4MMC He Havr του William Dampier

white7proton

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 6, 2023
Messages
78
Reaction score
25
Points
18
Ο William Dampier μου έδωσε την ακόλουθη σύνθεση 4MMC. Συζητούσαμε από και προς αλλά από την Παρασκευή h hasn4 popped over wh9ch is unlike hi. gone and I haven't been able to ask for his advice / help because I feel something is not right in what I'm doing. the ingredients and method are stated below. φτάνω στο στάδιο που προσθέτω ίσα απιονισμένο στο DCM και μετά πρόσθεσα οξύ μέχρι 5ph,, ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΔΕΝ Ήμουν σίγουρος γι' αυτό έλεγξα το επίπεδο PH του TOP LEVE ΑΦΟΥ ΠΡΟΣΘΗΚΑΝ ΟΞΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΙΝΗΘΗΚΑΝ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑ Κάνω PH CHECK ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΝΕΡΟ? ΕΠΊΣΗΣ ΌΤΑΝ ΠΡΟΣΘΈΤΩ ΤΟ ΟΞΎ ΚΑΙ ΦΤΆΝΕΙ ΣΤΟ 5PH ΣΥΝΕΧΊΖΩ ΝΑ ΑΝΑΚΙΝΏ ΤΟ ECM, 4MMC ΚΑΙ DEIRONISED

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ PH ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ 5PH ΤΟ 4MMC ΘΑ ΚΟΛΥΦΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ DCM ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι έτσι ή όχι.

Περιμένω το "4mmc WAYER να κρυσταλλωθεί τη στιγμή αυτή, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει 4MMC στο νερό για μένα. Δεν είμαι σίγουρος για το τι θα κάνω.


Έχω χάσει ένα SREP iMAYBR;

ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΣ ΟΠΩΣ ΔΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ William DAMPIER ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ Λείπει όπως το shak

Ο William Dampier μου έδωσε την ακόλουθη σύνθεση 4MMC. Συζητούσαμε από και προς, αλλά έφυγε και δεν μπόρεσα να ζητήσω τη συμβουλή του/εε το μπουκάλι για ένα σετ α.oj y του 4m.e

Μέθοδος William Dampier:
1. Προσθέστε 50g100g200g BK στη φιάλη (BK - στερεή ουσία. Πρέπει να εργαστείτε με αυτό με γάντια. Χρησιμοποιήστε ένα χωνί για τη φιάλη. Μέχρι τα επόμενα βήματα, δεν θα ήταν κακό να πάρετε μια φωτογραφία του BK σε μια φιάλη 2. Προσθέστε διχλωρομεθάνιο (150mL300mL600mL min) και αναμείξτε μέχρι να διαλυθεί ολόκληρη η BK. Μπορεί να βοηθήσει στη διάλυση με τη θέρμανση της φιάλης. Για τη θέρμανση, χρησιμοποιούμε ένα δοχείο με ζεστό νερό, μανδύα θέρμανσης για τη φιάλη ή μια πλάκα μαγνητικού αναδευτήρα. Ανακατεύουμε ανακινώντας τη φιάλη με το χέρι ή με ανάδευση με αναδευτήρα πάνω από το κεφάλι ή μαγνητικό αναδευτήρα. Μην θερμαίνετε το μείγμα πάνω από τους 40*C 3. Όταν όλα διαλυθούν, προσθέστε 100mL200mL400mL υδατικής μεθυλαμίνης. Πρόκειται για ένα βρωμερό δηλητηριώδες αέριο στο νερό που μυρίζει σαν σάπιο ψάρι. Μπορείτε εύκολα να το καταλάβετε από τη μυρωδιά του, αλλά δεν σας συμβουλεύω να το εισπνεύσετε. Μπορείτε να το ελέγξετε με χαρτί δείκτη, θα είναι αλκαλικό. Προσθέστε μεθυλαμίνη αργά για να αποφύγετε την υπερθέρμανση. 4. Όταν προστεθεί όλη η μεθυλαμίνη, θερμάνετε το μείγμα στους 35-40*C. Εάν το μείγμα είναι ήδη σε μια τέτοια θερμοκρασία, τότε απλά διατηρήστε την. Συνολικά η προσθήκη μεθυλαμίνης, η ανάμιξη με θέρμανση θα πρέπει να διαρκέσει 3 ώρες. Μετά από αυτό το χρονικό διάστημα, ρίξτε καθαρό νερό και διαχωρίστε το από το στρώμα διχλωρομεθανίου. Εάν το στρώμα διχλωρομεθανίου μυρίζει σαν σάπιο ψάρι, επαναλάβετε το ξέπλυμα με καθαρό νερό. 5. Στη συνέχεια θα κάνουμε οξίνιση, υπάρχουν διάφορες διαδρομές. Για την προώθηση, θα σας προτείνω μία από τις αγαπημένες μου διαδρομές. Χρειάζεται περισσότερο χρόνο αλλά δίνει καλά αποτελέσματα. Χρειαζόμαστε καθαρό νερό και γυάλινα σκεύη για την κρυστάλλωση. Προσθέτουμε καθαρό νερό στο πλυμένο στρώμα διχλωρομεθανίου (όχι περισσότερο από την ίδια ποσότητα με την ποσότητα του ίδιου του διχλωρομεθανίου) και με καλή ανάδευση προσθέτουμε υδροχλωρικό οξύ μέχρι το pH = 5. Στη συνέχεια, διαχωρίζουμε το υδατικό στρώμα σε γυάλινο πιάτο, ώστε το πάχος του να είναι 1-1,5cm. Το αφήνουμε σε θερμοκρασία δωματίου σε σκοτεινό μέρος, χωρίς καπάκι. Δεν χρειάζεται να ανακατεύουμε. Το DCM τοποθετείται στην κατάψυξη. Αναμένεται η κρυστάλλωση.
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Γεια σας
Θα απαντήσω όσο περιμένετε την απάντηση του William.
Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας οξίνισης, μετράται το pH του μείγματος. Εάν το pH είναι 5 κατά την ανάδευση, η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί.
Μετά την οξίνιση πρέπει να αφήσετε τα στρώματα να διαχωριστούν. Στη συνέχεια είναι απαραίτητο να διαχωριστεί το στρώμα DCM από το υδατικό στρώμα. Σφραγίστε το στρώμα DCM και τοποθετήστε το στην κατάψυξη. Αδειάστε το υδατικό στρώμα σε ένα βαθύ πιάτο και αφήστε το να κρυσταλλωθεί. Καθώς το νερό εξατμίζεται, θα σχηματιστούν κρύσταλλοι.
 

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
187
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Αυτό γίνεται για να ελεγχθεί εάν το 4mmc παραμένει στο DCM.
 
View previous replies…

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
187
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
Σκατά, ήδη το απορρίψαμε.
Είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσετε DCM από οξικό αιθυλεστέρα; Είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις οξικό αιθυλεστέρα στη χώρα μου.
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Στη λίστα μου για τη σύνθεση του 4mmc, ο οξικός αιθυλεστέρας βρίσκεται στο τέλος της λίστας
Κατάλογος διαλυτών:
Τολουόλιο
DCM
Βενζόλιο
Ο-ξυλένιο
Οξικός αιθυλεστέρας
 

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
187
Reaction score
138
Points
43
Deals
8
Δηλαδή μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοδήποτε από αυτά και δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά στην ποιότητα του προϊόντος ή στη σύνθεση;
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Οι διαλύτες δεν έχουν καθοριστική επίδραση στην ποιότητα του τελικού προϊόντος. Οι μέθοδοι σύνθεσης και καθαρισμού προσαρμόζονται στις επιλεγμένες συνθήκες.
 

experimentsci

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2023
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Επομένως, δεν είναι απαραίτητο να τοποθετήσετε το στρώμα DCM με 4mmc στην κατάψυξη πριν από την οξίνιση;

Τι συμβαίνει, όταν έχω διαφορές στη θερμοκρασία. Για παράδειγμα μισή ώρα είχα 35 βαθμούς, κάποια στιγμή είχα 37 βαθμούς. Όλη την ώρα εκκρεμούν θερμοκρασίες.
Πρέπει να εξισορροπήσω αυτές τις αλλαγές στη θερμοκρασία αλλάζοντας το χρόνο αντίδρασης;
(Για παράδειγμα κάνω το χρόνο αντίδρασης λίγο μικρότερο όταν είμαι κοντά στους 38 βαθμούς και κάνω το χρόνο αντίδρασης λίγο μεγαλύτερο όταν είμαι κοντά στους 35 βαθμούς) ?

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. :)
 
Top