BBgate läheb Aafrikasse

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Kuidas aitab taimne psühhedeelikum Gaboni inimestel hoida sidet oma esivanematega ja mis pani valgeid inimesi selle vastu huvi tundma?

Neema Paul Tombi on Gaboni Traditsioonilise Meditsiini Assotsiatsiooni juht, Aafrika psühhedeelse Bwiti kultuse preester, membe rahva kuninga poeg ja põhitöölt elektrik. BBgate'i toimetus sõitis Aafrika šamaani kodumaale, et temaga rääkida.

- Räägime lugejatele, mis on bwiti. Paljud teavad, et tegemist on kultusega, mis põhineb püha taime iboga kasutamisel. Mõnes riigis on selle taime alkaloid (ibogaine) keelatud. Kuid teadlased on juba ammu aktiivselt selle omaduste vastu huvi tundnud ja mõned narkomaanid, näiteks Ameerika Ühendriikides, toetavad selle kasutamist raskete narkomaania vormide leevendamiseks. Rääkige meile ibogast süsteemi sisemusest, kus see täidab mitmeid erinevaid funktsioone.

- Bwiti on iidne traditsioon. Jah, iboga on meie jaoks väga oluline. Me usume, et see on püha taim, elav asi, mis võib ravida tohutut hulka haigusi, sealhulgas neid, mida praegu ametlikult peetakse ravimatuiks. Kuid ma olen skeptiline ibogaine ibogast isoleerimise suhtes, selle suhtes, et mõned inimesed kasutavad seda ainet ilma ülejäänud taimest, kontekstist väljas. See tuleneb väärarusaamast, et iboga on oluline
tervikuna.

ZGkbFc2N6y


Gabonis kasutatakse seda taime natuke korraga tervendamiseks ja märkimisväärsetes kogustes bwiti sissejuhatuseks. Initsiatsiooni ajal ületab inimene teatud piiri enda sees, ületab maailmade piiri. Ibogal on selline omadus - panna inimene oma küsimustele vastu vaatama, neid uuesti läbi mõtlema. Teda külastavad nägemused, tema juurde tulevad vaimud, kuid siin on kõik täiesti individuaalne ja erinevad inimesed näevad erinevaid asju.

Kui inimene on läbinud initsiatsiooni, saab temast baanzi, bwiti järgija. Nii astub ta sellesse traditsiooni ja teda võivad ees oodata teised initsiatsioonid, sest iboga paneb inimese mõistma oma elu eesmärki ja avab talle omased võimed.

- Iboga on teadaolevalt kardiotoksiline taim ja selle tarbimine suurtes kogustes on ohtlik. Kuidasreguleerivad bwiti ministrid iboga kogust, mida nad inimesele annavad?

- Me ei pea ibogat mürgiseks taimeks. Kuid me vaatame inimese kaalu ja tervist, enne kui lepime kokku riituses. Nõrga südamega inimesed ei tohiks seda teha. Samuti anname inimesele annuse kaupa ja vaatame tema reaktsiooni.

- Traditsioonilise Gaboni kultuuri oluline osa on surnute vaimude austamine. Väga sageli näevad inimesed initsiatsioonidel oma surnud esivanemaid. Midatähendab surm Bwiti jaoks?

- Me elame koos surmaga, iga päev. Me suhtleme pidevalt oma esivanematega
.

CKPW0Er7e9


"On olemas risttee metafoor, mis kujutab endast midagi vahepealset järjepidevuse ja katkemise vahel ning on nii tee, mis jätkub, kui ka tee, mis tuleb ületada. Veelgi enam järjepidevusele viitav kujund on nabanöör, mis ühendab elu ja surma. Nabanöör on bwitis alati olemas ja seda kujutab punane ja valge jamss. Seda kantakse ümber vöökoha ja seda hoitakse vasakus käes palve ajal, kui loetletakse sugupuud. Suguvõsa on ju piltlikult öeldes pikk rida nabanööri, mis seob inimest üksteisega, esivanematega ja suurte jumalatega surnute maal.

Kui baanzi sureb, räägitakse tema suguvõsa, et hoiatada kõiki neid esivanemaid, kes temaga oma maailmas kohtuvad. See rituaal "puhastab tee" suguvõsa jaoks. Loeng, mida nimetatakse surma uste avamiseks (kutu mbf awu), on motiiv, mis kordub laulutsüklis... Lõpuks on veel üks kujutis, peegel, mida kasutatakse initsiatsioonil... ja selles ilmub esivanem, tegelikult initsiaatori peegeldus, iboga seansi lõppfaasis.
See kujutis ei tähenda mitte ainult järjepidevust, vaid ka elavate ja surnute ühtsust".

- J. Fernandez, "Bwiti: An Ethnography of the Religious Imagination in Africa".

- Koloniaalajastul oli bwiti kultus mõnda aega keelatud. Kuid iseseisva Gaboni esimene president Leon Mba, kes võttis vabariigi 1961. aastal üle, oli bwiti järgija.Kas tema isiksus mõjutas teie traditsiooni arengut?

- Ei, ma ei ütleks, et see mõjutas midagi. Loomulikult on paljud inimesed rõõmustanud, et Leon Mba on bwiti, ja mõnede jaoks võib see olla uhkuse küsimus. Aga meie traditsioon ise ei ole mõjutatud.

- Fakt on see, et see ei katkenud kunagi, teadmisi anti kogu aeg edasi, kuigi salaja. Meil oli palju vaenlasi, sealhulgas mõned misjonärid, nagu monsignor Volker [André Raponda Volker on mpongwe päritolu katoliku preester, etnograaf ja kultuuriaktivist], kelle sihtasutus jätkab tööd Gabonis. Meid süüdistati mitmesugustes halbades asjades, kuid meid ei olnud võimalik keelata ega maha suruda, sest meie tegevus oli hea ja bwiti on oluline osa rahva kultuurist. Misjonäride hulgas ei olnud aga mitte ainult bwiti vastaseid, vaid ka inimesi, kes olid üsna positiivselt meelestatud, ja mõned said isegi ise bwiti pooldajateks. Näiteks monsignor Albert Schweitzer
.

B4BzH03OSn


-Kas te räägite sellest samast dr Schweitzerist, suurest humanistist ja Nobeli preemia laureaadist?

- Jah, ta on Gabonis väga lugupeetud, isegi, võiks öelda, austatud mees. Rahvas mäletab teda tänulikult. Schweitzer oli muusik, arst ja kristlik misjonär. Ta tuli Aafrikasse, et ravida inimesi, päästa neid suurte epideemiate ajal, ja tal õnnestus palju. Bwiti traditsioon aitas Schweitzeril võita Gaboni rahva usalduse, saada staatust ja teadmisi, mida ta rakendas, kombineerides neid Euroopas omandatud teadmistega.

- On teada, et Schweitzer kasutas patsientide väsimuse leevendamiseks ibogaiini väikeseid annuseid. Lisaks sellele sai ibogaiin, mida Prantsuse farmakoloogid toona seaduslikult valmistasid, kaubanime "Lambarene" - selle piirkonna nime järgi, kus asus dr Schweitzeri kuulus kliinik. Kuidma ei teadnud, et Schweitzer ei tundnud bwiti mitte ainult vaatlejana...

- Schweitzeril ei olnud muud valikut, kui võtta bwiti tee, sest esiteks oli tal vaja leida Gaboni rahvaga ühine keel, teiseks uuris ta väsimatult meie riigi ravimtaimi ja kasutas neid oma praktikas. Selles ei ole midagi erilist, sest bwiti on avatud erinevate vaadetega inimestele. Seetõttu usun ka, et bwiti ei ole religioon, vaid traditsioon. Tegelikult on erinevaid arvamusi, kuid mina usun just seda
.

PrEWyzqGde


Fakt on see, et bwiti järgijate seas on väga erinevate religioonide esindajaid.

Meie poole pöörduvad katoliiklased, ja me oleme kontaktis voodoo järgijatega Beninis, Togos ja Nigeerias. Enamik bwiti järgijaid on ka ise ristitud. Bwiti on olnud olemas sajandeid, see on bantu rahvaste iidne ja austusväärne traditsioon. Usundid Gaboni maal tulid hiljem. Lisaks õpime meie, bwiti inimesed, nüüd erinevaid religioone ja kultuure ning saame neist midagi võtta. Näiteks oleme õppinud budismi ja nüüd on meil oma Buddha.

- Ja teie oma Neitsi Maarja?

- Ei, ei ole, kuid on midagi väga sarnast, mis meenutab Püha Neitsi Maarja.

- Etnoloogide sõnul võtsid bantu rahvad iboga kasutamise tava üle pügemetelt. Seda kajastavad mõned legendid, näiteks legend, et esimene ibogapõõsas pärineb mõrvatud pügi mehe jäänustest, kelle naine suutis taimeosi süües rääkida tema ja oma esivanemate vaimudega.Mida te oskate selle kohta öelda?

- Jah, meie pärimus pärineb pügemiatelt. Nad olid esimesed metsa tarkuse kandjad. Kui bantud siia maale tulid, kohtusid nad metsaelanike, pügiide, ja nad andsid oma teadmisi edasi
.

NTOq2h90Kw


- Millineon teie suhe pügiidega praegu?

- Teadmiste edasiandmise protsess ei ole peatunud. Metsas elavad inimesed, keda me ei sega ega puutu, me jätame nad metsaga, nende eluga rahule. Ja pügmeedid osalevad nüüd muidugi bwiti rituaalides.

Me õpime pügmeedidelt jätkuvalt palju.Me ei sega oma eluviisi pügiide omaga, me ei tungi nende ellu, aga me suhtleme nendega.

On olemas pügiidide metsaasula, kuhu Libreville'ist [Gaboni pealinnast] on vaja kolm päeva jalutada. Transporti ei ole ja sinna on üsna raske jõuda. Mõnikord kutsume selle küla pügmeesid oma tseremooniatele. Neil on erilised teadmised. Ma ise veetsin seitse kuud metsas pügemide seas, see oli nii-öelda ohvriks, minu panus. Nüüd, tänu seal omandatud teadmistele, saan ma inimesi tervendada.

- Kas bwitis on peale ravitsejate veel teisi rituaalide spetsialiste?

- Muidugi. On olemas erinevad teed ja hierarhia. Kõigepealt saab baanzi, siis kombain ja alles siis nima nagu mina. Nima on keegi, kes võtab metsa vaimu ja kasutab seda inimeste tervendamiseks. Teatud etappidel mõistad, mis on sulle lähemal, ja sinust võib saada mitte ravitseja, vaid näiteks selgeltnägija ja ennustaja. Bwitis on palju erinevaid teadmisi ja suundi. Mina kuulun bwiti gonde, see on kuu bwiti, ja meil on kuuga eriline suhe. On ka mõiste nganga. Seda kasutatakse rohkem külades. Nii nagu te lähete arsti juurde, läheme me nganga juurde, et lahendada oma terviseprobleeme. Ka mina olen nganga
.

06kUZlqfJ8


-Kas dr Schweitzer oli baanzi või nimah?

- Ta alustas baanziga ja liikus siis üha kõrgemale.

- Kuidas sinust sai nimah?

- Kõigepealt õpetas mind isa. Ja siis andsid teised intelligentsed inimesed oma teadmisi sellest traditsioonist mulle edasi. Minu isa Jean Tsanga oli suur šamaan ja Membe etnilise rühma kuningas. Ta suri mitte väga ammu. Nüüd on kuningas kadunud ja me ootame uut, otsides vastutavat inimest, kes võtaks selle üle. See on väga raske protseduur ja väga tõsine roll membe jaoks.


- Kui palju inimesi olete te ravinud ja kui palju inimesi olete bwiti kultusesse initsialiseerinud?


- Ma ei oska öelda, kui palju inimesi on ravitud, kuigi mul on märkmik, kus ma pean arvestust kõigi külastajate kohta ja nad kõik kirjutavad sinna alla. Mis puutub bwiti sisse initsiatiivi saanud inimestesse, siis on see umbes sada inimest.

- Te loetlesite bwiti adepti eriala, nimetades selgeltnägemist ja tervendamist. Kas on olemas ka mõni lahingumaagiaga seotud spetsialiseerumine?Kas bwiti preestrid ründavad üksteist, kas nad hoiavad kaitset?

- Ründamise ja rünnaku tõrjumise jaoks on mõned protseduurid. Aga meil ei ole sellist spetsialiseerumist. Üldiselt on peamine asi, mida me kõik kaitseme, bwiti. Ja bwiti kaitseb meid omakorda, annab meile jõudu. Jah, mõnede bwiti suundade vahel on konflikte. See võib olla konkurents, kuid sagedamini on tegemist erinevate ideoloogiliste lähenemisviiside, st erinevate vaadete erinevusega selles, kuidas bwiti teenida. Kuid üldiselt aitab bwiti olla üks rahumeelne rahvas, kuigi Gabonis on 70 etnilist rühma
.

QUOgIaTkX4


- Kas traditsioonilised ravitsejad teevad koostööd tavameditsiiniga? Kas Gaboni ravitsejad teevad koostööd valgetes mantlites arstidega?

- Jah, selline koostöö on olemas. me vahetame teadmisi. WHO egiidi all korraldatakse arstide ja ravitsejate vahelisi kohtumisi. Ja pärast minu Saksamaa visiiti lähen ma Gabonisse, Franceville'is asuvasse Masoukou meditsiiniuuringute keskusesse, kus ma õpin, kuidas ravida diabeeti ja vererõhuprobleeme.

- Kas Gabonis on kliinikuid, kus ibogaiinravi kasutavad arstid, mitte nganga?

- Ei, selliseid kliinikuid ei ole. Me oleme šamaanide ja arstide vahelise koostöö alguses. Me oleme nüüdseks alustanud kõigi meie ravitsejate loetlemist, kuid meie kogukonnaorganisatsioonidel on veel palju tööd ees.

VpicTJXbU9


- Viimasel ajal on bwiti meelitanud ligi palju vaimseid otsijaid kogu maailmast, kes reisivad Gabonisse ja Kamerunisse - ühed arusaamade pärast, teised lihtsalt eriliste tunnete ja eksootika pärast. Kas teil on oma praktika käigus olnud huvitavaid kogemusi teistest kultuuridest pärit inimestega?

- Üldiselt muudab initsiatsioon alati inimest. Ta tuleb meie juurde mõnede uskumustega ja lahkub teistega. Mõningaid eripärasid on raske välja tuua, sest igal inimesel on oma unikaalne saatus... Aga üks huvitav lugu oli ühe mehega nimega Christophe Matelet. Ta oli prantslane, kes teenis valge mehe sõjaväebaasis. Ta treenis oma sõjaväestruktuuris, läks kodumaale, rändas Euroopas ringi ja äkki sai ta aru, et peab tagasi Gabonisse minema. Ta elas koos minuga, ei läbinud initsiatsiooni, vaid jälgis meid, sõi mõnikord ibogat. Ta uuris meid. Lõpuks otsustas ta teha bwiti initsiatsiooni, mille järel ta jäi Libreville'i. Aasta hiljem loobus Christophe oma Prantsuse kodakondsusest, võttis Gaboni kodakondsuse ja elab nüüd meie riigis, abiellus Gaboni naisega, õpib ibogat ja bwiti tantse.


-Mis teile meeldis Saksamaal, kust te hiljuti saabusite?
.

- Külalislahkus. Kui ma siia lendasin, arvasin, et see on väga raske, et siin on hulk inimesi, kellest ma ei saa aru, kes räägivad võõrkeeli. Ja fakt on see, et Saksamaa ei ole aafriklaste suhtes väga avatud. Nad ei tea meist siin palju. Aga lõppkokkuvõttes läks mu visiit hästi ja ma olen kõigile tänulik.

-Tänan teid vestluse eest.

Huvitatud lugejatel soovitame tutvuda ka meie teiste ibogaiini väljaannetega BBgate'is. Iboga on teaduslikust vaatenurgast äärmiselt huvitav ja meditsiinis paljulubav.
 

neuro

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 16, 2023
Messages
7
Reaction score
17
Points
3
Ibogaine ei ole iseenesest kardiotoksiline, sest põhjustades südamemüotsüütide rakusurma, häirib see südame elektrilist juhtimist. Paljud ravimid võivad seda teha, seega on mõistlik mitte segada ravimeid, mis põhjustavad seda elektrilist kõrvalekallet. Seda nimetatakse "Pikendatud QT (või QTc - korrigeeritud QT)" Olen kindel, et kõik on tuttavad sellega, kuidas näeb välja südame jälgimine EKG/ECG-l. Tracingu piigid on tähistatud tähtedega PQRST, P-laine vastab Atria (südame ülemine kamber) ja QRS vastab ventrikulaarsele, mis pumpab verd südamest välja, ja T-laine on ventrikulaarse repolarisatsioon, et olla valmis uuesti pumpama südame närvide toimest (mis pärineb sinussõlmest). Mida mõned ravimid võivad teha, on segada südame müotsüütide pumpamisega seotud ioonikanaleid. Kui Q-laine ja T-laine (ventriklite depolarisatsioon ja repolarisatsioon) vaheline aeg laieneb, võib see põhimõtteliselt südame elektrilise ajastamise ja löömise paigast ära visata/sünkroonida, kui puudub parem viis seda kirjeldada. See võib viia vatsakeste fibrillatsioonini, kus vatsakese, eriti vasakpoolne, ei pumbata piisavalt verd oma kambrist välja, sest see fibrilleerub (peaaegu nagu väriseb).

Selleks, et pikenenud QT/QTc muutuks ohtlikuks, peab südame löögisagedus langema umbes 60 löögi minutis ja enamasti kipuvad ravimid, mis pikendavad QT-laine, ka südame löögisagedust aeglustama, nii et kui südame löögisagedus langeb 60-le või alla selle koos pikenenud QT-intervalliga, on suur tõenäosus, et te võite sattuda ventrikulaarfibrillatsiooni. Kui teil on pikenenud QT/QTc, on ventrikulaarfibrillatsiooni tekkimise (ja seejärel välise defibrillaatori abil šoki saamise vajaduse) oht väga väike, kui mitte peaaegu null, kui teie südame löögisagedus jääb üle 60 löögi minutis.

Olen paar korda proovinud ibogaiini, see on väga huvitav ravim. Mul ei ole loomulikult pikk QTc ega võta mingeid ravimeid, mis pikendavad QT-intervalli. Ilmselt näivad Bwiti praktiseerijad teadvat, et ibogaine häirib südant, ja nii et enne, kui mõni inimene läbib iboga riituse, veedavad nad mitu päeva "Vagusnärvi harjutusi" tehes, nii öelda, nad lasevad neid "maha kanda", mis aktiveerib vagusnärvi, põhjustades südame löögisageduse aeglustumist. Pärast mitu päeva kestnud tegevust toimub tagasilöögi kompensatsioon mitme päeva vagusnärvi aktiveerimise eest, nii et nende südame löögisagedus on pärast päevade pikkust vagusnärvi aktiveerimist mõnevõrra kiirem. Sel viisil, kui Iboga põhjustab pikenenud QT-intervalli, jääb südame löögisagedus suure tõenäosusega üle 60bpm ja vähendab oluliselt, kui mitte täielikult, riski sattuda ventrikulaarsesse fibrillatsiooni, kuna südame elektrisüsteem ja müotsüütidele omane löögisagedus ei lähe lõpuks paigast ära või ei sünkroniseeru. See viib südame vatsakeste vabanemiseni sinussõlme/ südamehärmi poolt tekitatud tempost ja hakkab kõikide müotsüütide mittesünkroonilise tegevuse tõttu ebaregulaarselt lööma, mis ei ole sünkroonis.

Kui keegi võtab retsepti alusel mingeid ravimeid, oleks mõistlik kontrollida, kas ravim põhjustab QT-intervalli pikenemist, ja olla ettevaatlik enne teiste ravimite lisamist, mis pikendavad QT-intervalli, mis viib väga pika intervalli tekkimiseni. Paljud ravimid võivad seda teha, metadoon teeb seda teadaolevalt, mõned antidepressandid teevad seda ja isegi teatud antibiootikumid teevad seda. Kuigi oleks ideaalne lasta teha EKG, et näha, fi teil võib-olla on "loomulikult" pikenenud QT-intervall ilma, et ravimid seda põhjustaksid, mõned inimesed teevad seda, oleks hea teada, kuid ei ole kindel, kui kergesti paljud meist saavad lihtsalt eelnevalt EKG-d teha, kui me kavatseksime iseseisvalt Iboga katsetada. Kuid paljud retriidid, kes ravivad sõltlasi ibogaine'iga, teevad narkootikumide inventuuri. ja baas EKG, et näha, kas teie QT intervall on juba laiendatud/pikenenud. Ja siis jälgitakse teid tähelepanelikult, tagades, et südame löögisagedus ei langeks 60 bpm vahemikku, kus pikenenud QT-intervall muutuks probleemiks.

Lihtsalt tahtsin seda veidi täpsustada, kuna see ei ole iseenesest "kardiotoksiline", see tähendab tavaliselt seda, et ravimid põhjustavad otseselt südameliblede surma/kahjustust, antud juhul sekkub ravim elektrijuhtimissüsteemi ja paljud ravimid võivad seda teha. Nii et sellepärast on hea mõte teada oma QT-intervalli algväärtust ja mis iganes teie QT-intervall võib olla, kui te juhtute võtma ravimeid, mis põhjustavad QT-intervalli pikenemist, ja siis teha oma kalkuleeritud risk/otsus ibogaiini võtmise kohta, pidades silmas, et teil on risk ventrikulaarne fibrillatsioon ja äkksurm, kui teid ei šokeerita defibrillaatoriga või ei panda midagi nn "pacer", mis annab väiksemaid elektrilööke, et hoida südamelöögi kiirust kiiremini löömas.


Ma aitaksin hea meelega BBgate'i tervise/tervise/haiguste vähendamise osakonnas, kuna mul on teatud haridus ja kogemus meditsiinivaldkonnas, eriti neuroloogia ja neurofarmakoloogia valdkonnas, kui te teate, mida ma mõtlen, ma ei ole meditsiiniõde, arstiabi, parameedik või meditsiiniõde, mul on rohkem koolitust ja väljaõpet kui neil inimestel, kui te teate, mida ma mõtlen.
 
Top