Χρήση της μεθυλαμίνης HCL με επιτυχία στη σύνθεση του 4MMC

HizenBurger

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 13, 2023
Messages
1
Reaction score
2
Points
1
Πρόσφατα αντιμετώπισα πρόβλημα εφοδιασμού με διάλυμα μεθυλαμίνης 40%, οπότε πήρα τη διαδρομή του HCL για να συνεχίσω την παραγωγή.
Έψαξα παντού εδώ και στο διαδίκτυο για να βρω οδηγίες για το πώς να χρησιμοποιήσω M HCL αντί για M40% για την αντίδραση.
Μετά από πολλές πολλές αποτυχημένες ή πολύ φτωχές προσπάθειες με πληροφορίες που βρέθηκαν κυρίως εδώ και στο reddit, βρήκα τη μέθοδο που λειτουργεί για μένα τέλεια.
Δεν είμαι καθόλου ειδικός στη Χημεία, αλλά όπως είπε ο ίδιος ο Αϊνστάιν "τρέλα είναι να κάνεις το ίδιο πράγμα ξανά και ξανά και να περιμένεις διαφορετικά αποτελέσματα".
Εδώ είναι ο τύπος μου για τη χρήση Methylamine HCL για την αντικατάσταση του 40% soloution
>40g M-HCL σε 100ml νερό (απιονισμένο)
>17g NaOH σε 50ml νερού (απιονισμένο)
>Προσθέστε όλο το M-HCL αργά για να αναμειχθεί, λίγο μετά προσθέστε αργά το μίγμα NaOH μέχρι να επιτευχθεί PH12.
>Συνεχίστε κανονικά σαν να είχε προστεθεί M40%
Αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι οι οδηγίες και οι συμβουλές σε άλλες αναρτήσεις υπερβαίνουν κατά πολύ την αλκαλική διάλυση του NaOH που απελευθερώνει το αέριο μεθυλαμίνη από το HCL.
Μόλις συγκρατήθηκα στην προσθήκη μεγάλων ποσοτήτων διαλύματος NaOH άρχισα να λαμβάνω πολύ καλύτερες αποδόσεις.
Μετά από τόσες πολλές αποτυχημένες προσπάθειες ακολουθώντας τις συμβουλές που διάβασα αποφάσισα να παρακολουθώ το PH σε όλη τη διαδικασία και διαπίστωσα ότι όταν η προσθήκη τόσο μεγάλης ποσότητας NaOH έκανε το PH αλκαλικό πολύ μακριά από την κλίμακα PH.
Πρόσθεσα σιγά-σιγά μικρές ποσότητες διαλύματος NaOH μέχρι το μίγμα της αντίδρασης να φτάσει περίπου στο PH12.
Στο PH12 ήταν σαφές ότι το μείγμα παρήγαγε αέρια με τον τρόπο που αντέδρασε με το χαρτί λάκμου.
Η γνώμη μου είναι ότι το μείγμα ήταν αλκαλικό και έκαιγε το προϊόν, παρακαλώ να θυμάστε ότι δεν είμαι ειδικός σε όλα αυτά τα θέματα χημείας και βρήκα έναν τρόπο που λειτουργεί για μένα.

Επίσης, χρησιμοποίησα τολουόλιο ή ξυλόλιο για τη διάλυση και την εξαγωγή
Στην αντίδρασή μου χρησιμοποιήθηκε DMSO αντί για NMP.

Ελπίζω ότι αυτή η μέθοδος μπορεί να λειτουργήσει για κάποιον άλλο που έχει προβλήματα με τη χρήση Methylamine HCL για την αντίδραση
 

Pauling

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 14, 2023
Messages
4
Reaction score
1
Points
3
Γεια σας, από τι έχετε μεθυλαμίνη;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Γεια σας, έχω ήδη δημοσιεύσει σχετικά με την παραγωγή μεθυλαμίνης από μεθυλαμίνη*HCl εδώ.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Ξεχάσατε να αναφέρετε την κλίμακα στην οποία εργάζεστε.
 

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
187
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
Εργάζομαι με το διάλυμα MA HCl + αλκαλικό διάλυμα, πήρα καλά αποτελέσματα.
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
298
Reaction score
85
Points
28
Εντάξει, τότε πόσο χρησιμοποιείς το 2b4m;
 

Mehdi

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 10, 2023
Messages
9
Reaction score
1
Points
3
Γεια σας, θα μπορούσατε να μου στείλετε τη διαδικασία 4mmc που έχετε λύσει;
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
298
Reaction score
85
Points
28
έκανε σαν ένα βίντεο xD
 
Top