasoN

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2024
Messages
12
Reaction score
5
Points
3
@HectorFromTroy Χμμ. Δεν το σκέφτηκα αυτό. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.
Θα μοιραστώ την επόμενη παραγωγή μου σύντομα
 
Top