Πηγή κενού για διήθηση και άλλα - κάντε το μόνοι σας!!!

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Δεν μπορώ να πω για ολόκληρη την ΕΕ, αλλά στη μικρή μας κομητεία η συσκευή κενού είναι i δύσκολο πράγμα για να την αποκτήσετε χωρίς πρόσθετες ερωτήσεις. Έτσι, αναγκάστηκα να αγοράσω ένα Büchner στο eBay.

Ένα άλλο πρόβλημα ήταν η αντλία. Ξέρω, κάποιοι χρησιμοποιούν τον αεροσυμπιεστή του αυτοκινήτου ελαφρώς τροποποιημένο. Αλλά βρήκα μια άλλη λύση: ηλεκτρική αντλία κενού κατασκευασμένη στην Κίνα - AJK-B12A2801, πολύ πιο κομψή και συμπαγής.
Πρόκειται για μια αντλία που, σύμφωνα με τον κατασκευαστή, χρησιμοποιείται για αναπνευστήρες και παρόμοιο ιατρικό εξοπλισμό.
Πηγή ενέργειας: Πηγή ενέργειας: Πηγή ενέργειας: Πηγή ενέργειας: Πηγή ενέργειας: Πηγή ενέργειας: Πηγή ενέργειας: Πηγή ενέργειας: DC 12V, 750mA
Πίεση κενού: <70 kPa
Όγκος: >4,5L/min
Ο κατασκευαστής υπόσχεται τουλάχιστον 700 ώρες λειτουργίας.
Το βύσμα εξόδου παρουσιάζει, ώστε να μπορείτε να το συνδέσετε εύκολα στην κουκούλα.
Μια τέτοια αντλία μπορείτε να αγοράσετε εύκολα μέσω της Ali Express.

Ακόμη και εγώ έχω κατάλληλους σωλήνες που καθορίζονται για ως κενό, για τις δοκιμές αποφάσισα να χρησιμοποιήσω κανονικούς σωλήνες σιλικόνης 8/12 και 4/8, και συνοδευόμενους με φίλτρο 7 - 10 μm λειτουργούν τέλεια.

Η αντλία, ο προσαρμογέας τροφοδοσίας AC 220 σε DC 12, οι εύκαμπτοι σωλήνες άδειασαν το πορτοφόλι μου για 20 ευρώ.

Για το Bunsen με έξοδο 10 mm χρειάζεστε σωλήνα 8 mm.

Με εκτίμηση.

 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Συγγνώμη, λάθος μου: στην πραγματικότητα είναι AJK-B12V4001.
Πηγή ισχύος: Αρκεί να είναι η πηγή ισχύος: DC 12V, 750mA
Πίεση κενού: <70 kPa
Όγκος: >4.0L/min

Μπορεί επίσης να αξίζει να εφαρμοστεί ένα σύντομο ευρετήριο για το googling: AJK-B2801 ή AJK-B4001.
 
Last edited:
Top