Πηγή: Νιτροαιθάνιο

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Πριν από λίγο καιρό, σκόνταψα τυχαία σε αυτό το ενδιαφέρον προϊόν. Μοιάζει με 16 ουγκιές (473 ml) ενός λίγο προστιθέμενου νιτροαιθανίου. Προσπάθησε κανείς να το αποστάξει και να πάρει νιτροαιθάνιο;
Cuccio Pro Step 6 Powder Polish Deep System Brush Cleanser Refill, 16 oz
RCJu5TVjwq
 

Huey Freeman

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 7, 2023
Messages
21
Reaction score
7
Points
3
χρειάζεται κάποιο άλλο βήμα μέχρι να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια για τη σύνθεση p2np;
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
435
Reaction score
659
Points
93
Πρέπει να εκτελέσουμε μια δοκιμή. Είμαστε έτοιμοι να πληρώσουμε για την αγορά αυτού που θα δοκιμάσει αυτό το προϊόν για τη σύνθεση του p2np.
 

OTC_HomeChemist

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 30, 2024
Messages
17
Reaction score
7
Points
3
Φαίνεται ωραίο - ένα άλλο προϊόν που λειτουργεί και περιέχει περίπου 40% νιτροαιθάνιο είναι το Acrifix 1S 0117, μπορεί εύκολα να αποσταχθεί από αυτό... Έχω χρησιμοποιήσει μια στήλη 30 εκατοστών και λειτούργησε καλά.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Στις περισσότερες χώρες διατίθεται μόνο το μικρό μπουκάλι των 14ml! Αλλά αν μπορείτε να προμηθευτείτε τις μεγαλύτερες φιάλες των 480ml και 900ml, τότε αυτός είναι ο τρόπος για να προχωρήσετε, αφού η απόσταξη λειτουργεί 100% για τις περισσότερες συνθέσεις.
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Στην πραγματικότητα βρήκα ένα μπουκάλι από αυτό για το σύνθετο P2NP μου. Το μόνο που χρειάζομαι είναι η Ν-βουτυλαμίνη τώρα (έχω κάποια προβλήματα σε αυτό το μέτωπο).
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και άλλες αμίνες, για παράδειγμα την ισοβουτυλαμίνη, η οποία είναι εύκολο να ληφθεί μέσω της αποκαρβοξυλίωσης α-αμινοξέος βαλίνης.
 
View previous replies…

Macondor

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
42
Reaction score
8
Points
8
η εξαμεθυλενοτετραμίνη (ουροτροπίνη, εξαμίνη) μπορεί να χρησιμοποιηθεί αντί της κυκλοεξυλαμίνης για την MDP2NP ?¡;
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
όχι, αναζητήστε τις πρωτοταγείς αλειφατικές αμίνες
 

Macondor

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
42
Reaction score
8
Points
8
Ευχαριστώ, ρωτάω γιατί αυτό...
"Διαλύστε 140g (1 mol) εξαμεθυλενοτετραμίνης (ουροτροπίνη, εξαμίνη) και 157,5g (1,05 mol) ιωδιούχου νατρίου (ή 174g (1,05 mol) ιωδιούχου καλίου) σε 1000ml καυτής αιθυλικής αλκοόλης 95% (190 proof grain alcohol). Στη συνέχεια προστίθενται 243g βρωμοσαφρόλης (1 mol) και το διάλυμα αφήνεται να σταθεί μέχρις ότου να μην παρατηρηθεί καθίζηση. Στη συνέχεια διοχετεύεται ρεύμα αερίου HCl στο μείγμα όπου το ίζημα υδρολύεται, διαλύεται και το χλωριούχο αμμώνιο καθιζάνει. Το χλωριούχο αμμώνιο διηθείται και η αλκοόλη του διηθήματος απομακρύνεται με απόσταξη υπό μειωμένη πίεση. Καθαρίζεται η ακατέργαστη αμίνη που απομένει με απελευθέρωση της ελεύθερης βάσης με διάλυμα NaOH (45g NaOH σε 135 ml νερό). Εκχυλίζεται το έλαιο με αιθέρα (ή τολουόλιο, χλωριούχο μεθυλένιο κ.λπ.) και μετατρέπεται εκ νέου σε άλας HCl με ρεύμα αερίου HCl. Φιλτράρετε τους κρυστάλλους που σχηματίζονται από τον αιθέρα".
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Δεν είμαι σίγουρος αν υπήρχε παλιός τύπος ή όχι, αλλά αυτό το μπουκάλι που πουλάνε σήμερα εξακολουθεί να αναφέρει ως κύριο συστατικό το νιτροαιθάνιο, αλλά είναι 50/50 ακετόνη και νιτροαιθάνιο. Χρειάζεται οπωσδήποτε απόσταξη πριν από τη χρήση. Στην πραγματικότητα μάλλον δύο ή τρεις φορές επειδή γνωρίζω απόλυτα ότι η ακετόνη θα προκαλέσει προβλήματα κατά τη σύνθεση. Ακόμα λειτουργεί απλά να ξέρετε ότι θα πάρετε 8 ουγκιές ή ίσως επτά από αυτό που θέλετε και τα υπόλοιπα δώστε τα στην κοπέλα να τα χρησιμοποιήσει για τα νύχια της.
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Ενδιαφέρθηκα για αυτό το προϊόν πριν και μετά από έρευνα διάβασα ότι περιέχει 99% νιτροαιθάνιο ( Δελτίο δεδομένων ασφαλείας υλικού )
Διάβασα όμως κάπου στο διαδίκτυο ότι κάποιος το είχε δοκιμάσει και είπε ότι περιείχε μόνο μια μικρή ποσότητα νιτροαιθανίου (νομίζω 10%).
 
View previous replies…

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Είμαι περίεργος αν χρησιμοποίησαν το "Βήμα 6" και όχι κάποιο άλλο βήμα σε αυτή την οικογένεια προϊόντων. AFAIK Το βήμα 6 είναι το μόνο που είναι κυρίως νιτροαιθάνιο. Το βήμα 8 έχει ακετόνη και νιτροαιθάνιο.


"Cuccio Pro Powder Polish Dip System Step 8 Dipping Powder Remover"
Χημική ονομασία % κατά βάρος CAS #.
ΑΚΕΤΌΝΗ 60-75% 67-64-1
ΝΙΤΡΟΑΙΘΆΝΙΟ 25-40% 79-24-3
 
View previous replies…

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Χρησιμοποίησαν το "βήμα 6"

Ο HIGGS BOSSON είπε παραπάνω ότι θα το αγοράσει για να το δοκιμάσει κάποιος, οπότε σύντομα θα μάθουμε τα αποτελέσματα
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Το βήμα 6 έχει 50% ακετόνη και 50% νιτροαιθάνιο . Ξέρω τι λέει το SDS αλλά λέει ψέματα. Έχω κάνει απόσταξη από πρώτο χέρι ήταν τουλάχιστον η μισή ακετόνη που έβγαινε στους 55c περίπου. Μετά ανέβηκε στους 120 C περίπου και το υπόλοιπο πέρασε. Επίσης το απόσταξα περίπου οκτώ φορές ξανά και ξανά γιατί κάθε κομμάτι ακετόνης κυριολεκτικά εμποδίζει την αντίδραση για την οποία όλοι θέλουν να το χρησιμοποιήσουν και απλά δεν κρυσταλλωνόταν μετά ό,τι και να γινόταν. Θα έπρεπε να είχε περάσει στους 114c. Κάτι συμβαίνει σίγουρα με αυτό το πράγμα και δεν θα το πείραζα. Υπάρχει μια άλλη επιλογή εκεί έξω που κυριολεκτικά δεν είναι τίποτα άλλο από νιτροαιθάνιο....
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Ναι, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι αυτό το προϊόν λειτουργεί.
Αποστάξτε το πρώτα και στη συνέχεια χρησιμοποιήστε το ως συνήθως.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι βγαίνουν σε μικροσκοπικά μπουκαλάκια των 14ml και πιθανότατα θα εξαλειφθούν σταδιακά στη λήθη... οπότε πάρτε το όσο μπορείτε..
Νομίζω ότι υπήρχαν μερικά μπουκάλια των 480ml στο Ηνωμένο Βασίλειο...
Καλή τύχη!
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Βρήκα ένα μπουκάλι 32 ουγγιών στο eBay πριν από μερικούς μήνες. :)
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Μόλις πρόσφατα ένα μπουκάλι αποσταθεροποιήθηκε και σχεδόν το μισό ήρθε στη θερμοκρασία βρασμού της ακετόνης και το υπόλοιπο ήρθε στο 120.... λίγο πιο ψηλά από τα 115 περίπου που πρέπει να είναι το νίτρο αλλά αρκετά κοντά. Αποσταθεροποιήθηκε 7 φορές για να βγει όλη η ακετόνη και εξακολουθούσε να έχει προβλήματα με την κρυστάλλωση του p2np. Φτιάχτηκε με το ίδιο υλικό αλλά άλλαξε σε nitro για γνωστό καλό υλικό και δουλεύει τέλεια οπότε δεν είμαι θετικός στο τι είναι μέσα σε αυτά τα μπουκάλια τώρα...
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Ναι! Αποκτήστε το όσο μπορείτε! προϊόν θα είναι 'End Of Line' σύντομα.
 
Top