Αφαίρεση χρωστικής από κόκκινο/μπλε αφορολόγητο ντίζελ.

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
Γεια σας, η αφαίρεση της χρωστικής από το αφορολόγητο ντίζελ σε αυτούς τους καιρούς της αύξησης της τιμής του φυσικού αερίου θα μπορούσε να είναι ένα δυνητικά μεγάλο κέρδος αν γίνει σε βιομηχανική κλίμακα.
Η απομάκρυνση της χρωστικής θα πρέπει να είναι μια αρκετά απλή διαδικασία που θα την περάσει από φιλτράρισμα υπό κενό με χρήση πυριτίου ή ενεργού άνθρακα.
Όπως αυτό.
Τώρα η ερώτησή μου θα ήταν αν αυτό είναι εφικτό σε βιομηχανικό επίπεδο; Έχω επίσης ακούσει για τη χρήση οξέων για τη χημική λεύκανση του ντίζελ.
Και τελευταίο και ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι οι κυβερνήσεις έχουν βάλει δείκτες σε αυτό το ντίζελ που ενεργοποιούνται όταν προστεθεί κάποιο αντιδραστήριο και χρησιμοποιούνται από τα τελωνεία/φοροτεχνικούς.
Αν λοιπόν κάποιος έχει κάποια εικόνα,ιδέα για το πώς θα μπορούσε να μοιάζει μια εφικτή λειτουργία σε βιομηχανική κλίμακα μπορεί να σχολιάσει εδώ.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Ο κοκκώδης ενεργός άνθρακας (BGAC), ο οποίος βασίζεται στον άνθρακα, είναι ένα κατάλληλο προσροφητικό μέσο.
Η ταρτραζίνη είναι ένα είδος κύβων που παρασκευάζεται από τη Morgan Chemical Company- Άλλα αντιδραστήρια που μπορούν να χρησιμοποιηθούν περιλαμβάνουν το φωσφορικό οξύ (H3PO4) και το αραιό υδροχλωρικό οξύ (HCL) και το υδροξείδιο του νατρίου (NaOH). Επομένως, η προσθήκη των ανωτέρω διαλυμάτων θα προκαλούσε αποχρωματισμό της κόκκινης χρωστικής από το ντίζελ
 
Last edited by a moderator:

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
Σας ευχαριστώ για την εισήγηση. είναι πολύ πολύτιμη. μετά τον αποχρωματισμό με τα παραπάνω διαλύματα τα στρώματα του καυσίμου και του διαλύματος διαχωρίζονται ή πρέπει να εκχυλιστούν με κάποιο διαλύτη;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Πρέπει να το φιλτράρετε με κενό αέρος μέσω βαμβακερού ή χάρτινου φίλτρου. Δοκιμάστε και πείτε εδώ τι είναι το καλύτερο για.
 

Jamroz

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 16, 2022
Messages
16
Reaction score
2
Points
3
ένας φίλος μου εργάζεται σε ένα διυλιστήριο και μου είπε ότι μια νέα χρωστική ουσία(ΣΟΥΔΑΝ) προστίθεται στα καύσιμα και είναι δύσκολο να απαλλαγούμε από το χρώμα. έχω τέτοια καύσιμα, μπορώ να προσπαθήσω να τα αποχρωματίσω απλά να σας πω πώς
 

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
Ναι το άκουσα. έχουν και δείκτες στα καύσιμα που αντιδρούν με σταγόνα αντιδραστηρίου ακόμα και όταν αποχρωματίζονται. αν ο φίλος σας μπορούσε να δώσει όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες αυτό θα ήταν φοβερό.
 

woohoo

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 21, 2022
Messages
56
Reaction score
22
Points
8
Θα έχετε κέρδος από τον καθαρισμό ντίζελ μεγάλης κλίμακας;:unsure:
Εννοώ, το αφορολόγητο ντίζελ είναι περίπου 0,5 δολάρια φθηνότερο από το κανονικό καύσιμο, αξίζει τον κόπο;
Και τα πρόστιμα είναι υψηλά για αυτό το κακούργημα. Έχω ακούσει για 1000 δολάρια ανά δεξαμενή καυσίμων.
 
Last edited:

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
66
Points
28
Αυτό είναι ένα πολύ καλό επιχείρημα. Αξίζει μόνο για τεράστιες πωλήσεις, όπως 20.000 50.000 γαλόνια την ημέρα. Και αυτό πρέπει να είναι αισθητό, καθώς θα πρέπει να μεταφέρει και να επεξεργαστεί αυτό το ντίζελ για να αφαιρέσει τη χρωστική, κάτι που θα χρειαζόταν εργοστασιακές ρυθμίσεις σε αυτή την κλίμακα.

Δεν αξίζει πραγματικά τον κόπο.
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
ένας σοφός άνθρωπος είπε κάποτε.........cat litter
 
Top