Kuidas sinust sai kohvijoogi?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
SCJ6xoZI3S


Miks inimene magama jääb?
Inimkond on uneküsimustega tegelenud juba väga pikka aega, kuid seda teemat (nagu ka kõiki teisi) ei ole lõpuni uuritud, kuigi on olemas mitmeid häid kontseptsioone. Une uurimise pioneerid oletasid, et on olemas unefaktor - aine, mis koguneb päeva jooksul ja põhjustab unisust.

Jaapani füsioloog Kuniomi Ishimori oli arvatavasti esimene, kes püüdis unefaktorit isoleerida. Esimeste seas olid ka René Legendre) ja Henri Piéron, kes kutsusid koertel esile une, süstides neile teiste unepuuduses olevate koerte ajust saadud ainet.

Praegused teaduslikud tõendid näitavad, et adenosiin sobib hästi unefaktori rolliks. Adenosiin, adeniinist ja riboosistkoosnev ribonukleosiid, mängib meie organismis suurt rolli. See on rakkude geneetilise materjali komponent ja kuulub ka meie keha "energia" ühendite, näiteks adenosiintrifosfaadi (ATP) hulka. See täidab mitmeid muid funktsioone, kuid käesoleva artikli kontekstis pakub huvi selle roll laia füsioloogilise mõjuga signaalimolekuli roll: nii ajus kui ka väljaspool seda. Adenosiini on oma funktsioonide ja "organismi loomuliku kaitse" tõttu isegi hüüdnimetus "elu signaal".
.

Kust pärineb adenosiin ajus?
ATP-l on mitu allikat.
  • ATP hüdrolüüs
  • Gliarakkude tegevuse tulemusena
  • Teised
Peamine tarnija on ATP. Inimese aju tarbib kuni 25% keha energiast. Ta saab seda peamiselt adenosiintrifosfaadist. Lühendusest saab aru molekuli struktuur: adenosiin ja kolm fosfaatmolekuli. Energia vabaneb ATP hüdrolüüsi käigus.

Mõned teadlased võrdlevad ATP hüdrolüüsi püstolilöökidega. On ainult kolm lasku (kolm võimalust fosfaatmolekulide eraldamiseks) ja iga lasu vabastab energiat, mida keha rakud kasutavad erinevateks protsessideks. Ja pärast kolme lasku, nagu võite arvata, jääb alles ainult adenosiini molekul. Päeva jooksul koguneb adenosiin nii rakusiseselt kui ka rakuväliselt. Intratsellulaarne adenosiin väljub rakust spetsiaalsete transpordisüsteemide
abil.
XpxPltegI7

Seejärel hakkab adenosiin suhtlema adenosiiniretseptoritega. Retseptoreid on nelja tüüpi: A1, A2A, A2B, A3. Need asuvad nii neuronitel kui ka teiste organite (süda, neerud jne) rakkudel. Kõik neli tüüpi kuuluvad G-valguga seotud retseptorite (GPCR) superperekonda. Igal neist retseptoritest on oma ligandid (ained, mis seonduvad retseptoriga) - agonistid ja antagonistid.

"Mis need siis veel on?" - küsite te. Tegelikult ei ole see midagi keerulist. Agonistid on ained, mis võivad seonduda retseptoriga ja põhjustada teatud mõju (positiivset või negatiivset). Antagonistid seevastu võivad ainult seonduda retseptoriga, kuid neil ei ole mingit mõju. See tähendab, et nad sisuliselt takistavad retseptori sidumist agonistiga.
.

Mis on siis adenosiiniretseptorite agonistid ja antagonistid? Tegelikult paljud ained, kuid me vaatleme neist kahte: adenosiini ja kofeiini. Esimene on agonist ja teine on adenosiiniretseptori antagonist.
.

Milline on siis adenosiini mõju, kui ta seondub retseptoritega? Adenosiini roll une indutseerimisel on hästi uuritud. Tegelikult indutseerib see unisust, kuigi teatud reservatsioonidega, ja see on väga huvitav mehhanism. Avarakud töötavad kaua, adenosiini koguneb palju, see seondub adenosiiniretseptoritega ja rakud saavad signaali, et on aeg "puhata". Need protsessid võimaldavad neuronitel end mitte üle pingutada.

0e8ofxY9jR


Kui aga minna sügavamale, on asjad keerulisemad. Kõiki mehhanisme ei ole veel mõistetud. Erinevate retseptoritega suheldes põhjustab adenosiin erinevaid mõjusid. Veelgi enam, on tõendeid, et ühes ajupiirkonnas ühe ja sama retseptoriga (nt A1A) suheldes võib adenosiin esile kutsuda une ja teises piirkonnas seondudes ärkveloleku.
.

Loe edasi
Mis on teie arvates ühist kohvil, teel, šokolaadil, energiajookidel ja kakaol? Nad kõik sisaldavad kofeiini. Jah! Pärast väikest taustalugu jõuan selle juurde.

Kofeiin on keemiline ühend, mis kuulub alkaloidide klassi. See on kõige laialdasemaltkasutatav psühhostimulant ja sellel on mitmeid füsioloogilisi ja biokeemilisi toimeid. Kofeiin mõjutab närvisüsteemi, südame- ja veresoonkonna, hingamisteede, eritussüsteemi ja seedetrakti komponente.

Kofeiini leidub paljude taimede (kohv, tee, kakao jne) seemnetes, ubades ja lehtedes. Seda tarbitakse peamiselt jookide (kohv, tee, energiajoogid), šokolaadi ja närimiskummi kujul, kuid seda sisaldub ka hambapastas. Erinevate toiduainete kofeiinisisaldus on nüüdseks välja arvutatud.

Kuni 99% tarbitavast kofeiinist imendub verre 45 minuti jooksul. Plasmakontsentratsioon saavutab tipptaseme 15-120 minutit pärast suukaudset (suust suhu) manustamist.

Kuidas mõjutab kofeiin inimkeha? Selle mõju sõltub kontsentratsioonist. Mõõdukates annustes põhjustab see selliseid positiivseid subjektiivseid mõjusid nagu energiapuhang, suurenenud aktiivsus, seltskondlikkus ja üldine heaolu. Suurtes annustes võib see põhjustada tugevat vererõhu tõusu ja muid halbu nähtusi. Millised on kofeiini tarbimise soovitused? Kuni 400 mg/päevas täiskasvanutele, kuni 300 mg/päevas rasedatele, kuni 2,5 mg/kg/päevas lastele ja noorukitele.

W73n9BLuJF


Peaaegu kõik kofeiini mõjud on seotud selle rolliga adenosiiniretseptori antagonistina. Nimelt on kofeiinil sarnane struktuur nagu adenosiinil, mistõttu ta võib seonduda selle retseptoritega. Kuid tal ei ole rakke stimuleerivat ega pärssivat toimet.

Kofeiin lihtsalt blokeerib adenosiini retseptoreid. Viimane ei avalda oma mõju. See punkt on kofeiini füsioloogilise toime mõistmise võti. See ei lisa energiat, see lihtsalt ei võimalda neuronitel saada signaali, et on aeg teha paus ja puhata. Inimene tunneb sel ajal uskumatut energiapuhangut... Aga, nagu te võisite arvata, kujuteldav. Kogu see kestab umbes 2,5-4,5 tundi.

Miks just nii kaua? See on nn poolväärtusaeg ehk pooleliolemisaeg - aeg, mille jooksul pool organismi sattunud ainest elimineerub. Kui see aegub, kaob selle "värskendava joogi" mõju kiiresti. Adenosiin seondub kofeiinist vabanenud retseptoritega ning inimene on taas väsinud ja unine.

Nagu ma eespool kirjutasin, ei leidu adenosiiniretseptorid ainult ajus. Neid on ka südames ja neerudes. Kofeiini füsioloogiline mõju nende organite aktiivsusele võib olla seletatav ka adenosiiniretseptorite blokeerimisega
.

SreW0OybqQ


Kui adenosiin interakteerub südame ja neerude retseptoritega, viib see nende aktiivsuse pärssimiseni. Kui kofeiin aga blokeerib retseptoreid, avaldub see tahhükardiana (südame löögisageduse tõus) ja polüuuriana (kiire urineerimine). Need mõjud on teile tõenäoliselt tuttavad isiklikust kogemusest.

Viimasel ajal on teadusringkondades laialdaselt arutatud kofeiini terapeutilist potentsiaali neurodegeneratiivsete haiguste, näiteks Alzheimeri, Parkinsoni jt. puhul.

Kas kofeiin tekitab sõltuvust?
ISD-11 (Rahvusvaheline haiguste klassifikatsioon, 11. redaktsioon) alusel on kofeiinisõltuvus jah, see on psüühikahäire . DSM-5-s (vaimse tervise häirete diagnostiline ja statistiline käsiraamat, 5. väljaanne) on kofeiinitarbimise häired loetletud edasiste uuringute teemana. Samuti kirjeldatakse DSM-5-s diagnoosimustreid üheksa kriteeriumiga kofeiinitarbimise häire diagnoosimiseks.
Allpool on välja pakutud kolm peamist.
  • Pidevad ja ebaõnnestunud katsed vähendada ja kontrollida kofeiini tarbimist.
  • Kofeiini jätkuv kasutamine hoolimata teadmisest füüsilisest või psühholoogilisest probleemist.
  • Kofeiinist loobumise sündroom või kofeiini kasutamine, et vabaneda sündroomist.
BlsX05GDBk

Oluline on märkida, et kofeiinisõltuvus ei teki kõigil inimestel. Selle tekkimiseks on vajalikud teatud tingimused (kofeiini suured annused, erinevate kofeiini sisaldavate toodete samaaegne tarbimine jne).
.

Mis on võõrutussündroom? WHO annab järgmise määratluse: see on erineva rühmituse ja raskusastmega sümptomite rühm, mis tekib siis, kui psühhoaktiivse aine, mida on korduvalt, tavaliselt pika aja jooksul ja/või suurtes annustes tarvitatud, katkestatakse või vähendatakse. See on sisuliselt "võõrutus." Seega, kui inimene jääb mitu tundi (alates 12 tunnist) ilma kofeiinita, hakkavad tal tekkima need sümptomid.
  • Peavalu.
  • Väsimus.
  • Vähenenud elujõud.
  • Vähenenud tähelepanelikkus.
  • unisus.
  • Ärrituvus.
  • Keskendumisprobleemid.
  • Masendunud meeleolu.
Internetis nimetatakse kofeiini sageli narkootikumiks, kuid selles küsimuses puudub teaduslik konsensus. Kuid võibkindlalt väita, et kofeiin ei mõjuta inimese sotsiaalset elu samamoodi nagu opiaadid ja LSD.

SzFHh0pKV1


Kas tolerantsus ja sõltuvus on sama asi?
Neid kahte mõistet on vaja eristada. Kui sõltuvus tähendab organismi vajadust kofeiini järele, siis tolerantsus tähendab organismi immuunsust kofeiini suhtes. Mida see tähendab? See tähendab, et kofeiin ei avalda mitmel põhjusel oma füsioloogilist mõju.
.

Kuidas siis kofeiini tolerantsus kujuneb? Selle tekkimise kohta on mitmeid kontseptsioone. Silmatorkav näide on kontseptsioon adenosiiniretseptorite arvu suurenemisest vastusena kofeiini suurte annuste pikemaajalisele manustamisele. Kuidas see kõik toimub? Vt alljärgnevat joonist.

Võtan aluseks ühe peamise kofeiiniallika - kohvi. Kofeiinitolerantsus on iseloomulik inimestele, kes tarbivad kohvi suurtes kogustes ja regulaarselt. Tavaliselt toimub see hommikuti või töö-/õppetundide vahelisel ajal. Inimesed joovad seda erinevatel põhjustel: see aitab neil ärgata, see lõhnab hästi, annab energiat või nad tahavad tunda end osana megapopulaarsest rahvamassist (lühidalt öeldes, see on moes)
.

VEJ8GcwnQ3

Noh, üldiselt tunneb inimene end pärast kohvi joomist lihtsalt "mäekuningana". Sa ei taha magada, su süda hakkab sagedamini peksma, sa tunned uskumatut energiapuhangut ja mõnikord tahad isegi tualetti minna. Mehhanism on siin sama: adenosiini retseptorite blokeerimine.

Fakt on see, et kroonilise kofeiinitarbimise korral ei saa adenosiin oma retseptoritele kinnituda. Keha näeb, et adenosiini on palju, mis tähendab, et tal ei ole kuhugi klammerduda - ei ole piisavalt retseptoreid! Vastuseks sünteesitakse ajus uusi adenosiiniretseptoreid. Adenosiin suhtleb nendega edukalt ja inimene hakkab end uimasena, väsinuna tundma, kuigi ta jätkab kohvi joomist suhteliselt suurtes kogustes.

Seega ei piisa enam ühest regulaarsest kofeiiniannusest. Inimene hakkab rohkem jooma. Ja see läheb samamoodi. Alguses aitab, aga siis ei aita (jälle tekivad uued retseptorid). Ma loodan, et sa saad aru.

Kokkuvõte
Kofeiin on kõige laialdasemalt kasutatav psühhostimuleeriv aine, millel on meie organismile nii positiivne kui ka negatiivne mõju, seega tasub seda mõistlikult tarvitada. Nii et kui teil on jälle kord palav tähtaeg, siis enne paari tassi kohvi või energiajookide joomist mõelge, kas on parem magada? Kui te joote mitu tassi kohvi päevas, siis loodan, et see artikkel annab teile tõuke uue tervisliku harjumuse loomiseks (kofeiini tarbimise vähendamiseks)!

Selle teabe paremaks mõistmiseks ja kinnistamiseks soovitan kindlasti veelkord läbi lugeda see artikkel, tutvuda viidatud kirjandusega, vaadata YouTube'i videoid (nagu SIIN ) või printida välja minu plakat.

Os1SaiyhT4
 

bum1esh

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 28, 2023
Messages
7
Reaction score
4
Points
3
tänan teid väga, et jagate meiega neid olulisi üksikasju...suurepärane töö
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
thx bro! Kas te joote kohvi?
 

idlewild

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
62
Reaction score
42
Points
18
Ma ei ole kunagi kohvist midagi saanud, oleks hämmastav, kui oleks olemas toimiv stimulant, mis on saadaval sõna otseses mõttes kõikjal
 

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 29, 2022
Messages
161
Reaction score
156
Points
43
Mulle meeldib kohv.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Ma ei ole seda teinud. See on minu saladus. Kofeiin ei ole seda comedown'i väärt (energiakogus ei ole väärt väsimust pärast seda). Ma võtan pigem therepeutilise annuse amfetamiini, mille comedown on väiksem ja mis annab uskumatult palju energiat ja motivatsiooni.
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Kui võrrelda puhast amfetamiini ja kofeiini psühhostimulandi aspektist rutiinse töö või aktiivse mõttetegevuse jaoks, valiksin ilmselt ka mina amfetamiini :)))
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Kui võrrelda puhast amfetamiini ja kofeiini psühhostimulandi aspektist rutiinse töö või aktiivse mõttetegevuse jaoks, valiksin ilmselt ka amfetamiini :)))

Kuid amfetamiinil on farmakodünaamika seisukohalt ikkagi rohkem potentsiaalset kahju, see on ilmselt ainus puudus.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Märkasite õiglase punkti, kuigi kofeiin võib tunduda halvemini, on see kindlasti palju tervislikum kui amfetamiinid.

Nüüd, kui ma selle peale mõtlen, ei ole ehk halb mõte võtta kofeiini siis, kui te ei tee midagi eriti olulist, vaid vajate lihtsalt seda väikest energiasüsti. Kõige rohkem siis, kui sõidad. Vaevalt, et sind kohvi joomise eest arreteeritakse. Amfetamiinid seevastu 🥶
 

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 29, 2022
Messages
161
Reaction score
156
Points
43
Vähem comedown amfetamiini kui kohvi?
Millist müüjat te kasutate kohvi jaoks?
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Ma ei ole kohvi fänn, kuid kasutan seda aeg-ajalt. Eelistan Etioopia ube. Väga harva saan ma kasutada Türgi kohvikannu kohvi valmistamiseks.
 

lain

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 5, 2023
Messages
17
Solutions
1
Reaction score
6
Points
3
Ma kasutasin kofeiini pidevalt üle kuu aja ja kui ma lõpetasin, oli mul sageli peavalu ja südamevalu
 

lain

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 5, 2023
Messages
17
Solutions
1
Reaction score
6
Points
3
Kõige rohkem kasutan 400 mg kofeiini päevas
 

HustlerFox

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 11, 2023
Messages
75
Reaction score
46
Points
18
@Brain tänan teid, et jagasite meiega kogu seda teavet! See on tõesti kuradi, kui laialdaselt kasutatakse ja kui palju on ühiskonnas aktsepteeritud, hoolimata sellest, et on psühhostimulantide aine, samas kui paljudes riikides on meil endiselt sõda kõigi uimastite vastu. Isiklikult ma ei ole kohvijooja, ma eelistan rohelist matcha teed ja ma olen lugenud, et see võib olla suurepärane asendus kohvile, millel on vähem negatiivseid ja palju rohkem positiivseid mõjusid, lisaks sellele on uuringud, mis seostavad rohelist teed ja meditatsiooni, alati minu tähelepanu all. Mida te sellest arvate? Oleks tõesti huvitav, kui ühel päeval oleks sarnane teema rohelise tee kohta.
 

BlueDex

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 5, 2022
Messages
65
Reaction score
26
Points
18
Minust sai lapsena kohvijook. Kõigepealt ütlesin ma pidevalt: "Ei! Ma ei joo seda! See on narkootikum!". Varem uskusin, et narkootikumid on halvad, aga need on pigem tööriistad. Siis ühel päeval lapsena mõtlesin: "Kurat! Võin juua kohvi ja leiba ja mõnikord ka natuke koort või piima.". Siis muutusin unustusest ja unistamisest keskendunuks ja mäletasin asju, eriti kui sain teise tassi. Siis ma olen nagu "Kus see kogu mu elu on olnud.". Minu hinded hakkasid paranema. Hakkasin koolis salaja Coca Cola ja Mountain Dew ja Redbull'i jooma ning sain abituriendi ja lisaaega. Siis läksin kolledžisse ja kukkusin läbi, sest ma ei saanud Adderalli, Ritalini, Armodafiniili ja Modafiniili. Mul oli keskkoolis natuke keemiat ja matemaatikat. Ma õppisin aastaid peamiselt orgaanilist keemiat iseseisvalt. Siis avastasin kognitiivsed võimendajad, nootroopikumid, nikotiinipüstol ja vape, 2-metüül-2-butanool, etanool, prolintaan, etüülfenidaat, metiopropamiin, hüdrafiniil, flodafiniil, fenüülpüratsetaamhüdrasiid, armodafiniil, modafiniil, Monster energiajoogid, NSI-189, propüülheksedriin ja palju muud. Stimulandid ja ärkveloleku suurendajad aitavad mul asju meeles pidada ja keskenduda. Etüülamfetamiin on lahe! Selliste asjadega nagu metiopropamiin (MPA), etiopropamiin (EPA), etüülamfetamiini ja tropoflaviini virn, modafiniil ja armodafiniil unustan kohvi. Kui stimulante või kognitiivseid võimendajaid ei ole, siis haaran energiajooke ja kohvi.
 
Last edited:

EdwardMatthew

Don't buy from me
Member
Joined
Nov 8, 2023
Messages
9
Reaction score
2
Points
3
Juua musta kohvi enne jõusaali, et nii tekib sõltuvus.
 

cofita666

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Apr 12, 2024
Messages
37
Reaction score
30
Points
18
Pretty nagu juua kohvi ☕,besade väga päev kasutada 2/3 tassi musta kohvi (Türgi) ,ma arvan, et alates kasutades keskkoolis veel pärast klassi koos frends ,ja ikka veel jätkata kuni päevani,btw ma mäletan minevikus lugesin, et meie riik nagu 4 maailmas, kes offten kasutada kohvi, meil on, et kultuur joomine kohvi siin
Tänan, et jagad seda palju head infot 👍☕
Regards 😊
 
Top