Νέες συνθετικές συνθέσεις κανναβινοειδών από το μοσχοκάρυδο;

Kj12

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 15, 2024
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Γεια σας bbgate community,

Είμαι στην έρευνα του μοσχοκάρυδου και των συστατικών του.
Βρήκα 3 ενώσεις που έχουν συγγένεια με τους υποδοχείς CB1 και CB2 που είναι η Malabaricone C , Licarin A, 5-Methoxylicarin A
η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να βγάλω από το μοσχοκάρυδο συνθετικά κανναβινοειδή... η ουσία που ενδιαφέρει είναι η Licarin A που έχει τον τρόπο με τον οποίο το JWH-x
και Pinaca-x μια δομή ινδαζόλης.
Δεν ξέρω για την ισχύ από αυτές τις 3 ουσίες αλλά όταν δεν είναι αρκετά ισχυρές μπορούν να γίνουν από το μοσχοκάρυδο ισχυρά παράγωγα κανναβινοειδών;
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Οι δομές αυτών των ουσιών μοιάζουν πραγματικά με κάποια νουά σχεδιαστών. Για παράδειγμα, η βιταμίνη Ε έχει κάποια συγγένεια με τους υποδοχείς κανναβινοειδών.

"Το μοσχοκάρυδο έχει χρησιμοποιηθεί τόσο φαρμακευτικά όσο και ψυχαγωγικά για τη θεραπεία του άγχους και των διαταραχών της διάθεσης. Οι El-Alfy et al. [12] απέδειξαν ότι η χορήγηση εκχυλισμάτων μοσχοκάρυδου παράγει συμπεριφορικές επιδράσεις παρόμοιες με τη Δ9 -THC, ένα γνωστό εξωγενές κανναβινοειδές και το κύριο ψυχοδραστικό συστατικό της μαριχουάνας. Μεταγενέστερη έρευνα αποκάλυψε ότι τα εκχυλίσματα αυτά δεν είχαν άμεση συγγένεια πρόσδεσης με τους υποδοχείς CB1 ή CB2. [13] Για να προσδιοριστεί η επίδραση του μοσχοκάρυδου στο ενδοκανναβινοειδές σύστημα, αξιολογήθηκε έτσι η έμμεση διαμόρφωση. Χρησιμοποιώντας μια προσέγγιση κλασματοποίησης καθοδηγούμενη από δοκιμασίες σε συνδυασμό με in vitro δοκιμασίες αναστολής των FAAH και MAGL"
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7938946/pdf/jphp13174.pdf

Εδώ έχουμε μια έμμεση επίδραση, όπως μερικοί άλλοι τύποι νοειδών (αλλοστερικοί διαμορφωτές για παράδειγμα). Σε κάθε περίπτωση, καλές δομές για ιδέες σχεδιασμού RC
 
Top