Inimlik uimastipoliitika: miks tuleks uimastitarbijaid toetada, mitte karistada?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
L0KTIXe8Bp


1 kuu pärast möödub täpselt 36 aastat rahvusvahelisest uimastite kuritarvitamise ja ebaseadusliku uimastikaubanduse vastasest päevast, mille ÜRO Peaassamblee kiitis heaks 1987. aastal. Selle päeva ametlik kuupäev on igal aastal 26. juuni. Samal päeval on juba mitu aastat toimunud kampaania "Support, Don't Punish": inimesed ja organisatsioonid üle maailma lähevad pikutama, peavad loenguid ja kirjutavad tekste, et juhtida tähelepanu narkosõja ohtlikele tagajärgedele. BB meeskond vestles humaansest uimastipoliitikast narkomaaniaravi valdkonna esindajatega.

Umbes 26% USA vangidest on saanud aega illegaalsete ainetega seotud kuritegude eest (1,6 miljonit aastas). See on "narkosõja" (war on drugs) tulemus. Nii nimetatakse riigi poolt algatatud repressiivseid meetmeid uimastikaubanduse vastu võitlemiseks. Termin võeti kasutusele 1971. aastal Ameerika Ühendriikide presidendi Richard Nixoni poolt. Pärast 40 aastat tunnistab ülemaailmne uimastipoliitika komisjon, et narkootikumidele kuulutatud sõda on kaotatud, ja kutsub üles dekriminaliseerima mõningaid neist. 2016. aastal paljastas üks endine Nixoni nõunik, et president vajas kampaaniat selleks, et õõnestada avalikkuse usaldust vasakpoolsete patsifistide ja afroameeriklaste vastu.

"Kas me teadsime, et me valetasime narkootikumide keelustamise eesmärgi kohta? Muidugi " - ütles ta ajakirjale Harper's antud intervjuus.

GK2wdFJZQB


BB meeskond nõustub, et sellised meetmed on ebaefektiivsed. Kõigepealt tuleks sõltlastele pakkuda sotsiaalset tuge - siis väheneb ainete tarvitamisest tulenev kahju.

Riigi agressiivne uimastipoliitika toob kaasa palju probleeme. Esimene neist on hirm. Narkootikume tarvitavad inimesed kardavad kinnipidamist, sest juriidiliselt panevad nad toime kuriteo. On olnud juhtumeid, kus politseiametnikud on kinnipeetavatele istutanud ebaseaduslikke uimasteid, et neid karmimalt karistada, ja viinud läbi ebaseaduslikke "testostusid". Kohtupraktikas on palju juhtumeid, kus süüdimõistetutest, kes ostsid narkootikume kolmandate isikute palvel "sõbrale", said süüdistatavad. Politseiametniku seisukohalt on nad diilerid.


Lisaks võib uimastikeeld tõmmata isiku kuritegelikku keskkonda. Kujutame ette sellist olukorda: tavaline üliõpilane, kes suitsetab regulaarselt narkootikumi, suhtleb diileriga, kes paneb toime muid kuritegusid. Aja jooksul tutvub noor inimene kuritegelikku keskkonda kuuluvate inimestega ja tema keskkond muutub.

DOAukbczF4


Teine repressiivse uimastipoliitika kahetsusväärne tagajärg on see, et juurdepääs arstiabile on keeruline. Narkomaanid kardavad arste, sest neid diskrimineeritakse sageli. Lisaks on laialt levinud arusaam, et tervishoiuteenuse osutajad teatavad sageli kõigest politseile, hoolimata arsti ja patsiendi vahelisest konfidentsiaalsusest.

See hirm võib viia inimese surmani - näiteks kui tema sõbrad ei riski üledoosi korral kiirabi kutsuda. Samal põhjusel võib uimastitarbijatel olla raske otsida abi HIVi, tuberkuloosi või hepatiidi tõttu.

See sõda raskendab raskelt haigetel inimestel tugevate valuvaigistite kättesaadavust. Näiteks narkootilisi ravimeid kirjutatakse välja inimestele, kellel on neljanda staadiumi vähk. Selleks, et nad saaksid vajalikke ravimeid, peavad nad iga kord uuesti kinnitama, et nad on tõesti haiged ja vajavad neid.


Järgmine probleem on häbi. Ühiskond võib sõltlast eemale tõrjuda, sest tema käitumine ei vasta üldtunnustatud arusaamadele õigest eluviisist.

Näiteks kui riik saab teada, et inimene tarvitab narkootikume, registreeritakse ta spetsiaalsetes riiklikes struktuurides, kuid sotsiaalabi asemel saab ta probleeme koolis, ülikoolis ja tööl. Teoreetiliselt peaks see süsteem aitama, kuid lõpuks läheb olukord ainult hullemaks.
0UjThWXtf4

"Kas te olete kunagi näinud, kuidas töötab lastele mõeldud ülikoolide narkootikumide kasvatusprogramm? Ma pidin seda oma praktikas kogema. Tädi tuleb sisse ja ütleb: "Kui sa avastad, et su klassivend George on narkootikumi suitsetanud, pead sa ta kohe politseisse andma.". Kooliõpilastele õpetatakse teavet, mis on täiesti vale ," - ütleb 19-aastane tüdruk.

Ta räägib õpilaste anonüümsetestidest, mis tegelikult ei olnudki testid. Tema sõnul arutasid õpetajad omavahel vastuseid ja teste sunniti tegema koolis ilma meditsiinitöötajate juuresolekuta. Kuna alla 15-aastased lapsed vajasid oma vanemate nõusolekut, kes seisid tema eest, õnnestus tüdrukul alandavat protseduuri vältida.

"Arvatakse, et narkootikume tarvitav inimene muutub ühiskonna jaoks tõrjutuks ja toob probleeme. Kui tal on raha vaja, võib ta varastada, petta, võõrutusfaasis muutub ta sageli agressiivseks. Isegi kui pereliikmed armastavad teda, on ka neil raskusi. Nad kardavad, et inimene tarvitab narkootikume ja on ebaselge olekuga, käitub ebasobivalt. Mis siis, kui tal on võõrutusseisund? Sellised hirmud on olemas " - ütleb üks bbgate'i foorumi aktiivsetest kasutajatest.
NqwNKMt5c1

Sotsiaalpsühholoogia ütleb, et narkomaanid muutuvad tavaliselt sõltlasteks mingil põhjusel - neid inimesi ajendab miski: arusaamatus perekonnas, ebasoositud töö, madal sotsiaalne staatus jne. Kui ühiskond hakkab inimest uimastisõltuvuse eest karistama, läheb asi ainult hullemaks.

Ühes TED-ettekandes räägib kirjanik Johan Hari kaks lugu, mis muudavad tavapärast arusaama uimastitest ja sõltuvusest.

Esimene neist räägib "Rat Parkist", eksperimendist, mille viis 1970ndate lõpus läbi psühholoog Bruce Alexander. Ta leidis, et tühjas puuris elavad närilised olid rohkem nõus jooma morfiiniga lahjendatud vett kui tavalist vett. Kui aga ruum varustada rohkete mänguasjade ja laseritega, siis vaid 5% loomadest lõbustab end, jätkates samal ajal narkootikumide kasutamist. Teine näide on Portugali kogemus, kus 2001. aastal dekriminaliseeriti kõik narkootikumid, mille järel vähenes järsult üledoosidest ja AIDSist tingitud surmajuhtumite arv.


Ma arvan, et riik peaks julgustama inimesi loobuma narkootikumidest, kuid siis ei tohiks ta (riik) inimesi tagasi "ajada" ja anda neile võimaluse paraneda. Näiteks Portugalis on valitsus jõudnud selleni, et narkomaanile antakse tingimused, kus ta elab nagu kõik teisedki ja teda ei kontrollita, vaid aidatakse vaid kompleksse teraapia käigus: lõppude lõpuks on see, kas tarvitada või mitte, tema isiklik valik ja see ei ole nii oluline, kui tal on töökoht ja muud sotsiaalsed võimalused.Mulle tundub, et kui teadlased, arstid, psühholoogid, mitte õiguskaitseorganid otsustaksid igas riigis uimastipoliitika üle, oleksid kõik riigid juba liikunud pigem toetamise kui karistamise suunas ," - ütleb BBgate foorumi meditsiiniekspert.

Aga kuidas saab sõltlast aidata, kui riik kuulutab talle sõja?
Enamasti annavad sugulased narkomaanile raha uute psühhoaktiivsete ainete ostmiseks või räägivad talle pidevalt, et see on kahjulik, ja küsivad lõputult, millal ta narkootikumide tarvitamise lõpetab. Meie arvates on mõlemad viisid väga destruktiivsed ja on sõltlase jaoks halvad vallandajad.

Nad usuvad, et tuleb õppida, kuidas väljendada oma armastust inimese vastu, kuid mitte toetada tema sõltuvust, mis võib olla raske.

C0qVnfO5em


"Minu ema on väga alkoholisõltuvuses ja mul on raske sellega koos elada. Ma käisin läbi ilmselt kõik etapid, kaasa arvatud tema koju sulgemine, kuid mingil hetkel sain aru, et sellised meetmed ei toimi. Mõtlesin, et mida ta veel teha saab. Mu ema elab üksi, isa suri juba ammu, ta on palju aastaid vana, ta ei ole leidnud oma elule mõtet, tal ei ole tekkinud mingeid hobisid, tal ei ole lapselapsi. Ja talle jäi ainult üks väljapääs - see, millest mees videos rääkis, alkohol. Nii et ma võtsin endale moraalse kohustuse lihtsalt iga päev emale helistada. On selge, et see ei lahenda probleemi, aga ma tunnen, et mida rohkem aega ma talle annan, seda vähem on ta kõhukinnisus.Kuid niipea, kui ta hakkab minu arvates ebasobivalt käituma, hakkan jälle vihastama " - ütleb üks BBgate'i foorumikasutaja.

See on nagu spiraal: mida vihasemaks ma muutun, seda rohkem tunneb ta end süüdi ja hüljatuna, nii et ta joob veelgi rohkem - ja mina muutun veelgi vihasemaks.

Olen nõus, et on raske töö, kui peab asjadel silma peal hoidma ja tähelepanu pöörama, aga ma ei usu, et on midagi muud teha.

Praegu on moes vastanduda seksistlikele ja homofoobsetele vihkajatele, aga millegipärast ei astu keegi vastu narkofoobiale.


Kui kõik oskaksid reageerida repliikidele nagu "Narkomaanid on halvad inimesed", "Narkomaanid tuleks vangi panna", "Narkomaanid tuleks põletada või maha lasta" - oleks lihtsam selle dehumaniseerimise vastu võidelda, vastuväiteid esitada, selgitada - ütleb BBgate'i foorumi ekspert.

Mõned inimesed imestavad, miks on ühiskonnale vaja narkomaane. Aga inimene ei vali seda teed, nagu ta ei vali ka vaesust või üksindust. See on sotsiaalne probleem, kuigi ühiskond seda ei tunnista, arvates, et asi on selle või teise inimese madalas moraalis.

BBgate'i eksperdid usuvad, et ühiskonnale on "vaja" kõiki: narkomaane, LGBT-kogukonna liikmeid, erinevate diagnooside ja nahavärviga inimesi - kõiki on vaja ja tähtsad.
 

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Minu lemmik

 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
See on selge, ilus ja meisterlikult teostatud - me vajame üha rohkem selliseid videoid! Tänu
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Ma tean seda organisatsiooni, kuid ma ei ole nende videoid näinud. Tänan vihje eest!
 

tetr00

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2023
Messages
26
Reaction score
21
Points
3
Suurepärane artikkel, see paneb mind mõningaid asju uuesti läbi mõtlema ja ma lähen seda nüüd tegema.

See võtab päris hästi kokku kogu narkosõja teema, kinnitades seda, mida kõik juba teadsid, kuid mina näiteks olen ikka veel kuidagi šokeeritud, kuidas see ülejäänud osas välja mängis.
 
Top