Προβλήματα PCPy

fuckdissos

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 18, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας, έχω δημοσιεύσει αυτό το θέμα στο vespiary και στο reddit και δεν πήρα καμία βοήθεια. Αυτό είναι ένα αντίγραφο και επικόλληση από την ανάρτηση στο reddit. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει, αλλά θα πληρώσω για βοήθεια σε αυτό το σημείο.

Το ενδιάμεσο PyCC γίνεται με τη μέθοδο του δισουλφίτη, κρυσταλλώνεται κατά τη διάρκεια της νύχτας στο ψυγείο και λιώνει γύρω στους 27c που είναι αρκετά κοντά στη βιβλιογραφική τιμή.

Το αντιδραστήριο grignard παρασκευάζεται με βρωμοβενζόλιο ποιότητας αντιδραστηρίου και ξηρό thf, διασπάται επίσης με προσθήκη νερού.

Το PyCC σε thf προστίθεται σταγόνα-σταγόνα στο αντιδραστήριο grignard σε thf το οποίο παράγει κάποιες φυσαλίδες και στη συνέχεια επαναρροφάται για 3 ώρες. Όλα φαίνονται μια χαρά σε αυτό το σημείο, αλλά έχω δοκιμάσει αυτή τη μαλακία 3 φορές τώρα και δεν μπορώ να πάρω κανένα προϊόν.

Φτιάχνεται ένα μίγμα απόσβεσης με χλωριούχο αμμώνιο και νερό, το αντιδραστήριο προστίθεται σταγόνα-σταγόνα το οποίο δημιουργεί σταγόνες από αυτό που υποθέτω ότι είναι άλατα μαγνησίου τα οποία διαλύονται μετά από περαιτέρω προσθήκη χλωριούχου αμμωνίου και νερού.

Το διαυγές, ελαφρώς βασικό μείγμα εκχυλίζεται με τολουόλιο δύο φορές και στη συνέχεια προστίθεται ποσότητα πυκνού hcl ισοδύναμη με την ποσότητα του προβλεπόμενου προϊόντος. Πραγματοποιείται αζεοτροπική απόσταξη έως ότου απομείνει μόνο μια κίτρινη γλίτσα τολουολίου και ό,τι λίγο κρυσταλλώνεται κατά την προσθήκη ακετόνης είναι ανενεργό.

Σε ποιο σημείο της εργασίας μου κάνω λάθος; Πρέπει να κάνω μια όξινη βάση πριν κάνω αζεοτροπική απόσταξη; Είμαι 99% σίγουρος ότι αυτό το workup είναι το πρόβλημα επειδή όλα τα προηγούμενα βήματα και αντιδραστήρια αποδίδουν όπως αναμενόταν. Δεν έχω hbr και κυριολεκτικά το μόνο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ να δοκιμάσω είναι η απόσβεση του μίγματος με hcl αντί για χλωριούχο αμμώνιο.

Επεξεργασία: δεν είμαι σίγουρος πόσο σημαντικό είναι αυτό αλλά τίποτα από όλα αυτά δεν έγινε στον πάγο, η προσθήκη του PyCC προστέθηκε στο grignard αφού το μαγνήσιο είχε διαλυθεί όλο και είχε αποσυρθεί από τη θερμότητα. Η προσθήκη αυτού στο διάλυμα απόσβεσης έγινε αφού έμεινε σε θερμοκρασία δωματίου για 15 λεπτά μετά την 3ωρη παλινδρόμηση. Αλλά δεν υπήρξε καμία τρελή αντίδραση ούτε τη μία ούτε την άλλη φορά, οπότε δεν βλέπω την ανάγκη να το κάνουμε στον πάγο

Επεξεργασία edit: επόμενο τρέξιμο που πάει, έβαλα στην κατάψυξη για μια ώρα πριν την απόσβεση που έγινε μόνο με πάγο και χλωριούχο αμμώνιο. Έγινε ακόμα πιο βασικό με αραιό naoh και εκχυλίστηκε με τολουόλιο. Dean stark αντί για απόσταξη τώρα, το thf βγήκε πρώτο και τώρα περιμένω να βγει το hcl. Ακόμα ανοιχτή σε οποιεσδήποτε προτάσεις

Επεξεργασία επεξεργασία επεξεργασία επεξεργασία: δεν έχει καμία σχέση με τις θερμοκρασίες πάγου. Ακόμα τίποτα.
 

fuckdissos

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 18, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Μετά από μια εβδομάδα καθημερινών αποτυχιών και ψάξιμο όλων των πηγών που μπορώ να βρω, αυτό το απόσπασμα από το βεσπιάριο μου ξεχωρίζει: "Παρατήρησα στην προηγούμενη αντίδραση ένα κρυσταλλικό παράπλευρο προϊόν (το οποίο ήταν στην πραγματικότητα το κύριο προϊόν) που διαλύεται σε υδατικό οξύ αλλά ελάχιστα σε αιθέρα και λιώνει καθαρά στους 204-206°C. Ίσως είναι το προϊόν από την προσθήκη του Grignard στην ομάδα του νιτριλίου, βενζοϋλοκυκλοεξυλπυρρολιδίνη, αλλά δεν έχω σημείο τήξης αναφοράς." Αυτό λοιπόν με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι υπάρχουν κάποιες ειδικές συνθήκες αντίδρασης που δεν ακολουθώ, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι σχετικά με αυτό το προϊόν προσθήκης που σχηματίζεται από νιτρίλιο και Grignard. Επίσης, δεν υπάρχει καμία αναφορά για κάποια ένωση προσθήκης όταν ψάχνω για την αντίδραση βρυλαντών. Είμαι κακός στην αναζήτηση βιβλιογραφίας όμως, οποιοσδήποτε μπορεί να δώσει οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με αυτό θα το εκτιμούσα πολύ.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Πώς μπορούμε να βοηθήσουμε αν δεν διευκρινίσατε ποιες ακριβώς μεθόδους ακολουθείτε, μεταξύ άλλων και για το νιτρίλιο.
Απ' όσο γνωρίζω η μέθοδος του δισουλφίτη είναι συχνά χάλια, θα πρέπει να χρησιμοποιείτε καλής ποιότητας κυανιούχο άλας.
Πήρατε τουλάχιστον 3 μοριακά περίσσεια grignard; Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι "νεκρό" πριν το rxn;
Η απόσβεση πρέπει να γίνεται με θρυμματισμένο πάγο, χλωριούχο αμμώνιο ΚΑΙ ΥΔΡΟΞΙΔΙΟ ΑΜΜΟΝΙΟΥ (διάλυμα αμμωνίας σε νερό).
Θα πρέπει επίσης να γνωρίζετε ότι έτσι κι αλλιώς θα απελευθερωθεί κάποιο HCN. Αισθανθήκατε την οσμή του;
Εναλλακτικά το υδροβρωμιούχο άλας μπορεί να κρυσταλλωθεί στην κατάψυξη, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα απελευθερωθεί ακόμη περισσότερο HCN.
Το υδροχλωρικό άλας πιθανότατα δεν θα κρυσταλλωθεί, καθώς είναι πολύ διαλυτό.
Έτσι κι αλλιώς έχουν μείνει πάρα πολλές ερωτήσεις για να σας δώσω μια καλή απάντηση.
Ελπίζω να μην είστε αρχάριος χημικός για να ξεκινήσετε με τέτοιες συνθέσεις.
 

fuckdissos

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 18, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Νόμιζα ότι η μέθοδος του δισουλφίτη ήταν ευρέως γνωστή επειδή είναι η μέθοδος που χρησιμοποίησε ο Maddox στην εργασία του το 1965. Αλλά τέλος πάντων, είναι παρμένη από εδώ


Όλα έγιναν με τον ίδιο τρόπο, εκτός από μικρότερη κλίμακα, δηλαδή μόνο με 2x περίσσεια grignard προς PyCC.

Δεν μυρίστηκε hcn επειδή όλα έγιναν σε απορροφητήρα.

Γιατί λέτε ότι η μέθοδος του δισουλφίτη δεν είναι τόσο καλή; Τώρα που το σκέφτομαι, η μόνη φορά που έχω πάρει προϊόν από αυτό είναι όταν χρησιμοποίησα NaCN...
 

fuckdissos

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 18, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς να επεξεργαστώ, οπότε συγγνώμη για τη διπλή ανάρτηση.

Όσον αφορά το νεκρό grignard, δεν νομίζω ότι είναι νεκρό γιατί πάντα υπάρχει αντίδραση μεταξύ αυτού και του thf διαλύματος PyCC. Έχει χρησιμοποιηθεί και το τολουόλιο για τη διάλυση του PyCC. Αν ήταν νεκρό δεν θα έπρεπε να υπάρχει αντίδραση, και η προσθήκη του σε νερό δίνει επίσης αντίδραση.

Δοκίμασα με διάλυμα αμμωνίου μερικές φορές αλλά δεν βοήθησε καθόλου. Δοκίμασα με αραιό hbr με ολονύκτια στην κατάψυξη και δεν πήρα καθίζημα. Αλλά δεν μπόρεσα να βρω κανένα στοιχείο διαλυτότητας για αυτό το άλας hbr και η εξάτμιση μιας μικρής ποσότητας του διαλύματος δίνει την ίδια ανενεργή σκόνη όπως και πριν
 
Top