Αναγωγή σε ένα δοχείο του β-νιτροστυρενίου σε φαινεθυλαμίνη με χρήση βοροϋδρίτη νατρίου και χλωριούχου χαλκού 2

jacksprat

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 12, 2022
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Έπεσα πάνω σε αυτό το έγγραφο που περιγράφει λεπτομερώς την αναγωγή του β-νιτρο-στυρενίου (όχι του trans β-μεθυλ-νιτρο-στυρενίου} . αυτό κέντρισε το ενδιαφέρον μου λόγω του γεγονότος ότι το νιτροαιθάνιο είναι σχεδόν αδύνατο να βρεθεί στη χώρα που ζω αλλά το νιτρομεθάνιο είναι . Αυτή η εργασία είναι αρκετά νέα, καθώς αναφέρεται ως αναμονή για αναθεώρηση από προβλήτα.

Έχοντας καμία επίσημη χημική εκπαίδευση, αλλά ένα ακριβό ποσό του κρυφού τύπου,, {είναι ένα μοναχικό επάγγελμα που δεν μπορεί κανείς ακριβώς να ζητήσει τη συμβουλή του γείτονα της διπλανής πόρτας που είναι χημικός μηχανικός}

Έτσι, η ερώτησή μου είναι σε όσους έχουν ακαδημαϊκό υπόβαθρο είναι η εξής.

Το έγγραφο της έννοιας έχει ως εξής. Αναγωγή Henry με χρήση βενζαλδεΰδης και νιτρομεθανίου = β-νιτροστυρένιο.
αναγωγή σε φαινυλοαμίνη με χρήση βοροϋδρίτη νατρίου και χλωριούχου χαλκού 2 (και μερικά άλλα χημικά για να γίνει ο καταλύτης}. Θα ήταν δυνατόν να προστεθεί νιτρομεθάνιο για να παραχθεί μεθυλαμίνη κατά την ίδια διαδικασία αναγωγής όπως κατά την αναγωγή al/hg.

Παρακαλώ πυροβολήστε με στις φλόγες αν αυτό είναι ένα όνειρο.


Σύνδεσμος προς την εργασία:

https://chemrxiv.org/engage/api-gateway/chemrxiv/assets/orp/resource/item/65088cd1b6ab98a41caea11f/original/one-pot-reduction-of-nitrostyrenes-to-phenethylamines-using-sodium-borohydride-and-copper-ii-chloride.pdf
 
Last edited:

Melv99

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 16, 2023
Messages
31
Reaction score
11
Points
8

Δυστυχώς όχι, το Ch3No2 δεν θα οδηγήσει σε M-Amp AFAIK με αυτή τη μέθοδο. Αναφέρθηκε ότι Θα μπορούσε να είναι δυνατό στο πρώτο post ενός πολύ μεγάλου thread που συζητάει αυτή τη διαδικασία αλλού. Αλλά ποτέ δεν συνάντησα κάποιον που να λέει ναι ή όχι. Από ότι καταλαβαίνω το MeAm πρέπει να σχηματίσει μια ιμίνη με την κετόνη υπό άνυδρες συνθήκες. Επίσης, έχω διαβάσει σε κάποια αρχειοθετημένα wrtieups, ότι η ιμίνη δεν σχηματίζεται τόσο καλά με την Κετόνη που χρειάζεται για το MEFF όσο με τις υποκατεστημένες Κετόνες (MD Variety).

Είναι δυνατόν, αλλά όχι ένα δοχείο και πολλά περισσότερα βήματα για να φτάσετε στο στόχο σας δυστυχώς.

Ωστόσο, Ive ποτέ δεν προσπάθησα τον εαυτό μου, αλλά όπως πάντα ήμουν περίεργος, έτσι αποφάσισα να μάθω τη μηχανική των αντιδράσεων. Κάποιος άλλος ίσως μπορέσει να εξηγήσει καλύτερα[/url].
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Θεωρητικά, είναι εφικτό, αλλά δεν το έχουμε δοκιμάσει. Μπορείτε να το δοκιμάσετε και να δημοσιεύσετε εδώ τα αποτελέσματά σας.
Προσέξτε ότι πρέπει να πραγματοποιήσετε αρχικά τη σύνθεση β-νιτροσυρενίου και στη συνέχεια να προσθέσετε εκεί νιτρομεθάνιο με πρόσθετη μετρημένη μερίδα NaBH4 με καταλύτη.
 

jacksprat

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 12, 2022
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Εντάξει, ίσως το δοκιμάσω. Το ερώτημα θα ήταν ο όγκος του νιτρομεθανίου σε NaBH4, θα ήταν παρόμοιο με την καλά τεκμηριωμένη αναγωγή Al/Ag insitu;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Γεια σας, δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σας με σαφήνεια. Αναδιατυπώστε την σωστά, παρακαλώ.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Αυτό είναι πάλι το σύνθετο Jademyr.
Τι κακό έχει το P2P + νιτρομεθάνιο/μεθυλαμίνη -> μεθαμφεταμίνη; Το BMK είναι φθηνότερο από το P2NP και χρειάζεσαι πολύ λιγότερο NaBH4 επίσης. Γιατί λοιπόν;
 

jacksprat

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 12, 2022
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
αν μπορούσατε να μου υποδείξετε την κατεύθυνση ενός προμηθευτή bmk που έχει λογικές τιμές και στέλνει στη νότια Αφρική, αυτή θα ήταν η απάντηση. αλλά οι προμηθευτές από την Κίνα και την Ινδία είναι τόσο ντόμπροι όσο και η κόλαση και αυτοί που αναφέρονται σε αυτό το φόρουμ οι τιμές είναι τόσο ακριβές που δεν έχουν νόημα σε εμπορικό επίπεδο. Ή ακόμα και ένα νιτροαιθάνιο, το νιτρομεθάνιο είναι ελεύθερα διαθέσιμο εδώ αλλά όχι το νιτροαιθάνιο και για να το συνθέσει κανείς φαίνεται εφικτό αν μπορούσε να βρει αιθυλοσαλφικό νάτριο σε ποσότητες σε καλές τιμές.
 
Top