Khati ja selle katinooni olemuse kohta

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Mis on Khat?

Khat, tuntud ka kui qat (amharakeelne: ጫት ch'at; oromo: Jimaa, Somali: qaad, khaad, khat või chat, araabia keeles: القات al-qāt), on Ida- ja Lõuna-Aafrikas levinud põline õistaim. Khat saavutab kõrguse 10 meetrist kuni 20 meetrini ja selle kõhnad lehed meenutavad närbunud basiilikut. Khati lehed sisaldavad psühhoaktiivseid koostisosi, mida tuntakse katinoonina, mis on struktuuriliselt ja keemiliselt sarnane d-amfetamiiniga, ja katiinina, katinooni leebemal kujul. Värsked lehed sisaldavad mõlemaid koostisosi; need, mis on jäetud külmutuseta kauemaks kui 48 tunniks, sisaldavad ainult katiini, mis selgitab kasutajate eelistust värsketele lehtedele.
TJPsIFoYxO
SDfR7d31OJ
Katinooni alkaloid, stimulant, mis kutsub esile suurenenud seltskondlikkust, erutust, vähenenud söögiisu ja kerget eufooriat. Khati närimisel on pikk ajalooline traditsioon piirkondades, kus see looduslikult kasvab, eriti meeste seas, ja see on võrreldav (kuigi veidi erinev) kokalehtede kasutamisega Lõuna-Ameerika Andide mägedes või betelpähklipreparaatidega Lõuna-Aasias. Seda näritakse sageli seltskondlikult salongides, kus see soodustab vestlusi meeste rühmade vahel, sageli vesipiibu suitsetamise ajal.

Värsked khati lehed on karmiinpunased ja läikivad, kuid muutuvad vananedes kollakasroheliseks ja nahkjaseks. Nad eritavad ka tugevat lõhna. Kõige eelistatumad lehed on taime tipu lähedal asuvad noored võrsed. Siiski kasutatakse ka kesk- ja alumise osa lehti ja varsi
.
Bci0lJkHde
Khati õiguslik staatus on eri kohtades erinev. Mõnes piirkonnas võib see botaanilise liigina jääda suhteliselt märkamatuks ja seega ei ole see eraldi reguleeritud, kuid selle meelelahutuslik kasutamine võib üldisemate seaduste alusel siiski olla ebaseaduslik. Paljudes piirkondades on khat aga rangelt kontrollitud ning selle valdamine, levitamine või kasutamine võib olla ebaseaduslik. Näiteks on see liigitatud kontrollitavaks aineks sellistes riikides nagu Austraalia, Kanada, Euroopa Liit, India, Jordaania, Uus-Meremaa, Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraadid (AÜE) ja Ühendkuningriik. Ameerika Ühendriikides (USA) ja Türgis ei ole taim Catha edulis selgesõnaliselt keelatud, kuid korjatud lehtede tarbimine ja levitamine meelelahutuslikel eesmärkidel on ebaseaduslik. Teisalt on piirkondades, kus khatil on kultuuriline tähtsus, nagu Djibouti, Etioopia, Keenia, Somaalia, Sudaan, Uganda ja Jeemen, selle tootmine, müük ja tarbimine täiesti seaduslik või ei ole õiguslikus kontekstis käsitletud. Iisraelis, kus elab jemeniitidest juute, on lubatud ainult taime lehtede tarbimine looduslikus olekus.

Khat on tuntud ka järgmiste nimetuste all: Qat, Kat, Chat, Kus-es-Salahin, Mirra, Tohai, Tschat, Catha, Quat, Abessiinia tee, Aafrika tee ja Aafrika salat
.

Cathinone:
Cathinin:Mida on vaja teada

Khati keemia

Taime stimuleerivaid omadusi omistati algselt "katinile" ehk katiinile, mis on taimest isoleeritud fenetüülamiini tüüpi aine. See omistus seati siiski kahtluse alla, kui aruanded näitasid, et värskete lehtede ekstraktid sisaldavad teist ühendit, millel on märgatavam käitumuslik mõju kui katiinil. 1975. aastal isoleerisid teadlased seotud alkaloidi, mida nimetatakse katinooniks, ja selle absoluutne konfiguratsioon, (S)-2-Amino-1-fenüülpropan-1-oon, määrati kindlaks 1978. aastal. Katinoon ei ole väga stabiilne ja laguneb aja jooksul, muutudes katiiniks ja norefedriiniks. Need kemikaalid kuuluvad PPA (fenüülpropanolamiin) perekonda, mis on amfetamiinide ja katehhoolamiinide epinefriini ja norepinefriini alamrühm. Tegelikult on katinoonil ja katiinil amfetamiiniga väga sarnane molekulaarstruktuur. Oluline on märkida, et khati ei tohi segi ajada metkatinooniga (tuntud ka kui kat), mis on I nimekirja kuuluv aine, millel on sarnane keemiline struktuur nagu katinooni aktiivsel komponendil khati taimes.
ERqmJEu9sh
Kui khati lehed kuivavad, laguneb tugevam katinoon 48 tunni jooksul, jättes järele mahedama katiini. Katinooni tõhususe säilitamiseks pakendavad saagikoristajad värsked lehed ja varred kilekottidesse või mähivad need banaanilehtedesse, et säilitada nende niiskus. Samuti on tavaline, et nad puistavad taime regulaarselt veega või kasutavad transpordi ajal jahutust.

Khati lehtede närimisel vabanevad nii katiin kui ka katinoon ja imenduvad suu limaskestade ja mao limaskesta kaudu. Laboriloomadega tehtud uuringud on näidanud, et katiin ja katinoon mõjutavad epinefriini ja norepinefriini tagasivõtmist, põhjustades nende neurotransmitterite aeglasemat ringlussevõttu organismis, mis põhjustab khati kasutamisega seotud ärkvelolekut ja unetust.

Katinoonil on suur afiinsus serotoniini retseptorite suhtes, mis näitab, et see on vastutav khati närimisega seotud eufooriliste tunnete eest. Hiirtel kutsub katinoon esile närvilist püsimist ja korduvat kraapimist, mis on sarnane amfetamiinidega seotud käitumisele. Katinooni toime saavutab oma tipptaseme 15-30 minuti jooksul, kusjuures peaaegu 98% ainest metaboliseerub maksas norefedriiniks.

Teisalt ei ole katiini mehhanismid nii hästi teada, kuid arvatakse, et see toimib adrenergiliste retseptorite suhtes, vallandades adrenaliini ja norepinefriini vabanemise. Inimestel on katiini poolväärtusaeg ligikaudu kolm tundi. Ravimit bromokriptiin võib kasutada isu ja võõrutusnähud 24 tunni jooksul vähendada
.

Khatilehtede närimise järelmõju

Mõju, mida khati näriv inimene kogeb, võib liigitada soovitavateks mõjudeks (ilmnevad esimese tunni jooksul) ja ebasoovitavateks mõjudeks (avalduvad soovitava faasi lõpus ja kestavad mitu tundi).

Khati närijad teatavad sageli rõõmu, suurenenud energia, erutuse, eufooria, kõrgendatud tähelepanuvõime, paranenud enesehinnang, suurenenud keskendumisvõime, suurenenud libiido, suurenenud loovus, parem suhtlemisvõime, paranenud võime ideid seostada ja subjektiivne töövõime paranemine. Siiski on khati närimisega seotud ka negatiivseid kogemusi, nagu liigne jutukus, hüperaktiivsus, unehäired, ärrituvus, ärevus, vaenulikkus, psühhootilised episoodid, hüsteeria ja depressioon. Khati pikaajaline kasutamine võib põhjustada südame-, neuroloogilisi, psühholoogilisi ja seedetrakti probleeme. Khati tarbimine põhjustab inimestel südame löögisageduse ja vererõhu tõusu katinooni kaudse sümpatomimeetilise toime tõttu, mis püsib umbes 3-4 tundi pärast tarvitamist.

Khati lehtedes sisalduvad tanniinid põhjustavad astringentsust ja võivad põhjustada söögitorupõletikku, gastriiti ja suuõõne limaskesta keratoosi. Uuringud on näidanud, et umbes 50%-l khati närijatest tekib suu limaskesta keratoos, mis võib areneda suuvähki. Lisaks sellele mõjub katinoon pärast khati tarbimist söögiisu pärssivana, mõjutades hüpotalamust, mis viib mao tühjenemise hilinemiseni
.
CgvhTxj4Ie
Khati pikaajalistel kasutajatel võivad tekkida tüsistused, sealhulgas ägedad ja kroonilised maksahaigused. Khati krooniline kasutamine võib põhjustada hepatiiti, fibroosi ja tsirroosi. Khati kasutamine mõjutab ka inimese reproduktiivset tervist, põhjustades sõltlastel spermatosoidide arvu ja liikuvuse vähenemist. Lisaks on khatil teratogeenne mõju rasedatele naistele. Suurtes annustes võib khat põhjustada maniakaalset haigust, mida iseloomustavad grandioossed meelepetted või skisofreeniline psühhoos koos tagakiusamismeeleoludega. Õnneks taanduvad need sümptomid enamikul juhtudel, kui khat'i tarvitamine lõpetatakse ja manustatakse antipsühhootilisi ravimeid. Siiski on tõenäoline, et psühhootilised episoodid ilmnevad uuesti, kui khati kasutamist jätkatakse. Khati tarbimise lühi- ja pikaajalised füüsilised mõjud on põhjalikult dokumenteeritud asjaomaste füsioloogiliste süsteemide põhjal ja need on kokkuvõtlikult esitatud lisatud pildil.

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks võib öelda, et khat, mis on Ida- ja Lõuna-Aafrikas levinud kohalik õistaim, sisaldab psühhoaktiivseid aineid katinooni ja katiini, mis põhjustavad närimisel mitmesuguseid soovitavaid ja soovimatuid mõjusid. Kuigi kasutajad võivad kogeda õnne- ja energiatunnet ning paremat suhtlemist, on ka võimalikud negatiivsed tagajärjed, sealhulgas unetus, ärevus ja tervisehäired. Kuna selle õiguslik staatus on kogu maailmas erinev, on khati vastutustundlikuks kasutamiseks hädavajalik teadlikkus selle riskidest ja mõjudest.
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
See sisaldab amfetamiini. Aga kuidas seda sellest ekstraheerida?
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
Lugesin mõned aastad tagasi, et inimesed on püüdnud, kuid see oli liiga ebastabiilne, et midagi kasulikku saada. Ma arvan, et kuskil internetis on kirjutisi, ma ei mäleta, kus, sest see oli ammu.
 
View previous replies…

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Tere mees, kui mäletate, öelge mulle.
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1

Ei ole see, mida ma lugesin, vaid tegin, kuid leidsin selle kiire otsinguga. Seal on ka teisi artikleid kui ma otsisin selge netist
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
See oli kasulik hea töö
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
Ma lugesin khati kohta aastaid tagasi. Sellest ajast alates olen hoidnud silmad lahti khati puu järele, mida ma lugesin, et seal on üks või kaks, mida kasvatati aastaid tagasi minu kodulinna vanades osades. Tundub, et on olemas mõned erinevad sordid ja kui ma kunagi kahtlustan, et ma leian khat-puu, siis ma veenduksin, et see on korralikult identifitseeritud, sest paljud puud ja taimed on mürgised, kui neid isegi väikestes kogustes sisse võtta.

See on kõige üksikasjalikum ülevaade khatist, mida ma kunagi näinud olen.

Üritasin kunagi kasvatada mõned beetlipähkli seemned, mille ostsin ebayst. Nad pritsisid, kuid lõppes surmaga. Need olid väiksemad betelpähklid, mis olid minu kliimasse sobivaim sordi kapsas. Võib-olla proovin uuesti ja istutan neid ühel päeval teistsugusel aastaajal.
 
Last edited:

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Mul on taim, oli see aastaid potis ja närimine ok, kuid kas on võimalik teha kiiret ekstraheerimist, et teha teed või midagi saagikoristuspäeval jooma? Ma olen seganud mõned blenderis koos sidrunimahlaga, siis lisasin veidi sooja vett ja seejärel filtreerisin, tegin seda lihtsalt prooviks ja ei joonud seda, sest olin sel ajal vaikselt haigestunud külmetushaigusesse. Im kavatsen proovida uuesti sel nädalavahetusel, et näha, kas see on parem kui närimine. Aga kui kellelgi on kiire ekstraheerimine või parimad lahustid, millega ekstraheerida, siis andke mulle teada. Tänud

heres foto tulemusest, vasakpoolne on pärast kohvifiltri läbimist, panin natuke bikarbiidi lahust ja see muutus punasest tagasi roheliseks/pruuniks seguks.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Tere. #Khat_Extraction
Suurem osa proovist jäeti kuivama pruunis paberkotis, mida hoiti ümbritseva õhu temperatuuril ja valguse eest kaitstult.

Ekstraheerimine
Umbes 5-6 g taimset materjali lõigati väikesteks tükkideks, mille mõõtmed olid umbes 0,5 cm suurused ruudud. Ettevalmistatud proov segati 15-20 ml metanooliga, seejärel sonikati 15 minutit vaheldumisi raputades ja segades.


Kontsentratsioon

Roheline metanoolne ekstrakt dekanteeriti tõmmisesse, mis seejärel kondenseeriti õhuvoolu abil peaaegu kuivaks (<1 ml).

Puhastamine
Taimejäägi resuspenseerimiseks ja hapestamiseks kasutati väga lahjendatud H2SO4 lahust (umbes 0,02 N). Hapestatud lahus omandas punaka varjundi. Neutraalsete orgaaniliste ühendite ja allesjäänud taimsete tahkete ainete eemaldamiseks tehti kloroformi ekstraheerimine.


Aluseline ekstraheerimine

Ekstrakti aluseliseks muutmiseks lisati vesilahusele väike kogus küllastunud naatriumbikarbonaadi (NaHCO3) lahust. pH muutus andis tulemuseks helerohelise lahuse. Katinooni ja katiini ekstraheerimiseks kasutati metüleenkloriidi. Ekstrakti vähendamiseks minimaalse mahuni kasutati õhuvoolu. (Ettevaatusabinõuna vahetati lahusti heksaani vastu, et vältida IRD valgusvooliku lagunemist).
 
View previous replies…

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Nii et ma ekstraheerisin selle uuesti punaseks lahuseks, nii et ma võin seda uuesti NaHCO3-ga põhistada, siis lihtsalt segada lahust müüriklaasi DCM-iga, segada siis eraldada kihid ja kuivatada dcm?
aitäh abi eest.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Miks te seda uuesti küsite? Kas teil on vaja korrata?
See tundub väga selge ja arusaadav.

Olete teretulnud.
 

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Jah sorry, see on minu esimene kord, kui ma midagi sellist ekstraheerin, ei jäta see ümberlülitamine siis pesemine DCM-is mulle katinooni/kathiini baasi?
Ma olen kuulnud, et see on üsna ebastabiilne kui taimede alus?
Kas mul oleks parem happelise lahuse pesemine, et proovida hoida alkaloidid hcl-ina?
Palun andestage minu teadmatus im lihtsalt üritab õppida. Kui see ei ole õige sait õppida andke mulle teada ja ill liikuda edasi. Tänan abi eest siiani.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ma ei saa teile selle kohta kindlalt vastata.
Võite proovida oma teed ja võrrelda. Seejärel jagage meile oma tulemust.
 
Top