Προγραμματιζόμενη θερμαντική πλάκα στην Ευρώπη

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
σκέφτομαι το δώρο γενεθλίων για τον εαυτό μου. η καλύτερη επιλογή, πιστεύω ότι είναι μια προγραμματιζόμενη θερμαντική πλάκα.
ποια είναι η καλύτερη επιλογή λαμβάνοντας υπόψη την τιμή/λειτουργικότητα για μια τέτοια συσκευή στην ΕΕ;
Δεν νομίζω ότι θα το χρησιμοποιήσω για κάποια περίπλοκη σύνθεση. αλλά να δείξω ανακρυστάλλωση - ναι!
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
25
Points
8
Θα στόχευα στην IKA/Corning/VWR, η Fischer είναι επίσης μια επιλογή, αλλά τελευταία κυκλοφορεί η άποψη ότι είναι η Walmart των επιστημονικών εμπορικών σημάτων. Μπορείς να αρπάξεις ένα μεταχειρισμένο φτηνά, το πόσο χτυπημένο και για πόσο καιρό θα σε εξυπηρετήσει θα παραμείνει ένα ερώτημα όμως. Το μέγεθος της θερμαντικής πλάκας είναι επίσης κάτι που πρέπει να εξετάσετε, θα χωράει η πλάκα στο μέγεθος του ποτηριού που θα χρησιμοποιήσετε (η θερμότητα θα προέρχεται από το κέντρο) ή το ποτήρι θα κρέμεται άτσαλα από πάνω της και ενδεχομένως να αναποδογυρίσει;

Μια άλλη σκέψη είναι η μαγνητική ανάδευση, θα υπέθετα ότι για την re-x θα θέλατε να συμπεριλαμβάνεται. Η ικανότητα ανάδευσης των μοτέρ που αναφέρουν οι κατασκευαστές ισχύει για την ανάδευση H2O στις καλύτερες συνθήκες, αν πρόκειται να ανακατέψετε ένα μείγμα 3L που μοιάζει με πολτό, ένας μαγνητικός αναδευτήρας 3L δεν πρόκειται να το κόψει.

Το υλικό - πρόκειται να αποστάξετε θειικό οξύ σε αυτό; Τότε ίσως να θέλετε τον φθηνότερο. Αν πρόκειται να είναι ένα κομμάτι εξοπλισμού που σκουπίζετε μετά από κάθε χρήση και το βάζετε στην άκρη, τότε μπορείτε να το κάνετε και να αγοράσετε γυαλί καλυμμένο με κεραμικό.

Τα έμαθα όλα αυτά καθώς προχωρούσα, αν θέλετε την προσωπική μου γνώμη για την καλύτερη σε τιμές πηγή και το μοντέλο, μη διστάσετε να μου στείλετε ΠΜ. Δεν ενθαρρύνω το gate-keeping λέγοντας αυτό, απλά η πραγματικότητα είναι ότι οι σύνδεσμοι σε συγκεκριμένες ιστοσελίδες που δείχνουν σε συγκεκριμένα μοντέλα δεν πρέπει να μοιράζονται, καθώς θα μπορούσαν εύκολα να επισημανθούν (όπως έγινε με τη φιάλη 20L(;) που τέθηκε στη λίστα παρακολούθησης της DEA στο ύψος των οδηγών παρασκευής μεθαμφεταμίνης που βγήκαν, όλοι συνιστούσαν την ίδια χωρητικότητα).
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Δεν έχω δει ποτέ μου προγραμματιζόμενη θερμαντική πλάκα, πρέπει να είναι ακριβή. Όταν χρειαστώ αυτή τη λειτουργικότητα, πιθανώς θα συνδέσω απλώς ένα ζευγάρι ελεγκτών PID. Έχω ένα ζευγάρι που κάθεται γύρω, είναι πραγματικά φθηνό όπως $ 25. Θα χρειαστείτε έναν θερμοστάτη, αλλά αυτό το pidgin θα έχει μόνο τον αισθητήρα και το ρελέ θα είναι σε σειρά με το καλώδιο του θερμαντικού στοιχείου και θα γυρίσετε το κουμπί στο υψηλό και θα αφήσετε το pid να το τρέξει. Για ανακρυστάλλωση δεν θα ανακατεύατε, απλά θέλετε να ελέγξετε την πτώση της θερμοκρασίας σε 1-2°/ώρα, σωστά;
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Καλή ιδέα. Πρέπει να ξαναθυμηθώ κάποιες από τις γνώσεις μου στον σχεδιασμό κυκλωμάτων.

Είδα κάποιες μεταχειρισμένες πλάκες θερμότητας 2L γύρω στα 150 EUR στο διαδίκτυο, αλλά όλες είναι από τις ΗΠΑ. Λαμβάνοντας υπόψη την κατάστασή μου, δεν αξίζει τον κόπο για την εκκαθάριση.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
ou χρειάζεστε μόνο έναν καλό ελεγκτή PID και μπορείτε να μετατρέψετε οποιαδήποτε πηγή θερμότητας σε προγραμματιζόμενη. Οι REX-C-100 ήταν καλοί και φθηνοί στο παρελθόν, αλλά τώρα είναι σκατά - αποφύγετε τους! Αν χρειάζεστε κάτι περισσότερο από έναν θερμοστάτη. Έχω έναν ταϊβανέζικο "VERTEX" που είναι καλός, έχει όλες τις λειτουργίες ramp up/ramp down και πολλά πολλά άλλα. Υπάρχει επίσης ένας ελεγκτής PID ανοικτού κώδικα που διατίθεται για περίπου 50 δολάρια νομίζω, αυτό μπορεί να κάνει τα πάντα και μπορεί να συνδεθεί και σε ένα φορητό υπολογιστή. Αυτή θα ήταν η επιλογή μου σήμερα.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Ναι, το μόνο που πραγματικά χρειάζεστε είναι ένα tem0 p4obe και ένα ρελέ και κάτι που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ως διασύνδεση με τον υπολογιστή ή το τηλέφωνό σας. Αυτή η συγκεκριμένη λειτουργία θα ήταν εύκολο να κωδικοποιηθεί
 
Top