Σύνθεση με H2S04 και CaCO3/CaO;

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Γεια σας,
είδα πολλές μεθόδους σύνθεσης εδώ και όλες μου φαίνονται λίγο περίπλοκες.
Η κατάστασή μου είναι η εξής: πήρα 1l από το κίτρινο έλαιο (υποθέτω ότι είναι BMK;) και το άτομο, που μου το έδωσε, δεν είχε μια σωστή οδηγία για μένα.
Πήρα μόνο την πληροφορία ότι πρέπει να βάλω το λάδι σε ένα μεγάλο πιάτο από χοντρό γυαλί και να ρίξω αργά H2S04 μέσα στο λάδι.
Η άλλη πληροφορία που πήρα είναι ότι χρειάζομαι κάποιο πρόσθετο συστατικό όπως κιμωλία - αλλά δεν ξέρω καν αν είναι CaCO3 ή CaO.

1. Μπορεί κάποιος να μου πει, παρακαλώ, αν αυτή η μέθοδος μπορεί να λειτουργήσει;
2. Πόση ποσότητα θειικού οξέος θα χρειαστεί;
3. Χρειάζομαι CaCO3 ή CaO επιπλέον;
4. Πότε πρέπει να προσθέσω την κιμωλία;

Σας ευχαριστώ παιδιά!
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Εάν το οξύ είναι το μόνο που χρειάζεται να προσθέσετε, πιθανότατα έχετε Α-έλαιο (ελεύθερη βάση αμφεταμίνης), σε αυτή την περίπτωση πρέπει να σχηματίσετε το θειικό άλας. Το CaCO3 είναι μια αδρανής αδιάλυτη λευκή σκόνη που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την κοπή του προϊόντος, αλλά σας συμβουλεύω να το χρησιμοποιήσετε με μέτρο για το σκοπό αυτό, καθώς αδιάλυτο σημαίνει ότι οι άνθρωποι θα έχουν CaCO3 στη μύτη τους που δεν θα διαλυθεί. Τώρα, η συμβουλή μου είναι να αραιώσετε μέρος του λαδιού σας με τουλάχιστον τον ίδιο όγκο ακετόνης και στη συνέχεια να φτιάξετε ένα διάλυμα H2SO4 σε ακετόνη 5mL ακετόνης ανά mL οξέος (η ποσότητα του οξέος που χρειάζεται υπαγορεύεται από την ποσότητα του Α λαδιού) το οξύ πρέπει να προστίθεται σταγόνα-σταγόνα με σχολαστική ανάδευση, θα παρατηρήσετε ότι γίνεται γαλακτώδες στην αρχή και στη συνέχεια θα πήζει καθώς προσθέτετε το οξύ. Το θέμα είναι να μην προσθέσετε πάρα πολύ οξύ (το διάλυμα θα αρχίσει να διαλύει το ίζημα) περίπτωση στην οποία προσθέτετε λίγο περισσότερο Α έλαιο. Στη συνέχεια φιλτράρεις το όλο πράγμα και το πλένεις με ασετόν στο φίλτρο.
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Σας ευχαριστούμε!!!
Πώς μπορώ να κάνω τη διαδικασία φιλτραρίσματος; Είναι κατάλληλα τα συνηθισμένα φίλτρα καφέ;
 

bybys_siurblys

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 22, 2023
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Ναι, τα φίλτρα καφέ κάνουν, αλλά η διήθηση υπό κενό είναι καλύτερη για το φιλτράρισμα των κρυστάλλων, επειδή απορροφά περισσότερο από το διαλύτη και είναι ταχύτερη.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
τα συνηθισμένα φίλτρα καφέ θα κάνουν το ίδιο καλά με το φιλτράρισμα υπό κενό όπως αναφέρθηκε παραπάνω το οποίο ενθαρρύνεται αλλά αν απλά δεν έχετε το σύστημα κενού τότε μια θήκη φίλτρου καφέ (επαναχρησιμοποιήσιμο πλαστικό λεπτό κόσκινο με το σχήμα του φίλτρου καφέ ανοιχτό που μπορείτε να τοποθετήσετε σε ένα χωνί παλίστας αρκετά μεγάλο ώστε να καλύπτει τουλάχιστον τα 2\3 του πράγματος και κάνει το βαρυτικό φιλτράρισμα με το φίλτρο καφέ πολύ πιο γρήγορο.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Παρακαλώ κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και δοκιμάστε αυτό με μέγιστο 25mL λάδι και 50mL ξηρή ακετόνη στην οποία πρέπει μόνο να προετοιμάσετε όπως 1mL H2SO4 conc. σε 10mL ξηρή ακετόνη (ολόκληρο το διάλυμα οξέος μπορεί να μην είναι απαραίτητο, εκτός αν συνεχίσετε να προσθέτετε λάδι για να φτάσετε σε pH όχι χαμηλότερο από 6) και θυμηθείτε να πετάξετε το διάλυμα οξέος σε ακετόνη αφού δεν μπορεί να διατηρηθεί. Το συμβουλεύω αυτό σε περίπτωση που έχετε λάδι BMK, το οποίο θα το καταλάβετε από τις πρώτες σταγόνες του οξέος σε περίπτωση που δεν εμφανιστεί θολερότητα σε ένα ή δύο λεπτά από την περίπτωση ρίψης στην οποία δεν γίνεται και τόσο μεγάλη ζημιά απλά ρίξτε μέσα κάποια ήπια βάση όπως ανθρακικό νάτριο NaCO3, γνωστό ως σόδα πλύσης ή pH+ (raiseer) από τις προμήθειες πισίνας που χρειάζεστε όπως μισό ή κουταλάκι του γλυκού ή λιγότερο και μετά μεταγγίστε το. Θυμηθείτε ότι η BMK είναι ένα βήμα μακριά είτε από την αμφεταμίνη είτε από τη μεθαμφεταμίνη αλλά θα πρέπει να γράψετε πίσω για τη διαδικασία που πρέπει να κάνετε είναι διαφορετική και ακόμη και αν είναι λίγο πιο περίπλοκη εξακολουθεί να είναι εφικτή και αξίζει τον κόπο.
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Ευχαριστούμε πολύ! Μια τελευταία ερώτηση:
Το H2SO4 έχει συγκέντρωση 15%. Βρήκα επίσης 33% HCl στο σπίτι. Είναι επίσης δυνατό ή είναι ακόμη καλύτερο να το κάνουμε με HCl - λόγω της υψηλότερης συγκέντρωσης;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Υποθέτω ότι εννοείς 15% σε νερό, αν ναι τότε δεν είναι κατάλληλο, ειδικά για αυτή την ποσότητα. κάθε γραμμάριο νερού θα φάει ένα γραμμάριο προϊόντος. ιδανικά το θέλεις όσο το δυνατόν πιο υψηλή conc. και όσο το δυνατόν πιο καθαρό. βρώμικο και λιγότερο conc. οξύ μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέχρι ενός σημείου, αν αυτό συμβαίνει συνιστάται ανεπιφύλακτα να παγώσεις το διάλυμα σου για 24h και ιδανικά να το αραιώσεις με περισσότερη ακετόνη από την κανονική.
Το θειικό οξύ δίνει θειικά άλατα, το HCl δίνει υδροχλωρίδια. Η υδροχλωρική αμφεταμίνη είναι υγροσκοπική και ακατάλληλη.
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Χρειάζομαι ξηρή ακετόνη; Όχι το υγρό;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ξηρό =/= στερεό
Με τον όρο ξηρή ακετόνη εννοείται ότι πρέπει να περιέχει όσο το δυνατόν λιγότερο νερό, δεδομένου ότι αναμειγνύονται μεταξύ τους.
Εάν δεν είναι διαθέσιμη άνυδρη μπορεί να ξηρανθεί με ξηραντικό μέσο όπως MgSO4, CaO, NaSO4 εάν η περιεκτικότητα σε νερό είναι χαμηλή, εάν είναι υψηλή ή υπάρχουν άλλοι διαλύτες στο μείγμα θα χρειαστεί απόσταξη, ενδεχομένως δύο φορές.
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
"συνιστάται ιδιαίτερα να καταψύξετε το διάλυμά σας για 24 ώρες" εννοείτε το 15% διάλυμα H2SO4, σωστά; Και μετά; Το νερό παγώνει και μπορώ να το αφαιρέσω από την κορυφή; και χρειάζεται πραγματικά 24h;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Όχι, σας είπα ότι το 15% δεν είναι κατάλληλο. αν θέλετε μέγιστη απόδοση τότε ναι.
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
έχω μόνο το υγρό, αλλά είναι καθαρή ακετόνη και όχι προϊόν που περιέχει ακετόνη όπως το nail p. rem.
Απλά για να είμαι σίγουρος ότι το φτιάχνω με τον σωστό τρόπο:

1. προετοιμάστε υψηλότερο συμπυκνωμένο H2SO4 (καταψύξτε το σε ένα πιάτο, όπου το νερό μπορεί εύκολα να αφαιρεθεί)
---την επόμενη ημέρα
2. στεγνώστε την ελεύθερη βάση με MgSO4 και περιμένετε για 30 λεπτά.
3. προετοιμάστε το διάλυμα σταγόνας:
-Στεγνώστε την ακετόνη με MgSO4 (ΤΙ ΠΟΣΟ;)
-αναμείξτε το παρασκευασμένο H2SO4 (από την κατάψυξη, το νερό αφαιρέθηκε) με το διάλυμα ακετόνης/MgSO4 όπως 1:5 ή περισσότερο 1:10
4. στάξτε αργά το διάλυμα του οξέος μέσα στη βάση και ανακατεύετε συνεχώς
???
Ελπίζω να είμαι στο σωστό δρόμο τώρα:)
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Δεν μπορείτε να παγώσετε το νερό στο θειικό οξύ.
Προσπαθήστε να πάρετε τουλάχιστον 38%
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ

Επίσης, βάζετε το κρυσταλλωμένο προϊόν μετά την οξίνιση στην κατάψυξη, ώστε να είναι διαυγές. δεν βλάπτει να βάλετε και την ακετόνη και να το χρησιμοποιήσετε κρύο
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Λυπάμαι που δεν καταλαβαίνω. Μπορώ να καταψύξω το 15% H2SO4 και να αφαιρέσω το νερό (στην κορυφή) για να το κάνω πιο συμπυκνωμένο και κατάλληλο;
"Αν θέλετε μέγιστη απόδοση τότε ναι" εννοείτε για 24 ώρες ή τι;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Και πάλι, όχι, δεν μπορείτε να καταψύξετε το νερό στο διάλυμα θειικού οξέος.
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
δυστυχώς αυτό δεν είναι εφικτό στη χώρα όπου ζω.
Το 15% είναι το μόνο που μπορώ να πάρω, οπότε πρέπει να δουλέψω με αυτόν τον τρόπο.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Μπορείτε να προσπαθήσετε, αλλά μην πείτε ότι δεν σας προειδοποίησα
 

ponellibro

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 21, 2023
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Εντάξει, τώρα έχω αυτό το τελευταίο πρόβλημα. Το H2SO4 μου έχει μόνο 15%...
Οπότε τι μπορώ να κάνω;
Μπορώ να βράσω το νερό αν δεν μπορώ να το καταψύξω;
Μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να έχω μεγαλύτερη συγκέντρωση;
Ή μπορώ να αντικαταστήσω το θειικό οξύ με άλλα οξέα; Το κιτρικό οξύ π.χ. είναι διαθέσιμο σε υψηλές συγκεντρώσεις σε υγρή ή άνυδρη μορφή...
Η παραγγελία υψηλότερης συγκέντρωσης H2SO4 είναι η τελευταία επιλογή!
Παρακαλώ βοηθήστε με, έχω κολλήσει.
 

broken_sharded

Don't buy from me
New Member
Joined
May 9, 2023
Messages
9
Reaction score
6
Points
3
Πηγαίνετε στο κατάστημα υλικού και από καθαριστικό αποχέτευσης όπως το υγρό καθαριστικό αποχέτευσης rooto, είναι 93% θειικό οξύ.
 
Top