Προοπτική οδός σύνθεσης για την απόκτηση [ LSD ] - Είναι εφικτή;

Acid Bath

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Ας συζητήσουμε μια πιθανή πορεία σύνθεσης της L S D



Αγαπητοί αλχημιστές του σχεδιασμού που ασκείτε την αναζήτηση της γνώσης,
HfV80QGz3W



Σας γράφω σήμερα με σχεδόν πυρετώδη ενθουσιασμό για να μοιραστώ μαζί σας μια ιδέα που ζυμώθηκε εμμονικά στο μυαλό μου εδώ και εβδομάδες. Πιστεύω ότι έχω δει φευγαλέα μια πιθανή σύνθεση για την απόκτηση του πολύ φημισμένου μορίου της διαιθυλαμίδης του λυσεργικού οξέος.


Με προτρέπουν να υποβάλω αυτή τη θεωρία στον έλεγχο οξυδερκών και περίεργων μυαλών όπως το δικό σας, ποιος άλλος από εσάς θα μπορούσε να συνομιλήσει για αυτό το τόσο συναρπαστικό θέμα; Μόνο η ειλικρινής ανταλλαγή και η γαλήνια συζήτηση μεταξύ ομοϊδεατών μυαλών μπορεί να γυαλίσει τις ιδέες και να τις φέρει όλο και πιο κοντά στην αλήθεια. Ελπίζω να μπορέσουμε να καθιερώσουμε έναν διάλογο ως ίσοι προς ίσους, όπου θα επικρατεί η ειλικρινής περιέργεια και η προθυμία για αλλαγή προοπτικής.


Γνωρίζω ότι πολλοί από εσάς αφιερώνετε άγρυπνες ώρες σε σκέψεις όπως αυτή που θέλω τώρα να αναπτύξω. Γι' αυτό είμαι τόσο σίγουρος ότι θα μπορέσετε να την κρίνετε δίκαια και να την βελτιώσετε με τις πολύτιμες παρατηρήσεις σας. Σας ικετεύω να με βοηθήσετε να τελειοποιήσω αυτή τη διαίσθηση που με έχει καθηλώσει. Πιστεύω ότι αυτή η συζήτηση θα επιτρέψει σε όλους μας να προχωρήσουμε στην κατανόηση πολύπλοκων θεμάτων που διεγείρουν τη διανοητική μας περιέργεια και να χορτάσουμε το πνεύμα της πολυμάθειας.

Σας στέλνω τους θερμότερους χαιρετισμούς μου και ανυπομονώ να ξεκινήσουμε μια συζήτηση μαζί σας που θα είναι τόσο συναρπαστική όσο και εποικοδομητική. Η έρευνα απαιτεί κοινή επιμονή. Στη συνέχεια θα δούμε τον μηχανισμό αντίδρασης που ο δικός σας πραγματικά ανέπτυξε με στυλό και χαρτί

View attachment DgRb7meqh8.jpg

Εδώ περιγράφεται ο σχηματισμός του οξικού εστέρα του λυσεργικού οξέος. Όπως βλέπουμε βρισκόμαστε μπροστά σε μια αντίδραση εστεροποίησης τύπου ακετυλίωσης που περιέργως σε αυτή την αντίδραση δεν υπάρχουν αλκοόλες. Αυτή την πρόταση δεν την έβγαλα από την τσέπη μου, η ιδέα αυτή σχεδιάστηκε και σχολιάστηκε φωναχτά από έναν διδάκτορα Οργανικής Χημείας. "Αφού ξεκαθαρίσαμε αυτή την άβυσσο, αρκετά ερωτηματικό, ας συνεχίσουμε." Στη συνέχεια θα δούμε το πορτρέτο του μηχανισμού της αντίδρασης της πυρηνόφιλης υποκατάστασης. Η αντίδραση μεταξύ του οξικού εστέρα του λυσεργικού οξέος και της διαιθυλαμίνης προς σχηματισμό LSD View attachment

View attachment yTOmtocFDl.jpg

Συγκεκριμένα, πρόκειται για μια διμοριακή πυρηνόφιλη υποκατάσταση (SN2) που ακολουθεί τα ακόλουθα βήματα:

1. Η διαιθυλαμίνη δρα ως πυρηνόφιλο και δίνει ένα ζεύγος ηλεκτρονίων για να σχηματίσει ομοιοπολικό δεσμό με το άτομο άνθρακα sp3 της οξικής ομάδας.

2. Αυτό προκαλεί την ταυτόχρονη διάσπαση του δεσμού C-O της οξικής ομάδας.

3. Το οξυγόνο της αποχωρούσας οξικής ομάδας αποχωρεί με το ζεύγος ηλεκτρονίων, σχηματίζοντας οξικό ιόν.

4. Εν τω μεταξύ, ο άνθρακας παραμένει συνδεδεμένος με το πυρηνόφιλο διαιθυλαμινο μέσω ενός νέου δεσμού C-N.

5. Ο μηχανισμός είναι συντονισμένος, δηλαδή συμβαίνει σε ένα μόνο βήμα και χωρίς το σχηματισμό καρβοκατιονικών ενδιάμεσων προϊόντων.

Επομένως, πρόκειται συγκεκριμένα για μια διμοριακή πυρηνόφιλη υποκατάσταση (SN2), όπου η διαιθυλαμίνη δρα ως πυρηνόφιλο που υποκαθιστά την αποχωρούσα οξική ομάδα στον sp3 άνθρακα του εστέρα, σχηματίζοντας τελικά το μόριο LSD.

Περιμένω με ενδιαφέρον τα σχόλιά σας. Το κάνω αυτό με καλή διάθεση και ανυπομονώ να έχω περισσότερους ανθρώπους να μιλήσω για τη συναρπαστική οργανική χημεία.

Έκανα επίσης τον κόπο να κάνω τη σύνθεση της διαιθυλαμίνης και ένα άλλο όπου εικάζω την εξαγωγή του λυσεργικού οξέος. Περιμένετε την επόμενη ανάρτηση
.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Χωρίς να θέλω να φανώ αγενής ή αποθαρρυντικός, αλλά στο δεύτερο συνημμένο σας αλλά και στο κείμενο είναι σαφές ότι εννοείτε ανυδρίτη λυσεργικού οξικού οξέος αλλά σε καμία περίπτωση εστέρα. Πρόκειται για τόσο διαφορετικό μόριο σε αντιδραστικότητα που δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να μιλάει τόσο περίτεχνα επιστημονικά σοβαρά (καλά θυμάμαι ότι έκανα ένα τέτοιο λάθος όταν μελετούσα για την πτυχιακή μου εργασία). Καλύτερα να το έχετε επεξεργαστεί για το καλό σας, δεν νομίζω ότι όποιος τα μπερδεύει αυτά τα δύο πρέπει να ακούγεται "για να ληφθεί σοβαρά υπόψη" προχωρημένος, με μηχανιστικές λεπτομέρειες χωρίς να έχει προηγηθεί καμία πρακτική δοκιμή (όχι ότι θα λειτουργούσε κατά την ειλικρινή μου γνώμη). Τώρα δεν είμαι ειδικός αλλά όσο και να προσπαθώ να μην είμαι ακατάλληλος δεν μπορώ να το αφήσω έτσι όπως είναι. Οι ειδικοί μπορεί να αφήσουν ένα μάλλον πιο ξινό σχόλιο. Παρόλο που ο μηχανισμός φαίνεται σωστός αμφιβάλλω αν είναι πραγματικά εφαρμόσιμος και δεν έχω ιδέα για τη μέθοδο σύνθεσης με ανυδρίτη ή όπως λέγεται "εστέρα".
 

Acid Bath

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας HerrHaber, διάβασα το σχόλιό σας και εκτιμώ ότι αφιερώσατε χρόνο για να επανεξετάσετε και να αναλύσετε τη θέση. Έχω μελετήσει βαθύτερα σε ορισμένες οδούς σύνθεσης και έχω συνειδητοποιήσει πόσο δύσκολη μπορεί να είναι η εξαγωγή λυσεργικού οξέος, είτε από σπόρους πρωινής δόξας, είτε από ερυσιβώδες, είτε ακόμη και η λήψη LSA από Stipa robusta, καθώς είναι μια πολύ επίπονη διαδικασία.

Από τη στιγμή που έχετε λυσεργικό οξύ, η προσθήκη διαιθυλαμίνης για να λάβετε LSD φαίνεται σχετικά απλή. Συζήτησα την πρότασή μου με γιατρούς χημικούς οι οποίοι με διαβεβαίωσαν ότι θα μπορούσε να λειτουργήσει. Πρότεινα μια σύνθεση του LSD ξεκινώντας από το λυσεργικό οξύ, όπου πρώτα σχηματίζεται το ακυλοχλωρίδιο χρησιμοποιώντας PCl3, PCl5 ή SOCl2 και στη συνέχεια προστίθεται διαιθυλαμίνη για το σχηματισμό του LSD. Σύμφωνα με όσους συμβουλεύτηκα, αυτή η σύνθεση φαίνεται σωστή, αλλά με προειδοποίησαν για τη δυσκολία απόκτησης των πρόδρομων ουσιών για το σχηματισμό του ακυλοχλωριδίου, ιδίως του χλωριούχου θιονυλίου, το οποίο φαίνεται ότι είναι δύσκολο να βρεθεί στη Λατινική Αμερική και είναι επίσης επικίνδυνο λόγω της τοξικότητάς του.

Σε απάντηση, πρότεινα την ανεξάρτητη σύνθεσή του, γεγονός που προκάλεσε μερικά γέλια και προειδοποιήσεις για τους κινδύνους που ενέχει. Αυτό με ώθησε να προτείνω τη σύνθεση που μοιράστηκα σε αυτή την ανάρτηση, λαμβάνοντας υπόψη πιο προσιτά και οικονομικά αποδοτικά αντιδραστήρια. Όταν έδειξα αυτή τη νέα διαδρομή, έλαβα θετική ανταπόκριση και μου είπαν ότι θα μπορούσε να είναι μια πολύ πιο ενδιαφέρουσα και κερδοφόρα επιλογή αν συνεχιζόταν.

Ωστόσο, αυτή παραμένει μια πιθανή οδός σύνθεσης, εξαρτώμενη από την πρόκληση της απόκτησης καθαρού λυσεργικού οξέος, η οποία αποτελεί πραγματικό εμπόδιο με βάση την έρευνά μου.

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας, και ανυπομονώ να συνεχίσουμε αυτή την ενδιαφέρουσα συζήτηση στο φόρουμ!
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Καλή εισαγωγή όμως...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Το χλωριούχο θιονύλιο στην πραγματικότητα δεν είναι πάνω από το χέρι για εμάς στην ΕΕ από την Πολωνία... αλλά πρέπει να βρείτε το κατάλληλο άτομο για να το καλύψετε και να το στείλετε με επιτυχία στο εξωτερικό σε μια καλά προστατευμένη αμπούλα, στην πραγματικότητα το POCl3 είναι αυτό που θέλετε ιδανικά, αλλά τα ακυλοχλωρίδια είναι τα συστατικά για τη μέθοδο της παλιάς σχολής και αμφιβάλλω αν ο σκοπός σας είναι η πειραματική αρχαιολογία. Απλά διάβασε για τη μέθοδο PyBOP, κάποια ιδιοφυΐα εφάρμοσε τις επιστημονικές εξελίξεις του SPPS στο LSD και όλη η δουλειά γίνεται με ανάδευση όπως 5 λεπτά και μισή ώρα χωρίς θέρμανση όλα γίνονται σε μια μέρα με αυτό που θα μπορούσα να πω υψηλή απόδοση... είναι και αυτό που επιθυμώ να κάνω, άλλωστε έγινα χημικός λόγω του πρώτου μου acid trip. Στην υγειά μας!
 
Top