Θα μπορούσε η αναγωγή NaBH4 / CuCl2 να λειτουργήσει για το TMA;

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Γεια σας παιδιά,

Iv έφτιαξα μερικά β-νιτροστυρένια (κυρίως) αλλά έφτιαξα και το νιτροπροπένιο που αντιστοιχεί στο TMA, βλέποντας ότι έτσι κι αλλιώς φτιάχνω μεσκαλίνη.
Σκοπεύω να προχωρήσω στην αναγωγή των νιτροστυρενίων μέσω NaBH4/CuCl2, απλά είμαι περίεργος αν αυτό θα ήταν εντάξει για την αναγωγή του 3,4,5-TMOνιτροπροπενίου στο τελικό TMA που επιδιώκω;
Το chatgpt λέει ότι είναι εντάξει, αλλά στη συνέχεια μου έχει δώσει μερικές φορές περίεργες συμβουλές 🤣

ευχαριστώ.
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Λοιπόν, λειτουργεί για το P2NP σε αμίνη, οπότε θα πρέπει να λειτουργεί και για άλλα νιτροπροπένια. Ωστόσο στο The Vesp υπάρχει μια ανάρτηση που γράφει ότι για την αναγωγή DOM, TMA-2, υπάρχει πρόβλημα με την κρυστάλλωση. Πάρτε κάποιο είδος ελαίου που δεν κρυσταλλώνει. (θα μπορούσε να είναι λάθος επιλογή του αλατιού)

Ωστόσο η ανάρτηση έγινε μόνο από ένα μέλος. Σας προτείνω να εγγραφείτε στο The Vesp. και να αφιερώσετε χρόνο για να μελετήσετε και να ψάξετε εκεί.

Εδώ είναι η σχετική ανάρτηση:

Θα πρέπει να λειτουργήσει ΙΜΟ.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Ενδιαφέρον - νομίζω ότι θα λειτουργήσει. Αξίζει σίγουρα μια δοκιμή... Έχω LAH, αλλά φοβάμαι λίγο να το χρησιμοποιήσω σε αυτό το στάδιο TBH, αλλά υποθέτω ότι το χειρότερο που συμβαίνει είναι ότι φαλκιδεύω αυτό το 5g νιτροπροπενίου και κάνω περισσότερα - έχω όπως 480g της αρχικής αλδεΰδης που έχει απομείνει, οπότε meh.

Αυτό είναι ουσιαστικά αυτό που σκέφτηκα ούτως ή άλλως lol
Θα το δοκιμάσω πρώτα σε κλίμακα 1g υποθέτω....

Για να είμαι δίκαιος, θα δοκιμάσω πρώτα την αναγωγή της μεσκαλίνης με αυτή τη μέθοδο, οπότε θα δούμε - θα ενημερώσω όταν έχω περισσότερα νέα σχετικά με αυτό....
 
Top