Σύνθεση τεστοστερόνης από DHEA

MikeBlast

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 23, 2023
Messages
11
Reaction score
10
Points
3
Παρακάτω παρουσιάζεται η σύνθεση της τεστοστερόνης από DHEA που παρέχεται από τον Patrick Arnold. Η ομάδα προστασίας έχει συναχθεί και η μέθοδος αναγωγής είναι άγνωστη.

1. Προστασία 3β-O με TMSCl
2. 17β Εναντιοεκλεκτική αναγωγή
3. 17β Εστεροποίηση
4. Αποπροστασία 3β-O με TBAF
5. Οξείδωση 3-O Oppenauer με ταυτόχρονη αναδιάταξη αλκενίου σε συζευγμένη θέση
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Ποια είναι η αξία της ανάρτησής σας χωρίς λεπτομερή εξήγηση;
 

MikeBlast

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 23, 2023
Messages
11
Reaction score
10
Points
3
Πρόθεσή μου ήταν να ξεκινήσω τη συζήτηση για τη σύνθεση της τεστοστερόνης, καθώς δεν μπορούσα να βρω πολλά στο διαδίκτυο. Αν αυτό είναι το λάθος μέρος για να κάνω την ανάρτησή μου ζητώ συγγνώμη.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Κανένα πρόβλημα. Εγώ στη θέση σας θα δήλωνα με σαφήνεια μια πρόθεση σε μια ανάρτηση :)
 

MikeBlast

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 23, 2023
Messages
11
Reaction score
10
Points
3
Φαίνεται ότι αυτό μπορεί να απλοποιηθεί σε μια διαδικασία 3 βημάτων.
1. Οξείδωση 3-O Oppenauer με ταυτόχρονη αναδιάταξη αλκενίου σε συζυγή θέση
2. 17β Εναντιοεκλεκτική αναγωγή από Saccharomyces cerevisiae (μαγιά αρτοποιίας/ζυθοποιίας)
3. 17β Εστεροποίηση

Δεν έχω βρει αποδόσεις για την ανδροστενεδιόνη -> τεστοστερόνη, αλλά με βάση παρόμοια υποστρώματα στο Microbial Transformations of Steroids θα ήταν πιθανότατα γύρω στο 70%

Μικροβιακοί μετασχηματισμοί στεροειδών. A Handbook. Willium Charney και Hershel L. Herzog. Academic Press, Νέα Υόρκη, 1967

 

MikeBlast

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 23, 2023
Messages
11
Reaction score
10
Points
3
Αποδεικνύεται ότι το 17β είναι το κινητικό προϊόν και μπορεί να παραχθεί με καλή εκλεκτικότητα (17α: 3%, 17β: 97%) χρησιμοποιώντας μόνο NaBH4.
https://chemistry-europe.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/chem.202100967

Η παραπάνω μελέτη δείχνει επίσης ότι η αναγωγή του MPV έχει μέτρια εκλεκτικότητα (17α: 34%, 17β: 66%). Θα με ενδιέφερε να μάθω αν μπορεί να επιτευχθεί ταυτόχρονη οξείδωση και αναγωγή των θέσεων 3 και 17 με τη χρήση καταλύτη Al. Φαντάζομαι ότι η συζυγής 3 κετομορφή θα ευνοηθεί, οδηγώντας την αντίδραση προς τα εμπρός.

Περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την οξείδωση Oppenauer για δική μου αναφορά https://doi.org/10.1002/recl.19370560206
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Ο βιοχημικός μου συμβουλεύει να μην καταναλώνετε ρακεμικά στεροειδή, καθώς μπορεί να οδηγήσει σε μη αναστρέψιμες βλάβες που θα παρατηρηθούν πολύ αργά.
 

MikeBlast

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 23, 2023
Messages
11
Reaction score
10
Points
3
Έχετε λόγους να πιστεύετε ότι η 17α-τεστοστερόνη (επιτεστοστερόνη) είναι τοξική; Πρόκειται για ένα ενδογενές στεροειδές που υπάρχει σε συγκεντρώσεις περίπου ίσες με την τεστοστερόνη.
 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Ανησυχώ περισσότερο για τη λειτουργία του (υπάρχουν πιο σύγχρονοι διαμορφωτές τεστοστερόνης με πολύ λιγότερες παρενέργειες)
 

MikeBlast

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 23, 2023
Messages
11
Reaction score
10
Points
3
Η επιτεστοστερόνη είναι ένας θετικός αλλοστερικός διαμορφωτής του υποδοχέα GABAA. Φαίνεται να είναι νευροπροστατευτική και η υψηλή αναλογία τεστοστερόνης/επιτεστοστερόνης φαίνεται να συσχετίζεται με τον αυτισμό.

Οι SARMs είναι σίγουρα κάτι που εξετάζω. Φαίνεται να έχουν τα δικά τους μειονεκτήματα, όπως η μείωση των επιπέδων οιστρογόνων. Μόλις καταλάβω τη σύνθεση της τεστοστερόνης, θα εξετάσω πιο επιλεκτικά για τους ιστούς στεροειδή όπως η μπολντενόνη και η DHT. Η σύνθεση φθοριούχων SARMs είναι πέρα από μένα σε αυτό το σημείο.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Ελπίζω να συμμετείχα στο να σας παρακινήσω για περαιτέρω τεκμηρίωση, όπως συνήθιζα να βουτάω στην επιστήμη αβυσσαλέα βαθιά... και μετά να βρίσκω την έξοδο. Μου αρέσει η σκέψη σας!
 

MikeBlast

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 23, 2023
Messages
11
Reaction score
10
Points
3
Έχετε. Εκτιμώ πραγματικά την ανατροφοδότηση. Δεν έχω επίσημο υπόβαθρο στη χημεία ή τη φαρμακολογία, οπότε ήλπιζα να ελεγχθεί η εργασία μου από αυτό το φόρουμ :)
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Το πάθος είναι το κλειδί... Θα προσπαθήσω να είμαι προσεκτικός και να σας βοηθήσω όποτε
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
είστε ευπρόσδεκτοι!
 
Top