Θεραπεία του εθισμού στα συνθετικά φάρμακα

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
HDMkQ8rZNB


Αργά ή γρήγορα στη ζωή οποιουδήποτε έχει δοκιμάσει ναρκωτικά, μπορεί να έρθει ένα σημείο όπου θα συνειδητοποιήσει ότι έχει εθιστεί σε αυτά. Ο φόβος, η ανασφάλεια και το να μην ξέρει κανείς πού να απευθυνθεί για βοήθεια προκαλούν το άτομο να βυθιστεί ακόμη πιο βαθιά στη χρήση ναρκωτικών.

Ποιο είναι το καλύτερο σημείο για να ξεκινήσει κανείς τη θεραπεία του εθισμού σε διάφορους τύπους ναρκωτικών και πώς μπορεί να βρει το κίνητρο για να διατηρήσει την ψυχική του κατάσταση σε φυσιολογικά επίπεδα;

Η ομάδα BB πήρε απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα από πρώην χρήστες ναρκωτικών και έλαβε λεπτομερείς εξηγήσεις από τον ειδικό σε θέματα εθισμού Matthias Kühn, MD, ο οποίος κάνει απεξάρτηση σε τοξικομανείς για περισσότερα από είκοσι χρόνια και είναι επίσης επικεφαλής του θεραπευτικού προγράμματος ενός ιδιωτικού κέντρου αντιμετώπισης του εθισμού.

"Το κίνητρο ήταν απλό - να επιβιώσω"
Ο εθισμός στα οπιούχα θεωρείται ο πιο σοβαρός και επικίνδυνος από όλους τους εθισμούς στα ναρκωτικά, επειδή η διακοπή της χρήσης ηρωίνης και άλλων ουσιών αυτής της ομάδας προκαλεί το πιο σοβαρό στερητικό σύνδρομο.

Σύμφωνα με ομάδα ερευνητών από το Πανεπιστήμιο της Νότιας Καρολίνας στο περιοδικό "Drug and Alcohol Dependence", η στέρηση της ηρωίνης μπορεί να ξεκινήσει ήδη 4-6 ώρες μετά την τελευταία χρήση, κορυφώνεται μέσα σε περίπου 24-48 ώρες και διαρκεί από 7 έως 14 ημέρες. Η στέρηση εμφανίζεται ως πόνος στους μύες και τις αρθρώσεις, κοιλιακές κράμπες, διέγερση και ανησυχία, ναυτία και έμετος, διάρροια, ταχυκαρδία, ρινική έκκριση και ρίγη.

DxM9zjgclB


Η πλειονότητα (57%) των συμμετεχόντων στη μελέτη περιέγραψε τη στέρηση των οπιοειδών ως πολύ ή και εξαιρετικά επώδυνη.

Ο φόβος του στερητικού συνδρόμου, λένε οι επιστήμονες, είναι ένας λόγος για την ανασφαλή χρήση ναρκωτικών (π.χ. κοινή χρήση βελονών) και, κατά συνέπεια, για τις υπερβολικές δόσεις και την εξάπλωση μολυσματικών ασθενειών.


Για να βοηθήσει τους ανθρώπους να σταματήσουν τη χρήση ηρωίνης χωρίς να βιώσουν επώδυνα συμπτώματα, η θεραπεία με μεθαδόνη χρησιμοποιείται σε πολλές χώρες σε όλο τον κόσμο. Επειδή η στέρηση τρομάζει τους ανθρώπους, συχνά ξεκινούν θεραπεία για τον εθισμό στα οπιούχα μόνο αφού έχουν επέλθει οι πραγματικά τρομακτικές συνέπειες στη ζωή τους.

Η Άλμα, 30 ετών, έκανε χρήση ναρκωτικών για 10 χρόνια: κυρίως μεφεδρόνη, αλλά είχε επίσης προβλήματα με την ηρωίνη στη ζωή της. Αποφάσισε να σταματήσει τη χρήση ναρκωτικών αφού μια υπερβολική δόση ηρωίνης την άφησε στη μονάδα εντατικής θεραπείας για 15 ημέρες.

"Το κίνητρό μου ήταν η επιθυμία να επιβιώσω. Οι συναντήσεις των Ανώνυμων Ναρκομανών με βοήθησαν. Δεν ταράζομαι, είναι απλώς η εμπειρία μου. Όταν βγήκα από τη μονάδα εντατικής θεραπείας, άρχισα αμέσως να δουλεύω τα βήματα του προγράμματος με τον σπόνσορά μου και για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια χρήσης, έχω μια περίοδο καθαρότητας 3 μηνών. Στην πραγματικότητα, η στέρησή μου διαρκεί μέχρι σήμερα και εξακολουθώ να αισθάνομαι πόθους, αλλά μπορώ να τους ελέγξω. Υπάρχουν πολλά εναύσματα στη ζωή μου: πρόσφατα, για παράδειγμα, ένας φίλος με έφερε κατά λάθος σε ένα μέρος όπου πήρα υπερβολική δόση, ήταν πολύ δυσάρεστο. Τηλεφώνησα αμέσως στον σύντροφο και τα συζήτησα όλα. Το κυριότερο είναι να μην κρατάμε τη λαχτάρα μέσα μας και να την ελέγχουμε ", - λέει η Άλμα.

ENBcgCyw2S


Ένας άλλος πρώην χρήστης ηρωίνης, ο 32χρονος Έντουαρντ, μας είπε ότι γνωρίστηκε με τα ναρκωτικά πριν από 5 χρόνια. Μαζί με τη φίλη του, ο Έντουαρντ έκανε αρχικά χρήση ενδοφλέβιων καθινόνων και στη συνέχεια μεταπήδησε στην ηρωίνη.

Ο Έντουαρντ προσπάθησε πολλές φορές να κόψει τα ναρκωτικά και πήγε σε κλινική θεραπείας ναρκωτικών.
"Όταν βγαίνεις από εκεί, δεν πονάει πολύ, αλλά και πάλι δεν θέλεις να ζήσεις στην αρχή". Ο Έντουαρντ κατάφερε να σπάσει αυτόν τον φαύλο κύκλο αφού άρχισε να παρακολουθεί μαζί με τη φίλη του τις συναντήσεις των Ανώνυμων Ναρκομανών.

Τώρα δεν έχει κάνει χρήση ουσιών εδώ και οκτώ μήνες.

"Η ζωή ήταν η απόλυτη κόλαση. Την ίδια στιγμή έχεις πλήρη απέχθεια για τα ναρκωτικά, και μόνο η σκέψη τους σε αρρωσταίνει, αλλά έκανα χρήση ούτως ή άλλως, γιατί δεν μπορούσα πλέον να ζήσω σωματικά χωρίς αυτά, με σκότωνε. Οι δύο πρώτοι μήνες ήταν πολύ δύσκολοι: ξαπλωμένος εκεί, κοιτώντας το ταβάνι και θέλοντας να πεθάνω. Και τότε άρχισαν να εμφανίζονται χρώματα στον κόσμο, άρχισα να παρατηρώ ότι ο ουρανός ήταν όμορφος, το γρασίδι ήταν πράσινο. Ζούμε μαζί, πηγαίνουμε στις συναντήσεις μαζί, θυμόμαστε την κόλαση στην οποία ζούσαμε και δεν θέλουμε καθόλου να επιστρέψουμε εκεί", - είπε ο Edward.
HD0iKkyLn5

"Το να μένεις νηφάλιος - είναι μια συνειδητή επιλογή κάθε μέρα"
Ένα άτομο που θέλει να σταματήσει τη χρήση αμφεταμίνης δεν βιώνει τόσο σοβαρά και επώδυνα συμπτώματα όσο οι άνθρωποι που είναι εθισμένοι στα οπιούχα. Ωστόσο, τα ψυχοδιεγερτικά έχουν επίσης στερητικό σύνδρομο.

Όταν οι χρόνιοι χρήστες σταματούν απότομα τη χρήση αμφεταμίνης, αναφέρουν ένα "χρονικά περιορισμένο" στερητικό σύνδρομο που εμφανίζεται εντός 24 ωρών από την τελευταία τους δόση. Τα συμπτώματα στέρησης είναι αρκετά σοβαρά ώστε να προκαλέσουν υποτροπή στη χρήση ναρκωτικών, γράφουν οι συγγραφείς της μελέτης "Treatment for amphetamine withdrawal".

Σε κατάσταση οξείας στέρησης, οι άνθρωποι βιώνουν τα ακόλουθα συμπτώματα.
  • Σοβαρή δυσφορία
  • Ευερεθιστότητα
  • Μελαγχολία
  • Άγχος
  • Υπερυπνία
  • Σοβαρή κόπωση
  • Έντονη επιθυμία για το φάρμακο
  • Παράνοια
Όσο μεγαλύτερη είναι η ηλικία ενός ατόμου και όσο πιο έντονη είναι η χρήση αμφεταμίνης κατά τη διάρκεια της ζωής του, τόσο πιο σοβαρά θα είναι αυτά τα συμπτώματα. Αν και τα περισσότερα από αυτά συνήθως υποχωρούν μετά από επτά ημέρες αποχής, οι διαταραχές του ύπνου και η απώλεια όρεξης μπορεί να επιμείνουν έως και τρεις εβδομάδες.

"Πάλεψα με τον εθισμό για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα, είχα προβλήματα υγείας, η καρδιά και ο ψυχισμός μου υπέφεραν περισσότερο. Αν μιλάμε για τη μία περίπτωση μετά την οποία έγινε πολύ ξεκάθαρο ότι δεν μπορούσα να συνεχίσω έτσι, ήταν η μέρα που πήρα υπερβολική δόση μεθαμφεταμίνης.Ήμουν στο σπίτι της μητέρας μου εκείνη τη στιγμή και ένιωσα πολύ άρρωστη", - λέει η 21χρονη Alice, η οποία έκανε χρήση αμφεταμίνης, μεφεδρόνης και μεθαμφεταμίνης επί τέσσερα χρόνια.

"Δεν υπάρχουν λόγια που να μπορούν να περιγράψουν τη φρίκη που ένιωσα. Φοβόμουν ότι θα πέθαινα κάθε δευτερόλεπτο και δεν είχα απολύτως καμία ιδέα τι να κάνω. Έγραφα συνεχώς σε φίλους για να αποσπάσω την προσοχή μου και αυτός ο φόβος μέσα μου αναμειγνύονταν με ντροπή, θλίψη και απελπισία. Αισθάνθηκα καλύτερα μόνο όταν ήρθε το ασθενοφόρο. Δεν είπα στον γιατρό για την υπερβολική δόση, αλλά αναφέρθηκα στο γεγονός ότι είχα ταχυκαρδία και η καρδιά μου πονούσε".
AJN0vznYbW


Αφού η Alice αποφάσισε να σταματήσει τη χρήση ναρκωτικών, υπήρξε μια περίοδος στη ζωή της κατά την οποία ξάπλωνε στον καναπέ και κοιτούσε ένα σημείο 24 ώρες το 24ωρο, χωρίς ενέργεια ή επιθυμία να σηκωθεί. Ο συνεχής φόβος του θανάτου που τη στοίχειωνε ήταν αυτό που την εμπόδιζε να επιστρέψει στη χρήση ναρκωτικών.

"Συνειδητοποίησα ότι δεν μπορούσα να το παλέψω μόνη μου, οπότε ζήτησα βοήθεια. Πριν από αυτό πήγα σε ψυχολόγο, αλλά δεν μου έφερε πολλά αποτελέσματα, οπότε έκλεισα ραντεβού με έναν ναρκολόγο και έναν ψυχοθεραπευτή. Μου προσφέρθηκε ένα θεραπευτικό σχήμα που με έκανε να αισθανθώ καλύτερα σχεδόν αμέσως. Τώρα παίρνω αντικαταθλιπτικά, τα οποία δεν μπορούν να συνδυαστούν με αλκοόλ ή άλλες ουσίες. Μερικές φορές εξακολουθώ να θέλω να κάνω χρήση αμφεταμίνης και διώχνω αυτές τις σκέψεις. Το να μένεις νηφάλιος είναι περισσότερο μια συνειδητή επιλογή κάθε μέρα παρά μια απόφαση που παίρνεις μια φορά και δεν ξαναγυρίζεις ποτέ", - λέει η Alice.

KhtzZ83KYu


Σύμφωνα με τον Dr. Matthias Kühn, οι χρήστες αμφεταμινών και μεθαμφεταμινών συχνά απευθύνονται σε ειδικούς μετά την εμπειρία της ψύχωσης από διεγερτικά.

"Μια μειοψηφία των χρηστών αμφεταμινών αναπτύσσει πλήρη ψύχωση που απαιτεί φροντίδα στα επείγοντα περιστατικά ή σε ψυχιατρικό νοσοκομείο. Σε αυτές τις περιπτώσεις, τα συμπτώματα της ψύχωσης από αμφεταμίνες περιλαμβάνουν συνήθως παρανοϊκές ψευδαισθήσεις και ψευδαισθήσεις καταδίωξης, καθώς και ακουστικές και οπτικές ψευδαισθήσεις με έντονη διέγερση. Η ανάπτυξη ψύχωσης από αμφεταμίνες και τα υποκλινικά συμπτώματα ψύχωσης μπορεί να σχετίζονται με το ιστορικό χρήσης αμφεταμινών καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής του ατόμου, δηλαδή με τη σωρευτική ποσότητα και συχνότητα έκθεσης σε αμφεταμίνες"
, - αναφέρει ο Dr. Matthias Kühn.

"Το κύριο πρόβλημα δεν είναι φυσιολογικό, αλλά ψυχιατρικό, και κατά τη διάρκεια της αποτοξίνωσης οι άνθρωποι βγαίνουν ως επί το πλείστον από την ψύχωση. Όσοι είχαν ήδη από την αρχή τις προϋποθέσεις για ψυχικές διαταραχές, εμφανίζουν διάφορες σχιζοειδείς διαταραχές. Εδώ είναι πολύ σημαντικό να φτάσετε σε έναν αρμόδιο ειδικό που κατανοεί τις διπλές διαγνώσεις: ψυχιατρική και τοξικομανία " - λέει ο Dr. Matthias Kühn.

GfadicF2wO


Εθισμένοι που βοηθούν άλλους εθισμένους
Ο Joseph, 38 ετών, μας είπε ότι δοκίμασε μαλακά ναρκωτικά για πρώτη φορά στη ζωή του πριν από 16 χρόνια και έκανε χρήση μεφεδρόνης πριν από τέσσερα χρόνια κατά τη διάρκεια ομαδικού σεξ με δύο άντρες.

Αφού μπήκε στη ζωή του η μεφεδρόνη και το chemsex, ο Joseph δυσκολευόταν όλο και περισσότερο να ελέγξει τη χρήση ναρκωτικών. Δύο χρόνια αργότερα συνειδητοποίησε ότι έπαιρνε μεφεδρόνη πολύ συχνά, οι "μαραθώνιοι" του διαρκούσαν αρκετές ημέρες κάθε φορά και δεν μπορούσε να κάνει διάλειμμα μεγαλύτερο από τρεις εβδομάδες μεταξύ των χρήσεων. Σταδιακά ο Τζόζεφ συνειδητοποίησε ότι είχε αναπτύξει ψυχολογικό εθισμό και άρχισε να πηγαίνει στις συναντήσεις των Ανώνυμων Ναρκομανών.
"Είχα ξανακούσει για τις ομάδες των Ανώνυμων Ναρκομανών, αλλά νόμιζα ότι απευθύνονταν μόνο σε ανθρώπους που είχαν ήδη χάσει τα πάντα και βρίσκονταν στον πάτο, ενώ εγώ κατάφερνα να διατηρώ ένα κοινωνικά αποδεκτό βιοτικό επίπεδο. Πήγαινα σε συναντήσεις κατά περίπτωση και συνέχισα να κάνω χρήση, αλλά η διαδικασία είχε τεθεί σε κίνηση, ένιωθα όλο και περισσότερο ντροπή και η ίδια η χρήση γινόταν λιγότερο ευχάριστη"
- λέει ο Τζόζεφ.

VE1aDO6m57


"Όταν οι συναντήσεις ΛΟΑΤ άρχισαν να πραγματοποιούνται έξι ημέρες την εβδομάδα, αποφάσισα να μην τις παραλείπω γιατί παρατήρησα ότι μετά τη συνάντηση και την επόμενη μέρα δεν είχα όρεξη για χρήση".

"Επιπλέον, άρχισα να επικοινωνώ με τα άλλα παιδιά, άρχισα να μιλάω (στην αρχή καθόμουν σιωπηλός και έτρεχα αμέσως μετά τη συνάντηση) και να διατηρώ το γενικότερο πνεύμα της ανάρρωσης. Με αυτόν τον τρόπο απέκτησα μια αίσθηση ευθύνης απέναντι στους άλλους. Είμαι καθαρός εδώ και 72 ημέρες, και αυτή είναι η πρώτη φορά μετά από 16 χρόνια.Περιμένω ήδη με χαρά το μετάλλιο καθαριότητας των 90 ημερών".
.

"Γιατί χρειάζομαι τη μεφεδρόνη όταν είμαι μια χαρά και χωρίς αυτήν;"
Εκτός από τις ομάδες αυτοβοήθειας και τη φαρμακοθεραπεία, καθοριστικός παράγοντας στη θεραπεία για τα ναρκωτικά είναι η αποφασιστικότητα του ασθενούς να αλλάξει εντελώς τον τρόπο ζωής του, καθώς και να βρει μια απασχόληση που να καταναλώνει όλο το χρόνο που καταλάμβαναν τα ναρκωτικά και να απαλλαγεί από την υποσυνείδητη παρόρμηση για αυτοκαταστροφή.

Ηγνωσιακή συμπεριφορική ψυχοθεραπεία χρησιμοποιείται συχνά για τη θεραπεία της κατάχρησης ουσιών. Η προσέγγιση αυτή βασίζεται στο γεγονός ότι τα προβλήματα του ασθενούς εξηγούνται από τις παράλογες και παράλογες σκέψεις του. Αλλάζοντας τη σκέψη του και μαθαίνοντας να σκέφτεται με θετικό τρόπο, θα αλλάξει και τη ζωή του.
"Μαζί με τον θεραπευτή, ο ασθενής μαθαίνει να εντοπίζει τις σκέψεις που αυξάνουν τη λαχτάρα για χρήση ουσιών, καθώς και τις σκέψεις που διατηρούν μια κατάσταση τόνου κατά τη διάρκεια στιγμών χρήσης ουσιών. Εντοπίζοντας την επιρροή αυτών των σκέψεων στην κατάσταση και αλλάζοντάς τες, ο ασθενής αρχίζει να προβλέπει προβληματικές αντιδράσεις σε ορισμένες καταστάσεις", - σχολιάζει ο Dr. Matthias Kühn.

Συχνά η επιθυμία για ναρκωτικά είναι ένα μήνυμα ότι υπάρχουν άλλα προβλήματα στη ζωή ενός ατόμου που προσπαθεί να πνίξει με αυτόν τον τρόπο. Στην περίπτωση αυτή, λύνοντας αυτά τα προβλήματα, μπορεί να ξεπεράσει τον εθισμό του στα ναρκωτικά.

Z6LC3QD8zR


ΗStephanie, 19 ετών, άρχισε να χρησιμοποιεί μεφεδρόνη εν μέσω μιας καταθλιπτικής διαταραχής και κατά τη διάρκεια ενάμισι έτους την έπαιρνε κατά μέσο όρο δύο έως τέσσερις φορές την εβδομάδα.
"Προσπάθησα να κάνω κάτι για να το κόψω: Πήγα σε ομαδικές συναντήσεις και επισκέφτηκα έναν ψυχίατρο. Τίποτα δεν λειτούργησε, αλλά συνέχισα να το κάνω. Ταυτόχρονα σκεφτόμουν συνεχώς την αυτοκτονία. Κάποια στιγμή συνέβη να μείνω σπίτι για μεγάλο χρονικό διάστημα και να αρχίσω να παίρνω φάρμακα που μου συνταγογράφησε ο γιατρός μου. Πιστεύω ότι κάποιοι άνθρωποι πέφτουν στον εθισμό ακριβώς λόγω της κατάθλιψης και παρόμοιων διαταραχών. Χρειάζεται θεραπεία με αντικαταθλιπτικά και νορμοτικά για να μειωθεί η ανάγκη για ευφορία και να μειωθεί η παρορμητικότητα, η οποία συχνά οδηγεί σε καταρρεύσεις. Όταν ξεκίνησα θεραπεία ένιωσα λιγότερη ανάγκη για μεφεδρόνη, γιατί γιατί να χρειάζομαι μεφεδρόνη αν δεν την χρειάζομαι;".
-
λέει η Stephanie.

ΟDr. Matthias Kühn είναι πεπεισμένος ότι η χρήση ουσιών για πολλούς εξαρτημένους είναι ένας τρόπος επιβίωσης και δημιουργούν την ψευδαίσθηση ότι αντιμετωπίζουν τα προβλήματά τους, ενώ η καλύτερη πρόληψη του εθισμού στα ναρκωτικά είναι η προσωπική ανάπτυξη.
"Για να κρατήσουμε τους ανθρώπους μακριά από τη χρήση αλκοόλ και ναρκωτικών, πρέπει να τους αναπτύξουμε προσωπικά. Ένας ενήλικας πρέπει να έχει πολλές δεξιότητες και να μην έχει προβλήματα επικοινωνίας. Αν δεν πραγματοποιηθεί η διαδικασία της ανάπτυξης, οι άνθρωποι, φυσικά, θα κάνουν χρήση και κάποιοι από αυτούς θα εθιστούν. Κατά μέσο όρο, σύμφωνα με τις στατιστικές, το 15-20% του πληθυσμού πάσχει από εθισμό στα ναρκωτικά και το αλκοόλ " - δηλώνει ο Dr. Matthias Kühn.

2FBZgLdP3V


Αν υποφέρετε και εσείς από εθισμό στα ναρκωτικά, πρέπει να καταλάβετε ότι όσο δύσκολη και αν είναι η κατάστασή σας, δεν είναι μια απελπιστική κατάσταση. Ακόμη και μετά από δεκαετίες εθισμού στα οπιούχα, οι άνθρωποι επιστρέφουν σε μια φυσιολογική ζωή.

Οι ομάδες υποστήριξης, η ψυχοθεραπεία ή η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να είναι περισσότερο ή λιγότερο αποτελεσματικές σε κάθε μεμονωμένη περίπτωση, αν και είναι πιθανό να απαιτείται ένας συνδυασμός όλων των παραγόντων για την ανάρρωση.

Για να ξεκινήσετε τη θεραπεία, το σημαντικό - είναι να κάνετε το πρώτο βήμα.
 

RaraOppapapOma

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 2, 2022
Messages
21
Reaction score
8
Points
3
Επίσης, η χρήση της Ν-ακετυλοκυστεΐνης (εν συντομία NAC) μπορεί να είναι ευεργετική όταν κατεβαίνετε από ουσίες, καθώς ρυθμίζει τη ντοπαμίνη και τη σερετονίνη.
Έχει επίσης αποδειχθεί ότι προστατεύει πλήρως από τυχόν βλάβες που προκαλούνται από τη μεθαμφεταμίνη και χρησιμοποιείται για τους πόθους της κοκαΐνης.
Αν το έχετε πάρει, θα πρέπει να περιμένετε τουλάχιστον μια εβδομάδα για να μπορέσετε να φτιαχτείτε ξανά (με ντοπαμίνη/σερετονίνη), διαφορετικά θα είναι αισθητές μόνο οι παρενέργειες των ναρκωτικών (αγγειοσύσπαση κ.λπ..)
Φαίνεται επίσης ότι απαιτούνται μεγαλύτερες δόσεις ναρκωτικών για να επιτευχθεί υπερδοσολογία (τρεις ημέρες μετά την κατανάλωση NAC θα μπορούσα να καταναλώσω 50mg ηρωίνης και δεν θα φτιαχνόμουν, θα ένιωθα μόνο πολύ μικρές επιδράσεις και δεν θα έπαιρνα υπερβολική δόση χωρίς ανοχή το ίδιο και με την κοκαΐνη).
Επίσης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την αντιμετώπιση της υπερβολικής δόσης παρακεταμόλης.
Έχει επίσης μελετηθεί για πιθανά οφέλη στην ψυχική υγεία (ΙΨΔ, σχιζοφρένεια, διπολική κ.λπ.)
Συνολικά εγκληματικά υποτιμημένο συμπλήρωμα (όπως όλα αυτά)
 

Amphetfred24

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Aug 8, 2024
Messages
12
Reaction score
4
Points
3
Είμαι απεξαρτημένος χρήστης και μετά από δεκαετίες (κυριολεκτικά) χρόνιας κατάχρησης/εξάρτησης από οπιούχα/οπιούχα και βενζοειδή, ζω τώρα μια αρκετά φυσιολογική ζωή. (Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ λίγη αμφεταμίνη και κάνναβη)

Μπορεί να γίνει, έπεσα πολλές φορές και είχα κάποιους "αγώνες", αλλά ποτέ δεν πίστευα ότι θα ήμουν ζωντανός (σχεδόν) για να το δω!
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Λατρεύω να βλέπω αυτά τα άρθρα! Συνεχίστε
 

armanimani

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 11, 2024
Messages
82
Reaction score
49
Points
18
Μου αρέσει να βλέπω νήματα μείωσης της βλάβης, οι περισσότεροι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν ότι αυτό πρέπει να είναι πριν από κάθε νήμα, επειδή η υγεία σας είναι το πιο σημαντικό πράγμα. Μείνετε ασφαλείς.
 
Top