Σκόνη της CWE ?

Corleone

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 18, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας,

Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων γιατί ίσως η ερώτησή μου έχει ήδη τεθεί εδώ, αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα.

Ήθελα να μάθω αν μετά την παρασκευή ενός CWE ενός φαρμάκου που περιέχει μόνο Παρακεταμόλη και Κωδεΐνη (500mg/30mg) μπορώ να το πάρω σε μορφή σκόνης;

Έσπασα 10 ταμπλέτες οπότε είχα 5γρ Παρακεταμόλης και 300mg Φωσφορικής Κωδεΐνης οπότε μετά το έβαλα σε νερό, μετά το έβαλα στο ψυγείο και το φιλτράρω όλο και παίρνω πίσω πολύ καθαρό νερό οπότε είναι τέλειο το πρόβλημα είναι ότι η γεύση είναι απλά αδύνατη κανείς δεν μπορεί να το καταναλώσει προσπάθησα να το αναμείξω με δεκάδες σιρόπια και Fanta αλλά δεν πιάνει οπότε θα ήθελα να το μειώσω σε σκόνη και να το βάλω σε άδειες κάψουλες και να τις καταπιώ.

Οπότε.., Πήρα ένα τηγάνι και αντί να βάλω το υγρό μου να εξατμιστεί και να κινδυνεύει να καταστραφεί η κωδεΐνη λόγω της θερμότητας γέμισα το τηγάνι με νερό και ζέστανε αυτό το νερό και από πάνω του έπλεξα ένα μπολ (δεν ξέρω τι υλικό είναι αλλά ζεσταίνεται άρα αγωγιμοποιείται καλά) μετά παίρνει πολύ ώρα γιατί η εξάτμιση δεν έρχεται σε επαφή με τη χαμηλή θερμότητα είναι ένα υδατόλουτρο σε χαμηλή θερμότητα αλλά λειτουργεί μετά από αρκετές ώρες δεν υπάρχει πλέον υγρό στο μπολ αλλά στο πλάι του μπολ υπάρχουν λευκά ίχνη οπότε με ένα ξυραφάκι ανακτώ αυτά τα ίχνη και έχω μια λευκή σκόνη που μοιάζει λίγο με κόκα κόλα...

Η γεύση είναι αηδιαστική αλλά η ερώτησή μου είναι : Είναι πραγματικά σκόνη φωσφορικής κωδεΐνης ή είναι κάποιο άλλο προϊόν ?

Δεν ξέρω τι πήρα πίσω, ίσως ο ατμός να ήταν η κωδεΐνη, αλλά τον εξαέρωσα και πήρα μια λευκή σκόνη (περίπου 250mg).

Είναι αυτή η σωστή μέθοδος ή ποια είναι η σωστή μέθοδος για να μειώσω την υγρή κωδεΐνη σε σκόνη ?

Ευχαριστώ πολύ ;)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Νομίζω ότι ναι. Εάν έχετε αμφιβολίες, ελέγξτε το προϊόν με το αντιδραστήριο Mandelin ή με τη διαδικασία προσδιορισμού του σημείου τήξης.
Η ελεύθερη βάση κωδεΐνης έχει σημείο ζέσεως 250 βαθμούς, δεν νομίζω.

Επιπλέον, μπορείτε να μάθετε αυτό το θέμα και να ελέγξετε τη δουλειά σας.
 
Last edited:
Top