Οξείδωση βενζυλικής αλκοόλης με αραιό νιτρικό οξύ

Stretcher5335

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 20, 2022
Messages
16
Reaction score
9
Points
3
Απλά ψάχνω να δω αν κάποιος έχει πραγματικό εργαστηριακό χρόνο που δαπανάται για αυτή την αντίδραση. Φαίνεται μια από τις πιο άμεσες και αντιδραστηριολογικά προσβάσιμες οδούς για τη λήψη βενζαλδεΰδης με καλές αποδόσεις. BnOH+HNO3+NaNO2
 

Attachments

  • nNxVgRJCSE.pdf
    175.5 KB · Views: 650

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
dude.... ουάου... αυτό είναι ένα πολύ καλό άρθρο... ευχαριστώ που το βρήκατε...

Δεν το έχω κάνει ακόμα, μόλις πέρασα το Σαββατοκύριακο κάνοντας την οξείδωση με θειικό οξύ του BzOH σε DMSO route.... μέσω παλινδρόμησης... μόνο μια ώρα παλινδρόμησης αλλά θεέ μου το DMSO αποσυντίθεται θερμικά και σου μένει μια δυσοσμία που δύσκολα ξεφορτώνεσαι. Θέλω να πω ότι είναι απαίσιο. Υποθέτω ότι αυτό που θέλω να πω είναι ότι επέλεξα την εναλλακτική λύση και μετανιώνω κάπως που το έκανα, θα προτιμούσα να είχα ακολουθήσει αυτή τη διαδρομή... Επειδή η ακατέργαστη βενζαλδεΰδη μου μυρίζει σαν το προϊόν αποσύνθεσης του θείου που παίρνεις, και είναι απαίσιο.... Ακόμα και μετά την εκχύλιση και το πλύσιμο.... Αυτή τη στιγμή έχει ενεργό άνθρακα μέσα του... ίσως τα σκάτωσα κάπου, αλλά καλά, φαντάζομαι ότι έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να το αποστάξεις και τι έγινε.... Με τη διαδρομή με το θείο ο βρασμός είναι μόνο 1 ώρα και γι' αυτό κάπως έτσι το επέλεξα, με απόδοση κοντά στο 95%, αλλά δεν το πλησίασα...

Με αυτή τη μέθοδο έχω δει ότι αποχρωματίζεται στο τέλος της διαδρομής και πρέπει ακόμα να το αποστάξεις. Αλλά τουλάχιστον είναι μόνο βενζαλδεΰδη με ίσως λίγη αλκοόλη που δεν έχει αντιδράσει... Είμαι αρκετά σίγουρος ότι αυτή η μέθοδος είναι ανώτερη. ειδικά με αυτό το άρθρο που καλύπτει τις λεπτομέρειες...
 

Stretcher5335

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 20, 2022
Messages
16
Reaction score
9
Points
3
Έχω ερευνήσει πολλές διαδρομές και αυτή φαίνεται να είναι η κορυφαία από όλες. Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε χλωρίνη (υποχλωριώδες νάτριο) για την οξείδωση της βενζαλικής αλκοόλης.
 
Top