Απόδοση ή χρόνος;

What would you prefer:

  • Increase reaction yield insignificantly (~5-15%)

  • Reduce reaction time and labor intensity, but loose some the product


Results are only viewable after voting.

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας! Κατά τη διάρκεια των χημικών συνθέσεων υπάρχουν υπολείμματα των προϊόντων-στόχων. Σχηματίζονται λόγω ορισμένων χειρισμών όπως πλύση, διαχωρισμός στρωμάτων, αποκέντρωση, οξίνιση (σχηματισμός αλάτων) και ούτω καθεξής. Τα προϊόντα αυτά μπορούν να συλλεχθούν με πρόσθετες εκχυλίσεις, αποστάξεις και κρυσταλλώσεις προκειμένου να αυξηθεί η απόδοση της σύνθεσης ασήμαντα. Αυτοί οι χειρισμοί απαιτούν κάποιο χρόνο και αυξάνουν ολόκληρη τη διαδικασία σύνθεσης. Επιπλέον, απαιτείται περισσότερος χρόνος στο εργαστήριο, ο οποίος συνδέεται με πιθανούς κινδύνους απόκρυψης.

UPD
Υπάρχουν απώλειες σε μια λάσπη ορισμένων δημοφιλών συνθέσεων.
 
Last edited:

Heineken

Don't buy from me
Member
Joined
Jun 8, 2023
Messages
111
Reaction score
55
Points
28
αν ξέρετε πώς να κάνετε τότε ο χρόνος δεν είναι πρόβλημα.
αν u έκανε 3/4mmc 3/4cmc apvp/bkndma 20kg ή 100kg είναι max 2days έκανε σκόνη 2max εβδομάδες έκανε κρύσταλλο
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Αυτό το θέμα 😬 δεν θα το χαρακτήριζα 15% ασήμαντο. Υποθέτω ότι ίσως στην Πολωνία, όπου οι πρόδρομες ουσίες ρέουν σαν νερό στο δρόμο, αλλά όσοι από εμάς που η κωλοτρυπίδα μας μένει σφιγμένη για μια εβδομάδα, ενώ ελπίζουμε ότι η αλληλογραφία μας φτάνει στο κουτί, θα θέλουμε να μαζέψουμε αυτό το 15%. Αν πρέπει να αγοράσω πλαστική συγκόλληση για 40 δολάρια το λίτρο και να αποστάξω το DCM από αυτό, θα θέλω να το ανακτήσω. Αν μπορώ να αγοράσω ένα λίτρο για 30 δολάρια, μάλλον θα το αφήσω πίσω.
 

Mr Gonzo

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 13, 2023
Messages
75
Reaction score
30
Points
18
Εγώ 2η είμαι της άποψης ότι το 15% είναι σπατάλη προσπάθειας, χρόνου και χρημάτων. Βλέποντας την αξιολόγηση της αντίδρασης να είναι έτσι όπως είναι. Το 67,1% των ανθρώπων πραγματικά σκουπίζουν τον πάτο του βαρελιού κατά τη γνώμη μου, αφού εκτελέσουν συνθέσεις και κάνουν εκχυλίσεις κλπ, προσωπικά το 15% δεν είναι τίποτα όταν η πρώτη επανακρυστάλλωση μπορεί να μειώσει τις αποδόσεις στο προϊόν σας κατά τουλάχιστον 20 έως 35% εύκολα ίσως και περισσότερο!
 

PNicole

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 18, 2023
Messages
18
Reaction score
28
Points
3
Εξαρτάται. Η ενασχόληση με τη λάσπη, με κανένα τρόπο δεν αξίζει τον κόπο. Ακόμη και στις νόμιμες βιομηχανίες, η ιλύς είναι ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα που πρέπει να αντιμετωπιστούν. Στο αρχικό κείμενο, χρησιμοποιεί μόνο 5ml διαλύματος 25% NaOH. Χρειάζονται περίπου 9-9,3 γραμμάρια NaOH για να καταστραφεί κάθε γραμμάριο Al. Οπότε γύρω στα 54-55 γραμμάρια NaoH (100%), σας υπόσχομαι ότι δεν θα μείνει πολλή λάσπη.

Επίσης, το 65% είναι πολύ χαμηλής απόδοσης, υπάρχουν καλύτερες βελτιώσεις σε αυτή τη μέθοδο. Η μεθανόλη είναι πολύ ανώτερη, οι κόκκοι Al δεν είναι ποτέ αλουμινόχαρτο και μια καλύτερη αναλογία Al / Hg.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
141
Points
43
Μπορώ να καταλάβω από πού εξαρτάται αυτό. Αυτή τη στιγμή, ξύνω τον πάτο για κάθε σεντ με υψηλότερο κίνδυνο. Βέλτιστα, θα προτιμούσα τη μείωση του χρόνου και της εργασίας, αν θέλετε αυξημένη απόδοση, απλά αυξήστε την κλίμακα.
Στην περίπτωση που δεν είναι η ίδια η γενική διαδικασία, αλλά θέμα επιλογής του να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να κάνεις 2ο ή 3ο πλύσιμο και μπορεί να γίνει μόνο τότε και εκεί, είμαι υπέρ. Ψάχνω διαρκώς για συντομεύσεις και multitasking - για παράδειγμα, αν μπορείς να συνεχίσεις και να βάλεις κάτι σε δεύτερη μοίρα, μετά να πας πίσω και να ξαναπλύνεις και μετά να το προσθέσεις ξανά στο πείραμα που βρίσκεται σε εξέλιξη. Ή προσθέστε τα εκ νέου πλυσίματα/εκχυλίσματα στη στοίβα ανακύκλωσης - ή στη "λάσπη" σας.
Στην περίπτωση της ανακύκλωσης της λάσπης - αποθηκεύστε 10 ή 20 γύρους και κάντε τα όλα μαζί στον ελεύθερο χρόνο σας, ή όταν τα πράγματα είναι δύσκολα. Μικρές ποσότητες προϊόντος θα χαθούν για το πλύσιμο και τον καθαρισμό, αλλά η συνολική απόδοση δεν επηρεάζεται τρομερά. Το συνολικό βάρος, ωστόσο, επηρεάζεται λόγω της απώλειας ακαθαρσιών, κάτι για το οποίο είμαι υπέρ. Η προτεραιότητα πηγαίνει από την ασφάλεια στην ποιότητα και στη συνέχεια στην αποτελεσματικότητα και στην ελαχιστοποίηση των απωλειών, τουλάχιστον για μένα.
 
Top