Δεν υπάρχει ευφορία από τη ρακεμική 4-φθοροαμφεταμίνη

Midget_Impinger

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 10, 2022
Messages
30
Reaction score
11
Points
8
Πρόσφατα συνέθεσα τόσο την αμφεταμίνη όσο και την 4-φθοροαμφεταμίνη. Ήμουν ενθουσιασμένος για την κανονική αμφεταμίνη που θα με βοηθούσε να συγκεντρωθώ στη δουλειά μου, και για την 4-ΦΑ, ανυπομονούσα για τα αποτελέσματα "ευφορίας" για τα οποία άκουγα συνέχεια (όπως οι σελίδες του Erowid από το Rhodium και το SpicyBrown).

Κοίταξα τη σελίδα 4-FA στον ιστότοπο Psychonaut όπου αναφέρεται ότι η "κοινή" δόση είναι 100 - 130 mg. Έτσι προχώρησα και δοκίμασα 115 mg. Ένιωσα σίγουρα τα αποτελέσματα που μοιάζουν με αμφεταμίνη, αλλά απολύτως καμία ευφορία. Σκέφτηκα ότι αφού πρόκειται για ένα ρακεμικό μείγμα, ίσως χρειαζόμουν περισσότερο, οπότε ανέβηκα στα 200 mg και ένιωσα περισσότερο το αίσθημα "ενισχυμένου", αλλά και πάλι καθόλου ευφορία.

Επίσης, δεν έχω εξαιρετικά υψηλή ανοχή στις αμφεταμίνες. Δεν έχω κάνει ποτέ μεθαμφεταμίνη, έχω χρησιμοποιήσει ένα σενάριο για το Vyvanse, και έκανα λίγο Adderall που μου έδωσε ένας φίλος πριν από πολύ καιρό. Αλλά συνολικά έχουν περάσει περίπου 4 χρόνια από τότε που οποιοδήποτε είδος αμφεταμίνης ήταν στο σώμα μου, οπότε δεν νομίζω ότι η ανοχή είναι θέμα.

Μήπως θα έπρεπε να δοκιμάσω την οπτική ανάλυση που περιγράφεται στο νήμα σύνθεσης δεξτροαμφεταμίνης για να πάρω το ισομερές δεξτρο 4-FA;

Ευχαριστώ.
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
271
Points
63
Γεια σας. Πράγματι, στις πηγές που αναφέρατε υπάρχουν πληροφορίες ότι η 4FA παρέχει την επίδραση της "ευφορίας", αλλά θα εξηγήσω γιατί αυτό θεωρείται λάθος.
Το γεγονός είναι ότι οι φαρμακοδυναμικές ιδιότητες της 4FA είναι διαφορετικές από την κλασική αμφεταμίνη. Η 4FA προκαλεί την απελευθέρωση όχι μόνο NE και DA, αλλά και 5-HT, και στη συνέχεια αναστέλλει την επαναπρόσληψή τους. Αρχικά απελευθερώνεται η ΝΕ, ακολουθούμενη από την DA και την 5-HT. Σε σύγκριση με την αμφεταμίνη, η ουσία μας έχει ισχυρότερη σεροτονινεργική μεταφορική δράση. Ακριβώς, η επίδραση στην 5-HT καθιστά την ουσία αυτή κοντά στο MDMA, αλλά όχι αρκετή για την εμφάνιση ευφορίας. Σύμφωνα με όλες τις διαθέσιμες κλινικές δοκιμές σε ανθρώπους, η 4FA είναι κοντά στις επιδράσεις της στην D-αμφεταμίνη και στο "ελαφρύ MDMA" και προκαλεί ΕΜΦΑΝΙΣΗ, αλλά όχι ευφορία (τουλάχιστον δεν θα έχετε την ευφορία που θα έχετε όταν χρησιμοποιείτε MDMA).

Εκτός αυτού, υπάρχει και ένας άλλος παράγοντας που επηρεάζει το επίπεδο "ευφορογένεσης" της 4FA - είναι το βιολογικό προφίλ των μικροσωμικών ενζύμων του ήπατος. Εάν είστε ισχυρός μεταβολιστής, θα υπάρχει μικρή πιθανότητα σχηματισμού ενός υδροξυλιωμένου υπολείμματος 4-φθοροφαινυλίου, το οποίο θα επηρεάσει επίσης την επαγωγή των "ευφορογόνων" επιδράσεων. Υπάρχει ένας ακόμη παράγοντας που είναι αρκετά ασήμαντος για εσάς, που σχετίζεται με τη "βασική γραμμή" της μεταφοράς ντοπαμίνης, αλλά, σε αυτή την περίπτωση, δεν παίζει σημαντικό ρόλο. Ακόμη και αν συνθέσετε το D-αντιομερές της 4FA και το χρησιμοποιήσετε, δεν θα έχετε την ευφορία που μπορεί να βιώσετε όταν χρησιμοποιείτε MDMA. Ωστόσο, το επίπεδο ευφορίας από το D-αντιομερές θα είναι 10-30% υψηλότερο από το +-4FA.

Σε περίπτωση που θέλετε να αυξήσετε τη δόση σε 200 ή περισσότερο, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αναπτύξετε ανεπιθύμητες καρδιαγγειακές επιδράσεις, αλλά όχι ευφορία.
 

Melv99

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 16, 2023
Messages
31
Reaction score
11
Points
8
Ποια μορφή άλατος επιλέξατε για το 4FA; Ή υποθέτω ποια είναι η πιο συνηθισμένη; Διάβασα την απάντηση του @Brain που λέει ότι δεν είναι υδροσκοπικό. Είναι ότι όλες οι μορφές αλάτων;
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
Στα πειράματά μου, το θειικό 4-FA προκάλεσε πολύ ισχυρή ευφορία σε δόση 250-300mg από το στόμα. Ενδοφλέβια δεν λειτούργησε σχεδόν καθόλου.
 
Top