Οζονόλυση

Macondor

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
42
Reaction score
8
Points
8
Γεια σας,
Θέλω να παίξω λίγο με την οξείδωση της πιπερίνης, χρειάζομαι κάποιες συμβουλές προσανατολισμού και κινδύνου .
Βλέπω έγγραφα που ισχυρίζονται ότι 1g πιπερίνης σε ακετόνη με 5% H2O μέσω οζονόλυσης παράγουν 500mg Piperonal με μια 100mg/h comercial ozone generaton, διαρκεί 8 ώρες. Και στη συνέχεια εκχυλίστε με διαιθυλαιθέρα, αλλά ο διαιθυλαιθέρας δεν είναι διαλυτός στην ακετόνη; ή πρέπει όταν τελειώσει η αντίδραση να γεμίσω με νερό και να εκχυλίσω; ή μήπως η Πιπερονάλη μπορεί να μεταγγιστεί;

-Αυτή η αντίδραση πρέπει να γίνει σε εξαιρετικά κρύο λουτρό;
-Έχω μια γεννήτρια όζοντος 10g/h με είσοδο Ο2, με μεγαλύτερο όζον όπως αυτό, μπορεί να γίνει η διάσπαση πολύ πιο γρήγορα; 1 γρ. πιπερίνης μπορεί να διασπαστεί σε 6 λεπτά;
-Είναι απαραίτητο να ρίχνω το διάλυμα με φυσαλίδες ή να περνάω μόνο το αέριο στην κορυφή του διαλύματος και να ανακατεύω;
- Μπορεί να υποβαθμιστεί η πιπερόνη αν ο χρόνος είναι πολύ μεγάλος;

Ευχαριστώ
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Πλήρης αποκάλυψη Δεν το έχω κάνει αυτό, οπότε ίσως να το επιβεβαιώσει κάποιος ειδικός, αλλά θα ρίξω τα 2 φιορίνια μου
Απ' όσο γνωρίζω οι οξειδώσεις είναι ευαίσθητες στο χρόνο και τη θερμοκρασία, θα υπέθετα ότι χρειάζεται παγόλουτρο για το λόγο αυτό.
Περισσότερο όζον δεν σημαίνει απαραίτητα περισσότερο προϊόν ή γρηγορότερα, μπορεί απλά να σημαίνει υπερβολική οξείδωση του προϊόντος σας σε πιο οξειδωμένη κατάσταση.
Νομίζω ότι θα πρέπει να το φουσκώσετε.
Αν η mdp2p είναι κάποια ένδειξη, τότε ναι, το να το αφήνετε εκτεθειμένο στον αέρα και το φως θα το υποβαθμίσει.
Φέρνετε πολλές τροποποιήσεις σε μια υπάρχουσα διαδικασία, αν ο στόχος είναι κάποιο προϊόν mf τότε ακολουθήστε όσο το δυνατόν πιο κοντά, αν ο στόχος είναι να γαμηθείτε και να μάθετε τότε κάντε ό,τι θέλετε αλλά κάντε μια αναφορά παρακαλώ!
Προσπάθησε να το κάνεις σωστά με τις συνθήκες που περιγράφονται, ή όσο πιο κοντά σε αυτές, μετά θα έφερνα τροποποιήσεις, είναι το πιο λογικό.
 

Macondor

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
42
Reaction score
8
Points
8
ευχαριστώ άνθρωπε, βλέπω ένα βίντεο που promt μια οζονόλυση σε άλλο μόριο στο youtube και ο χημικός χρησιμοποιεί ένα εξαιρετικά κρύο λουτρό και ισχυρίζεται ότι μπορεί να μεταφερθεί -10 ή -70 celcius, και dont φυσαλίδες, μόνο περνούν σε ένα λαιμό το αέριο μιας φιάλης 3 λαιμών, έτσι ώστε το όζον να περάσει μόνο στην κορυφή ενός διαλύματος ανάδευσης. Αλλά ναι, ίσως η φυσαλίδα είναι πιο γρήγορη και αποτελεσματική. Θα ήθελα κάποιες συμβουλές ..γιατί ξέρω ότι μπορεί να υπάρξει έκρηξη με το όζον και το διαλύτη και τη θερμοκρασία.

Σύνδεσμος του βίντεο
 
Top