Τα έσοδα από την απόσταξη P2p μου ραγίζουν την καρδιά! ! Χρειάζομαι βοήθεια από έναν μεγάλο εμπειρογνώμονα! !

qwe111

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 25, 2024
Messages
65
Reaction score
5
Points
8
Κύριοι,

Υπέστην τρομερές απώλειες κατά την απόσταξη P2P.

500mlp2p δίνουν 200ml καθαρού p2p.

Τέτοια κέρδη μου ραγίζουν την καρδιά!

Κατασκεύασα έναν αποστακτήρα, μια χύτρα ταχύτητας που βράζει σε υψηλές θερμοκρασίες για να παράγει ατμό.

Τοποθετήστε τη φιάλη απόσταξης στον ηλεκτρικό θερμαντικό μανδύα και ενεργοποιήστε τον θερμαντικό μανδύα σε θερμοκρασία περίπου 130°C

Όταν ο ατμός εισέλθει στο σωλήνα συμπυκνωτή και αρχίσει να ψύχεται, χαμηλώστε τη χύτρα πίεσης για να ρυθμίσετε το μέγεθος του ατμού. Αν την κρατήσετε ψηλά, ο έντονος ατμός θα γεμίσει γρήγορα τη φιάλη υποδοχής.

Οι δύο πρώτες φιάλες αποστάγματος που παραλαμβάνονται κατά τη διαδικασία απόσταξης περιέχουν το μεγαλύτερο μέρος του p2p.

Το επόμενο απόσταγμα περιέχει πολύ λίγο. Μετά την προσθήκη του διαλύματος χλωριούχου νατρίου, περίπου 2 λίτρα αποστάγματος απέδωσαν 20 ml p2p.
Καθώς το νερό στη φιάλη απόσταξης εξατμίζεται και η θέρμανση συνεχίζεται, θα ληφθεί μια παχιά καραμελένια μάζα.

Τη δεύτερη φορά προσπάθησα να προσθέσω νερό για να συνεχίσω την απόσταξη, αλλά μόνο το αποσταγμένο νερό συμπυκνωνόταν.

Έχω μερικές ερωτήσεις τώρα:

1: Όταν ο ατμός αρχίσει να συμπυκνώνεται, πρέπει η χύτρα ταχύτητας να συνεχίσει να βρίσκεται σε υψηλή θερμοκρασία ή να μειώσει τη θερμοκρασία;

2: Θα πρέπει να ενεργοποιηθεί το ηλεκτρικό θερμαντικό μανδύα της φιάλης απόσταξης; Ή χρειάζεται μόνο ατμός από τη χύτρα ταχύτητας για να ολοκληρωθεί η θέρμανση;

3: Όταν το νερό στη φιάλη απόσταξης μειωθεί, πρέπει να προσθέσω αποσταγμένο νερό για να συνεχίσω την απόσταξη; Ή να προσθέσω διάλυμα ανθρακικού καλίου;

Υπάρχει κάτι άλλο που κάνω λάθος;

Κύριε, παρακαλώ βοηθήστε με!

Σας ευχαριστώ πολύ! !
 

Attachments

  • yYdHxlzOpP.jpg
    yYdHxlzOpP.jpg
    4 MB · Views: 35

qwe111

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 25, 2024
Messages
65
Reaction score
5
Points
8
Μετά την απόσταξη, το μείγμα στη φιάλη απόσταξης εξακολουθεί να φαίνεται ελαιώδες. Μετά την ψύξη, θα εμφανιστούν κάποιοι κρύσταλλοι στον πυθμένα. Περιέχει ένα τέτοιο μείγμα επίσης p2p;
Υπάρχει τρόπος να εξαχθεί το p2p και να αποσταχθεί εκ νέου;

Ξέρω ότι η ερώτησή μου είναι ανόητη! Η χώρα μου και το επίπεδο των αγγλικών μου! Κατά συνέπεια, δεν μπορώ να ζητήσω περισσότερες πληροφορίες.

Παρακαλώ βοηθήστε με! !
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! !
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Είναι επίσης δυνατή η χρήση διαλύματος ανθρακικού νατρίου. Βάλτε το βρώμικο P2P και το ανθρακικό νάτριο σε μια μικρή φιάλη και θερμάνετε το μέχρι να βράσει. Εάν η άλλη φιάλη του πομπού ατμού είναι μεγαλύτερη από τη φιάλη P2P, πρέπει να χρησιμοποιήσετε αποσταγμένο νερό και να το θερμάνετε στους 105 βαθμούς (διατηρήστε τη θερμοκρασία) μέχρι να βεβαιωθείτε ότι το υγρό που εκρέει δεν είναι ελαιώδες. Είναι πολύ απλό, αλλά είναι πολύ χρονοβόρο.
 

spongebomb

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Nov 8, 2023
Messages
17
Reaction score
5
Points
3
μπορώ να σας πω το σημείο με την χρονοβόρα από πρώτο χέρι, κάνω επίσης αυτή τη στιγμή μια αποσταγμάτωση με ατμό μετά από αντίδραση από BMK. Χωρίς πηγή ρεύματος.
Τώρα είναι σε θέρμανση για περίπου 48h και πριν από περίπου 1h βλέπω θολό λευκό ρεύμα ατμού στο συμπυκνωτή, στη φιάλη συλλογής.
αρχικά επιπλέει στην επιφάνεια και στη συνέχεια βυθίζεται στον πυθμένα όπου υπάρχει ένας μεγάλος όγκος που συνενώνεται.
είναι ελαφρώς κίτρινο με μια υποψία πράσινου νέον όταν το φωτίζετε με φακό.
Μια πηγή ρεύματος είναι καλό να υπάρχει για την επόμενη φορά.
 

skanderbeg

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 14, 2022
Messages
59
Reaction score
33
Points
18
1. Ναι και όχι ρυθμίστε την ταχύτητα ατμοποίησης ανάλογα με την ποσότητα στη φιάλη απόσταξης.
2.ναι πρέπει να είναι σε
3. Απάντηση 1
Προσθέστε πέτρες βρασμού στη φιάλη απόσταξης . το διάλυμα ανθρακικού νατρίου πρέπει να προστεθεί στο P2P όχι στον ατμοποιητή
Αν δεν λειτουργήσει δοκιμάστε απόσταξη υπό κενό
 

ByHyde

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 21, 2024
Messages
16
Reaction score
6
Points
3
Νομίζω ότι γνωρίζω την πηγή του προβλήματος, ή μάλλον έχασα όλα τα p2p μου κάποτε λόγω της δικής μου βλακείας. Ίσως και εσείς να έχετε κάνει την ίδια βλακεία.
 

spongebomb

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Nov 8, 2023
Messages
17
Reaction score
5
Points
3
Μην το κάνετε τόσο συναρπαστικό, αυτό θα ήταν ? Ευχαριστώ για την υποστήριξή σας !
 

ByHyde

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 21, 2024
Messages
16
Reaction score
6
Points
3
Λυπάμαι που δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοούσατε. Οι νόμοι του Μέρφι λειτουργούν για μένα, προχώρησα κάνοντας και κατανοώντας όλα τα λάθη πριν κάνω οτιδήποτε.
 

Honeymoon302@

Don't buy from me
New Member
Language
🇬🇧
Joined
Mar 10, 2024
Messages
1
Reaction score
1
Points
3
Πώς το χάσατε; Και τι μπορώ να πάρω;
Είμαι από την Ινδία.
 

ByHyde

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 21, 2024
Messages
16
Reaction score
6
Points
3
Λόγω της υψηλής πίεσης ατμών (διακύμανση πίεσης κ.λπ.), η κύρια φιάλη και ο δέκτης κατέστρεψαν επίσης το p2p που αποστάζει στη φιάλη. Για να μην ξανακάνω την ίδια βλακεία, πρόσθεσα μια βαλβίδα για τον έλεγχο της πίεσης του ατμού και μια φιάλη διαφυγής μερικές φορές. μέχρι να το μάθετε πλήρως.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Μην προσθέτετε καμία βάση στο P2P.
Πρέπει να υπάρχει πάντα νερό στη φιάλη απόσταξης, μην την αφήνετε ποτέ να στερέψει.
 
Top