Question Ανακρυστάλλωση της P2NP

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Γεια σας, παιδιά,

καθώς παραγγέλνω σύντομα το πρώτο μου P2NP ζητώ συμβουλές για το ακόλουθο θέμα:

P2NP: Ανακρυστάλλωση του P2NP

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα σχετικά με αυτή τη διαδικασία στο φόρουμ και κατάλαβα ότι συνιστάται όχι μόνο απόδειξη της ποιότητας του P2NP αλλά και για να βελτιωθεί η ποιότητά του αν τυχόν είναι χειρότερη από την επιθυμητή.

Ένας χρήστης συνέστησε να ψάξω για 'Isomer Seperation' Προσπάθησα να βρω περισσότερες πληροφορίες αλλά δεν μπόρεσα.

Ψάχνω τώρα για έναν οδηγό που να εξηγεί πώς λειτουργεί η ανακρυστάλλωση του P2NP και τι εξοπλισμός + χημικά χρειάζονται για τη διαδικασία.

Οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.

Συγχαρητήρια,

Koko
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28
Mate την επόμενη φορά παρακαλώ αναζητήστε περισσότερο.

Διαλύστε 1g p2np σε 2ml ισοπροπυλικής/αιθανόλης ή μεθανόλης
Στη συνέχεια, τοποθετήστε στην κατάψυξη και περιμένετε 1 ημέρα, όταν σχηματιστούν βελόνες ή κρύσταλλοι, στραγγίστε τον διαλύτη που παρέμεινε και στεγνώστε το p2np.
Επαναλάβετε μερικές φορές μέχρι να πάρετε καθαρό προϊόν.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93

Ευχαριστούμε πολύ!

Εν τω μεταξύ ο G.Patton μου έστειλε τον οδηγό για μια ανακρυστάλλωση, επιπλέον οι πληροφορίες σας βοηθούν πολύ!!!

Ειλικρινά,

Koko
 

Roadium

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 16, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Αν χρειάζεστε επιπλέον βιβλία ή βοήθεια, θα χαρώ να σας βοηθήσω.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Παρακαλώ μη διστάσετε να με ενημερώσετε.

Νομίζω ότι και για άλλους εδώ μέσα αυτές οι πληροφορίες μπορεί να είναι χρήσιμες, αλλά θα ήθελα να τις έχω και στα DM μου, αν δεν υπάρχει πρόβλημα!
 

Evilcarrot1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Απλά μια εκπληκτικά εύκολη σύνθεση p2np, δεν έχω προχωρήσει περαιτέρω καθώς δοκίμασα με βορειοϋδρίτη νατρίου και είχα μια φυγή.
 

BRKNGBD45

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 7, 2022
Messages
10
Reaction score
3
Points
3
πού μπορώ να βρω τον οδηγό για την ανακρυστάλλωση;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας, διαβάστε το BB Wiki για το P2NP. Υπάρχουν πληροφορίες. Επίσης, διαβάστε σχετικά με αυτό εδώ.
 

Evilcarrot1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
G. Patton έχει περάσει καιρός από τότε που έκανα χημεία αλλά η απολύτως ευκολότερη μέθοδος που χρησιμοποίησα με otc χημικά για p2np ήταν μια προσθήκη βάσης καταλυμένης (υπήρχε στη βιβλιογραφία ως νιτροαιθανόλη την οποία δεν μπορούσα εύκολα να βάλω στα χέρια μου) αλλά απόσταξα καύσιμο για γκαζάκια για να αφαιρέσω το λάδι και χρησιμοποίησα τη νιτρομεθανόλη σε βενζαλδεΰδη και κλιμακώθηκε καταπληκτικά έκανα εύκολα παρτίδες των 200g
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93

Χρησιμοποιήσατε νιτροαιθάνιο ή νιτρομεθάνιο για τη σύνθεση P2NP;
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93

Ενδιαφέρον, δεν ήξερα ότι το νιτρομεθάνιο λειτουργεί επίσης για τη σύνθεση του P2NP.
Ποια είναι η διαφορά της χρήσης του νιτροαιθανίου και του νιτρομεθανίου; Θα υπάρξουν διαφορές στις αποδόσεις ή σε άλλες πτυχές όπως η ποιότητα του τελικού προϊόντος;

@G.Patton
 

Evilcarrot1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Δοκιμάστε το και θα εκπλαγείτε πολύ εύκολα. Ο καθαρισμός είναι εύκολος και στη συνέχεια ανακρυσταλλώνετε για εκπληκτικούς κίτρινους κρυστάλλους
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93

Αυτό θα ήταν απίστευτο, καθώς το νιτρομεθάνιο είναι πολύ φθηνότερο από το νιτροαιθάνιο...πόσο P2NP αποδίδετε για 1L νιτρομεθάνιο;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Θα πάρετε το 1-Νιτρο-2-φαινυλαιθάνιο CAS 6125-24-2, δεν είναι P2NP.
 

Evilcarrot1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Im
χαίρομαι που το είπατε αυτό. Ήταν πριν από 5 χρόνια όταν έκανα αυτή την αντίδραση και πραγματικά νόμιζα ότι ήταν p2np έμοιαζε πανομοιότυπο κίτρινο σαν βελόνα κρύσταλλοι ένας εφιάλτης στα μάτια και τη μύτη σαν p2np.
 

Evilcarrot1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Κύριε Patton Μόλις διάβασα και η νιτρο-2-φαινυλαιθανάλη δεν ακούγεται σαν το προϊόν μου. Το έχω ακόμα κάπου στην κατάψυξη. Θα βρω λίγο χρόνο αυτή την εβδομάδα και θα το ξανακρυσταλλώσω και θα κάνω πιθανότατα ένα σημείο τήξης για να δω αν βρίσκομαι στο σωστό σημείο για το p2np. Υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβεβαιώσω το προϊόν μου. Έκανα απόσταξη καυσίμου νιτροκινητήρα μοντέλου για να αφαιρέσω το λάδι και πίστευα ότι ήταν ένα μίγμα νιτρομεθανόλης και το αντέδρασα με βενζαλδεΰδη και ήμουν 99% ότι ήταν p2np. Είμαι κυριολεκτικά απλά ένας άσχετος που βρίσκει ενδιαφέροντα αυτά τα πράγματα και διάβασα κάπου ότι γίνεται με νιτροαιθάνιο οπότε το αντικατέστησα.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Είμαι απολύτως βέβαιος. Στην αντίθετη περίπτωση, δεν επρόκειτο για νιτρομεθάνιο.
Καλή ιδέα.
 

Evilcarrot1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Εξακολουθώ να είμαι 99% σίγουρος ότι είναι p2np, ίσως προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου. Ανυπομονώ να το δοκιμάσω. Θα μπορούσα να τραβήξω μια φωτογραφία, αλλά δεν μπορώ προς το παρόν να το φτάσω λόγω του πλήθους των πραγμάτων που στοιβάζονται μπροστά από τον καταψύκτη. Ξέρω ότι είσαι θεός και ότι διαβάζω εδώ και θεωρώ ότι είναι γεγονός είναι "οι θέσεις σου" Δεν έχω ένα σημείο τήξης aperatus αλλά με το p2np να είναι στη δεκαετία του 60 θα πρέπει να είμαι σε θέση να το κάνω σε ένα τριχοειδή σωλήνα σε νερό, οπότε θα αναφέρω το συντομότερο δυνατό. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις G. Patton
 
Top