Ασφαλέστερη μέθοδος Shake and bake που πρέπει να αναθεωρηθεί.

hirozaru

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 22, 2024
Messages
30
Reaction score
2
Points
8
Μου έδωσε αυτή τη συνταγή ένας φίλος χημικός, λέγοντάς μου ότι το SnB είναι επικίνδυνο και αυτό θα πρέπει να είναι ασφαλέστερο.

Υπάρχουν μερικά πράγματα εκεί μέσα που βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα, άλλα με προβληματίζουν πολύ.
Γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι λένε να χρησιμοποιούν μόνο νιτρικό αμμώνιο, αλλά αυτός είναι αντίθετος ;


Πρώτον, υποθέτει ότι έχετε κάνει τις εκχυλίσεις PSE από τα χάπια σας. Δεν μπορώ να σχολιάσω αν θα λειτουργήσει από θρυμματισμένα χάπια.

Και δεν μπορώ να μοιραστώ άμεσα τις μεθόδους εκχύλισης, δεδομένου ότι εξαρτάται από τα συγκεκριμένα συστατικά και το γέμισμα των χαπιών.

=======

Εξακολουθώ να είμαι κατά του SnB, καθώς επιστημονικά απαιτεί εξοπλισμό ανθεκτικό στην πίεση, αλλά καθώς επιμένετε, θα σας καθοδηγήσω τουλάχιστον σε μια διαδικασία με χαμηλότερο κίνδυνο.

1.επιλογή της σωστής φιάλης για την αντίδραση, αυτό που προτείνω είναι ένας παλιός πυροσβεστήρας 🧯 αλλά βεβαιωθείτε ότι σφραγίζει πλήρως (κατά προτίμηση με βαλβίδα ελέγχου που ανοίγει και κλείνει κατά παραγγελία).

2.Μην χρησιμοποιείτε νιτρικό αμμώνιο επειδή έχει μεγαλύτερη τάση έκρηξης. αντ' αυτού χρησιμοποιήστε θειικό αμμώνιο ή χλωριούχο αμμώνιο ως ασφαλή πηγή αμμωνίας.
3.Η Βάση θα είναι φυσικά το υδροξείδιο του νατρίου. χρησιμοποιείτε πάντα ένα κορεσμένο διάλυμα για να ελαχιστοποιήσετε την ποσότητα νερού που χρησιμοποιείται στην αντίδραση καθώς καταναλώνει γρήγορα το λίθιο και παράγει θερμότητα.

4.Προσθέστε μη πολικό διαλύτη στο άλας της αμμωνίας (αδιάλυτο)
5.στη συνέχεια προσθέστε διάλυμα υδροξειδίου του νατρίου σταδιακά (όχι όλο μαζί) καθώς παράγει γρήγορα θερμότητα.

6.Η αντίδραση απελευθερώνει αέριο αμμωνίας, θειικό νάτριο ως παραπροϊόν.

7.Κρατήστε τη φιάλη της αντίδρασης σε παγόλουτρο καθ' όλη τη διάρκεια. είναι πολύ χρήσιμο για να μειωθεί η πίεση που απαιτείται για την υγροποίηση της αμμωνίας.

****Ανοίξτε αργά τη βαλβίδα κάθε 2 ή 3 λεπτά για να μειώσετε την πίεση.

****αυτή η διαδικασία θα απαιτήσει περίπου 20-30 λεπτά για την υγροποίηση της αμμωνίας.


Τώρα για το SnB :

1.Απορρίψτε σε όλες τις ψευδοεφεδρίνες, εφεδρίνες, φαινυλοπροπαναμίνες ή άλλες υποκατεστημένες β-υδροξυφαινυλοαμίνες .

Σημείωση : μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το μη πολικό στρώμα από την εκχύλιση Tek αλλά το προϊόν που θα προκύψει θα είναι λιγότερο καθαρό.

2.Πάρτε μεταλλικές λωρίδες λιθίου (να τις φυλάτε πάντα σε μη πολικό διαλύτη για να αποφύγετε την οξείδωση και την πυρκαγιά 🔥). κόψτε τις με ψαλίδι σε μέγεθος περίπου 2x2cm και προσθέστε αργά 2-3 κομμάτια λιθίου στη φιάλη αντίδρασης κάθε 5-8 λεπτά. ανακινήστε απαλά τη φιάλη μετά την προσθήκη των κομματιών λιθίου για να έρθει η αμίνη (μη πολικό στρώμα) σε επαφή με τα ελεύθερα ιόντα λιθίου (στο υγρό αέριο υδατικό στρώμα)

Σημείωση : Ανοίξτε τη βαλβίδα για να αποσυμπιέσετε το δοχείο πριν ανοίξετε τη σφράγιση. αυτό είναι εξαιρετικά σημαντικό για την ασφάλειά σας.
Πάντα να σφραγίζετε ξανά το δοχείο μετά την προσθήκη κομματιών μετάλλου.

3.Αυτή η διαδικασία θα διαρκέσει περίπου 40-120 λεπτά .

4.Μετά από αυτό. αποσυμπιέστε το δοχείο και μεταφέρετε τα πάντα σε ένα ποτήρι ζέσεως, πάρτε γρήγορα το μη αντιδρών λίθιο από το διάλυμα και βάλτε το μη πολικό διαλύτη για να αποφύγετε την πυρκαγιά.

5.το διάλυμα θα έχει καφέ χρώμα (υποδεικνύει το αντιδρών λίθιο). απορρίψτε το υδατικό στρώμα (περιέχει αμμωνία) και κρατήστε το μη πολικό στρώμα (περιέχει την ελεύθερη βάση του προϊόντος).

6.Πλύνετε το στρώμα καυσίμου με νερό 3 φορές για να απαλλαγείτε από την αιωρούμενη αμμωνία (απαραίτητο βήμα. αν παραλείψετε αυτό το βήμα το τελικό προϊόν θα έχει χλωριούχο αμμώνιο αναμεμειγμένο με αυτό)

7.Χρησιμοποιήστε H2SO4 και επιτραπέζιο αλάτι για να φυσαλιδώσετε αέριο HCL στο στρώμα καυσίμου.

8.Το αλάτι που προκύπτει είναι αδιάλυτο και θα καθιζάνει αμέσως.

9.πλύνετε το προϊόν με παγωμένη ακετόνη.

Τελευταία και πολύ σημαντική σημείωση : είναι σημαντικό να χρησιμοποιήσετε τη μορφή άλατος (υδροχλωρική ψευδοεφεδρίνη) σε αυτή την αντίδραση.
αν αποφασίσετε να χρησιμοποιήσετε μια ελεύθερη βάση σε μορφή καυσίμου θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε χλωριούχο αμμώνιο ως πηγή αμμωνίας.

Να είστε προσεκτικοί με το όλο θέμα. Εγώ εξακολουθώ να είμαι αντίθετος αλλά αν είσαι διατεθειμένος να το κάνεις θα το κάνεις. Σας βοηθάω μόνο να μειώσετε τον κίνδυνο όταν εργάζεστε με χημικά.

## Μετρήσεις

αυτές οι μετρήσεις είναι αρκετές για να μειώσετε 3000mg ψευδοαμμωνίας.
1. Προσθέστε 36g υδροξείδιο του νατρίου σε 75ml νερού και βεβαιωθείτε ότι όλα διαλύονται και το διάλυμα επανέρχεται σε θερμοκρασία δωματίου 🌡️.
2. Για το χλωριούχο αμμώνιο χρειάζονται 53g. για το θειικό αμμώνιο χρειάζονται 66g (και τα δύο δίνουν την ίδια ποσότητα αερίου αμμωνίας)
3. Για το καύσιμο, 50ml είναι υπεραρκετά.
4. Εάν απαιτείται πρόσθετο αέριο (το δοχείο είναι πολύ μεγάλο για την πίεση), ένα μείγμα 2,5g NaOH (στερεά μορφή) + 4g άλατος αμμωνίας προστίθεται απευθείας στην αντίδραση χωρίς προσθήκη νερού. αυτή η αναλογία 2,5/4 μπορεί να προστεθεί επανειλημμένα κάθε 3 λεπτά με ήπια ανάμιξη μέχρι να συγκεντρωθεί αρκετό υγρό (μπορεί να επαναληφθεί έως και 35 φορές)
5. λίθιο: μια λωρίδα από μπαταρία CR123A είναι υπεραρκετή για 3.000mg
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
αρχικά φαίνεται βιώσιμη. Δεν υπολόγισα τους αριθμούς. Θέλω να αναφέρω ότι δεν χρειάζεται κορεσμένο διάλυμα, ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αναμίξετε το NaOH και το αμμωνιακό αλάτι στεγνά και να στάξετε νερό πάνω του. Η αντίδραση κάνει Νερό που θα το κρατήσει σε λειτουργία τότε χρειάζεσαι μόνο 1/2 γραμμάριο(μισή μπαταρία αξίας) λιθίου. επίσης τα πλαστικά μπουκάλια νερού(τα thinones) είναι σχεδιασμένα για να αντέχουν πάνω από 100 psi και ένα μπουκάλι σόδας 130psi αλλά ΜΠΟΡΕΙ συνήθως να αντέξει 150 psi Η Ανμωνία είναι υγρή σε θερμοκρασία δωματίου σε 100 psi. δεν εκρήγνυνται αυθόρμητα πρώτα τεντώνονται. Έχω δει ένα μπουκάλι 2 λίτρων να πηγαίνει από 12" ύψος σε 24" ύψος πριν σκάσει. Όταν αρχίζει να τεντώνεται είναι η ώρα να το εξαερώσετε (ή όταν δεν μπορείτε να το βαθουλώσετε με τον αντίχειρά σας).
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
οι αναλογίες αμμωνίου είναι λάθος😕 53 γραμμάρια NH3CI είναι το ίδιο με 132 γραμμάρια(NH3)²SO⁴. όταν ένα μαθηματικό είναι κακό είναι συνήθως πολλά είναι κακά Και. συχνά σημαίνει ότι ο συγγραφέας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ισορροπήσει μια αντίδραση, πράγμα που είναι κακό σημάδι
 

hirozaru

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 22, 2024
Messages
30
Reaction score
2
Points
8
δεν ακούμε ιστορίες για ανθρώπους που κάνουν shake and bake στα αυτοκίνητά τους; δεν είναι αλήθεια αυτό; Τι συμβαίνει αν οι αναλογίες δεν είναι ακριβείς; Προσμίξεις; ή προσθέτει απόβλητα; ή απλά αποτυγχάνει;

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ της χρήσης νιτρικού αμμωνίου, θειικού ή χλωριούχου αμμωνίου;
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Ναι, οι άνθρωποι το κάνουν στα αυτοκίνητά τους, στα σακίδια τους βασικά οπουδήποτε. Το δάσος είναι συχνά ένα ελκυστικό μέρος. Συνήθως η μέθοδος s&b δεν μπορεί να υπολογιστεί με ακρίβεια επειδή η αντίδραση δεν είναι ελεγχόμενη και οι χημικές ουσίες δεν είναι καθαρές. Ορισμένες μέθοδοι χρησιμοποιούν ολόκληρα θρυμματισμένα χάπια ή ακόμη και ολόκληρα μη θρυμματισμένα χάπια. Υπάρχουν πολλαπλά αντιδραστήρια που χρησιμοποιούνται ποικιλοτρόπως, αν προσθέσετε νερό που καίει πολύ λίθιο έτσι έχω δει συνταγές από μισή μπαταρία ΑΑ έως 2 μπαταρίες ΑΑ βασικά υπάρχει 1 γραμμάριο σε μια μπαταρία (0,94g σύμφωνα με την Energizer που αναφέρεται σε προηγμένες μπαταρίες λιθίου ΑΑ πριν από 15 χρόνια ) ανά 5000 mg.(2 κουτιά συχνά).
Στο συγκεκριμένο σενάριο η διαφορά μεταξύ θειικών chlidr και νιτρικών είναι μικρή γιατί το μόνο που κάνεις είναι να το σπάσεις για να απελευθερώσεις την αμμωνία , αλλά φαντάζομαι Nh⁴Cl+NaOH=NH³(g), NaCl και H²O, το οποίο έχει μερικές συνέπειες. Προσθέτει νερό για να τροφοδοτήσει περαιτέρω αντίδραση και το νερό τρώει επίσης το λίθιο σας. (NH³)²SO⁴+NaOH=Na²SO⁴, 2NH³, 2H²O. Σημειώστε ότι το θειικό νάτριο παρασκευάζεται εδώ και είναι ένας καλός παράγοντας ξήρανσης. Δέσμευση 8 μορίων νερού ανά μόριο, οπότε το θειικό αμμώνιο θα χρειαστεί σίγουρα λίγο νερό. Τότε NH⁴NO³+ NaOH= αέριο NH³. H²O και NaNo³. Νιτρικό νάτριο, το οποίο φαίνεται ότι μπορεί να κλέψει λίγο λίθιο. Κανένα από αυτά δεν κάνει ή διακόπτει μια αντίδραση. Το να έχετε πολύ λίγο θα μπορούσε να οδηγήσει σε ατελή αντίδραση και το πολύ απλά θα αφήσει περισσότερα σκουπίδια στον εξοπλισμό σας. Ο μόνος κίνδυνος ολικής αποτυχίας είναι να μην κάνετε αρκετή πίεση για να υγροποιηθείτε και να μην κάνετε τα διαλυμένα σας ηλεκτρόνια ( χάλκινο λίθιο).
ΤΟ ΚΎΡΙΟ ΠΡΆΓΜΑ ΠΟΥ ΚΆΝΕΙ ΕΊΝΑΙ ΝΑ ΣΠΈΡΝΕΙ ΑΜΦΙΒΟΛΊΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΚΑΝΌΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΈΑ. Έχω δει πολλές συνταγές που σίγουρα δεν αποδείχθηκαν επειδή είναι μοιραία ελαττωματικές με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Πολλοί άνθρωποι παίρνουν ένα τεράστιο ρίσκο και σπαταλούν χρήματα σε κακές συνταγές. Δεν χρειάζεται να είστε επιτυχημένοι για να κάψετε το σπίτι σας και να πάτε φυλακή.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
η αναλογία NAOH προς ( NH3)²So⁴ πρέπει να είναι 1:3 ΚΑΙ προς NH³ CL η αναλογία είναι 3:4
 

pugzarmyl

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 9, 2024
Messages
22
Reaction score
9
Points
3
Λειτουργεί λοιπόν η σύνθεση; Θέλω να φτιάξω μεθαμφεταμίνη, αλλά το νιτρικό αμμώνιο είναι δυσεύρετο, οπότε θέλω να χρησιμοποιήσω χλωριούχο αμμώνιο.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Η γνώμη μου είναι, όπως έχει γραφτεί, όχι. Το δεύτερο βήμα 7 ( το άνοιγμα του αντιδραστήρα επανειλημμένα δεν πρόκειται να λειτουργήσει. Μόλις αφήσετε την πίεση να πέσει η αμμωνία θα μετατραπεί σε αέριο, το διαλυμένο ηλεκτρόνιο σας θα καταστραφεί ακαριαία και θα επιστρέψετε στο σημείο 1. Μόλις προσθέσετε το λίθιο, δεν μπορείτε να αφήσετε την πίεση να πέσει. Άλλα προβλήματα που βλέπω με αυτό περιλαμβάνουν γενικά μιλώντας 1 γραμμάριο λιθίου είναι τεχνικά 5 φορές αυτό που χρειάζεσαι και συνήθως στη χρήση δύο φορές αυτό που χρειάζεσαι, όλο το επιπλέον νερό στο "κορεσμένο διάλυμα" NaOH θα φάει ένα σκασμό από αυτό και δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις κορεσμένο διάλυμα καθώς η αντίδραση παράγει αρκετό νερό για να ολοκληρωθεί μόνη της μόλις ξεκινήσει. Δεν προσπάθησα καν να το υπολογίσω αυτό, καθώς δεν υπάρχει τρόπος να υπολογίσεις τι θα συμβεί στα πράγματα μέσα σε μια αντίδραση μέσα σε ένα δοχείο που δεν μπορείς να δεις μέσα, αλλά σίγουρα υπάρχει αρκετό νερό σε αυτό το σχήμα για να το σκοτώσει
 

hirozaru

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 22, 2024
Messages
30
Reaction score
2
Points
8
Καταλαβαίνω τι εννοείτε. Τα 75ml είναι πολύ νερό, νομίζω ότι το πρότεινε επειδή θέλει να κρυώσει το διάλυμα NaOH πριν το αναμίξει, μειώνοντας τη θερμότητα για να μειώσει τον κίνδυνο.

Εγώ χρησιμοποιούσα μια απλούστερη μέθοδο, όπου έβαζα πρώτα το λίθιο, PSE, NH₄NO₃ όλα μαζί στο καύσιμο, NaOH τελευταίο. Μετά 5 ml νερό μόνο για να ξεκινήσει η αντίδραση.

Συνήθως βάζω μια ολόκληρη μπαταρία λιθίου, γιατί το να κρατάω το μισό σε ξεχωριστό δοχείο και να το μεταφέρω είναι πιο ενοχλητικό από το κόστος του επιπλέον λιθίου. ακόμα και μια μπαταρία CR123A γιατί είναι μερικές φορές φθηνότερες οι μπαταρίες λιθίου Energizer AA.

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας. αυτό είναι πραγματικά χρήσιμο.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Γιατί να δημοσιεύσετε ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ άθλια συνταγή SnB; Λες και δεν υπήρχε αρκετή σύγχυση και αστικός μύθος γύρω από τη συγκεκριμένη μέθοδο. Γιατί να συνεχίσετε να το προσθέτετε; Έχω δημοσιεύσει έναν ασφαλή τρόπο για να το κάνω αυτό με επιτυχία - και είμαι αρκετά σίγουρος για την ασφάλειά του, ώστε να το κάνω σε γυάλινο μπουκάλι για να ξεκινήσω. Όλα όσα πρέπει να ξέρετε έχουν ήδη γραφτεί και αναρτηθεί σε αυτόν τον ιστότοπο. Αρκετά εύκολο για να το καταλάβει και ένας τελείως άσχετος. Το αρχείο PDF που δεν έγραψε ο Flatline. Το PDF που ενημέρωσε ο Douda. Το βίντεο SnB από τη Φαρμακοποιία του Χάμιλτον - "Πώς να μην μαγειρεύετε μεθαμφεταμίνη" και το βίντεο μαγειρέματος SnB της αστυνομίας του Rocky Mountain του AthenaLeaks. Το μόνο που έκανα ήταν να τα βάλω όλα μαζί και να το καταλάβω, και το κατάλαβα χωρίς επίσημη εκπαίδευση/εμπειρία στη χημεία χωρίς να πληγωθώ. Γιατί να ανακαλύψω ξανά τον τροχό;

Προφανώς, ο καθένας επιλέγει να κάνει ένα SnB με δική του ευθύνη. Έχοντας πει αυτό, αυτή η συνταγή από τον "φίλο χημικό" σας είναι τρομερά ανίδεη και ανεύθυνη και σοβαρά παραπλανητική, υπονοώντας ότι είναι επαγγελματίας που έχει αφιερώσει χρόνο για να βελτιστοποιήσει την ασφάλεια για εμάς τους υπόλοιπους ηλίθιους ή κάτι τέτοιο. Λυπάμαι που το λέω έτσι, γιατί, όπως είπα, δεν είμαι χημικός, δεν έχω παρακολουθήσει καν μάθημα χημείας, αλλά μπορώ να κοιτάξω αυτή τη συνταγή και να πω ότι δεν θα δουλέψει. Όχι μόνο δεν θα δουλέψει, αλλά είναι πιθανόν και ΠΙΟ επικίνδυνη από τις περισσότερες συνταγές που έχουν ήδη περιγραφεί. Περιγράφει τη διαδικασία αντίδρασης της σημύδας με ακρίβεια ως επί το πλείστον, αλλά μέχρι εκεί. Περισσότερο νερό από καύσιμο; Σοβαρά; Αν πραγματικά το δοκίμασε ο ίδιος πριν πει στον κόσμο "Ο ασφαλής τρόπος για να κάνεις ένα SnB" "Από πιστοποιημένο Χημικό" και παρόλο που όλοι σας είστε "εναντίον" επιλέγετε να παραπληροφορείτε τους άλλους ούτως ή άλλως, γνωρίζοντας πολύ καλά ότι δεν ξέρετε. Αν το είχε δοκιμάσει, θα ήξερε τι συμβαίνει όταν αντιδρούν το H2O και το Li και ότι αυτό θα πήγαινε γρήγορα στραβά. Δεν θα προσπαθούσε να διασπείρει περισσότερη σύγχυση ... απλά θα πρόσθετε τον κίνδυνο - από τη σκοπιά της πλήρους άγνοιας.

--- "Να είστε προσεκτικοί με το όλο θέμα. Εξακολουθώ να είμαι αντίθετος, αλλά αν είσαι πρόθυμος να το κάνεις, θα το κάνεις. Σας βοηθάω μόνο να μειώσετε τον κίνδυνο όταν εργάζεστε με χημικές ουσίες." --- ---
Λέτε ότι προσπαθείτε να αποτρέψετε τη βλάβη, τι είναι αυτό;

Δεν θα μπω στον κόπο να το διαλύσω, αυτή είναι μια μπαρούφα συνταγή - μην σπαταλάτε τον χρόνο και τα χρήματά σας. Όπως είπα, έχω ήδη δείξει μια μέθοδο εργασίας που είναι ασφαλής και την έχω δημοσιεύσει. Υπάρχουν 100 διαφορετικοί τρόποι που θα λειτουργήσουν, αυτό που δημοσίευσα δεν είναι "Η ΑΛΗΘΕΙΑ", είναι απλά ένας άλλος τρόπος να γδάρεις τη γάτα. Υπάρχει τόσο μεγάλο περιθώριο για να παίξετε με αυτή τη μέθοδο. Όταν καταλαβαίνεις τι πραγματικά προσπαθείς να κάνεις με αυτή τη διαδικασία, συνειδητοποιείς ότι είναι πραγματικά πιο δύσκολο να τα κάνεις θάλασσα. Αν είστε τόσο φοβισμένοι, απλά χρησιμοποιήστε έναν πυροσβεστήρα αντί για ένα γυάλινο μπουκάλι, αν αυτό σας κάνει να αισθάνεστε καλύτερα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να ανησυχείς για την ασφάλεια, όταν έτσι κι αλλιώς σκοπεύεις να αερίζεις το ρημάδι κάθε 2 λεπτά... πράγμα που, εκτός από όλο το H2O, εγγυάται επίσης ότι αυτό δεν θα κάνει τίποτα. Το μόνο που θα κάνεις είναι να κάψεις όλο σου το Li.

Για όποιον σχεδιάζει να κάνει ένα SnB, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ότι υπάρχει μια στρατηγική, μια μέθοδος για να γίνει αυτή η διαδικασία με επιτυχία. Δεν είναι τόσο εύκολο όσο ήταν παλιά - δεν μπορείτε απλά να ρίξετε PSE, Anh NH3 και Li σε ένα μπουκάλι και απλά να αρχίσετε να ανακινείτε για να φτιάξετε μεθαμφεταμίνη όπως αυτή πια. Υπάρχει λόγος που προσθέτεις τα συστατικά με τακτική πρόθεση και τα χειρίζεσαι με συγκεκριμένους τρόπους κατά τη διάρκεια των διαφόρων σταδίων. Πρόκειται για μια κάπως ιδιοσυγκρατική διαδικασία... αλλά πρέπει πραγματικά να το δοκιμάσετε για να το ξέρετε αυτό και να το καταλάβετε.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
MAN προσέξτε με αυτά τα γυάλινα μπουκάλια. Τυλίξτε τα με κοτετσόσυρμα ή κάτι τέτοιο. Δεν φταίει η έκρηξη, αλλά τα θραύσματα γυαλιού με ταχύτητα 1000 στροφών. Αν το μπουκάλι είχε μια τριχοειδή ρωγμή θα μπορούσε να εκραγεί στα 10 psi. Τα βάζα Mason είναι ονομαστικά για 60 psi και το εργαστηριακό γυαλί που φτιάχνεται για πίεση είναι καλό για 100 psi, αλλά θα είσαι κοντά ή πάνω από αυτό χωρίς τρόπο να ξέρεις ακριβώς και ένα γυάλινο μπουκάλι δεν δίνει καμία ένδειξη ότι πρόκειται να εκραγεί. Τα πλαστικά μπουκάλια τεντώνονται πρώτα, οπότε μπορείτε να τρέξετε εκεί και να απελευθερώσετε την πίεση όταν αρχίσει να γίνεται ψηλότερη
 
View previous replies…

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Είναι κάπως απερίσκεπτο εκ μέρους μου, χωρίς αμφιβολία. Το κάνω για να δώσω λίγη αυτοπεποίθηση στους υπόλοιπους από εμάς. Δεν ξέρω, ίσως δεν θα έπρεπε..... Δεν μπορώ να εξηγήσω πώς μου ήρθε τόσο εύκολα...
εκτός από τη βασική μου γνώση και εμπειρία από άλλους τομείς της ζωής μου. Επιδεικνύοντας επιμέλεια στο να διαβάζω και να ξαναδιαβάζω κάθε πληροφορία που σχετίζεται με αυτή τη διαδικασία και να την κατανοώ. Έχοντας καλές δεξιότητες ακρόασης/επικοινωνίας - ναι, με άψυχα πράγματα. Ένα φυτό επικοινωνεί ότι χρειάζεται νερό με το να μαραίνεται. Ακριβώς όπως επικοινωνεί αυτή η διαδικασία, πρέπει να ξέρετε τα σημάδια που πρέπει να ακούσετε, τι σημαίνει, πώς να αντιδράσετε.

Θα πρέπει να σημειώσω:
Προτιμώ αυτά τα μπουκάλια kombucha - είναι λίγο παχύτερα από τα περισσότερα μπουκάλια που παρατήρησα και είναι φτιαγμένα για να αντέχουν λίγη εσωτερική πίεση. Ορισμένα μπουκάλια σαμπάνιας μπορεί να είναι καλά, IDK για τους φελλούς όμως.
Μια άλλη σκέψη είναι το καπάκι. Πρόκειται για ένα πλαστικό πώμα με μεγαλύτερο στόμιο, όπως ένα μπουκάλι αναψυκτικού 3 λίτρων - παρατήρησα ότι αυτό θα μου δώσει τα πρώτα προειδοποιητικά σημάδια για πολύ υψηλή πίεση. Το καπάκι θα εξογκωθεί στο πάνω μέρος - αυτό είναι το αδύναμο σημείο του μπουκαλιού που μπορεί να "πατηθεί." Αν αυτό συνεχιστεί για πολύ καιρό, το καπάκι θα παραμορφωθεί και οι ατμοί θα αρχίσουν να διαφεύγουν και θα μπορείτε να το καταλάβετε από τον ήχο που σφυρίζει σαν βραστήρας και σίγουρα θα μπορείτε να το καταλάβετε από την αμμωνία που καίει τη μύτη και τα μάτια σας.
Προφυλάξεις ασφαλείας; Όχι ακριβώς... Εγώ αυτοσχεδιάζω κάτι σαν ασπίδα προστασίας από την έκρηξη αφήνοντάς το να καθίσει σε έναν κουβά 5 γαλονιών. Μου αρέσει η ιδέα με το κοτετσόσυρμα...
Σκέφτηκα να τυλίξω/ενισχύσω το μπουκάλι με ταινία γορίλλας. Ίσως να φτιάξω μια στολή kevlar από phonebooks.....
Ιδανικά θα θέλατε μια μεγάλη διαφανή ασπίδα από πλεξιγκλάς που μπορείτε να βάλετε τα χέρια σας μέσα, ή κάτω από... ξέρετε...
Όταν δεις τον ηλίθιο από τη Νέα Αγγλία στις εθνικές ειδήσεις λόγω ενός τρομερά βίαιου και φρικτού ατυχήματος με SnB, μπορείς να βάλεις λίγο ποτό για τον κολλητό σου.

o7
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
nah αν acgually χρησιμοποιείτε ένα πλαστικό καπάκι αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να επιτύχει 50 psi πριν ο αέρας απλά διαρρεύσει. Ειδικά αν είναι ζεστό.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Όταν έκανα αρχικά την επιτυχημένη εκτέλεση, έπρεπε να το ζεστάνω για λίγο σε μια θερμαντική πλάκα επειδή ήταν χειμώνας εδώ. Προφανώς δεν γνωρίζω το PSI, αλλά όπως είπα, τα ρίχνω όλα μέσα και το κλείνω και δεν χρειάζεται να το ανοίξω μέχρι να τελειώσει συνήθως. Αν υπάρχει ακόμα ορατό Li απλά το κουνάω για ένα λεπτό όσο το αφήνω να κρυώσει για να συμπυκνωθεί η αμμωνία. Έτσι, εννοώ, ανεξάρτητα από το PSI, το καπάκι λειτουργεί. Αν νομίζετε ότι είναι εγγυημένο να αρχίσει να διαρρέει ~50 PSI, υποθέτω ότι είναι ακόμη καλύτερο για την ασφάλεια όσον αφορά τη χρήση ενός γυάλινου RV.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Τι. α. γαμώτο. Rollercoaster! Ένα βάζο που βρίσκεται απευθείας ως καυστήρας έχει προσδόκιμο ζωής περίπου 5 λεπτά και ο πάτος πέφτει συνήθως. Τόσο λίγο όσο ένα πανί σε μια κατσαρόλα με νερό με το jr πάνω στο πανί θα το αποτρέψει. Βάζα Mason, μαγείρεμα υπό πίεση κενού θερμοκρασίες υπό πίεση. Συνήθιζα να μαγειρεύω υπό πίεση 3runs από 32 βάζα mason κάποιες μέρες και χρησιμοποιούσα τα χάλια των πλαστικών καπακιών. @250f και είναι λίγο μαλακά και χρειάζονται 1/ 4στροφή για να σφίξουν το καπάκι πριν κρυώσουν ή ο αέρας αναρροφάται πίσω και το μολύνει (αυτό είναι νερό που βράζει σε 2 ατμόσφαιρες). Τα 50 psi είναι η πίεση των ελαστικών των εμπορικών φορτηγών. Ίσως να εκπλαγώ, ποιος ξέρει. Ζέστανα έναν δοκιμαστικό σωλήνα με φαινολικό καπάκι και όταν έσκασε, ήταν σίγουρα 100 psi. Έμεινα έκπληκτος όταν διαπίστωσα ότι είχα δάχτυλα γιατί νόμιζα ότι εξερράγη, αλλά το καπάκι έσκασε και ήταν τόσο δυνατό που έσβησα όλα τα φώτα και οι αστυνομικοί χτύπησαν την πόρτα μου 3 λεπτά αργότερα.
 

hirozaru

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 22, 2024
Messages
30
Reaction score
2
Points
8
@SoldadoDeDrogas @Frit Buchner Σας ευχαριστούμε για τις κριτικές σας σχετικά με αυτό.

Μπορώ να δω πόσο ελλιπής και στην πραγματικότητα δυσκολότερο να την ακολουθήσει κανείς είναι αυτή. Νόμιζα ότι αυτό το άτομο προσπαθούσε να με βοηθήσει, αλλά με οδήγησε σε λάθος κατεύθυνση.

Δεν προτείνει όμως να αναμειγνύω νερό με λίθιο. αυτό είναι μόνο για να πλένω μετά την αντίδραση.
Και δεν ξεκινάει από τα χάπια, αλλά ήθελε να εκχυλίσω το Pseudo σε προηγούμενο στάδιο εκχύλισης.

Θα έπρεπε να το είχα δημοσιεύσει και αυτό ίσως ...

Τέλος πάντων, ούτε οι άλλες συνταγές είναι φιλικές προς τους αρχάριους. Οπότε έχω εγκαταλείψει την προσπάθεια τώρα.

Δεν καταλαβαίνω πώς οι άνθρωποι λένε ότι μπορούν να το κάνουν στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου τους σε ένα πάρκινγκ, ή σε ένα R.V. σε λίγες ώρες. με όλα τα βήματα που εμπλέκονται...
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Κανένα πρόβλημα, φίλε μου.
Θα ήθελα να φτιάξω ένα καλό και λεπτομερές βίντεο εξήγησης κάποια στιγμή. Τουλάχιστον, θα κάνω μια άλλη ανάρτηση για το πείραμα. Κοιτάζοντας πίσω στην τελευταία μου ανάρτηση νιώθω ότι δεν το έκανα όπως θα μπορούσα - αλλά δεν προοριζόταν να είναι μια αυτόνομη ανάρτηση. Απλώς έδεσα όλα τα υπόλοιπα μαζί και προσπάθησα να δείξω/εξηγήσω πώς δούλεψε.
Η ανάρτησή μου προϋποθέτει ότι έχετε αφομοιώσει όλο το άλλο υλικό και έχετε μια βασική κατανόηση.

Μπορείτε να το κάνετε σε λίγες ώρες οπουδήποτε, λόγω των σχεδόν απεριόριστων δυνατοτήτων αυτοσχεδιασμού των καθημερινών αντικειμένων/προϊόντων. Μπορείς να το κάνεις με ορισμένα θρυμματισμένα χάπια χωρίς εκχύλιση πρώτα, εφόσον η μόνη αμίνη είναι EP/PSE και τα νοθευτικά το επιτρέπουν. Η εκχύλιση είναι απαραίτητη μόνο αν πρόκειται για μεγάλη παρτίδα ή αν κάτι χαλάει το τελικό προϊόν. Η αντίδραση διαρκεί μόνο περίπου μια ώρα, αν χρειαστεί, ειδικά αν έχεις εμπειρία και δεν χρειάζεται να κάνεις αναφορά. Εκτός από αυτό, πρέπει απλώς να φιλτράρετε, να στεγνώσετε και στη συνέχεια να αεριοποιήσετε το καύσιμο της αντίδρασης. Φιλτράρετε το αλάτι και πλύνετε το με ασετόν. Αυτό είναι όλο... και έχετε ένα καλό προϊόν, σκέτο d-meth - "crank." Είναι καλό για χρήση σε αυτό το σημείο, αλλά μπορείτε να το καθαρίσετε περαιτέρω και να το κρυσταλλώσετε σε πάγο αν θέλετε.
 
Top