Πυριδίνη

xoxorthadox

Don't buy from me
New Member
Joined
May 7, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Πυριδίνη Είναι ένα εξαιρετικά εύφλεκτο, ασθενώς αλκαλικό, αναμίξιμο με το νερό υγρό με χαρακτηριστική, δυσάρεστη οσμή που μοιάζει με ψάρι. Ως επί το πλείστον είναι απλή στην παρασκευή της όπως και για όσους δεν έχουν εύκολη πρόσβαση σε τέτοιες πρόδρομες ουσίες. Αυτή είναι μια σύντομη αναφορά στην παραγωγή της πυριδίνης.
Νιασίνη+χρωμίτης χαλκού= (αποκαρβοξυλίωση) της νιασίνης= πυριδίνη. Αυτή τη στιγμή συγκεντρώνω ό,τι χρειάζομαι για να παρασκευάσω χρωμίτη χαλκού. αλλά πρέπει να παρασκευάσω διχρωμίτη αλουμινίου και να τον βασίσω για να παραγάγω χρωμίτη αλουμινίου, μετά μπορώ να ξεκινήσω την παραγωγή χρωμίτη χαλκού. Θα δημοσιεύσω περισσότερα όταν έχω μια ενημέρωση σχετικά με την πρόοδο οποιεσδήποτε ερωτήσεις ή προτάσεις, ή ακόμα και ιδέες για την απόκτηση πυριδίνης παρακαλώ αφήστε ένα σχόλιο. Η πυριδίνη είναι μια χημική ουσία που ρυθμίζεται και παρακολουθείται από το πρόγραμμα ΙΙ...
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Καταπληκτικό. Τι θα προγραμματίσουν το επόμενο :). Σύντομα θα φτιάξω πυριδίνη ως μέρος της παρασκευής θαλιδομίδης (η οποία είναι ένα ελάχιστα γνωστό ψυχαγωγικό φάρμακο, περισσότερο γνωστό για τις τερατογόνες επιδράσεις του). Έχω πρόσβαση σε διχρωμικό κάλιο, αλλά θα μπορούσατε εξίσου καλά να χρησιμοποιήσετε τον πολύ πιο προσιτό ανθρακικό χαλκό. Όπως έκανε η NileRed:
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Έτσι έκανα τη σύνθεση της πυριδίνης με μικτά αποτελέσματα. Λόγω της προσβασιμότητας των αντιδραστηρίων, επέλεξα την καταστροφική αποκαρβοξυλίωση της νιασίνης μέσω θερμότητας, με καταλύτη το χλωριούχο χαλκό. Προφανώς η χρήση χρωμίτη χαλκού παράγει καλύτερη απόδοση, αλλά αντί να παίζω για εβδομάδες για να βρω τον τέλειο καταλύτη, το έκανα με τον εύκολο, φθηνό και προσιτό τρόπο.

Όλα πήγαν ομαλά, αλλά σίγουρα υπερθέρμανα τη μάζα της αντίδρασης και έχασα μεγάλη ποσότητα προϊόντος επειδή ήμουν ανυπόμονος. Η διάταξη απόσταξης υπερχείλισε με ατμούς και το μεγαλύτερο μέρος τους διέφυγε χωρίς να συμπυκνωθεί (βλ. εικόνα). Θα το ξανακάνω λοιπόν με μεγαλύτερη προσοχή όταν θερμαίνω.

Συγκέντρωσα όμως μια ωραία μικρή απόδοση με τη μορφή ακατέργαστης, ακάθαρτης, κίτρινης πυριδίνης, την οποία στη συνέχεια απέσταξα σε μια αράχνη, πέταξα το πρώτο κίτρινο τμήμα από τις πιο πτητικές προσμίξεις στο αποσταγμένο υγρό και επεξεργάστηκα το υπόλοιπο με φρεσκοαποξηραμένο θειικό μαγνήσιο. Ωραία, καθαρή, χωρίς νερό πυριδίνη ήταν το αποτέλεσμα. Η απόδοση ήταν τόσο τρομερή όσο και η μυρωδιά, αλλά έχω αρκετή ποσότητα για την επόμενη δοκιμή μου.
 

Attachments

  • T9nxr45yHm.JPG
    T9nxr45yHm.JPG
    3 MB · Views: 785
  • OqS8BmpXiG.JPG
    OqS8BmpXiG.JPG
    2.2 MB · Views: 744
Top