Πρόβλημα δημιουργίας άλατος σε τολουόλιο (2cb) βοήθεια :(

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
προσπαθούσα να φτιάξω 2cb αυτές τις μέρες , στο τελευταίο στάδιο μετά την βρωμίωση , προσθέτω NAOH για να πάει το 2cb στο στρώμα του τολουολίου (που προστέθηκε λίγο αργότερα) , το τολουόλιο αναρροφάται και υποτίθεται ότι θα δημιουργούσε 2cbHCL όταν προσθέσω hcl , αλλά αντί αυτού δημιουργείται μόνο μια μαύρη γλίτσα που βυθίζεται στον πάτο , δοκίμασα να πάρω μόνο το πιο συμπυκνωμένο τολουόλιο , από την κορυφή , και να προσπαθήσω να δημιουργήσω μόνο σε αυτό (σκεπτόμενος ότι μεγαλύτερη συγκέντρωση θα είναι πιο εύκολο να δημιουργηθεί αλάτι , και ένα είχε αυτό το πρόβλημα ότι το φάρμακο απλά doenst θέλει να δημιουργήσει αλάτι στο διαλύτη ?
 

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
φωτογραφία
 

Attachments

  • ETS0vsdNPB.jpeg
    ETS0vsdNPB.jpeg
    69.3 KB · Views: 361

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Γιατί χρησιμοποιείτε το τολουόλιο; Προσπαθήστε να το κάνετε με CH2Cl2 όπως περιγράφεται εδώ.
 

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1

Έχω ένα πλιάτσικο της γκρούπ τώρα , πρόσθεσα 35% hcl σε τολουόλιο και υποτίθεται ότι θα δημιουργούσε άλας 2CB hcl , αλλά δεν σχηματίζεται , ill ελέγξτε με τον προμηθευτή χημικών μου αύριο για DCM , οποιαδήποτε ιδέα γιατί το άλας δεν από ; , αν προσθέσω hcl σε τολουόλιο με 2cb θα βυθιστεί ως σκούρο λάδι?
 

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1

hey i oppened a new threat with the process i hope you can help me


ελπίζω να με βοηθήσετε εκεί , επίσης έχω πρόσβαση σε DCM ' και τι πιστεύετε για το στάδιο της αναγωγής με ZINC και την εκχύλιση ipa για 2ch.
Ευχαριστώ ελπίζω να μπορέσω να το καταλάβω.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Φαίνεται απλό, έχετε μετρήσει την απόδοση;
 

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
περίπου 45-60% από 2,5 dmba το μόνο πρόβλημα είναι ότι πρέπει να τρέχει σε πολύ κρύες συνθήκες (περίπου 0οC) το τρέχω μέσα σε καταψύκτη αλλά κάνει και το παγωμένο αλατόλουτρο , το τρέχω σε περίπου 10οC και το 2ch βγαίνει σκούρο και ξέρω ότι υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είναι ανοιχτό κίτρινο , μπορείτε να δείτε στην IPA δεύτερη εικόνα αριστερά , ίσως το σκούρο 2ch μου βγήκε όχι πολύ καλό πράγμα που επηρέασε την βρωμίωση και τον σχηματισμό γλίτσας , καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει ότι γίνεται πιο σκούρο σε υψηλότερη θερμοκρασία; όπως οι 10οC που δεν είναι καυτό per say , θα κάνω την αντίδραση σήμερα στους 0οC όπως μου είπε ένας φίλος και θα αναφέρω για το χρώμα.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Άλλος τρόπος αντίδρασης και άλλα προϊόντα. Πρέπει να ελέγξετε το σημείο τήξης του 2C-H*HCl πριν από τις ακόλουθες αντιδράσεις. Το mp είναι 138-139 °C. Το σημείο βρασμού της ελεύθερης βάσης είναι 80-100 °C σε θερμοκρασία 0,4 mm/Hg.
 
Last edited:
Top