Ξυλένιο στην εκχύλιση αμφεταμίνης με βάση το οξύ

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξυλόλιο αντί για πετρελαϊκό αιθέρα όταν γίνεται εκχύλιση αμφεταμίνης με βάση το οξύ;
 

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Πιθανότατα, αλλά μπορεί μόνο να εξατμιστεί
 

blacky2340

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 28, 2023
Messages
37
Reaction score
26
Points
18
Όπως στην ομιλία με την εμπειρία εξαγωγής DMT. Και οι δύο είναι μη πολικοί διαλύτες. Αλλά το ξυλόλιο αφήνει ένα μικρό υπόλειμμα και πρέπει να εξατμιστεί, ενώ ο πετρελαϊκός αιθέρας σας επιτρέπει να καταψύξετε τους κρυστάλλους, επίσης το ξυλόλιο έχει μυρωδιά. Νομίζω ότι για τον σκοπό σας θα πρέπει να δοκιμάσετε άλλον διαλύτη. Τα περισσότερα διαλυτικά χρωμάτων στην πραγματικότητα φτιάχνονται από πετρελαϊκό αιθέρα, απλά γκουγκλάρετε τα συστατικά του καθενός.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Ναι, εγώ θα απέφευγα το ξυλένιο και θα χρησιμοποιούσα νάφθα Γνωρίζατε ότι το ξυλένιο είναι διμεθυλοβενζόλιο; Είναι και αυτά τα μεθύλια δεν είναι δύσκολο να χτυπηθούν και τότε έχεις ριζικά μεθυλιακά ιόντα να αιωρούνται γύρω σου που θα μπορούσαν να κάνουν απροσδόκητα πράγματα, όπως η αλκυλίωση της αμφεταμίνης, αλλά μάλλον όχι στο άζωτο, μάλλον στο φαινυλ ή στο α ή β 2-μεθυλ-αμφεταμίνη κανείς; 3-μεθυλο; Παραμεθύλιο;
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
το πρόβλημα είναι ότι ο αιθέρας δεν είναι διαθέσιμος εκεί που βρίσκομαι και φυσικά είναι ιδιαίτερα πτητικός. δεν μπορούσα πραγματικά να δω ούτε πολύ εναλλακτική λύση. αλλά έχω νάφθα. θα δοκιμάσω τη νάφθα και θα δω πώς θα πάει.

Δοκίμασα να κάνω μια εκχύλιση οξέος-βάσης σε μικροκλίμακα με ξυλόλιο, αλλά δεν μπόρεσα να καταβυθίσω την αμφεταμίνη στο τέλος.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Μπορείτε να δοκιμάσετε το ξυλόλιο, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα λειτουργήσει. Γνωρίζετε σίγουρα για τον διαιθυλαιθέρα, το διοξάνιο, το DCM.
 
View previous replies…

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
θα ακολουθήσω τη συμβουλή του Frit Buchner και θα δοκιμάσω τη νάφθα στη θέση του διαιθυλαιθέρα.

ελλείψει θειικού οξέος, όταν έρθει η ώρα στο τελευταίο βήμα για την καταβύθιση της αμφεταμίνης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί φωσφορικό οξύ; ή μήπως καλύτερα υδροχλωρικό; ή κάτι άλλο;

(θα χρησιμοποιήσω αμφεταμίνη που καταβυθίστηκε κατά τη σύνθεση με φωσφορικό οξύ, αν αυτό έχει σημασία).
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Η νάφθα είναι εντάξει, σχεδόν το ίδιο με το PE. Ναι, το φωσφορικό οξύ είναι εντάξει. Το υδροχλωρικό οξύ δεν είναι εντάξει =) Διαβάστε το θέμα μου σχετικά με τα άλατα της αμφεταμίνης.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
τι θα μου προτείνατε να κάνω για να πάρω καθαρή νάφθα; υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πετρελαϊκό προϊόν/αριθμόςcas που πρέπει να αναζητήσω;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Δεν γνωρίζω ποιοι διαλύτες είναι διαθέσιμοι στην περιοχή σας. Η νάφθα είναι νάφθα. Απλά ψάξτε το. Όλοι τους είναι εντάξει. Όσο πιο ελαφρύ είναι το κλάσμα, τόσο πιο εύκολα εξατμίζεται μετά.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Είμαι στο Ηνωμένο Βασίλειο. υπέθεσα ότι θα υπήρχαν κάποιες ακαθαρσίες στο υγρό αναπτήρων που αγοράστηκε στο κατάστημα για παράδειγμα, και ίσως θα χρειαζόταν κλασματική απόσταξη.

για κάποιο λόγο η νάπθα είναι λίγο άπιαστη εδώ, οπότε αναρωτιόμουν αν ίσως κάτι πιο εύκολα διαθέσιμο, όπως ένα είδος λευκού οινοπνεύματος (π.χ. διαλύτης stoddard, cas no: 8052-41-3) θα ήταν κατάλληλο αντ' αυτού;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Ναι, μπορείτε να δοκιμάσετε αυτό.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Ακόμη και με τη νάφθα που θα θέλετε να κάνετε να το πάρετε κρύο για να κατακρημνιστεί
Και προφανώς αν έχει νερό μέσα, δεν θα κατακρημνιστεί ( οπότε πρέπει να το βάλεις σε αέριο αντί για υδροχλωρικό οξύ) ή μπορείς να εξατμίσεις τη νάφθα. Δεν είμαι 100% σίγουρος για όλα αυτά που σχετίζονται με την αμφεταμίνη. Δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου αμφεταμίνη. Όλα αυτά ισχύουν για τη μεθαμφεταμίνη. Υποθέτω ότι θα προσπαθήσετε να καταβυθίσετε το θειικό άλας...🤔
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Εννοείτε ότι σας έκαναν αέρια με αέριο hcl;
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Το έκανα, αλλά όπως είπα, η αμφεταμίνη μετατρέπεται αυτόματα σε μεθαμφεταμίνη στο κεφάλι μου, επειδή δεν υπάρχει αμφεταμίνη εδώ. Το θειικό οξύ είναι το οξύ Lewis που θέλετε, όχι το υδροχλωρίδιο.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
θα χρησιμοποιήσω φωσφορικό οξύ για την καταβύθιση προς το παρόν, καθώς το θειικό είναι δύσκολο να βρεθεί εδώ.

θα μπορούσατε να διευκρινίσετε τι εννοούσατε όταν αναφερθήκατε στο οξύ lewis ως αυτό που θέλω αντί για υδροχλωρίδιο; έριξα μια γρήγορη ματιά σε μια μηχανή αναζήτησης αλλά δεν βρήκα κάτι περισσότερο από το ότι σχηματίζει ένα προσάρτημα lewis. (είμαι ακόμα πολύ άσχετος με τη χημεία).
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Αντί να προσπαθήσω να τα εξηγήσω, θα τα αναπαραστήσω οπτικά.
5UxV9cuMJa


BWbNnThU2G


HZoPrRUTcV


CJ7FouhbVG

Qf4XJh0m7l

C86p9BPZkI
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Σας ευχαριστούμε.

έχω καταλάβει καλύτερα τι είναι ένα οξύ/βάση Lewis, αλλά στο πλαίσιο της καθίζησης της αμφεταμίνης στο τέλος της εκχύλισης με οξύ/βάση, ποιο οξύ θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιηθεί αντί του υδροχλωρικού;

Συγγνώμη αν μου διαφεύγει κάτι.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Υποθέτω ότι σας λείπει η προϋπάρχουσα τέχνη, ή η προϋπάρχουσα εργασία ή... τα βιομηχανικά πρότυπα. Δεν σας λείπει. Αλλά νομίζετε ότι σας λείπει. 9/10, οι άνθρωποι κάνουν κάτι με συγκεκριμένο τρόπο για κάποιο λόγο. Συχνά είναι η γνώση ή η εμπειρία. Όχι πάντα, αλλά συχνά. Υπάρχει λόγος που η αμφεταμίνη είναι θειική. Δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά υπήρχε ένα νήμα πριν από περίπουv6 εβδομάδες όπου κάποιος ρωτούσε γιατί η αμφεταμίνη είναι τις περισσότερες φορές θειική. Θα μπορούσε να είναι διάφορα όξινα άλατα, τουλάχιστον, αλλά το θειικό είναι το βασικό για έναν λόγο που είτε δεν κοίταξα είτε ξέχασα.
 
Top