Σύνθεση φαινυλοξικού οξέος από μανδελικό οξύ (μικρή κλίμακα)

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Σχήμα αντίδρασης:
QrjteHwBoC


Σύνθεση:
1. Μανδελικό οξύ (15,0 g) διαλύεται σε υποφωσφορικό οξύ 85% aq (15 ml).
1hkByCow3X
ZCqxVdcWTX
Bp5X7NmlgV
87NRIpv2Fe



2. Προστέθηκε ιώδιο (15 g) σε μικρές δόσεις, ενώ θερμάνθηκε σε επαναρροή για 1 ώρα.
Vsc8mfixzQ
XQKpn4odGU
MiCgKaA027



3. Το διάλυμα χύθηκε σε κρύο νερό και το ακατέργαστο προϊόν ανακρυσταλλώθηκε από ζεστό νερό για να παραχθεί ένα άχρωμο κρυσταλλικό προϊόν 10 g.
Yi9qxTskp8
JfEbd61RYH
 
Last edited by a moderator:

rabbitass

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 17, 2024
Messages
23
Reaction score
7
Points
3
Γεια σας, ενδιαφέρομαι πολύ για αυτή τη σύνθεση, τουλάχιστον από εκεί που είμαι είναι πολύ εύκολο να βρω kg L-μαντελικού οξέος, αυτό που δυσκολεύομαι είναι να βρω το υποφωσφορικό οξύ, μπορώ να το αντικαταστήσω με κάποιο άλλο οξύ που είναι πιο εύκολο να βρω;
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Δεν το νομίζω. Εάν μπορείτε να βρείτε κόκκινο φώσφορο, μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε φωσφορικό οξύ. Είναι πολύ, πολύ πιο εύκολο να το βρείτε από το υποφωσφορικό οξύ. Φυσικά, η εύρεση κόκκινου φωσφόρου εξακολουθεί να αποτελεί πρόβλημα.
 

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Το υποφωσφορικό οξύ είναι δύσκολο να βρεθεί.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Είναι ακριβώς υπο. Είναι δύσκολο να αποκτηθεί, αλλά ταιριάζει καλύτερα. Η λήψη μεθαμφεταμίνης από εφεδρίνη είναι παρόμοια.
 
View previous replies…

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Γεια σας, Will Chemist, μπορείτε να δημοσιεύσετε ένα νήμα για την παρασκευή P2P με φαινυλοξικό οξύ; Δεν το έχω βρει εδώ και πολύ καιρό. Σας ευχαριστώ.
 

stevepreston

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 24, 2024
Messages
20
Reaction score
3
Points
3
Έχει δίκιο, παρακαλώ, θα ήταν φοβερό...
 

stevepreston

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 24, 2024
Messages
20
Reaction score
3
Points
3
Έχω συν 2 κιλά που δεν ξέρω τι να τα κάνω γιατί η μέθοδος του σωλήνα φούρνου είναι δύσκολη και δεν ξέρουμε ποια είναι η ευκολότερη μέθοδος.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Φαίνεται ότι κάτι σας διαφεύγει εδώ. Πιθανά αντιδραστήρια με βάση τον φώσφορο για την αναγωγή είναι:
- RP, κόκκινος φώσφορος με ιώδιο
- H3PO2, υποφωσφορικό οξύ και ιώδιο
- H3PO3, φωσφορικό οξύ και ιώδιο
- H3PO4, ορθοφωσφορικό ή απλώς φωσφορικό οξύ και NaI ή KI, ιωδιούχο νάτριο ή ιωδιούχο κάλιο

όπου προτιμώνται τα H3PO2 και H3PO3.
Όλα αυτά σχηματίζουν HI, υδροϊώδες οξύ, δηλαδή τον πραγματικό αναγωγικό παράγοντα.

Το H3PO2 παρασκευάζεται από υποφωσφίτη νατρίου ή ασβεστίου ή καλίου και HCl. Ψάξτε για "επιμετάλλωση νικελίου χωρίς ηλεκτρόλυση" και θα το βρείτε.
Το H3PO3 χρησιμοποιείται στην υδροπονία και στους αμπελώνες.
Το H3PO4 βρίσκεται παντού ως αφαιρετικό σκουριάς, αφαλατικό κ.λπ.

Το ιώδιο παράγεται από την οξείδωση του NaI ή του KI.
Το NaI ή το KI χρησιμοποιούνται για την απολύμανση του νερού, ψάξτε για "Preppers" και "Survivalists".

btw. PAA. το φαινυλοξικό οξύ έχει μια πολύ ιδιαίτερη και κολλώδη μυρωδιά η οποία δεν ξεπλένεται εύκολα, να είστε προσεκτικοί. Ή καλύτερα: Βρωμάει σαν κόλαση και το ίδιο θα κάνετε και εσείς όταν το φτιάχνετε. Και η μυρωδιά θα σας συνοδεύει για περίπου μια εβδομάδα, ανεξάρτητα από το πόσο συχνά κάνετε ντους.
 

stevepreston

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 24, 2024
Messages
20
Reaction score
3
Points
3
μπορεί παρακαλώ να εξηγήσει τις αναλογίες PSEUDO και IODINE και τις αναλογίες H3PO3 και το χρόνο και τη θερμότητα παρακαλώ δεν έχω πρόσβαση σε H3PO2 και αν πραγματικά λειτουργεί και το H3PO3 είναι ένας καλός αξιόπιστος αναγωγικός παράγοντας παρακαλώ επαναλάβετε
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Κύριε, είναι το Μανδελικό οξύ 2836-32-0; Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το αντιδραστήριο με μόνο 50% υποφωσφορικό οξύ;
 

stevepreston

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 24, 2024
Messages
20
Reaction score
3
Points
3
ναι υπάρχει ένα βίντεο βήμα προς βήμα στο youtube απλά αναζητήστε για μανδελικό οξύ / φαινυλοξικό οξύ... το καλωσόρισμά σας...
 
Top