Question Ερώτηση σχετικά με τη μακροχρόνια σταθερότητα της μεφεδρόνης και άλλων καθινόνων

Ksalos

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 17, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Το έγγραφο αυτό υποδηλώνει ότι η Μεφεδρόνη καθώς και άλλες Καθηνόνες είναι ασταθείς σε ορισμένα διαλύματα (MeOH, ACN).

Διαθέτει κανείς αξιόπιστες πληροφορίες σχετικά με τη μακροπρόθεσμη σταθερότητα της μεφεδρόνης και άλλων καθινόνων εκτός διαλύματος;

Τι μπορεί να γίνει εκτός από δροσερή, ξηρή, αεροστεγή και προστατευμένη από το φως αποθήκευση για να εξασφαλιστεί η μεγαλύτερη δυνατή σταθερότητα;
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
358
Points
63
Χρησιμοποιήστε αποξηραντικά. Κρατήστε αυτά τα μικρά πακέτα silica gel και βάλτε τα μαζί με τα σκατά σας. δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό με τη μεφεδρόνη, αλλά δουλεύει στα μανιτάρια lol

χρωματιστό ή αδιαφανές γυαλί μπορεί να το προστατεύσει από το φως περισσότερο από το κανονικό γυαλί. ίσως να δοκιμάσετε κεχριμπαρένιο γυαλί; είναι ειδικά φτιαγμένο για να προστατεύει τα πράγματα από την έκθεση στο φως :3

δεν θα ανησυχούσα πάρα πολύ, εφόσον λαμβάνετε τα συνήθη μέτρα θα είναι μια χαρά. afaik η μεφεδρόνη είναι σχετικά σταθερή
 

Ksalos

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 17, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Συγγνώμη που είμαι τόσο επίμονος, αλλά βρήκα αυτό το νήμα το οποίο υποδηλώνει ότι η Μεφεδρόνη θα μπορούσε να υποστεί αποικοδόμηση όπως η Μεθυλόνη και η Μεθκαθειόνη:

Δεν έχω αρκετές γνώσεις χημείας για να επανεξετάσω αξιόπιστα τα σημεία ο ίδιος.

Η μακροχρόνια σταθερότητα είναι ένα πολύ σημαντικό σημείο για μένα επειδή μου αρέσει να συλλέγω τα χημικά μου και συνήθως δεν τα παίρνω πολύ συχνά.

Θα ήθελα να βάλω μια καλή ποσότητα μεφεδρόνης σε μακροχρόνια αποθήκευση (πιθανώς 10 χρόνια+) και θα ήταν πολύ άσχημο αν κατέληγα με ένα σωρό άχρηστα σκουπίδια.
 
Last edited:

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
358
Points
63
Διάβασα την ανάρτηση που μου έστειλες! εδώ είναι μερικές χρήσιμες απαντήσεις:

"Άλλοι έχουν προτείνει ότι η μεφεδρόνη σφραγισμένη σε μια αεροστεγή σακούλα με φερμουάρ (η πρότασή μου είναι να χρησιμοποιήσετε δύο σακούλες και να πιέσετε όλο τον αέρα και τις δύο φορές) μπορεί να αποθηκευτεί για δύο χρόνια (Post της Mona Lisa) χωρίς απώλεια της δραστικότητας. Αποθηκεύστε την σε αεροστεγές περιβάλλον χωρίς υγρασία".

"Πρόσφατα τελείωσα μια παρτίδα μεθυλόνης 4 ετών και ήταν τόσο καλή όσο όταν την απέκτησα για πρώτη φορά. Αποθηκεύτηκε σε λεπτό φερμουάρ σε θερμοκρασία δωματίου στο σκοτάδι και σε ξηρό περιβάλλον".

"Υπάρχει κάποιος γνώστης της χημείας σε ένα άλλο αρκετά γνωστό φόρουμ που προτείνει ότι τόσο η μεφεδρόνη όσο και η μεθυλόνη θα πρέπει να είναι αρκετά σταθερές, καθώς είναι και οι δύο bk-κετόνες αν και αυτό είναι απλώς εικασία. Είπε: "Οι περισσότερες φαινεθυλαμίνες έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής αν διατηρηθούν σε ξηρό, σκοτεινό μέρος (όπως χρόνια!)"... αλλά ποιος ξέρει. Πάντως, έχω βρει μεθυλόνη ηλικίας άνω των δύο ετών ακόμα αποτελεσματική, η οποία είχε απλώς αποθηκευτεί σε σφραγισμένη πλαστική σακούλα σε θερμοκρασία δωματίου, αν και μακριά από το φως. Έχει, ωστόσο, παρατηρήσει μια ελαφρά υποβάθμιση της δραστικότητας σε κάποια παλιά νεοντόβια και οινοπνευματώδη πρώτης γενιάς που χρονολογούνται από τις αρχές του 2007, γεγονός που θα μπορούσε να υποδηλώνει κάποια υποβάθμιση της μεφεδρόνης (του κύριου υποτιθέμενου μυστηριώδους συστατικού τους)...".

αν μπορεί να επιβιώσει για 2-4 χρόνια σε μια γαμημένη σακούλα ziploc (ik μια από τις απαντήσεις είπε μεθυλόνη αλλά δεν νομίζω ότι η μεφεδόνη θα υποβαθμιζόταν πολύ πιο γρήγορα), νομίζω ότι θα είσαι μια χαρά αν το βάλεις σε ένα αεροστεγές κεχριμπαρένιο γυάλινο βάζο και ρίξεις μερικά πακέτα silica gel εκεί μέσα. αποθήκευσε το σε δροσερό μέρος με πολύ λίγο φως ofc.
 
Top