το πρόβλημα των ατμών

AquaRegis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 24, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας παιδιά,

Ψάχνω για μια λύση για τον εξαερισμό επιβλαβών αναθυμιάσεων μέσω του παραθύρου. Σκεφτόμουν έναν ανεμιστήρα αγωγού από ένα ζευγάρι αυξάνεται.
Αλλά εξακολουθώ να μην έχω ιδέα πώς να τον συνδέσω. Ίσως υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές λύσεις...

Μπορείτε να μου δώσετε μερικές συμβουλές για το πώς το λύσατε αυτό;
Έχω μια μάσκα πλήρους προσώπου αλλά θέλω να το κρατήσω όσο το δυνατόν πιο ασφαλές.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Αν ήμουν στη θέση σας αντί να αντλήσω ατμούς από ένα παράθυρο που είναι πολύ επικίνδυνο, θα οδηγούσα τους ατμούς σε ένα πλαστικό δοχείο γεμάτο με ενεργό άνθρακα. Θα πρέπει να υπάρχει τρόπος να σφραγίζεται το κουτί μετά τη χρήση ώστε οι ατμοί να έχουν χρόνο να συμπυκνωθούν εκεί και να μην σας δηλητηριάσουν υπερωρίες. Πολλοί ατμοί προσκολλώνται στην επιφάνεια του ενεργού άνθρακα καθιστώντας τον ένα είδος φίλτρου όπως στην περίπτωση των φίλτρων για τις αναπνευστικές συσκευές που συνήθως βλέπεις. Με αυτόν τον τρόπο μπορείτε στη συνέχεια απλά να αντικαθιστάτε συχνά τον ενεργό άνθρακα. Αποφεύγοντας τους περισσότερους από τους ατμούς που παράγονται.
 

alterego

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Ενδιαφέρεστε για αυτή την κατασκευή.
Θα το σκεφτώ για το πώς να αποκτήσω μια τέτοια κατασκευή.
Εάν άλλοι άνθρωποι έχουν ένα σχέδιο στο μυαλό τους;το μοίρασμα είναι φροντίδα.
 

alterego

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Τι εννοείτε σχετικά με το "πώς να το επισυνάψετε" ; ( δεν γνωρίζω το πρόβλημα αλλά ένα πλαίσιο μπορεί εύκολα να κατασκευαστεί από ξύλο, μέταλλο, σωλήνες pvc,...).
 

AquaRegis

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 24, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
@Δεν κοιμάται ποτέ
Ευχαριστώ για την πληροφορία. Οι περισσότεροι ατμοί μου είναι αρκετά δυσδιάκριτοι, όπως το οξικό οξύ για παράδειγμα.
Βρίσκω την ιδέα σας πολύ ενδιαφέρουσα για άλλους, μπορείτε να μου πείτε περισσότερα για το πώς ακριβώς την υλοποιήσατε και πού πετάτε τον ενεργό άνθρακα;

@alterego
Θα ήθελα να κατασκευάσω ένα απλό είδος απορροφητήρα καπνών και ήθελα να ρωτήσω πώς άλλοι λύνουν το όλο θέμα. Η κατασκευή του κουτιού δεν είναι πρόβλημα, αλλά έχω ακόμα το ερώτημα πώς να λύσω καλύτερα την πρόσοψη, η οποία δεν είναι εντελώς ανοιχτή αλλά έχει ένα πλαστικό τζάμι μπροστά της, για παράδειγμα, το οποίο πρέπει επίσης να είναι αφαιρούμενο για να προστατεύονται οι γυάλινες συσκευές για να κατασκευαστεί σωστά και όπου μπορώ να επέμβω αν χρειαστεί. Αλλά ίσως σκέφτομαι πολύ περίπλοκα.
 
Top