Alkohol on paha

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
DjdSBXlO4R


Meditsiiniline alkohol sifoonis, tubaka klistiir ja viina vastsündinud hiirtest. Kuidas minimeerida teaduse abil alkoholi ja teiste sõltuvuste kahjulikkust.
  • Miks meie esivanemad tõmbasid viina naiste menstruatsioonivere ja mustade koerte väljaheidetega?
  • Kuidas jäävad delfiinid sõltuvusse?
  • Kui kaua kestab taastumine, kui te täna suitsetamisest loobute?
BB meeskond intervjueeris Müncheni molekulaarse toksikoloogia ja farmakoloogia instituudi direktorit prof. dr Martin Göttlicherit, kes seletas meile hea meelega lihtsas keeles pakilisi küsimusi.

9OMwtJAmiP


-Millised on alkoholi kasulikud omadused, kui vaadata seda teaduslikult?

- Etanool toimib depressioonivahendina. Mitte selles mõttes, et see rikub meie tuju, vaid farmakoloogilisest vaatenurgast vaadatuna pärsib ta aju neuronite aktiivsust. Kui me töötame väga kaua, oleme ülepingutatud, oleme palju närvilised, siis esimesed (väikesed!) alkoholiannused summutavad kõik need tunded - ja me tunneme end hästi ja kergelt. Probleemid ei kao, kuid me hakkame neid teisiti käsitlema. Alkoholil võib olla ka positiivne külg, kui probleemid on tõesti sellised, et nende pärast pole mõtet liigselt muretseda. Kuid see on ka lõks: kui probleemid on reaalsed, võib alkoholist saada viis, kuidas neid vältida.

- Kui palju peaksite jooma või kui palju peaksite jooma, et kauem rõõmsameelseks jääda?

- Siin ei ole üheselt mõistetavat vastust. Neurofüsioloogid viisid läbi uuringu ja leidsid, et piisab "väikese annuse" (umbes 20 grammi puhast etanooli) joomisest, st umbes 25 milliliitrit. Kui see ümber arvestada veiniks ja õluteks, siis on see 200 ml veini või 450 ml õlut.

Kuid siin on palju nüansse. Alkohol mõjub erinevatele inimestele erinevalt. Isegi üks ja sama inimene joob end eri seisundites erinevalt. Kui ta on väsinud, ei ole hästi maganud, on just saanud nakkuse, lõpetanud ravimikuuri, võib ta kohe algusest peale lõbu asemel muutuda sünge zombiks, kes parimal juhul joob end kiiresti täis ja jääb magama, halvimal juhul leiab ta pärast järjekordset joomist enda ümber vaenlasi ja hakkab neid hävitama ja kaklema, tekib agressiivsus.

Oz4orQ9ueh

- Kas on mingeid näpunäiteid, kuidas panna oma keha alkoholile aeglasemalt reageerima?Näiteks võtta sorbentse või süüa enne baari minekut midagi rasvast?

- Oh, jah, see kuulus kasutu tiphook. Mõtle sellele, et kui sa sööd midagi väga rasvast, kuid potentsiaalselt seeditavat, siis hakkab see kohe, veel maos olles, seedima.

- Et luua mingi kaitsev barjäär mao limaskestale, pead sa esiteks kasutama mingit mittesöödavat õli, näiteks vaseliiniõli, ja teiseks pärast seda tantsida põhja murdmist, et kõik ühtlaselt soolestiku seintele määrida. Kas seda on vaja?

- Sama on ka sorbentidega. Need on enamasti teravdatud bakterite toksiinidele, pigem suurtele valgumolekulidele, samas kui etanool on pisike molekul, mis on universaalse lahustuvusega. Etanool imendub juba suuõõnes. Sa võid seda kontrollida kuulsast tudengi ajaveetmisest. Minu nooruses, kui ma olin üliõpilane ja elasin ühiselamus, oli meil mäng "sõrmikud": valati sõrmikutesse džinni ja pakuti võistlejatele, et nad joovad kõigepealt ühe sõrmiku, siis kaks ja siis aritmeetilises järjekorras.
Minu mäletamist mööda ei jõudnud keegi kunagi 10 sõrmkübarani. Umbes 35% etanoolist imendub enne kaksteistsõrmiksoole jõudmist.
GG68pidxRZ

Alkohol, mis sisaldab 40% etanooli, imendub halvemini kui 20% tinktuur või 5% õlu. Mida rohkem me alkoholi lahjendame, seda kiiremini see imendub.Selgub, et kui juua lihtsalt 50 ml 40% alkoholi, koguneb etanooli maksimaalne kontsentratsioon veres aeglasemalt kui siis, kui see osa alkoholi juuakse koos vee või mõne gaseeritud joogiga.

Üldiselt, kui tahate kiiremini purju saada, ei ole oluline, kas te joote alkoholi või mitte. Juhul, kui soovite vältida pohmelli - jooge üldse alkoholi ja parem on juua gaseerimata mineraalvett. Tervel etanoolimolekulil on hea diureetiline toime, seega mida rohkem vett on sinu kehas, seda parem. Jällegi, kõike mõõdukalt.


-Kui lisame viskile gaseeritud koolat, kas vähendame kontsentratsiooni või hajutame alkoholi mullidega?

- Kõige hirmsam jook, mida ma elus olen näinud, oli puhas meditsiiniline alkohol, mis oli laetud soodasifooni.

- vaid 50 ml seda imerohtu tegi mu ameerika kolleegi, haigla leitnandi Walter Reedi peaaegu päevaks teovõimetuks. Ta tuli 1990. aastal meie instituuti koolituskomisjoni koosseisus. Oli vaja palju tööd, et teda mõistusele saada. Ma kannan siiani meditsiinilisi embleeme, mille mu kolleeg mulle pärast kogu seda lugu trofeena andis.

- Aga kui me vastame küsimusele teaduse seisukohast, siis selgub huvitav füüsika: me suurendame oluliselt joogi kokkupuutepinda soole limaskesta, mis suurendab oluliselt imendumise kiirust, ja on tõestatud, et imendumise kiirus pärasooles on palju kiirem kui teiste organite limaskestas.

P3gZEez1So

-Kas energiajooke võib segada alkoholiga?

- See on ohtlik. Energiajoogid sisaldavad tavaliselt käegakatsutavaid annuseid kofeiini. Ja kofeiini tõttu vajab müokard suurtes annustes hapnikku.

- Oli üks lugu: üks 19-aastane poiss jõi uut jooki, mis oli segu kõvast alkoholist ja suurest kofeiinist, ja ta sai müokardiinfarkti. Ja seda eeldusel, et tal pole kunagi olnud mingeid südameprobleeme, ta oli üldse sporti teinud.

- Ravitseja teatas, et sümptomid olid tema vanuse kohta väga ebatavalised ja meenutasid pigem kokaiini või amfetamiini üledoosi. Lisaks maskeerib kofeiin mürgistuse. Inimene tunneb, et ta võib juua rohkem.

- See juhtub, sest inhibeeriv neurotransmitter adenosiin on ajutiselt blokeeritud. Kuid kofeiini toime lakkab mingil hetkel. Adenosiin kogu oma kogunenud massiga vajutab ajus piduripedaalile. Ja mis saab selle protsessi tulemuseks, näitab meile liiklusõnnetuste statistika maailmas
.

JM25LdqR6K

- Mis, peale adenosiini blokeerimise, juhtub meie ajus, kui me purjus oleme? Miks me hakkame otsima vastuseid küsimustele nagu "miks Frodo ei lennanud kohe kotkastega"?

-Levinud on arvamus, et klaas veini päevas on kasulik, kas see vastab tõele?

QtC7dRI5GP

-Kas ma saan õigesti aru, et terve inimese pohmell on etanoolimürgistus ja alkohooliku pohmell on etanooli puudus veres?

- Jah, mingil põhjusel aetakse need kaks põhimõtteliselt erinevat seisundit sageli segamini.

- Alkoholi pohmell = etanooli võõrutus. Etanool on narkootikum ja sellest võib üsna kiiresti sõltuvusse jääda. On kaks teadaolevat viisi, kuidas võõrutusest vabaneda: kas taluda võõrutusseisundit, kuni see kaob, või võtta uus annus alkoholi. Terve inimese pohmellus (Veisalgia) = etanooli metaboliitide, peamiselt äädikhappe aldehüüdi mürgistus. Seda on veres palju, sellest ka kogu kliiniline pilt. Kui te võtate sellel taustal veel ühe annuse alkoholi, siis võib teie seisund ainult süveneda.


- Mida teha pohmeluse korral?

- Magada, täiendada elektrolüütide ja vee kadu ning keha teeb ülejäänu ära. Tal on vaja aega, et destilleerida kogu äädikhappe aldehüüd äädikhappeks, eemaldada need metaboliidid rakust üldisesse vereringesse, seejärel muuta need atsetüülkoensüümiks A, "keerata" seda Krebsi tsüklis ja saada lõpuks väljundiks vesi ja süsihappegaas. Aga kindlasti ei pea te hommikul pärast pidu kohvi jooma, töötama või seksima.

TDCPY2izSf


- Kas on olemas mingeid spetsiifilisi rahvapäraseid ravimeetodeid pohmellide vastu?

- On olemas palju rahvapäraseid ravimeid. Kasutage lihtsalt Google'i ja teid ujutab esivanemate tarkuse laine. Olen kindel, et peaaegu iga lugeja võib jagada omaenda, täpselt toimivat retsepti pohmellide vastu, mis on tema perekonnas põlvest põlve edasi antud.

- On olnud kahtlase ratsionaalsusega retsepte, ja ma olen lugenud mitmeid ajaloolisi väljaandeid sel teemal. Näiteks pidi viina enne tarbimist olema immutatud ussidega, mis pubides niiskusest sigivad. Või vastsündinud hiirtel ja vankriratta rummul, mille alt nad leiti. Või musta koera väljaheidetele. Või õlgedel laudas. Või oma naise menstruatsioonivere peal. Minu esivanemad olid natuke trikitajad.


- Miks on nii, et kui sa jood, siis tunned kohe soovi suitsetada?

- Teadlaste sõnul tugevdavad halvad harjumused üksteise mõju, kuid mitte nii, nagu me tahaksime. On teada, et nii alkoholi kui ka nikotiini tajub aju omamoodi preemiatena. Peamine vahendaja on dopamiin.

- Teadlaste sõnul tugevdavad halvad harjumused teineteise mõju, kuid mitte nii, nagu me tahaksime. On teada, et nii alkoholi kui ka nikotiini tajub aju omamoodi preemiatena. Peamine vahendaja on dopamiin.

- Mis on meie järgmine tegevus vastusena sigareti suitsetamisele? See on õige, joome jälle alkoholi. See on nõiaring.

- Siin on ka hõbedane külg: ravimid, mis aitavad kustutada nikotiinisõltuvust, vähendavad ka patsiendi iha alkoholi järele. See on meditsiiniline dialektika
.

0jh89GmXMb


- Kas nikotiin põhjustab vähki?

- Just nikotiin ei põhjusta vähki, kuid väga palju käib sellega kaasas: nikotiin võib "varjata" kasvajat immuunsüsteemi eest või anda sellele "uusi" veresooni, samuti võib see suurendada vähirakkude paljunemise kiirust.

- Mis siis põhjustab vähki? Mida teeb nikotiin meie kehaga üldiselt?

- Nikotiin on kõige ohutum aine tubakasuitsus. Mitte ilmaasjata ei peeta elektroonilisi sigarette ohutumaks alternatiiviks tavapärastele "hapnikupulkadele". Ma mõtlen, et kui sa juba suitsetad, siis mine vähemalt elektroonilistele sigarettidele üle, et mitte rikkuda oma ja ümbritsevate inimeste elu.

- Tubakatoodetes on lisaks nikotiinile veel 7500 väga erinevat ainet, millest 70% on väga tugev "toksikoloogiline taust". Need ühendid põhjustavad otsest kahju mitte ainult suitsetajale endale, vaid ka teda ümbritsevatele inimestele, sealhulgas teise ja isegi kolmanda käe kaudu. See tähendab, et olete suitsetanud või seisnud suitsetajate kõrval, koju tulles on teie riided tubakasuitsust küllastunud. Ja seda suitsu hakkavad hingama teie pereliikmed. See mõju on eriti kahjulik lastele.

- 20. sajandi tõeline bronhiaalastma epideemia on otseselt seotud sigarettide äärmiselt laialdase kasutamisega. Nii et kui me räägime tubakasuitsu kõigi komponentide komplekssest mõjust, siis esineb haigusi oluliselt sagedamini suitsetajatel kui mittesuitsetajatel. Negatiivseid mõjusid on palju
.

KxMmjv8tfA


- Miks taimed toodavad nikotiini?

- Kaitseks kahjurite eest. Nikotiin, nagu ka kofeiin, on putukamürk. Nikotiin on Colorado kartulimardika jaoks hädavajalik, see rebib ta loomulikult tükkideks. Kuid hamstrid, hobused ja inimesed, kes on kõrgemalt organiseeritud, võivad nikotiini süüa. Teatud annustes muidugi.

- Olen kuulnud, et nikotiini kasutati kunagi mõnede haiguste raviks? Näiteks tubakaklisti - mis see on?

- Nikotiini sugulasi ravitakse tänapäevalgi, nt nikotiinhapet (see on vitamiin B3, aitab perifeersete veresoonte laienemisel). Ja tubakaklisti on analoogne tänapäevastele automaatsetele defibrillaatoritele, mida riputatakse avalikesse kohtadesse.

- 19. sajandi Inglismaal ja Hollandis paigutati tubakaklisti komplektid kanali kallastele, kus enesetapjad sageli käisid. Usuti, et klistiir võib uppunud inimese tagasi ellu är
atada.

T5BdNpbQXw


- Kui inimene soovib loobuda alkoholist ja sigarettidest, siis millist alternatiivi te pakuksite?Millise tervisliku sõltuvuse ta valiks?

- Sõltuvused üldiselt ei ole kunagi tervislikud, isegi liigsel entusiasmil "tervisliku eluviisi" suhtes on oma diagnoos - ortoreksia. Seega oleks õigem elada ilma sõltuvusteta. Aga nii see ei toimi, sest meie kõrgelt arenenud aju on laiskus, mis armastab saada kõige rohkem, panustades kõige vähem.

- Mõned inimesed suitsetavad/joovad alkoholi/söövad palju, teised aga sukelduvad koobastesse/jäärattaga mägedest alla/hüppavad lõpetamata pilvelõhkujatelt jne - need kõik on sama süsteemi nähtused.

- Delfiinid näiteks narkootikumeerivad okasnahkseid, pistes neile mürgiseid nõelu ja seejärel veesambas hängides pilvele tõustes. Kas sa arvad, et delfiinid suruvad uppujaid inimlikkusest pinnale? Ei. Nad lihtsalt võtavad neid oma uimastunud vendade eest, kes mõnikord unustavad narkootilises udus hingata.

- Mis toimib ja mis mitte, sõltub suitsetamisest loobumise aspektist, sõltub keha eripäradest ja individuaalsetest omadustest. Keegi võttis lihtsalt otsuse ja loobus. Keegi luges Carr'i ja loobus. Keegi käis akupunktuuris - ja loobus. Keegi vähendas järk-järgult sigarettide arvu päevas - ja loobus. Mõni kasutas spetsiaalseid plaastreid ja närimiskummi, et kustutada oma nikotiinihimu - ja lõpetas
.

CvlIoypFU3


- Ja keegi proovis kõike eelnevat, kuid ei suutnud suitsetamisest loobuda, nagu Mark Twain. Või nagu mina, on nad leppinud sellega, et elavad 10-15 aastat vähem kui põhipopulatsioon, kuid selle eest on nad saanud aju kaugjuhtimise, pidades sellist vahetust enam kui võrdväärseks. Kui te ise ei suuda loobuda, minge arsti juurde.

- Millest saab sellisel juhul kõrini, kui te ei pea psühhoaktiivseid aineid?

- Elu sisseelamise eest kõrini saada. Kindlasti on elus koht, kus on võimalik saada narkootikumi. Vaadake: te käisite oma lemmikbändi kontserdil. Pööritus? Jah! Kui suudled oma kallimat kinokino tagumistes ridades või libised alla lumist alpide nõlva, on ka see melu.

- Nii et carpe diem, nagu ütleksid vanad roomlased.
 
Last edited:

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
679
Points
93
Deals
65
Tänan selle hämmastava teema eest :) Oli huvitav lugeda ja ka faktid delfide kohta olid väga huvitavad
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Ohhhh, jah :sneaky:
Tänan
Mul on väga hea meel, et see meeldis
Loe ka minu teisi väljaandeid, need on sama huvitavad!
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
679
Points
93
Deals
65
Delfiinid on lihtsalt hullud, need crackheads :D

Tänan, ma kindlasti vaatan!
 

Monei

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 7, 2022
Messages
4
Reaction score
2
Points
3
Ma arvan, et see on binaarne eksitus, see viitab sellele, et ei ole olemas sellist asja nagu vastutustundlik, mõõdukas kasutamine, alkohol ei ole loomupäraselt paha, sest seda on võimalik kuritarvitada, ma näen palju seda retoorikat, mis pärineb ainult kanepi/psühhedeeliakogukonnast, ja see on silmakirjalik, sest nii kanepil kui ka psühhedeelidel on hooletu väärkasutuse korral oma varjuküljed.

Sama hästi võiksite lihtsalt väita, et vesi on loomupäraselt paha, sest kui te seda liiga palju joote, võite te surra üleküllastumise tõttu, ja kuigi jah, on selge, et vesi on vähem mürgine, on igal ainel annusepiir, mis on rohkem negatiivne kui positiivne mõju.

See ei erine 50ndatel tehtud kanepivastasest propagandast, mis demoniseerib aineid nende inimeste tõttu, kes neid selgesõnaliselt kuritarvitavad.

(Samuti lisan lihtsalt konteksti huvides, et ei, ma ise ei naudi alkoholi, kuid selline loogika on just selle juur, mis tegi sellised uimastid nagu kanep ja klassikalised psühhedeelsed ained algselt illegaalseks).
 
Last edited:

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
Üldiselt ütlete te õigeid asju. Kui me käsitleme kõike ideaalsetes teoreetilistes tingimustes. Minu arvates võib öelda, et alkohol vajab tänapäeval mingisugust antiPR-i. Just selle tõttu, et see on sotsiaalselt aktsepteeritud aine ja sajandeid on see karistamatult inimesega käsikäes kulgenud. Samas on alkoholi tõttu hävitatud elusid ja perekondi palju rohkem kui teiste keelatud ainete tõttu.

Kuid selline lähenemine peaks tõesti olema tasakaalustatud ja ajutine. Me peame püüdma jääda objektiivseks ja mitte libiseda demoniseerimisse.
 

HustlerFox

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 11, 2023
Messages
75
Reaction score
46
Points
18
Mulle meeldivad teie avaldused! aitäh töö eest, mida te kogukonna heaks teete, ma õpin palju uusi asju. :)
 

robotmr

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 21, 2023
Messages
7
Reaction score
9
Points
3
Tsivilisatsioon sai alguse sellest, et inimesed avastasid, et nad saavad mädanenud köögiviljadega purju joota. See tõi kaasa põllumajanduse, mis omakorda tõi kaasa tsivilisatsiooni. Sa võlgned alkoholile selle, et sa ei ela praegu koopas, bucko.
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Guns, Germs, and Steel on hea raamat.............vaadake see välja.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
200
Points
43
See on praegu omamoodi populaarne teooria, kuid see on liiga ühekülgne ja naiivne. Tsivilisatsiooni areng on mitmeteguriline protsess ja selle taandamine alkoholile tundub olevat suur lihtsustus.
 
Top