Παρακαλώ βοηθήστε με τη σύνθεση του A-OIL

diminutoelfo

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 6, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Γεια σε όλους. Έχω μια αμφιβολία, έχω βρει μια ταχύτητα που έρχεται πολύ υγρή. Θέλω να ξέρω αν το πλεόνασμα είναι A-OlL, δεδομένου ότι έχω μια σημαντική ποσότητα υγρού.
Έχει έντονη "ψαρίλα" μυρωδιά και το ph είναι ίσο ή μεγαλύτερο από 10.
 
Last edited:

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
Προσπαθήστε να το εξουδετερώσετε με θειικό οξύ και να δείτε αν καταρρέει
 

diminutoelfo

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 6, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Αυτή είναι μια εικόνα του υγρού. πώς πρέπει να προσθέσω θειικό οξύ; Πόσο;
 

Attachments

  • 1ASHQZ6ILy.jpg
    1ASHQZ6ILy.jpg
    336.8 KB · Views: 363
  • 6yhbtC2epU.jpg
    6yhbtC2epU.jpg
    1.2 MB · Views: 392

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Η αλάτωση της ελεύθερης βάσης της αμφεταμίνης γίνεται συνήθως με μείγμα θειικού οξέος:ισοπροπανόλης 1:5 έως ότου το διάλυμα φτάσει σε pH 6-7, επίσης η ελεύθερη βάση πρέπει να αναμιχθεί με ισοπροπανόλη. Χρησιμοποιήστε μια σύριγγα για να προσθέσετε το οξύ σταγόνα-σταγόνα προς το τέλος.
Ανακατέψτε το διάλυμα, η θειική αμφεταμίνη θα πρέπει να είναι ορατή από την πρώτη σταγόνα στο διάλυμα, εάν το διάλυμα είναι πολύ πηχτό προσθέστε περισσότερη ισοπροπανόλη για να αναμιχθεί καλύτερα. Ελπίζω αυτό να σας βοηθήσει.
 

diminutoelfo

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 6, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Στη συνέχεια, πρέπει να:
1º Να φτιάξω διάλυμα θειικού οξέος με ισοπροπανόλη 1/5 100ml θειικό οξύ + 400ml ισοπροπανόλη
2º Προσθέτω το προηγούμενο μείγμα σταγόνα-σταγόνα στο υγρό της φωτογραφίας (το πιθανό Α-ΕΛΑΙΟ)
Πώς μπορώ να ξέρω αν έχω προσθέσει αρκετό; Όταν το PH είναι 6 ή 7; Υπάρχει κίνδυνος στην ανάμειξη ισοπροπανόλης με θειικό οξύ;
Συγγνώμη για τις τόσες πολλές ερωτήσεις, αλλά το επίπεδο των αγγλικών μου είναι λίγο βασικό και θέλω να καταλάβω 100% τη διαδικασία.
Χαιρετισμούς και σας ευχαριστώ πολύ, αδελφέ.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Πρώτον: Το συμπυκνωμένο θειικό οξύ δεν είναι εντελώς ακίνδυνο, φροντίστε να φοράτε γυαλιά και γάντια κατά τη διάρκεια της δραστηριότητας.

Το θειικό οξύ και η ισοπροπανόλη πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο απαλλαγμένα από νερό.

Εάν χρησιμοποιείτε χαρτί pH, πριν από τη δοκιμή του διαλύματος ελεύθερης βάσης, βρέξτε το χαρτί pH με απεσταγμένο νερό, αυτό θα εγγυηθεί ένα ακριβές αποτέλεσμα.

Εγώ θα έπαιρνα μια μικρότερη ποσότητα για τη δοκιμή.
Για παράδειγμα, αναμείξτε 10ml της πιθανής σας ελεύθερης βάσης (Α-έλαιο) με 30ml ισοπροπανόλης.

Στη συνέχεια, αναμείξτε το διάλυμα οξέος με 2ml θειικού οξέος και 10ml ισοπροπανόλης. Εδώ προσθέστε το θειικό οξύ αργά στην ισοπροπανόλη, προσέξτε ότι ζεσταίνεται. Χρησιμοποιήστε μια σύριγγα. Εάν η ποσότητα δεν είναι αρκετή, απλά αναμείξτε ένα νέο διάλυμα οξέος και συνεχίστε.

Η ελεύθερη βάση (Α-έλαιο) είναι βασική με pH μεγαλύτερο ή ίσο του 10, με το οξύ εξουδετερώνουμε τη βάση σε μέγιστο pH6 (ουδέτερο), οτιδήποτε κάτω από αυτό θα μείωνε την απόδοση και το θειικό άλας θα γινόταν κοκκινωπό.

Έτσι, μόλις φτάσετε στο pH 7-8 προχωρήστε προσεκτικά, και πάντα ανακατεύετε καλά το διάλυμα της ελεύθερης βάσης μετά την προσθήκη του οξέος, όπως είπα και πριν, αν γίνει πολύ πηχτό προσθέστε περισσότερη ισοπροπανόλη, ακόμα και αν πρέπει να είναι 100ml :D

Διαχωρίστε το θειικό άλας που λαμβάνετε με φίλτρο και στεγνώστε καλά.

Θα έκανα ένα ακόμη δύο βήματα καθαρισμού ανάλογα με την κατάσταση, αν το θειικό άλας είναι καθαρό μπορείτε να το καταναλώσετε αμέσως. Προσοχή, πολύ καθαρό :D
 
Top