ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ! Ερωτήσεις για υδατόλουτρο και περιστροφική βεντούζα...

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Γεια σας παιδιά,
Έχω μια σύνθεση που έρχεται (προς το παρόν περιμένω το κύριο αντιδραστήριο) και η σύνθεση απαιτεί τόσο υδατόλουτρο όσο και rotovap.
Έτσι για να βάλω την κατάστασή μου σε προοπτική είναι σημαντικό να πω ότι μαθαίνω χημεία ως χόμπι και δεν φτιάχνω πράγματα για άλλους ανθρώπους εκτός από εμένα!
Εντάξει, λοιπόν, κατ' αρχάς με το υδατόλουτρο, είναι για την απομάκρυνση των διαλυτών ή για να διατηρείται το rxn σε μια πολύ συγκεκριμένη θερμοκρασία; Ή και τα δύο; Ή κανένα από τα δύο;
Δεύτερον, λέει να βάλω το RM σε ένα rotovap και να του αφαιρέσω τον διαλύτη - τώρα, επειδή είμαι χομπίστας χημικός, προφανώς δεν έχω rotovap - και θα μου έπαιρνε ΠΟΛΛΑ για να αποκτήσω ένα.
Μπορώ να καταλάβω γιατί θα ήταν απίστευτα χρήσιμο, ωστόσο, ήμουν περίεργος αν μπορώ απλά να το απογυμνώσω από το διαλύτη υπό κενό, ώστε να μην βλάψω την πολύτιμη, αλλά σχετικά εύθραυστη ένωση που μόλις δημιούργησα.
Καταλαβαίνω ότι δεν είναι ένας τρόπος να το κάνεις και να το ξεχάσεις, απλά είναι ενοχλητικό ότι θα πρέπει να το προσέχω.
Μπορεί κάποιος να βρει τον χρόνο να το εξηγήσει; Λυπάμαι αν αυτές είναι πολύ βασικές ερωτήσεις και κανείς δεν με παίρνει στα σοβαρά, δεδομένου ότι μαθαίνω μόνος μου και λειτουργώ με ΠΟΛΥ περιορισμένο προϋπολογισμό!
Α, επίσης, μπορεί κάποιος να μου συστήσει μια αρκετά αξιοπρεπή περιστροφική αντλία κενού φλέβας που αξίζει να αγοράσω για να τρέξω αντιδράσεις; Είμαι στο Ηνωμένο Βασίλειο, αλλά ο τρόπος που όλοι αγοράζουμε τα πάντα από την Κίνα ούτως ή άλλως σημαίνει ότι μπορούν να γίνουν προτάσεις. Αγόρασα μία πριν, ωστόσο, δεν συνειδητοποίησα ότι ήταν μια ανόητη μη λαδιού και δεν μπορεί να παραμείνει για πολύ και έτσι χρησιμοποιείται ως αντλία μου για φιλτράρισμα αντί να χρησιμοποιείται για RXN.
Ξέρω ότι ζητάω πολλά με αυτή τη θέση, αλλά πραγματικά οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί ΜΕΓΑΛΑ!
Χαιρετισμούς
RR
 

OTC_HomeChemist

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 30, 2024
Messages
17
Reaction score
7
Points
3
Γεια σας!

Το υδατόλουτρο χρησιμοποιείται απλώς ως μέσο για την ομοιόμορφη θέρμανση των γυάλινων σκευών σας σε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία. Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να το κάνετε αυτό, αλλά ένα υδατόλουτρο μπορεί εύκολα να δημιουργηθεί απλά τοποθετώντας ένα δοχείο ή ένα ανθεκτικό στη θερμότητα γυάλινο σκεύος σε μια θερμή πλάκα.

Μια ροταβάνα είναι απλώς ένας βολικός τρόπος για την απομάκρυνση διαλυτών από ένα μίγμα αντίδρασης, αλλά ποτέ δεν είναι απαραίτητη και μια εγκατάσταση απόσταξης υπό κενό είναι μια ακόμη καλύτερη επιλογή από πολλές απόψεις. Η μαγνητική ανάδευση ή οι μάρκες βρασμού θα βελτιώσουν τη διαδικασία και μπορεί να είναι ακόμη και απολύτως απαραίτητες ανάλογα με το τι θέλετε να αποστάξετε.

Υπάρχουν φθηνές και μάλλον αθόρυβες αντλίες κενού χωρίς λάδι που μπορούν να λειτουργούν για μεγάλα χρονικά διαστήματα αλλά δεν θα δημιουργήσουν πολύ ισχυρό κενό.

Οι αντλίες κενού για πραγματικά χαμηλή πίεση είναι είτε μάλλον ακριβές είτε πολύ γαμημένα θορυβώδεις.

Αν έχετε μια βρύση νερού με καλή πίεση τότε ένας προσαρμογέας κενού Venturi μπορεί να είναι μια καλή επιλογή και έχει πολλά πλεονεκτήματα και το κενό θα είναι αρκετά ισχυρό για τις περισσότερες ανάγκες.

Ανάλογα με την ένωση που προσπαθείτε να αποστάξετε, μια απόσταξη με ατμό μπορεί να είναι μια άλλη καλή επιλογή. Παρόλο που είναι μάλλον αργή, μπορεί να οδηγήσει σε ένα πολύ πιο καθαρό προϊόν ανάλογα με διάφορους παράγοντες.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ενδιαφέρον και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είχα βασικά αυτό που σκέφτηκα ναι - δυστυχώς χρειάζομαι την αντλία προκειμένου για την απόσταξη, καθώς πρέπει να είναι από τα μη πετρελαϊκά που μπορούν να τρέξουν μόνο για ένα αργό χρονικό διάστημα.
ναι, σκέφτηκα έναν αναρροφητήρα αλλά δεν ήμουν σίγουρος πόσο θα κατέβαζε το σημείο βρασμού - το πρόβλημα είναι ότι έχω είτε μια αντλία νερού για να τη χρησιμοποιήσω Ή μια βρύση του νεροχύτη της κουζίνας στην οποία δεν θα μπορούσε να συνδεθεί.....
Ο θόρυβος, δεν με πειράζει πραγματικά tbh, θα χρησιμοποιήσω απλώς τη μέθοδο της ησυχίας των ανεμιστήρων ανάπτυξης για την αντλία αν κάποιος γκρινιάζει - ειλικρινά οι γείτονές μου έχουν συνηθίσει να τρέχω ηλεκτρικά πριόνια και σκατά αρκετά συχνά! Είμαι λίγο τρελός με πολλά χόμπι!!
Επιτρέπεται να πω τι προσπαθώ να κάνω εδώ; Δεν ήθελα να το βάλω στον τίτλο επειδή , ειλικρινά, υπάρχουν πολλές ενώσεις που σκοπεύω να φτιάξω, αλλά μπορώ να σας πω ότι η πρόδρομη ουσία μου είναι η τρυπταμίνη.
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι απαραίτητη η απόσταξη υπό κενό αλλά ξέρω ότι θα ήταν προτιμότερο να μην γίνει υπό κενό όταν μιλάμε για τρυπταμίνες.....
 

OTC_HomeChemist

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 30, 2024
Messages
17
Reaction score
7
Points
3
Μπορείτε να λειτουργήσετε έναν αναρροφητήρα με μια αντλία νερού εφόσον έχει αρκετή πίεση και θα πρέπει να χρησιμοποιείτε μια μεγάλη δεξαμενή νερού ή/και να αλλάζετε το νερό από καιρό σε καιρό... Ή να το ψύχετε. Δεδομένου ότι η μέγιστη πίεση κενού εξαρτάται από τη θερμοκρασία του νερού. Μπορείτε επίσης πάντα να πάρετε έναν προσαρμογέα για τη βρύση σας. Εφόσον η πίεση του νερού είναι εντάξει, τότε το κενό θα είναι αρκετά ισχυρό για σχεδόν οποιαδήποτε απόσταξη.

Έχω μια επαγγελματική εργαστηριακή αντλία κενού 800 ευρώ και για να είμαι ειλικρινής δεν τη χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ επειδή είναι τόσο γελοία δυνατή. Την έχω βάλει σε ένα DIY Silent Box και χρησιμοποίησα ελαστικούς δακτυλίους για να την κρεμάσω και πάλι .. Χρησιμοποιώ έναν ανεμιστήρα απαγωγής Prima Klima για την κουκούλα καπνών μου και λειτουργεί σχεδόν όλο το 24ωρο και αυτό δεν με ενοχλεί καθόλου ...

Ο αναρροφητήρας νερού έχει επίσης το πλεονέκτημα ότι δεν διαφεύγουν αέρια όπως οι διαλύτες χαμηλού βρασμού, δεν χρειάζεται παγίδα ψύξης.

Είμαι αρκετά σίγουρος ότι σχεδόν κάθε ουσία επιτρέπεται εδώ, οπότε μην ανησυχείτε ;)
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Εντάξει, αυτό είναι ωραίο τότε. Σε αυτή την περίπτωση έχω ακόμη και πρόσθετες ερωτήσεις για εσάς.
Πρώτον, ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια στο γεγονός ότι η θερμοκρασία του νερού καθώς και η ροή επηρεάζουν το κενό που τραβάει ένας αναρροφητήρας - αυτό είναι πραγματικά ενδιαφέρον.
ειλικρινά, πάντα καταλήγω να προσθέτω πάγο στο δοχείο της αντλίας μου, καθώς είναι τόσο μικρός ο όγκος του νερού στο οποίο την τρέχω - τείνω να έχω μόνο είτε πάγο είτε τουλάχιστον, βάζα με πάγο (αυτό που iv έχει συνηθίσει να αποκαλεί βάζα γεμάτα με νερό, τα οποία βάζω στην κατάψυξη) α και προσθέτω αλάτι 🧂 στο νερό.
Εντάξει, λοιπόν, προσπαθώ να φτιάξω DMT - μεταξύ άλλων πρωτογενών αμινών - τώρα, ΞΕΡΩ ότι το κενό δεν είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ, αλλά έχω μια ερώτηση σχετικά με τη σύνθεση της DMT.
Θέλω να ακολουθήσω τη διαδρομή "ο τύπος του Χάμιλτον με τα τρία μάτια", η οποία απαιτεί να φτιάξω STAB επί τόπου.
Καταλαβαίνω όλα αυτά τα rxn και μεγάλη, εξώθερμη και επίσης πρέπει να διατηρηθεί σε ένα λουτρό άσου ούτως ή άλλως, έτσι τέλεια για τις ανάγκες μου.
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι, στο τέλος του βίντεο στο YouTube, αν αναζητήσετε τη σύνθεση DMT και κοιτάξετε τη διαδικασία των παιδιών του, λέει ακριβώς στο τέλος - χρησιμοποιεί στη συνέχεια PH για να το χειριστεί με αναγώγιμο τρόπο σε περίπτωση που κάνατε MHRB.
Τώρα, αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποιώ υδροξείδιο του νατρίου βλέποντας ότι η μαχαιριά που κάνετε στο Situ είναι όξινη;
Επίσης, έχω μόνο 3a mol seives αλλά όπως καταλαβαίνω, κάποιος άλλος εδώ μέσα είπε ότι τα 3a λειτουργούν καλύτερα.
Σκοπεύω επίσης να φτιάξω DET (στην πραγματικότητα ενδιαφέρομαι περισσότερο για πράγματα ΑΛΛΑ από την DMT που μπορώ να φτιάξω από τρυπταμίνη) και έχω κάποια αλκοόλη/ακεταλδεΰδη που έρχεται (αλλά μια πολύ μικρή ποσότητα!). Αναζήτηση στο Reddit για DET SYNTH και πάλι ο Hamilton έχει κάνει μια θέση όπου ουσιαστικά αντικαθιστάτε τη φορμαλδεΰδη με ακεταλδεΰδη και παίρνετε DET; Είναι σωστό αυτό; Είμαι αρκετά σίγουρος ότι λέει να χρησιμοποιήσετε μόνο NaBH4 σε αυτό το θέμα όμως.....
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Φίλε, μερικές φορές αισθάνομαι ότι έχω αναλάβει πάρα πολλά και μετά σκέφτομαι όλα όσα έχω μάθει σε περίπου 5 ή 6 μήνες και σκέφτομαι ότι ίσως αξίζει να επιμείνω ως χόμπι.
είναι να είμαι σε θέση να affford 1kg ελάχιστο παραγγελίες από την Κίνα που είναι το κύριο θέμα μου!
Είμαι τυχερός που βρήκα κάποιον να μου πουλήσει 500g tryp από το HK σε αξιοπρεπή τιμή σε σύγκριση με μισό κιλό είτε 3,4,5-tmoba είτε 2,5-dmba για να φτιάξω ενδιαφέρουσες φαινεθυλαμίνες αλλά τότε χρειάζεσαι και το nitro...
Θεέ μου, είναι όλα πολύ μακρά,,..., ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΙΚΑ.
Προσπαθώ κυριολεκτικά να κόψω τα ναρκωτικά και όμως η χημεία με βοηθάει να το κάνω που είναι κάπως αντιφατικό!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Εκτιμώ ότι αυτές οι αντλίες μπορεί να είναι πολύ δυνατές! Μένω κι εγώ σε διαμέρισμα! Ίσως ο αναρροφητήρας να είναι ο σωστός τρόπος. Μήπως φτιάχνουν ίσως μετατροπείς από καουτσούκ ή κάτι τέτοιο που τυλίγονται γύρω από μια βρύση τύπου νεροχύτη σε αντίθεση με αυτή που ήταν σαν αυτή που είχαμε στο εργαστήριο χημείας στο σχολείο... ξέρετε αυτές που μοιάζουν με την εισαγωγή οποιουδήποτε αερίου ή την είσοδο νερού σε γυάλινα σκεύη;
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Υποθέτω ότι μια ισχυρότερη αντλία νερού = υψηλότερη πίεση επίσης, αν παγώνω το νερό μου; Μπορώ πάντα να βρω μια μεγαλύτερη μπανιέρα για να κρατήσω το εν λόγω νερό, πράγμα που σημαίνει περισσότερο νερό και λιγότερη θερμότητα
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Γαμώτο, γιατί αγόρασα μια παγίδα ψύξης τόσο νωρίς;! Haha Υποθέτω ότι μπορώ να τη χρησιμοποιήσω με τη μη πετρελαιοειδή αντλία μου για 20 λεπτά τη φορά! Haha jk
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Α, επίσης, μπορείτε να μου ξεκαθαρίσετε κάτι γιατί έχω μπερδευτεί λίγο σχετικά με τα μανόμετρα αρνητικής πίεσης.
Παρακολούθησα το βίντεο του pootube και έλεγε ότι ένας μικρότερος αριθμός = υψηλότερο ποσοστό κενού αλλά ΙΜΕ ένας μεγαλύτερος αριθμός (επειδή είναι αρνητικός) = υψηλότερο κενό)))
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Fuck....im συνειδητοποιώντας im πρόκειται να χρειαστώ περισσότερο DCE και ο ιταλικός μου πάροχος έκλεισε (αν και im στο Ηνωμένο Βασίλειο)
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Σκατά, ναι, αυτό θα ρωτούσα. Πώς ξέρεις τι πίεση τραβάς σε έναν αναρροφητήρα;
 
Top