Πρόληψη της μυρωδιάς του εξωτερικού εργαστηρίου;

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Κάνω πολύ προγραμματισμό εκ των προτέρων και προσπαθώ να φανταστώ κάθε είδους πρόληψη του ζητήματος για ένα εργαστήριο στην πίσω αυλή που θα ήθελα τελικά να στήσω. Αυτό δεν θα είναι σε κλίμακα, μόνο για προσωπική χρήση.

Πιθανότατα θα πάρω ένα υπόστεγο ύψους 10 ποδιών, κάπου γύρω στα 100 τετραγωνικά πόδια. Οι γείτονες είναι κοντά, αλλά όχι ακριβώς δίπλα, μόνο στην περιοχή, ίσως 20 πόδια μακριά και από τις δύο πλευρές, ο πίσω γείτονας δεν αποτελεί ανησυχία. Το υπόστεγο θα είναι τελικά καλωδιωμένο για ηλεκτρικό ρεύμα, αλλά δεν θα μπορεί να έχει τρεχούμενο νερό afaik, εξακολουθεί να το διερευνά.

Σκεφτόμουν, λόγω της εγγύτητας των γειτόνων, ότι θα πρέπει να έχω ένα φίλτρο άνθρακα στον απορροφητήρα που θα κατασκευάσω. Ο σχεδιασμός είναι αυτό που με ενοχλεί.

Εάν το υπόστεγο είναι 10 πόδια, πιστεύω ότι θα είναι αρκετός χώρος για τον απορροφητήρα, αλλά ίσως όχι για το φίλτρο άνθρακα; Θα ήθελα να το έχω σωστά για τον απορροφητήρα, αλλά ίσως χρειαστεί να μην το κάνω λόγω των περιορισμών χώρου. Οι σκέψεις σε αυτό θα ήταν ωραίες.

Επίσης, το πώς θα φτιάξω μια τρύπα για τον εξαερισμό του απορροφητήρα είναι δύσκολο. Θα προτιμούσα να μην είναι αισθητή, να είναι συγκαλυμμένη ή αθέατη. Δεν είμαι σίγουρος πώς να το προσεγγίσω αυτό.

Θα έχει επίσης κάποια μείωση του ήχου, aa Θα προτιμούσα οι άνθρωποι να είναι λιγότερο σε θέση να ακούσουν τον απορροφητήρα και να αναρωτιούνται για τι είναι.

Οι σκέψεις σχετικά με αυτό θα ήταν ωραίες.
 

PolandoEmingarnte

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 30, 2023
Messages
72
Reaction score
19
Points
8
f
Τι φάρμακο θέλετε να φτιάξετε;
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Τίποτα άγριο, απλώς μια λίστα με αυτά που θα ήθελα.

Μεθαμφεταμίνη, MDMA, 2cb, ghb, μεφεδρόνη, σίγουρα. Ίσως όταν αποκτήσω κάποια εμπειρία κάποια βαρβιτουρικά, μεθακουαλόνη και κάποια συγκεκριμένα οπιούχα, δεξτρομοραμίδη ή κετομπεμιδόνη.

Αλλά οπωσδήποτε τα πρώτα 5. Τίποτα πραγματικά δύσκολο, και είμαι εξοικειωμένος με όλες τις πιθανές διαδρομές, τις απαραίτητες πρόδρομες ουσίες, τους διαλύτες, τα αντιδραστήρια, κλπ. για όλα αυτά.
 

alterego

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Το μεγαλύτερο θέμα που δεν αναφέρατε είναι η οσμή. ( και αυτές είναι πολύ έντονες οσμές, ξίδι, όξινες, αλκοόλες)
Με ένα απλό φίλτρο άνθρακα, οι περισσότερες από τις οσμές θα εξακολουθήσουν να βγαίνουν έξω.
Χρειάζεστε 2 συστήματα / συστήματα πάπιας.
1 που αναρροφά τον καπνό (από τις αντιδράσεις) αληθινά κάποιο DIY φτιαγμένο καθαριστή αέρα, και 1 που αναρροφά τον καθαρισμένο αέρα από το DIY καμπίνα προς τα έξω.
Θα μπορούσατε να πάτε όπως φίλτρο άνθρακα-κινητήρας αγωγού- DIY DIY-κινητήρας-εξτρα φίλτρο-έξω.
να θυμάστε ότι όσο περισσότερα φίλτρα, καθαριστικά, accesoires,... συνδέονται σε 1 μοτέρ τόσο περισσότερη ισχύ θα χάνετε (αφού υπάρχει μεγαλύτερη αντίσταση).
DIY: δεξαμενή νερού όπου ο αέρας πηγαίνει πραγματικά, κουτί με άνθρακα σε αυτό,...
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Νομίζω ότι καταλαβαίνω τι θέλετε να πείτε.

Βασικά, ο ανεμιστήρας πρέπει να είναι αρκετά ισχυρός για να τραβήξει μέσα από όσο αγωγό χρειάζεται. Και ότι είναι απαραίτητο ένα φίλτρο δύο σταδίων, ένα φίλτρο άνθρακα και ένα που τρέχει στο νερό.

Το έχω καταλάβει αυτό σωστά;
 

alterego

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Όχι, αλλά νομίζω ότι καταλάβατε την ιδέα.(Χρειάζεστε 2 οπαδούς.)
όπως αναφέρατε: 2 στάδια φιλτραρίσματος ( η εισαγωγή του φίλτρου άνθρακα πηγαίνει στον ανεμιστήρα, ο ανεμιστήρας που υπάρχει πηγαίνει σε ένα κουτί με νερό/στο κάτω μέρος, έτσι ώστε ο αέρας να πηγαίνει στο νερό, είναι 1 ανεμιστήρας)
+ επιπλέον ανεμιστήρας: η είσοδος είναι καθαρισμένος αέρας από το κουτί νερού, (έτσι από το κουτί πάνω από το επίπεδο νερού) και η έξοδος είναι προς τα έξω ( + μπορείτε να προσθέσετε ένα επιπλέον φίλτρο κατασκευασμένο από πλάκες άνθρακα λίγο πριν ο αέρας πάει έξω).
u μπορεί να παίξει με settup και να προσθέσει επιπλέον μεταξύ τους, αλλά αυτή η ρύθμιση είναι για μένα το ελάχιστο που πρέπει να έχω για μια αποδεκτή μυρωδιά. ( αυτό θα οδηγήσει σε μια οσμή που δεν είναι τόσο ύποπτη, οι άνθρωποι θα νομίζουν ότι κάνω κάτι που σχετίζεται με τη συγκόλληση ή κάτι τέτοιο, δεδομένου ότι συγκολλώ / αλέθω έξω)
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Μπορείτε να περάσετε ένα λάστιχο και ένα καλώδιο προέκτασης στο κτίριο, δεν μπορούν να σας εμποδίσουν να το κάνετε εύκολα. 20 πόδια; Είναι πολύ κοντά, θα υπάρχουν σίγουρα θόρυβοι. Αν μπορούσατε να μπείτε στο αποχετευτικό σύστημα ή σε μια σηπτική δεξαμενή, να περάσετε έναν αγωγό μέσα από μια υδατοπαγίδα, όλα τα προβλήματα οσμών θα εξαφανίζονταν αμέσως. Μια άλλη ιδέα είναι ένας αποτεφρωτήρας για τη μυρωδιά σας, διοχετεύοντας τον αέρα μέσω ενός κλιβάνου και βγαίνοντας από την οροφή.
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Είμαι σίγουρος ότι αφού θα είναι μικρής κλίμακας (πιθανότατα η μεγαλύτερη φιάλη θα είναι 2 λίτρων) μπορώ να βρω έναν τρόπο να περάσω βασικά τους καπνούς μέσα από μια σειρά παγίδων νερού, έχω διαβάσει ότι έχει γίνει. Ίσως αυτή να είναι η καλύτερη ιδέα, απλά να περάσουν τα πάντα μέσα από κάποιες παγίδες.

Από πλευράς θορύβου είμαι στην κορυφή, γενικά. Ψάχνω βασικά παχιές βαριές κουβέρτες για την εξασθένιση του ήχου, που πιθανότατα θα πάνε πάνω από πάνελ αφρού που έχουν σχεδιαστεί για την εξασθένιση του ήχου. Πιθανώς θα είναι ένας τεράστιος πόνος στον κώλο για τη συναρμολόγηση, αλλά η φυλακή είναι χειρότερη.

Νομίζω επίσης ότι το να καταλάβω πώς να αποθηκεύω χημικές ουσίες εκεί μέσα θα ήταν μια καλή ιδέα, και η αποθήκευση γενικά. Σκέφτομαι να πάρω ένα ή δύο ψυγεία σεντούκια και να τα ρυθμίσω με ένα πράγμα που θα ενεργοποιεί τον συμπιεστή σε καθορισμένες τιμές, έτσι ώστε βασικά να κρατάει τα χημικά σε θερμοκρασία δωματίου. Οι άνθρωποι κάνουν αυτή την ίδια ρύθμιση, αλλά για τις θερμοκρασίες ψυγείου, καθώς οι καταψύκτες είναι πολύ καλύτερα μονωμένοι. Στη συνέχεια, ενεργοποιώ μια μονάδα εναλλασσόμενου ρεύματος όταν χρειάζομαι ψύξη για μια αντίδραση, ή ίσως κάνω τις περισσότερες συνθέσεις μου σε πιο ήπιους χρόνους, όπως αργά την άνοιξη ή νωρίς το φθινόπωρο, ή κάποια όπως μια αντίδραση sandmeyer gaba το χειμώνα, έτσι ώστε να παραμένει δροσερό.
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
50
Points
28
ΗΧΟΣ που μπορείτε να μειώσετε με χαρτόνια αυγών ή πυραμίδα Form matts. Stell χρειάζεστε κάτι περισσότερο από άνθρακα Φίλτρο και ορατότητα πρέπει να σχεδιάσετε με το κτίριο σας.🤷‍♂️ Και προσπαθήστε να πάρετε ένα ψυγείο ή καταψύκτη rund περίπου κάτω από το σημείο condesion και πάνω από το σημείο κατάψυξης poin από όλους τους inreadients σας ή χρησιμοποιήστε ένα άλλο ψυγείο για όλους.

 
Last edited:
Top