Φόρουμ με βάση τη χημεία Wikipedia+Reddit

MuricanSpirit

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 6, 2021
Messages
73
Reaction score
48
Points
18
Θα ήθελα να δω ένα φόρουμ σαν το Wikimedia όπου θα έχετε άρθρα (π.χ. μια ουσία, σύνθεση) και παρόμοια με τη Wikipedia θα υπήρχε ένα τμήμα συζήτησης, αλλά θα ήθελα να το δω σαν το reddit (πολλαπλά θέματα για ένα "θέμα επικεφαλίδας"). Θα ήταν ωραίο αν κάθε θέμα μπορούσε να έχει τα δικά του "παιδικά θέματα" (παρόμοια με το discord αν 2 ή περισσότεροι ppl ξεκινήσουν μια νέα συζήτηση σε ένα κανάλι - κάτι σαν υποκανάλια).
Φυσικά τα θέματα θα μπορούσαν να παραπέμπουν το ένα στο άλλο (άρθρα σε σχόλια και το αντίστροφο).
Φανταστείτε να έχετε όλες τις σχετικές πληροφορίες για μια ουσία διαθέσιμες σε ένα άρθρο (από απλά πράγματα όπως τα σημεία βρασμού μέχρι διαφορετικές συνθέσεις, ιστορία, προμηθευτές κ.λπ.)

Ακούγεται δύσκολο να γίνει, αλλά τα περισσότερα άρθρα θα μπορούσαν ήδη να είναι copy paste. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει διαθέσιμος κώδικας χημείας ανοικτού κώδικα για να παίρνουμε όλες τις απαραίτητες σταθερές όπως τα σημεία βρασμού κ.λπ. έτσι ώστε να μπορούμε να δημιουργήσουμε έναν τυποποιημένο τρόπο περιγραφής ουσιών (αν δεν υπάρχει ήδη).

Απλά φανταστείτε! Αυτή τη στιγμή καθυστερημένοι σαν εμένα σπαμάρουν αυτό το φόρουμ με άσχετα πράγματα, αλλά με αυτόν τον τρόπο μόνο τα σχετικά πράγματα θα μπορούσαν να μπουν στα άρθρα (εμείς θα εξαφανιζόμασταν στο κενό της σελίδας 2 και μετά).
 

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,709
Points
113
Deals
666
Καταλαβαίνω τι εννοείτε. Αλλά όλα έχουν να κάνουν με τη μορφή της παροχής περιεχομένου. Χρησιμοποιούμε το XenForo που έχει μεγάλη λειτουργικότητα. Εάν χρειαστεί, δεν θα είναι δύσκολο να βρείτε τις πληροφορίες που χρειάζεστε, ακόμη και όταν το φόρουμ θα ξεχειλίζει από πληροφορίες.
 

QuentinTarantolino

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 29, 2021
Messages
1
Reaction score
1
Points
3
Πρώτα απ' όλα: Απόλαυσα πραγματικά τις πρώτες ώρες σε αυτό το φόρουμ και τελικά εγγράφηκα. Ανυπομονώ να δω αυτό το έργο να αναπτύσσεται.

Δεν γνωρίζω το XenForo, καθώς δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αυτό το λογισμικό φόρουμ. Αλλά τι θα λέγατε να δημιουργήσετε υπο-φόρουμ π.χ. για κάθε φόρουμ στην κατηγορία "Τεχνολογίες σύνθεσης και ανάλυσης" και να το ονομάσετε "Writeups". Στη συνέχεια, μπορείτε να μεταφέρετε τις πιο πολύτιμες αναρτήσεις κορυφαίας ποιότητας στο αντίστοιχο υπο-forum.

Νομίζω ότι μακροπρόθεσμα θα ωφεληθούμε από αυτή την αλλαγή, γιατί ακόμα και αν η λειτουργία αναζήτησης του XenForo θεωρείται ότι είναι πραγματικά καλή, να έχετε υπόψη σας: Κάποιες φορές τα μέλη δεν θέλουν να κάνουν μια συγκεκριμένη αναζήτηση, αλλά να περιηγηθούν - αναζητώντας κάτι ενδιαφέρον, όπως μια νέα σύνθεση για να δοκιμάσουν.
 

banister

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 10, 2021
Messages
57
Reaction score
42
Points
18
http://vvedndyt433kopnhv6vejxnut54y5752vpxshjaqmj7ftwiu6quiv2ad.onion/wiki/Main_Page
?
Μια πραγματική προσπάθεια της κοινότητας με ανοικτό κώδικα, δείτε την.
 
Top