Υγεία των δοντιών και των ούλων

Dr. X

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 24, 2023
Messages
43
Reaction score
18
Points
8
Γεια σας, είμαι χρήστης διεγερτικών ουσιών ίσως μπορώ να πω και εθισμένος επίσης. Χρησιμοποιώ κοκαΐνη και αμφεταμίνη ανάλογα με το τι το χρειάζομαι, είτε για νυχτερινές βάρδιες είτε για clubbing. Παίρνω την ψυχική και σωματική μου υγεία serous παίρνω 2 εβδομάδες διαλείμματα μετά τη χρήση για 1 εβδομάδα κατ 'ευθείαν και κλπ. Και ενδιαφέρομαι να μάθω περισσότερα για την υγεία των δοντιών και των ούλων. Τα περισσότερα ναρκωτικά ως γνωστόν κάνουν το στόμα μας ξηρό και αυτό είναι ένα από τα πιο σημαντικά πράγματα που πρέπει να έχουμε κατά νου, να πίνουμε περισσότερο νερό και λιγότερα αναψυκτικά κ.λπ. Όπως γνωρίζω από τις σπουδές μου στη βιολογία είναι ότι η σατίβα είναι πολύ σημαντική bcs σκοτώνει τα βακτήρια, καθαρίζει κ.λπ. Φροντίζω να πίνω άφθονο νερό και να μασάω τσίχλες χωρίς ζάχαρη για να διατηρώ το στόμα μου "υγρό". Αλλά εξακολουθώ να φοβάμαι κάπως bcs μετά τη χρήση ενώ είμαι μαστουρωμένος αισθάνομαι με τη γλώσσα μου ότι μερικά από τα δόντια μου κινούνται λίγο (αυτό είναι μόνο ενώ είμαι κάτω από τις επιδράσεις). Θέλω να ξέρω αν υπάρχουν ακόμα άλλα πράγματα που Im λείπουν και μπορώ να ξέρω τι. Αν ξέρετε, μπορείτε να μου πείτε τι είδους βιταμίνες πρέπει να παίρνω για πιο υγιή δόντια και ούλα; Σκέφτομαι να αγοράσω κάψουλες φθορίου, είναι καλή ιδέα; Και να πλένω τα δόντια μου τουλάχιστον 2-3 φορές την ημέρα, εξαρτάται αν μου έχει μείνει λίγος ελεύθερος χρόνος, είναι κακό ή καλό τόσο πολύ; Και ik είναι καλύτερο να συμβουλευτείτε τον οδοντίατρο μου, αλλά κρατάω τη χρήση μου ιδιωτική, δεδομένου ότι την τελευταία φορά που πίστευα πάρα πολύ με πήρε να μείνω 24 ώρες σε ένα μικρό δωμάτιο και ήμουν τυχερός που είχα πολλά ppl στο δικαστικό σύστημα ακόμη και το αφεντικό του δικαστηρίου για να μην πάρει την ποινή των 5 ετών. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

gus.fring

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 13, 2023
Messages
100
Reaction score
64
Points
28
Αγοράστε μετρονιδαζόλη από φαρμακείο,πάρτε 3 χάπια την ημέρα ,κάντε 7 ώρες μεταξύ των 3 χαπιών,πχ:πάρτε 1 χάπι μετά από 7 ώρες πάρτε το 2ο χάπι & μετά από 7 ώρες πάρτε το 3ο χάπι,και πάρτε το μετά το φαγητό γιατί η μετρονιδαζόλη θα βλάψει το οστομάκι σας χωρίς φαγητό,αυτό το φάρμακο θα σκοτώσει τα βακτήρια μέσα στο στόμα σας...
Φροντίστε την υγεία σας...
Μείνετε ασφαλείς...
Gus.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
Μάλλον περιγράψατε μια προσέγγιση για τη θεραπεία μιας μολυσματικής εντερικής νόσου (αμοιβάδα, γκιαρδίαση), για την οποία χρησιμοποιείται κυρίως η μετρονιδόζη. Πρόκειται για ένα ισχυρό αντιβιοτικό με πολλές παρενέργειες. Δεν είναι κάτι που θα πρέπει να συνιστάται σε ένα άτομο που ενδιαφέρεται για τη διατήρηση της υγείας των δοντιών κατά τη χρήση διεγερτικών.
 

gus.fring

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 13, 2023
Messages
100
Reaction score
64
Points
28
Παίρνω μετρονιδαζόλη για μεγάλο χρονικό διάστημα για περισσότερους από 9 μήνες κατά διαστήματα και δεν είχα καμία παρενέργεια, τον συμβούλεψα με βάση τη δική μου εμπειρία
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
Καταλαβαίνω. Πρόκειται για ένα ισχυρό φάρμακο, όπως είπα παραπάνω, και σίγουρα τυχαίνει να είναι χρήσιμο σε ορισμένα σενάρια. Αλλά στην περίπτωση που συζητάμε, απέχει πολύ από το να δώσουμε προσοχή στα αντιβιοτικά αυτού του τύπου. Σας ευχαριστώ που μοιραστήκατε την εμπειρία σας, μπορεί σίγουρα να είναι χρήσιμη για όσους διαβάζουν το φόρουμ.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
Είναι σπουδαίο να κάνετε διαλείμματα και να φροντίζετε την υγεία σας. Αυτή η προσέγγιση λειτουργεί πραγματικά. Όσον αφορά τα δόντια, το διάνυσμα της σκέψης σας είναι επίσης σωστό. Η ενυδάτωση, η καθαριότητα και η πρόληψη θα μπορούσαν να σας κρατήσουν υγιείς για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που πρέπει να λάβετε υπόψη σας. Αν σας φαίνεται ότι τα δόντια κινούνται μόνο κατά τη διάρκεια της πρόσληψης ουσιών, ίσως πρόκειται για μια ενισχυμένη και αλλοιωμένη αντίληψη της κατάστασης. Φυσιολογικές αισθήσεις διαφορετικές από τη νηφάλια κατάσταση είναι χαρακτηριστικές των διεγερτικών ουσιών. Δεύτερον, τα δόντια γίνονται κατά κάποιο τρόπο ανθυγιεινά με την ηλικία, αυτό ισχύει για πολλούς ανθρώπους και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, από την κληρονομικότητα μέχρι το περιβάλλον. Προσθέτουμε εδώ τη χρήση διεγερτικών, επομένως, η πρόληψη θα πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν να κινδυνεύετε, ακόμη και αν το οδοντιατρικό σας ιστορικό είναι κατά τα άλλα άψογο (όλα είναι τέλεια με τα δόντια με την οικογένειά σας, δεν υπήρχαν προβλήματα στην παιδική ηλικία κ.λπ.) Και τέλος, δείτε αυτό το άρθρο μόνο για το θέμα, λέει περισσότερες πρακτικές συμβουλές: https://mindheal.com/basics/dental-health-for-people-who-use-drugs/
 

Power

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2022
Messages
24
Reaction score
16
Points
3
Οπότε μόλις διέγραψα αυτό που έγραψα γιατί η εταιρεία που ανέφερα δεν πουλάει πλέον το προϊόν στο οποίο αναφερόμουν, ωστόσο η οδοντόκρεμά τους είναι ΠΟΛΥ καλή, μαζί με κάποια άλλα προϊόντα: "hismile" - κάνουν όντως καλή οδοντόκρεμα. μην αγοράζετε ρεπλίκα... Πάρτε το από το hismile.

ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ: είναι αυτό: "Ονανο-υδροξυαπατίτης (nano-HAp) είναι μια συνθετική μορφή υδροξυαπατίτη, ένα βιομιμητικό υλικό που μοιάζει με το ορυκτό συστατικό των οστών και των δοντιών. Ονανο-HAp μπορεί να προωθήσει την ανοργανοποίηση των δοντιών και να μειώσει την υπερευαισθησία γεμίζοντας τα οδοντικά σωληνάρια"

Μπορείς να αγοράσεις αυτό το πράγμα nano-HAp σε μορφή οδοντόκρεμας, η συνιστώμενη χρήση του είναι να βουρτσίζεις με την κανονική ή την οδοντόκρεμα hismile τα δόντια και τα ούλα και μετά να μην ξεπλένεις, μετά να βουρτσίζεις ξανά με την οδοντόκρεμα nano-HAp και να ΜΗΝ ξεπλένεις, δεν πρέπει να ξεπλένεις ούτως ή άλλως αλλά η nano-HAp πρέπει να "μουλιάσει" μέσα στα δόντια σου.

Πρωί και βράδυ.

- Ισχύς
 

Amphetfred24

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Aug 8, 2024
Messages
12
Reaction score
4
Points
3
Μπράβο σας που ενδιαφέρεστε για την υγεία των δοντιών σας.
Είναι σημαντικό.
Αυτό το πλοίο έπλευσε και βυθίστηκε για μένα πριν από πολύ καιρό...
Αν μπορώ να σας δώσω κάποια συμβουλή, προσπαθήστε να φροντίζετε τα ούλα και τα δόντια σας, δεν θα το μετανιώσετε.
Εγώ δεν θα έπαιρνα φθόριο, (αλευροποίηση του νερού, αντικαταθλιπτικό). Αλλά αυτή είναι μόνο η γνώμη μου!!!.
Δυστυχώς δεν έχω καμία καλή συμβουλή για εσάς!
 
Top